Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Sowich, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Wędrując malowniczym szlakiem Parku Krajobrazowego Gór Sowich mamy okazję chłonąć w ciszy tutejsze cuda przyrody oraz zachwycić się zjawiskową panoramą z wieży widokowej, jaka od ponad stu lat stoi na Wielkiej Sowie.

Sudety zachwycają swoją różnorodnością, widokowymi szlakami, klimatycznymi górskimi schroniskami, a także niezwykle interesującą historią okolicznych ziem. Jednym z ciekawszych miejsc w Sudetach Środkowych są Góry Sowie. To niewielkie pasmo górskie rozciąga się na obszarze 26 km i jest świetną propozycją zarówno na ciekawy wypad w góry dla osób początkujących, jak i rodzin z dzieckiem.

Jakie atrakcje czekają na nas w Górach Sowich? Najcenniejsza przyrodniczo część gór jest objęta ochroną przez Park Krajobrazowy Gór Sowich. Natomiast pod względem geologicznym skały, jakie tworzą Wielką Sowę są uznawane za najstarsze w Sudetach. Co więcej, możemy tu również spotkać wyjątkowe zwierzę, jakim jest muflon, czyli przodek owcy domowej, sprowadzony w Góry Sowie w 1902 roku z Korsyki i Sardynii. Ale to nie koniec zaskakujących atrakcji, jakie warto tutaj zobaczyć.

Góry Sowie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 7 miejsc jakie warto zobaczyć

Gdzie leżą Góry Sowie – jak dojechać na Wielką Sowę?

Góry Sowie to niewielkie pasmo górskie, które znajdziemy na terenie województwa dolnośląskiego, a dokładniej w Sudetach Środkowych. Rozciągają się pomiędzy Pogórzem i Górami Wałbrzyskimi na zachodzie, a Górami Bardzkimi na Wschodzie. Od północy dominują nad rozległą równiną jaką jest Kotlina Dzierżoniowska. Natomiast od południa otaczają je wzgórza Włodzickie.

Jak najwygodniej dojechać na Wielką Sowę? Najlepszą bazą wypadową na szlak jest miejscowość Sokolec, gdyż stąd biegnie najkrótszy szlak na szczyt Wielkiej Sowy. Samochód można zaparkować chociażby na bezpłatnym parkingu wzdłuż drogi (tylko kilka miejsc) lub na płatnych parkingach na Przełęczy Sokolec.

Jednak na Wielką Sowę ruszyć możemy również z wsi Walim lub Kamionki. Natomiast oficjalnie Wielka Sowa leży w miejscowości Pieszyce.

Najkrótszy szlak na Wielką Sowę – mapa

Skąd wyruszyć na Wielką Sowę? Wędrówkę na najwyższy szczyt Gór Sowich zaczynamy z miejscowości Sokolec, tutaj znajdziesz kilka przestronnych parkingów. Jaki szlak na Wielką Sowę wybrać? Z Przełęczy Sokola zmierzamy czerwonym szlakiem, ta trasa liczy około 3 km w jedną stronę.

Jak długo wchodzi się na Wielką Sowę? Przejście najkrótszego szlaku zajmie nam nieco ponad godzinę. To również jedna z najszybszych tras na Wielką Sowę.

Po drodze mijamy dwa schroniska, pierwsze z nich to schronisko Orzeł, które liczy już sobie 90 lat! Nieco dalej napotkacie na szlaku obelisk poświęcony osobie Carla Wiesena. Ten walimski fabrykant przyczynił się do budowy pierwszej wieży widokowej na Wielkiej Sowie, co więcej propagował turystyczne wędrówki po Górach Sowich.

Następnie docieramy do nieczynnego już schroniska Sowa, które malowniczo położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Stąd w zaledwie 30 minut dotrzemy na sam szczyt Wielkiej Sowy.

Trasa: Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Obelisk Karla Wiesena – Schronisko Sowa – Wielka Sowa – powrót tą samą drogą.

Trasa liczy 3 km w jedną stronę, czas przejścia to około 1 godziny.

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. – wieża widokowa, godziny otwarcia

Największą atrakcją zarówno Wielkiej Sowy jak i całych Gór Sowich jest 25 metrowa biała kamienna wieża z 1906 roku, która stoi na szczycie wzgórza. To świetny punkt widokowy, szczególnie, że szlaki Gór Sowich są zalesione. Śnieżnobiała wieża jest też charakterystyczny element szczytu, który wyróżnia go spośród okolicznych wzgórz. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Jednak wieża jest czynna w wyznaczonych godzinach.

Co widać z wieży widokowej na Wielkiej Sowie? Przy dobrej widoczności bez problemu dostrzeżemy Karkonosze ze Śnieżką, Góry Wałbrzyskie, charakterystyczny stożek Ślęży, Góry Stołowej oraz Śnieżnik.

Godziny otwarcia wieży widokowej na Wielkiej Sowie: w sezonie letnim maj – wrzesień od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:30, a w weekendy w godzinach 9:00-18:30. W miesiącach październik-kwiecień piątek 10:00-15:30, sobota i niedziela  9:00-18:30.

W przypadku złych warunków atmosferycznych obiekt może być zamknięty.

Co jest na Wielkiej Sowie?

Co jeszcze znajduje się na szczycie? Szczyt Wielkiej Sowy to niewielka polana leśna, znajdziesz tu także sklepik z pamiątkami, bufet czynny głównie w sezonie letnim, altanę z grillem oraz ławeczki z miejscem na ognisko. Tuż obok wieży na Wielkiej Sowie znajdziemy także małą kapliczkę, ruiny dawnego schroniska i pomnik sów.

Ciekawy jest tu również drewniany pomnik muflona. To dziko żyjący przodek owcy domowej nierzadko spotykany w Górach Sowich, na dodatek na tym terenie tworzą największą populację w Polsce. Charakterystycznym elementem muflona są duże i mocno zakręcone rogi.

Wielka Sowa – najciekawsze szlaki

Na szczyt Wielkiej Sowy prowadzi wiele szlaków pieszych i rowerowych z 4 różnych stron. Nie są bardzo wymagające i z każdego miejsca w około 1,5 h-2 h dotrzemy do celu.

  • Czerwony szlak z Przełęczy Sokolej polecamy szczególnie rodzinom z mniejszymi dziećmi polecamy zdecydowanie. To bardzo łagodna trasa, do przejścia jest 6 km w dwie strony, czas przejścia 1,5 -2 godz.
  • Czarny szlak z Przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę jest również bardzo łagodny. Liczy 6,5 km w dwie strony. Ile się idzie z przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę? Na przejście szlaku potrzebujemy w dwie strony około 2,5 godz.
  • Żółty szlak z Walimia to już bardziej wymagająca trasa, która liczy 8,4 km, na jej przejście potrzebujemy już ponad 3 godz.
  • Z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę możemy dojść czerwonym szlakiem, dystans do pokonania to 9 km. Po drodze mamy okazję zobaczyć Niedźwiedzią Skałę i odpocząć na klimatycznej polanie Kozia Równia z pięknym widokiem.

Czy można wjechać na Wielką Sowę? Na Wielką Sowę możemy również wjechać szlakiem rowerowym, kilka ciekawych tras prowadzi z Przełęczy Walimskiej.

Co ciekawego można zobaczyć w Górach Sowich?

  • Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię, natomiast z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.
Zamek Grodno Zagórze Śląskie – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego
  • Podziemne Miasto Osówka to kolejna sieć podziemnych korytarzy projektu Riese. Wąskie korytarze i ogromne komory zwiedzamy wyposażeni w specjalne kaski. Obecnie trasa jest dodatkowo wzbogacona w multimedialne atrakcje.
Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich
  • Wieża na Kalenicy to drugi ciekawy punkt widokowy Gór Sowich. Metalowa wieża stanęła na szczycie Kalenicy 964 m n.p.m. Dotrzeć na nią możemy szlakiem z Przełęczy Jugowskiej, a po drodze odwiedzić kultowe schronisko Zygmuntówka.
  • Projekt Riese to najbardziej tajemnicze przedsięwzięcie III Rzeszy. Podziemna miasta, które miały powstać w Górach Sowich do dziś skrywają w sobie wielką tajemnicę. W Walimiu możemy zwiedzać dwa ciekawe kompleksy, Sztolnie Walimskie w Kompleksie Rzeczka oraz największe podziemne miasto Włodarz.
Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese
  • Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie, która nigdy nie została zdobyta. 151 pomieszczeń fortecznych, 9 studni wykutych w litej skale, 3756 żołnierzy. Już same liczby związane z twierdzą robią imponujące wrażenie. Dodatkowo przemierzając jej tajemnicze zakamarki i to w towarzystwie przewodnika ubranego w mundur żołnierza mamy okazję odkryć jej ponad 250 letnia historię.
Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska

Góry Sowie są więc fascynującym regionem dla miłośników natury, historii i turystyki górskiej. Piękne widokowe szlaki, schroniska górskie z wielowiekową tradycją, a do tego tajemnicze kompleksy podziemnych miast, to tylko kilka z powodów dla których warto się tutaj wybrać.

Plan Wypadu na Wielką Sowę

Dojazd: Sokolec, 57-450 Rzeczka

Parking: bezpłatny parking wzdłuż głównej drogi Rzeczka – Sokolec

Bilety Wstępu:

  • Wielka Sowa – wejście na wieżę jest bezpłatne

Czas przejścia szlaku: 2 godz. w dwie strony, dystans 6 km

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
2 lat temu

Najstarsze góry w Polsce ale i w Europie to Góry Świętokrzyskie

Mateusz
Admin
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Rafał

To zbyt zawiłe dla nas, żeby określić jasno które góry są starsze. Górotwórcza historia obu jest skomplikowana. Sugerujemy się opiniami z regionu a dla każdego mieszkańca jego okolica jest “naj”. Ale Twój komentarz jednak daje do myślenia i rozkminy co jest prawdą. 😉

Sebastian i Agata
Sebastian i Agata
2 lat temu

Super opis i świetne zdjęcia 🙂 Wielka Sowa to niejako nasz drugi dom 😀 Wybieramy się tam kiedy tylko nadąża się okazja 🙂 polecamy wybrać się tam właśnie na wycieczkę rowerową 🙂
Pozdrawiamy!
Sebastian i Agata

Mateusz
Admin
Mateusz
2 lat temu

Dziękujemy za miłe słowa ? My niestety nie mamy tyle szczęścia i na Wielką Sowę mamy kawałek do przejechania, a tak na prawdę opłacalne jest w przypadku dłuższej wyprawy.