Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Sudety zachwycają swoją różnorodnością, wędrując szlakiem Korony Gór Polski, docieramy w Góry Sowie. To niewielkie pasmo górskie rozciąga się na obszarze 26 km. Co więcej uważane jest za najstarsze góry Polski. Na ich terenie utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich, który ma za zadanie ochronę najcenniejszych walorów przyrodniczych regionu.
Trasa: Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Obelisk Karla Wiesena – Schronisko Sowa – Wielka Sowa – powrót tą samą drogą
Trasa liczy 5,5 km, czas przejścia to około 2 godziny.
Najwyższym wzniesieniem Gór Sowich jest Wielka Sowa, która mierzy 1015 m n.p.m. Wędrówkę na Wielką Sowę zaczynamy z miejscowości Sokolec, tutaj znajdziecie kilka przestronnych parkingów. Z Przełęczy Sokola zmierzamy czerwonym szlakiem, ta trasa liczy około 3 km w jedną stronę, a zatem zajmie nieco ponad godzinkę spaceru. To jedna z najkrótszych i najszybszych tras na Wielką Sowę. Po drodze mijamy dwa schroniska, pierwsze z nich to Schronisko Orzeł, które liczy już sobie 90 lat! Nieco dalej napotkacie na szlaku obelisk poświęcony osobie Carla Wiesena, ten walimski fabrykant przyczynił się do budowy pierwszej wieży widokowej na Wielkiej Sowie, co więcej propagował turystyczne wędrówki po Górach Sowich.
Później mijamy Schronisko Sowa, malowniczo położone na terenie Sowiogórskiego Parku Krajobrazowego. Stąd w zaledwie 30 minut dotrzemy na sam szczyt Wielkiej Sowy, co na nas tam czeka?
Kapliczka na Wielkiej Sowie
Zdobywamy najwyższy szczyt
Największą atrakcją zarówno Wielkiej Sowy jak i całych Gór Sowich jest biała kamienna wieża z 1906 roku. To świetny punkt widokowy i najbardziej charakterystyczny element szczytu, który go wyróżnia spośród okolicznych wzgórz. Tuż obok wieży znajdziemy także małą kapliczkę, drewniany pomnik sowy oraz pomnik muflona. To dziko żyjący przodek owcy domowej nierzadko spotykany w Górach Sowich, na dodatek na tym terenie tworzą największą populację w Polsce. Ich charakterystycznym elementem są duże mocno zakręcone rogi. Szczyt Wielkiej Sowy to niewielka polana leśna, znajdziecie tu także sklepik z pamiątkami oraz zadaszone ławeczki.
Na szczyt Wielkiej Sowy prowadzi wiele szlaków pieszych i rowerowych z 4 różnych stron. Nie są bardzo wymagające i z każdego miejsca w około 1,5h -2h dotrzemy do celu.
Góry Sowie to świetny kierunek na rodzinne wycieczki nawet z małymi dziećmi. Szlaki nie są ani bardzo długie ani zbyt wymagające więc jest to super pomysł na aktywne spędzanie czasu.
Co więcej na tym małym paśmie górskim znajdziemy aż 3 schroniska. Możemy zatem tu skorzystać z wygodnej bazy noclegowej, schronić się w razie niepogody, albo skosztować pysznej domowej kuchni.
Plan wypadu w Góry Sowie
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Czas Przejazdu: Kraków 3 godz. 40 min., Lublin 6 godz. 30 min., Wrocław 1 godz. 30 min., Warszawa 4 godz. 40 min.
Parking : ogólnodostępne płatne na przełęczy Sokolej
Bilety Wstępu: wieża widokowa na Wielkiej Sowie 6 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy
Czas przejścia szlaku: czerwony szlak z Przełęczy Sokola, czas przejścia w dwie strony – 2 godz., dystans 5,5 km
Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 160 zł
Najstarsze góry w Polsce ale i w Europie to Góry Świętokrzyskie
To zbyt zawiłe dla nas, żeby określić jasno które góry są starsze. Górotwórcza historia obu jest skomplikowana. Sugerujemy się opiniami z regionu a dla każdego mieszkańca jego okolica jest „naj”. Ale Twój komentarz jednak daje do myślenia i rozkminy co jest prawdą. 😉
Super opis i świetne zdjęcia 🙂 Wielka Sowa to niejako nasz drugi dom 😀 Wybieramy się tam kiedy tylko nadąża się okazja 🙂 polecamy wybrać się tam właśnie na wycieczkę rowerową 🙂
Pozdrawiamy!
Sebastian i Agata
Dziękujemy za miłe słowa 😉 My niestety nie mamy tyle szczęścia i na Wielką Sowę mamy kawałek do przejechania, a tak na prawdę opłacalne jest w przypadku dłuższej wyprawy.