Kompleks Rzeczka w Walimiu to jeden z siedmiu podziemnych miast, jakie powstały na zlecenie III Rzeszy w Górach Sowich podczas II wojny światowej. Projekt Riese był jedną z największych militarnych inwestycji Niemiec, która nigdy nie została ukończona. Ostateczne przeznaczenie Sztolni Walimskich do dziś nie jest wyjaśnione, dlatego cały kompleks budzi wiele emocji i skrywa mnóstwo tajemnic.

Wśród malowniczych Gór Sowich, a dokładniej w zboczu szczytu Ostra Góra znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych podziemnych miast projektu Riese, czyli kompleks “Rzeczka”. Podziemna trasa turystyczna Sztolni Walimskich odkrywa przed nami 3 sztolnie, które zostały wykute w litej skale.

Zwiedzając kompleks „sztolni „Rzeczka” wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych historii związanych z całym projektem, zobaczyć na własne oczy potężne komory, które wyglądają niczym hale i dodatkowo przemierzyć najdłuższe korytarze sztolni z multimedialnymi atrakcjami. Zdecydowanie Sztolnie Walimskie i kompleks “Rzeczka” to miejsce, jakie po prostu musisz odwiedzić.

Góry Sowie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 7 miejsc jakie warto zobaczyć

Sztolnie Walimskie kompleks “Rzeczka” – dojazd, parking, mapa

Gdzie leżą Sztolnie Walimskie? Kompleks “Rzeczka” znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie Gór Sowich w miejscowości Walim. Żeby tutaj dojechać trzeba się kierować drogą wojewódzką nr 383 w kierunku wioski Rzeczka.

Gdzie zaparkować samochód w Walimiu? Przy kompleksie “Rzeczka” jest bezpłatny parking dla samochodów. Dokładny adres to ul. 3 maja Walim.

Kompleks “Rzeczka” – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Ile kosztuje bilet do sztolni Walimskich? Bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 30 zł. W cenę wliczona jest już usługa przewodnicka.


Godziny otwarcia Sztolni Walimskich kompleksu “Rzeczka”:

  • październik – kwiecień: poniedziałek – piątek 9:00-16:00, sobota – niedziela 9:00-17:00
  • maj – wrzesień: poniedziałek – piątek 9:00-17:00, sobota-niedziela 9:00-18:00

Ile trwa zwiedzanie podziemnego miasta Sztolni Walimskich? Spacer po kompleksie “Rzeczka” trwa 60 minut.

Jak się ubrać do sztolni? Warto wiedzieć, że wewnątrz panuje niska temperatura około 5-7°C i bardzo duża wilgotność. Koniecznie trzeba ubrać ciepłą bluzę i kurtkę, długie spodnie oraz zakryte obuwie, najlepiej nieprzemakalne.

Sztolnie Walimskie kompleks “Rzeczka” – zwiedzanie

Jak zwiedzać kompleks Riese? Naszą wizytę w Sztolniach Walimskich zaczynamy od wizyty w budynku rezerwacji wejściówek i kas przy kompleksie “Rzeczka”. Tutaj gdy uzbiera się grupa, rusza wraz z przewodnikiem wycieczka na zwiedzanie wojennych nazistowskich tuneli. Całkowita długość trasy wynosi 500 metrów, więc nie jest to wymagający dystans, ale do pokonania są też schody.

Zwiedzanie zaczynamy od krótkiego wyjaśnienia czym jest projekt Riese i co wchodzi w skład projektu Riese? Kompleks “Rzeczka” to jedno z 7 tego typu tajemniczych przedsięwzięć militarnych, a także budowlanych, jakie w czasie II wojny światowej Niemcy chcieli wybudować w Górach Sowich. Oprócz “Rzeczki” powstał też kompleks “Jawornik”, “Soboń”, “Włodarz”, “Osówka”, “Gontowa” oraz “Książ”. Natomiast kryptonim “Riese” oznaczał “Olbrzyma”.

Podczas zwiedzania Sztolni Walimskich kompleksu “Rzeczka” możemy zobaczyć między innymi replikę rakiety V1, czy ukończoną wartownię. Świetne wrażenie robi również prezentacja światło-dźwięk, do zobaczenia są także komiksy jednego z więźniów obozu koncentracyjnego. Dodatkowo na zakończenie poznajemy nazwiska osób, które w Sztolniach Walimskich straciły swoje życie.

Projekt Riese (olbrzym) – historia i ciekawostki

Kto budował Riese? Drążenie podziemnych tuneli projektu Riese rozpoczęło się w 1943 roku. Na początku naziści zatrudnili do tego specjalną spółkę Wspólnota Przemysłowa Śląsk, która była głównym wykonawcą. Na początku tunele drążyli przymusowi robotnicy, a także jeńcy wojenni.

Szybko okazało się jednak, że prace posuwają się zbyt wolno i pochłaniają ogromne środki pieniężne. Zmienił się zatem wykonawca projektu, a przejęła go Organizacja Todt, wtedy też do sztolni trafiali więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz 12 innych podobozów.

Prace w Sztolniach Walimskich były prowadzone praktycznie do ostatnich dni wojny. Dopiero tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej podziemia zostały porzucone i niedokończone. A zagadka odnośnie przeznaczenia podziemi do dziś nie jest ostatecznie wyjaśniona. Co kryją podziemne korytarze Gór Sowich i Sztolni Walimskich? Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, że w podziemiach miała być kwatera Hitlera i zarazem jego najbliższych dygnitarzy, choć możliwe, że Niemcy chcieli tu stworzyć tajną fabrykę zbrojeniowa.

Zamek Grodno – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego

Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię, natomiast z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.

Zamek Grodno Zagórze Śląskie – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego

Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich

Podziemne Miasto Osówka jest częścią owianego tajemnicami projektu Riese, który naziści realizowali podczas II wojny światowej. Wykute w skale tunele są jednym z 7 kompleksów, jakie powstały w Górach Sowich. Jednak to właśnie w Osówce prace były najbardziej zaawansowane.

Dlatego też dziś możemy tutaj zobaczyć wysoką na 10 metrów halę, wartownię, a także aż 2 kilometry wydrążonych korytarzy. Do zwiedzania mamy kilka ciekawych tras, a każda z nich odkrywa inne tajemnice projektu Riese.

Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich

Twierdza Srebrna Góra – niezdobyta, największa wysokogórska twierdza Europy

Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie, która nigdy nie została zdobyta. 151 pomieszczeń fortecznych, 9 studni wykutych w litej skale, 3756 żołnierzy. Już same liczby związane z twierdzą robią imponujące wrażenie. Dodatkowo przemierzając jej tajemnicze zakamarki i to w towarzystwie przewodnika ubranego w mundur żołnierza mamy okazję odkryć jej ponad 250 letnia historię.

Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska

Góry Sowie – szlak na Wielką Sowę

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Sowich, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Wędrując malowniczym szlakiem Parku Krajobrazowego Gór Sowich mamy okazję chłonąć w ciszy tutejsze cuda przyrody, a także zachwycić się zjawiskową panoramą z wieży widokowej, jaka od ponad stu lat stoi na Wielkiej Sowie.

Wielka Sowa – szlak na najwyższy szczyt Gór Sowich

Zdecydowanie Sztolnie Walimskie i kompleks “Rzeczka” to miejsce, jakie powinien zobaczyć każdy pasjonata historii, czy wielbiciel wojennych tajemnic. Zwiedzanie wyrobisk robi ogromne wrażenie, a dzięki opowieściom przewodnika zawsze wychodzimy stąd ze sporą dawką wiedzy. Dlatego śmiało można tu przyjechać nawet z dziećmi.

Plan wypadu do Sztolni Walimskich

Dojazd: woj. dolnośląskie, 3 Maja 26, 58-320 Walim

Parking: bezpłatny parking przy wejściu do kompleksu „Rzeczka”

Bilety Wstępu:

  • Sztolnie Walimskie – bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 30 zł

Czas zwiedzania: 60 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments