Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię. A z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.

Pomimo dość burzliwej historii Zamek Grodno wciąż nas zachwyca! Już samo jego położenie jest niezwykle, bo zbudowano go na stromym zboczu Góry Choina. Otoczony jest z jednej strony przez zielone wzgórza Gór Sowich, a z drugiej Gór Wałbrzyskich. Natomiast w dolinie zamek przegląda się w błyszczącej tafli jeziora Bystrzyckiego, które powstało dzięki budowie zapory na rzece Bystrzyca.

Kto wybudował zamek Grodno? Oficjalnie twierdza zbudowana została w 1315 roku przez Bolka I Surowego z rodu Piastów. Jednak na przestrzeni lat zamek zmieniała właścicieli, przechodziła z rąk do rąk, władało nim ponad 35 właścicieli. Przez lata urosła nawet wokół niego legenda zamku rycerzy-rabusiów.

Dziś zwiedzając zakamarki zamku Grodno możemy zobaczyć lochy z salą tortur, zamkowe komnaty z zabytkowym wyposażeniem, a także multimedialną wystawę poświęconą rezerwatowi przyrody “Góra Choina”. Zdecydowanie wizyta na Zamku Grodno to ciekawa atrakcja Dolnego Śląska i super propozycja na wypad dla całych rodzin.

Góry Sowie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 7 miejsc jakie warto zobaczyć

Zamek Grodno – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Zamek Grodno to ciekawa atrakcja województwa dolnośląskiego. Twierdza leży w miejscowości Zagórze Śląskie w powiecie wałbrzyskim. Zamek zbudowano na zboczu wzgórza Góra Choina, która wznosi nad doliną rzeki Bystrzyca oraz taflą sztucznie utworzonego jeziora Bystrzyckiego.


Jak dojechać do Zamku Grodno? Najwygodniej jest się kierować drogą od strony Wałbrzycha, który jest największym miastem w sąsiedztwie zamku Grodno. Dojazd przez miejscowość Jedlina-Zdrój albo wąskimi dróżkami przez Dziećmorowice. Na zamek można też dotrzeć od strony Świdnicy, kierunek Bystrzyca Górna.

Gdzie zaparkować samochód blisko zamku Grodno? Przestronny płatny w sezonie parking znajduje się na ulicy Spacerowej w Zagórzu Śląskim, blisko szlaku na zamek. Natomiast drugi parking jest przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – Akwarium przy ulicy Spacerowej lub wzdłuż ulicy Głównej.

Nie ma możliwości podjechania samochodem pod sam zamek. Na wzgórze można dojść jedynie znakowanym szlakiem od strony miejscowości Zagórze Śląskie (szlak niebieski lub żółty). Albo od strony jeziora Bystrzyckiego (szlak czerwony). Czas przejścia około 15 minut w jedną stronę.

Zamek Grodno – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Ile kosztuje bilet do zamku Grodno? Bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 30 zł. W tygodniu w cenę biletu wliczona jest już usługa przewodnika. Natomiast w weekendy zwiedzanie jest możliwe jedynie indywidualnie, bądź z audioprzewodnikiem, koszt wypożyczenia 4 zł.

Ile się zwiedza zamek Grodno? Czas zwiedzania zamku wraz z przewodnikiem to około 70 minut. Dodatkowo warto doliczyć dojście na zamek, powrót ze wzgórza, czy spacer wokół jeziora Bystrzyckiego. Zatem na pobyt w Zagórzu Śląskim warto zarezerwować sobie około 2,5-3 godziny.

Zamek Grodno można zwiedzać codziennie, godziny otwarcia:

  • październik – kwiecień: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00
  • maj – wrzesień: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00

Pierwsze wejście na zwiedzanie z przewodnikiem jest o godzinie 10:00, tylko w dni robocze.

Zwiedzanie zamku Grodno – ile się idzie na zamek? Atrakcje zamku dolnego

Wypad na zamek Grodno zaczynamy u podnóża Góry Choina. Niezależnie czy zaparkujesz na jednym z parkingów w centrum miejscowości Zagórze Śląskie, czy może nad brzegiem jeziora Bystrzyckiego, czeka Cię około 15 minutowy spacer szlakiem na wzgórze zamkowe. Łatwiejsze wejście jest z centrum miejscowości Zagórze Śląskie, bo prowadzi tu szutrowa droga, jednak od strony jeziora bystrzyckiego szlak jest znacznie ciekawszy.

Na zamek dolny wchodzimy przez przepięknie ozdobiony techniką sgraffito budynek bramny z 1570 roku. Wejścia pilnują dwa lwy, które trzymają bramę. Kiedyś w tym budynku mieszkała służba, natomiast dziś w jego kilku pomieszczeniach mieszczą się pokoje hotelowe.

Na dolnym dziedzińcu jest również karczma, która kiedyś służyła za powozownie, a drewniany budynek kas był zamkową piekarnią. Nad porządkiem w tej części zamku czuwa lipa sądowa, która według legend była miejscem orzekania kar. Ta część zamku jest niebiletowana, ale na dalszą trasę trzeba już mieć wejściówki.

Zamek Grodno – historia, ciekawostki, co warto zobaczyć?

Z dziedzińca dolnego, czyli najstarszej części zamku ruszamy na zamek górny. Wystarczy przejść przez bramę z eleganckim portalem. Wyobraź sobie, że kamień z zamkowych murów pamięta jeszcze czasy jego średniowiecznych właścicieli. Kolejnym portalem wchodzimy już do sieni. Na obrazach możesz zobaczyć wizualizację zmian jakie nastąpiły na zamku na przestrzeni wieków. Stoją tu również zabytkowe kamienne krzyże pokutne, które miał wykonać zabójca w ramach odkupienia swoich win.

Z sieni warto zajrzeć do sali tortur z mrożącymi krew w żyłach narzędziami. Tuż obok jest krypta grobowa von Zedlitzów, czyli ostatnich właścicieli zamku, którzy władali nim do czasów II wojny światowej. Po drugiej stronie sieni jest loch głodowy księżniczki Małgorzaty. Dalej wchodzimy już do reprezentacyjnej Sali Rycerskiej, kiedyś była w niej zbrojownia. Dziś warto tu zwrócić uwagę na wykuty w skale kominek, czy oryginalną boazerię oraz posadzkę.

Kolejne pomieszczenie to Sala Myśliwska z trofeami prosto z polowań. W Sali Książęcej możemy zobaczyć makietę zamku z czasów jego największej świetności. Wiszą tu również portrety pierwszych właścicieli między innymi Bolka I Surowego. Ciekawie prezentuje się Sala Mokra, gdzie jedną ze ścian jest lita skała. Kolejnym miejscem jakie warto odwiedzić na zamku Grodno jest wieża. Wystarczy pokonać kilkadziesiąt krętych schodów, żeby móc podziwiać piękną panoramę jeziora Bystrzyckiego, Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich.

Najnowszą atrakcją zamku Grodno jest multimedialna ekspozycja poświęcona rezerwatowi przyrody  “Góra Choina”. O jej przyrodniczych skarbach opowiada nam nietoperz, nowoczesny hologram oraz edukacyjny film. Z górnej części zamku Grodno schodzimy specjalnym zejściem na dziedziniec ze studnią, a następnie wracamy na zamek dolny.

Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese

Wśród malowniczych Gór Sowich, a dokładniej w zboczu szczytu Ostra Góra znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych podziemnych miast projektu Riese, czyli kompleks “Rzeczka”. Zwiedzając kompleks “sztolni “Rzeczka” wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych historii związanych z całym projektem, zobaczyć na własne oczy potężne komory, które wyglądają niczym hale i przemierzyć najdłuższe korytarze sztolni z multimedialnymi dodatkami.

Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese

Góry Sowie – szlak na Wielką Sowę

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Sowich, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Wędrując malowniczym szlakiem Parku Krajobrazowego Gór Sowich mamy okazję chłonąć w ciszy tutejsze cuda przyrody, a także zachwycić się zjawiskową panoramą z wieży widokowej, jaka od ponad stu lat stoi na Wielkiej Sowie.

Wielka Sowa – szlak na najwyższy szczyt Gór Sowich

Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich

Podziemne Miasto Osówka jest częścią owianego tajemnicami projektu Riese, który naziści realizowali podczas II wojny światowej. Wykute w skale tunele są jednym z 7 kompleksów, jakie powstały w Górach Sowich. Jednak to właśnie w Osówce prace były najbardziej zaawansowane. Dlatego też dziś możemy tutaj zobaczyć wysoką na 10 metrów halę, wartownię, a także aż 2 kilometry wydrążonych korytarzy. Do zwiedzania mamy kilka ciekawych tras, a każda z nich odkrywa inne tajemnice projektu Riese.

Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

W samym sercu Sudetów, a dokładniej wśród szczytów Gór Wałbrzyskich leży Trójgarb (778 m). To niepozorne wzniesienie może pochwalić się aż trzema wierzchołkami i dodatkowo jedną z najciekawszych wież widokowych w Polsce, która serwuje genialne panoramy na Karkonosze, Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Co więcej, szlak jest dość krótki i łatwy, zatem zachód słońca w takiej scenerii będzie niezwykłym przeżyciem.

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

Twierdza Srebrna Góra – niezdobyta, największa wysokogórska twierdza Europy

Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie, która nigdy nie została zdobyta. 151 pomieszczeń fortecznych, 9 studni wykutych w litej skale, 3756 żołnierzy. Już same liczby związane z twierdzą robią imponujące wrażenie. Dodatkowo przemierzając jej tajemnicze zakamarki i to w towarzystwie przewodnika ubranego w mundur żołnierza mamy okazję odkryć jej ponad 250 letnia historię.

Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska

Zamek Grodno to niezwykle ciekawy zabytek Dolnego Śląska i zarazem świetna atrakcja Gór Sowich. Spacer po jego zamkowych komnatach i lochach to świetne połączenie wielowiekowej historii wraz z nowoczesnymi multimediami. Wypad na zamek to idealny pomysł dla wielbicieli historycznych opowieści, pasjonatów widokowych punktów, a także rodzin z dziećmi.

Plan wypadu na Zamek Grodno

Dojazd: woj. dolnośląskie, Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie

Parking: płatny parking 850 m od zamku, ulica Spacerowe Zagórze Śląskie

Bilety Wstępu:

  • Zamek Grodno – bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 30 zł

Czas zwiedzania: 70 minut + 30 minut szlaku w dwie strony

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments