Wrocław to miasto pięknych zabytków, ciekawych atrakcji i niezwykłej przyrody. Właśnie takie połączenie możemy zobaczyć odwiedzając Halę Stulecia, sąsiednią pergolę z największą fontanną w Polsce, romantyczny Ogród Japoński i zaskakujący Pawilon Czterech Kopuł z Muzeum Sztuki Współczesnej.

Hala Stulecia to jeden z najcenniejszych zabytków Wrocławia. Tą wyjątkową konstrukcję zaprojektował w 1913 roku niemiecki architekt Max Berg. Jak na owe czasy był to zarazem wybitny, jak i bardzo kontrowersyjny projekt. Właśnie dlatego po wielu latach ten wyjątkowy budynek znalazł się na liście najważniejszych zabytków UNESCO.

Jednak oprócz samej Hali Stulecia na listę jest wpisany Pawilon Czterech Kopuł, Wrocławska Iglica oraz przepiękna Pergola z największą w Polsce multimedialną fontanną oraz Ogrodem Japońskim. Kompleks jaki otacza Halę Stulecia jest ulubionym miejscem do odpoczynku wrocławian i świetną atrakcją, którą zdecydowanie warto zobaczyć we Wrocławiu.

Co zobaczymy we wnętrzu Hali Stulecia? Multimedialną wystawę Visitor Centre poświęconą historii projektu i budowy hali oraz najokazalszą część, czyli jej trybuny wraz z przestrzenią wystawienniczą. Warto też wziąć udział w darmowym pokazie fontann, jaki odbywa się o pełnych godzinach, a później zanurzyć się w egzotycznej roślinności bliskiego wschodu.

Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?

Hala Stulecia – dojazd, parking, mapa

Perła modernizmu jaką jest Hala Stulecia leży na terenie Wielkiej Wyspy, którą opływają odnogi Odry. Jest to dzielnica Wrocławia Zalesie, tuż obok jest słynny Park Szczytnicki oraz ZOO. Dokładny adres to ulica Wystawowa 1. Do Hali Stulecia możesz śmiało dojechać swoim samochodem, na miejscu jest płatny parking wielopoziomowy, wjazd od ul. Wróblewskiego.

Pod Halą Stulecia jest również przystanek tramwajowy linii 1, 2, 4 ,10,16,19. Oraz przystanek autobusowy (Hala Stulecia) 115,145,146,253.


Hala Stulecia – godziny otwarcia, cennik biletów

Zdecydowanie będąc we Wrocławiu trzeba koniecznie zajrzeć do wnętrza Hali Stulecia, a także odwiedzić interaktywne muzeum Visitor Centre. Multimedialna wystawa opowie nam mnóstwo ciekawostek o budowie hali oraz jej obecnym znaczeniu.

Godziny otwarcia muzeum Hali Stulecia:

  • kwiecień-październik od wtorku do niedzieli 10:00-18:00
  • listopad-marzec od wtorku do niedzieli 10:00-17:00

Ile kosztuje zwiedzanie Hali Stulecia? Cennik biletów wstępu na zwiedzanie multimedialnej wystawy oraz wnętrza hali: bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 25 zł. Wystawy można zwiedzać z przewodnikiem, koszt 200 zł od grupy do 10 osób.

Krótka historia fenomenu Hali Stulecia – ciekawostki

W maju 1911 ruszyła budowa niezwykłej konstrukcji na skalę Europy, ba nawet i całego świata. Projektant Max Berg po raz pierwszy zastosował kontrowersyjny materiał żelbet, który budził wiele obaw wśród ówczesnych architektów. Sami robotnicy bali się, że po zdjęciu rusztowań hala pod swoim ciężarem się zawali. 

Możemy sobie jedynie wyobrazić jak wielkie było zdziwienie Maxa Berga, kiedy żaden pracownik nie podjął się rozbiórki rusztowań. Projektant namawiał do tego ulicznych przechodniów w zamian za złotą markę. Jak wiemy z historii te obawy były niesłusznie, Hala Stulecia okazała się za to wielkim cudem i rozpoczęła nową erę.

Kopuła Hali Stulecia liczy 65 m, wtedy była ona największa na całym świecie. Budynek powstał w zawrotnym tempie, budowa trwała 14 miesięcy. Hala miała uczcić uczcić 100 jubileusz odezwy Fryderyka Wilhelma III oraz zwycięstwa pod Lipskiem. Musiała być zatem symbolem potęgi i powstać z wielkim przytupem. Koszt budowy wyniósł 1,9 mln marek.

Jednak żeby Hala Stulecia we Wrocławskim pejzażu nie była osamotniona zbudowano dodatkowo Pawilon Czterech Kopuł, w którym mieściła się między innymi ekspozycja pruskich władców. Do tego doszedł przyjemny teren do rekreacji, który tworzył Ogród Japoński, staw oraz eliptyczna pergola o długości 640 m wsparta na 750 betonowych słupach.

Wrocławska Iglica

Po 1945 roku kiedy Wrocław trafił w ręce Polski Hala była wciąż wielkim symbolem potęgi Niemiec. Dlatego zdecydowano się dodać tutaj polski akcent. W 1948 roku zorganizowano trwającą 3 miesiące Wystawę Ziem Odzyskanych. Specjalnie na tą okazję zbudowano iglicę, która miała być symbolem szpilki wbitej w niemiecką dumę

Wysoka na 90,3 m i ważąca 44 tony iglica została ozdobiona lustrami, które odbijały światło kolorowych reflektorów. Niestety potężna wichura uszkodziła konstrukcję, więc lustra trzeba było zdemontować. Tego niełatwego zadania 75 lat temu podjęło się 2 taterników. Przez 24h wspinali się wyposażeni jedynie w liny.

Obecnie mniej więcej co 20 lat iglica jest kładziona na ziemię w celu odświeżenia i pomalowania. Jednak współcześnie wszystko odbywa się przy pomocy dźwigów. Ostatnia taka akcja miała miejsce w 2017 roku.

Hala Stulecia – zwiedzanie atrakcji

Naszą wizytę w Hali Stulecia zaczynamy od zwiedzania multimedialnej wystawy w Visitor Centre. Wystawa nie jest duża, ale składa się z wirtualnej wycieczki po niedostępnych do zwiedzania zakamarkach hali. Dodatkowo można obejrzeć film i nieco pobawić się na multimedialnych pulpitach.

Specjalne okulary VR zabierają nas w podróż z dreszczykiem adrenaliny. Lecimy na dach hali skąd roztacza się realistyczny i oszałamiający widok na Wrocław. Podczas zwiedzania poznajemy historię powstania hali od momentu zaprojektowania jej przez wybitnego Maxa Berga, aż do realizacji budowy i jej współczesnych atrakcji. Na zwiedzanie wystaw wystarczy nam 40 minut.

Po wizycie na wystawach możemy dodatkowo wejść do wnętrza Hali Stulecia i przemierzyć część trybun. Hala również i dziś jest miejscem licznych koncertów, konferencji, wystaw, czy meczy. Ile jest miejsc w Hali Stulecia? W sumie hala może pomieścić 10 tys. widzów.

Pawilon Czterech Kopuł – zwiedzanie wystaw

Oprócz Hali Stulecia oraz klimatycznej pergoli na listę UNESCO trafił również budynek Pawilonu Czterech Kopuł. Dziś mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu z galerią Muzeum Sztuki Współczesnej.

Przemierzając kilkanaście pomieszczeń mamy okazję zobaczyć niezwykłe dzieła sztuki na wystawie „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”. Spotkamy tutaj prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz, czy też Tadeusza Kantora.

Przed laty w Pawilonie Czterech Kopuł działała wytwórnia filmów, w której powstały między innymi filmy: „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Popiół i Diament” Andrzeja Wajdy, „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”.

ZOO Wrocław – niezwykła atrakcja Wrocławia

Odwiedź również najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, czyli ZOO Wrocław. Właśnie tutaj możemy spotkać niezwykłe zwierzęta, które są zagrożone wyginięciem. Na obszarze 33 ha mieszka łącznie aż 12 tysięcy osobników.

Oczywiście obecnie największą atrakcją jest zachwycające Afrykarium ze zjawiskowym Oceanarium. Budynek swoim kształtem przypomina nam wieloryba. W tym wyjątkowym miejscu możemy bez zamoczenia nogi podziwiać prawdziwy podwodny świat z piękną rafą koralową, z setkami egzotycznych ryb oraz rekinów.

ZOO Wrocław – najpiękniejszy ogród zoologiczny w Polsce

Hala Stulecia to wielki zabytek Wrocławia i zarazem świetna atrakcja warto odwiedzenia. Interaktywna wystawa multimedialna oprowadza nas po zakamarkach tego niezwykłego budynku. Natomiast malownicze otoczenie pergoli i parku fontann jest przyjemnym miejscem do odpoczynku.

Plan Wypadu do Hali Stulecia

Dojazd: Hala Stulecia, Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Parking: Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Bilety Wstępu:

  • Hala Stulecia – 30 zł bilet normalny, 25 zł bilet ulgowy
  • Pawilon Czterech Kopuł – 20 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy
  • Ogród Japoński – 21 zł bilet normalny, 14 zł bilet ulgowy
  • Park fontann Wrocław – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: minimum 2-3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments