Ogród Japoński we Wrocławiu to kolorowa oaza, w której możemy zobaczyć kwitnące azalie, finezyjnie ukształtowane krzewy i pływające w stawie czerwone karpie. Niespotykana roślinność jest nie tylko pięknie zaaranżowana, ale również przepełniona symboliką.

Wrocław to przepełniona zabytkami stolica Dolnego Śląska, ale i również miasto wielu przyrodniczych atrakcji, a jedną z najciekawszych znajdziemy na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród Japoński to egzotyczna oaza w samym centrum miasta, która przenosi nas w podróż do świata Dalekiego Wschodu. Ogród jest świetnym miejscem do odpoczynku wśród szumiących kaskad, a także nieziemsko pachnących kwiatów. Zdecydowanie jest to obowiązkowy punkt do odwiedzania dla całych rodzin.

Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?

Ogród Japoński we Wrocławiu – dojazd, parking, mapa

Wrocławski Ogród Japoński znajduje się w Parku Szczytnickim, wejście jest od ulicy Adama Mickiewicza. Jednak do ogrodu możemy również dojść pergolą z pięknym widokiem na największą w Polsce multimedialną fontannę, wtedy kierujemy się od ulicy Wróblewskiego.

Najbliższy parking dla samochodów jest w sąsiedztwie Hali Stulecia, wjazd od ul. Wróblewskiego. Do Ogrodu Japońskiego możemy dotrzeć również komunikacją miejską, przystanek tramwajowy (ZOO) linii 1, 2, 4,10, 16, 19 oraz przystanek autobusowy (Hala Stulecia) 115, 145, 146, 253.

Ogród Japoński Wrocław – godziny otwarcia, cennik, praktyczne informacje

Zwiedzanie ogrodu jest możliwe od wiosny do jesieni, zimą ogród jest nieczynny, dokładne godziny otwarcia:

  • 1 kwietnia – 31 październik 9:00-19:00

Ile kosztuje bilet do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu? Cennik biletów wstępu: 21 zł bilet normalny, 14 zł bilet ulgowy.


Ile czasu zajmuje zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu? Na spacer warto zarezerwować sobie około 45 minut, jednak śmiało można zostać tutaj znacznie dłużej.

Kiedy najlepiej do Ogrodu Japońskiego? Największy spektakl jest wiosną, bo wtedy rośliny zaczynają kwitnąć, zatem najlepiej ogród odwiedzić w połowie maja lub w czerwcu. Jednak jest tutaj również wiele zielonych krzewów, które pięknie wyglądają o każdej porze roku, więc latem i jesienią jest również kolorowo.

Warto pamiętać, że do ogrodu nie wolno wchodzić z psem, a na jego terenie nie ma toalet.

Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Altanki, mostki, wodospady, wąskie ścieżki, a do tego mnóstwo kolorów. Zdecydowanie Ogród Japoński jest miejscem wręcz idealnym do odpoczynku. Powstał ponad 100 lat temu, dokładnie w 1913 roku z okazji wystawy w Hali Stulecia.

Jednak to co dzisiaj widzimy jest całkowicie nowym ogrodem, gdyż wcześniejszy doszczętnie zniszczyła powódź w 1997 roku. Poziom wody jaka zalała ogród możemy zobaczyć na pamiątkowej tabliczce zawieszonej w altanie dużego mostku.

Jak zwiedzać Ogród Japoński Wrocław? Podążamy za strzałkami, a zaczynamy od bramy główne Sukiya Mon, dalej idziemy w kierunku mostku na stawie i pawilonu widokowego Yumedono Bashi. Następnie mijamy szumiącą męską kaskadę Otoko Daki, która symbolizuje siłę.

Kamiennymi schodkami stąpamy prawie po tafli stawu, docieramy nimi tym razem do spokojnej żeńskiej kaskady. Kolejno wchodzimy na most, z którego możemy podziwiać potężne czerwone karpie koi. Dalej zmierzamy w stronę herbaciarni i na łukowy most. Z ogrodu wychodzimy bramą Fuku Mon.

Ogród Japoński Wrocław – ciekawostki

Wrocławski Ogród Japoński może poszczycić się niezwykle pięknymi karpiami Koi, które wyróżnia czerwony kolor. W Japonii są one symbolem szczęścia i odwagi, co ciekawe karpie mogą żyć nawet ponad 70 lat.

Ile roślin jest o Ogrodzie Japońskim? Mamy okazję zobaczyć tutaj aż 200 odmian krzewów i drzew. Połowa roślin jest nasza rodzima, odporna na trudne warunki atmosferyczne, czyli dęby, cisy, azalie, czy różaneczniki. Natomiast najstarsze okazy mają ponad 200 lat

Wśród 100 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu zdecydowanie wyróżnia się modrzew chiński, sosna koreańska, czy miłorząb. Pięknie przycięte krzewy przybierają niezwykłe kształty i wzory. Najpiękniejsze barwne doznania tworzą różaneczniki i azalie, które nieziemsko kwitną w maju i czerwcu. Tylko ich odmian spotkamy tutaj około 40.

Hala Stulecia we Wrocławiu – atrakcja UNESCO

Hala Stulecia to jeden z najcenniejszych zabytków Wrocławia. Tą wyjątkową konstrukcję zaprojektował w 1913 roku niemiecki architekt Max Berg. Jak na owe czasy był to zarazem wybitny, jak i bardzo kontrowersyjny projekt. Właśnie dlatego po wielu latach ten wyjątkowy budynek znalazł się na liście najważniejszych zabytków UNESCO

Co zobaczymy we wnętrzu Hali Stulecia? Multimedialną wystawę Visitor Centre poświęconą historii projektu i budowy hali oraz najokazalszą część, czyli jej trybuny wraz z przestrzenią wystawienniczą. Warto też wziąć udział w darmowym pokazie fontann oraz odwiedzić Pawilon Czterech Kopuł z Muzeum Sztuki Współczesnej.

Hala Stulecia we Wrocławiu i Pawilon Czterech Kopuł – atrakcje UNESCO

Ogród Japoński to wyjątkowa atrakcja Wrocławia, którą warto zwiedzić. To miejsce idealne do chwili relaksu w miejskiej dżungli. Zapach, kolor i dźwięk działają kojąco na nasze zmysły, dlatego zdecydowanie trzeba tutaj zajrzeć.

Plan Wypadu do Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Dojazd: Adama Mickiewicza 1, 51-618 Wrocław

Parking: Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Bilety Wstępu:

  • Ogród Japoński – 21 zł bilet normalny, 14 zł bilet ulgowy
  • Park fontann Wrocław – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: około 45 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments