Narwiański Park Narodowy to dzika Polska Amazonka, która wiosną tworzy spektakularne rozlewiska. Rzeka Narew wije się malowniczy przez zakątki Podlasia, a jej szuwary są schronieniem dla milionów rozśpiewanych ptaków. Żeby najlepiej poczuć klimat Narwi warto wsiąść w pychówchę i wpłynąć w labirynt trzcin, wejść na najwyższą wieżę widokową na Podlasiu, a także przemierzyć najpiękniejszą drewnianą kładkę.

Narwiański Park Narodowy: informacje i ciekawostki, z czego słynie?

Narwiański Park Narodowy leży w województwie podlaskim, powstał w 1996 roku na obszarze doliny rzeki Narew. Rozciąga się od miejscowości Suraż na południu, aż do wioski Rzędziany na północy. Ciągnie się przez około 50 km, a w najszerszym miejscu osiąga do 4 kilometrów.

Narew jest bardzo ciekawą rzeką, nie ma jednego koryta, lecz rozlewa się niczym pajęcza sieć na wiele labiryntów. Szczególnie ciekawie prezentuje się wiosną gdy wszystkie koryta łączą się w jedno potężne rozlewisko, które swoim wyglądem przypomina “narwiańskie morze”.

Zalana na wiosnę dolina Narwi jest prawdziwym rajem dla gniazdujących tu ptasich rodzin. Można tu spotkać ponad 200 gatunków ptaków, w dodatku wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Zresztą w logo Narwiańskiego Parku Narodowego znalazł się prawdziwy unikat, jakim jest błotniak stawowy. Ten dziki ptasi drapieżnik pochodzi z rodziny jastrzębiowatych, natomiast w Polsce jest dość rzadko spotykanym okazem.

Mapa atrakcji w Narwiańskim Parku Narodowym – co trzeba zwiedzić?

1. Kładka Śliwno-Waniewo i pływające mosty: największe atrakcje w Narwiańskim Parku Narodowym

Największą atrakcją Narwiańskiego PN jest drewniana kładka, która biegnie przez samo jego serce, wśród bagiennych terenów. Kładka łączy wsie Śliwno i Waniewo. To 1,5 kilometra genialnej ścieżki, która z pewnością Was zaskoczy. Dlaczego?


Aby przejść całą kładkę musimy wejść na 5 pływających mostów! Ten ręczny prom musimy sami przeciągnąć do drugiego brzegu kładki. Takie rozwiązanie umożliwia nam przejście szuwar i rozlewisk suchą stopą, a dodatkowo jest to świetna zabawa dla całych rodzin. Na trasie ścieżki jest też kilka punktów widokowych, z których łatwiej możemy obserwować szuwary i głośne ptaki.

W połowie kładki docieramy do wieży widokowej, która stanęła w miejscu dawnego grodziska i zamku. Choć do dziś nie został nawet ślad po dawnym zamku, to przy widocznej kępie krzewów natrafiamy na tablicę informacyjną z opisem zaskakujących odkryć archeologicznych. Co ciekawe, właśnie w tym miejscu przez wieki istniał również most, który łączył dwa brzegi Narwi.

Na spacer po kładce Śliwno-Waniewo dobrze przeznaczyć sobie minimum 2 godziny. Kładka jest bardzo popularna wśród turystów. Jeśli nie chcecie spotkać tu dużych tłumów, warto się tu wybrać bardzo wczesnym rankiem. Wtedy przyroda budzi się do życia, a świergot ptaków jest bardzo melodyjnym spektaklem.

Zwiedzanie kładki można rozpocząć zarówno od Śliwna jak i od Waniewa, w tym drugim znajdziecie jednak więcej miejsc parkingowych.

Wstęp na teren Narwiańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety można kupić w kilku miejscach, między innymi w siedzibie parku w Kurowie, w centrum informacji turystycznej w Waniewie, w sklepiku przy wejściu na kładkę w Śliwnie oraz online.

2. Kurowo siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego

Zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego dobrze rozpocząć od jego siedziby, czyli miejscowości Kurowo. Tutaj w zabytkowym dworku jest główna siedziba parku oraz bardzo ciekawe muzeum przyrodnicze. To w nim możemy przyjrzeć się z bliska najciekawszym mieszkańcom Narwi. Warto tu zajrzeć żeby również poznać jakie miejscówki są dostępne i które szlaki są dla nas idealne. Można się też wyposażyć w przydatne mapki.

Najnowszą atrakcją jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka. Znajduje się tu multimedialna ekspozycja, która jest świetną atrakcją dla dzieci. Zobaczysz tu projekcję filmu na temat powstania doliny Narwi, 9 stanowisk prezentujących makietę doliny, czy też akwarium z rybami z rzeki Narew.

3. Najwyższa wieża na Podlasiu w wiosce Uhowo z panoramą na Narew

Najnowszą widokową atrakcją Narwiańskiego Parku Narodowego jest otwarta w czerwcu 2023 roku wieża widokowa w wiosce Uhowo, nieopodal Łap. Wieża mierzy aż 44 m wysokości i jest najlepszym punktem widokowym na rzekę Narew.

Oczywiście najbardziej oszałamiające widoki zobaczysz tu wiosną, kiedy Narew rozlewa się na okoliczne łąki. Jednak o każdej porze roku widok zapiera dech, a szczególnie zachody słońca są tu nieziemskie. Przy wieży w Uhowie jest również teren rekreacyjny z altaną i ławeczkami, są tablice informacyjne z ciekawostkami.

4. Spływ kajakiem lub pychówką po rzece Narew

Świetną formą zwiedzania Narwiańskiego Parku Narodowego jest też spływ kajakowy. Wypożyczalnie znajdziecie w miejscowości Suraż, Uhowo, Łapy, Topilec, czy też w Kurowie. Cały odcinek spływu rozpoczynając od Suraża ma około 46 km, trzeba na niego poświęcić 2-3 dni. Jeśli nie masz tyle czasu można oczywiście wyruszyć na krótszy, jednodniowy rekreacyjny spływ.

Jedną z nietypowych atrakcji i ciekawą formą zwiedzania Narwi jest spływ pychówką, czyli tradycyjną drewnianą łódką. Żeby móc się nią poruszać potrzebny jest długi kij, którym odpychamy się od dna. Takie łodzie służyły z reguły do przewozu siana, czy łowienia ryb. Jednak dziś są ciekawą atrakcją turystyczną. Warto się wybrać w przyjemny rejs, oczywiście z mieszkającym tu od pokoleń flisakiem, który najlepiej zna dzikie labirynty Narwi.

5. Zerwany Most w Kruszewie – nietypowa atrakcja w Narwiańskim Parku Narodowym

Zerwany most we wsi Kruszewo to świetny punkt widokowy na dolinę Narwi, w dodatku z intrygującą historią. To miejsce bardzo uwielbiają wędkarze. Nic dziwnego, bo ukryte wśród szuwar koryta Narwi są oazą spokoju, gdzie można złowić wiele pięknych okazów ryb. Wokół brzegu Narwi można przespacerować się też wydeptaną ścieżką w bardziej dzikie i zaciszne tereny rozlewisk. Z mostem w Kruszewie związana jest też ciekawa legenda… 

Mieszkańcy doliny Narwi postanowili tu wybudować ponad 350 metrowy most. Budowa nie była łatwa ze względu na bagnisty teren. Z chytrą ofertą przyszedł diabeł. Zaproponował pomoc w zamian za duszę pierwszego wędrowca, który przejdzie po moście. Po wielu nieudanych próbach wybudowania mostu mieszkańcy przystali na tą ofertę. Budowa przebiegła błyskawicznie! Jednak trzeba było wyrównać też i rachunki. Mieszkańcy wpadli na podstępny pomysł i jako pierwszego w podróż przez most wysłali starego i ślepego konia. Rozwścieczony diabeł rzucił na most klątwę. Odtąd każdy most zbudowany w tym miejscu będzie stał jedynie 11 lat! Przepowiednia sprawdziła się już dwukrotnie. Most niszczyły zawieruchy wojenne dokładnie po 11 latach od budowy kolejnego. Przekorni mieszkańcy woleli pozostawić go w spokoju i nigdy więcej nie kusić losu.

6. Rowerem wokół Narwiańskiego Parku Narodowego

Jak zwiedzać Narwiański Park Narodowy? Jedną ze świetnych propozycji na poznanie atrakcji parku jest szlak rowerowy wokół Narwi, czyli “Obwodnica Narwiańska”. Pętla wokół parku oraz jego otuliny liczy 90 km, więc to propozycja na dłuższą wycieczkę, którą najlepiej podzielić na dwa dni.

Przebieg trasy: Choroszcz – Baciuty – Turośń Dolna – Suraż – Łapy – Płonka Kościelna – Waniewo – Kurowo – Jeżewo Stare – Tykocin – Choroszcz.

Na krótsze wycieczki rowerowe chociażby z dziećmi możesz wybrać mniej ambitny odcinek trasy. Świetnie sprawdzi się chociażby 33 km pętla przez Waniewo-Śliwno-Topilec-Baciuty-Bokiny-Waniewo.

7. Najlepsze punkty widokowe w Narwiańskim Parku Narodowym

Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego jest ponad 10 wież widokowych, które są zlokalizowane w różnych częściach parku. Drewniane wieże umożliwiają nam przyrodnicze obserwacje zarówno podmokłego krajobrazu Narwi, jak i ptasich lęgowisk.

Jednym z ciekawych punktów widokowych na rozlewiska Narwi jest prywatna wieża we wsi Kruszewo. To największa wieża obserwacyjna na Narwiański Park Narodowy, co prawda wstęp jest płatny, ale widoki ze szczytu zapierają dech.

Kolejnym ciekawym punktem jest wieża w wiosce Topilec-Kolonia. Co prawda nie jest wybitnie wysoka, ale z jej tarasu można wypatrzeć ukryte w szuwarach ptaki, warto zabrać też ze sobą lornetkę. Tuż przy wieży jest również altanka i miejsce na ognisko, to świetny punkt na piknik w malowniczej scenerii.

Oprócz tego znajdziesz dwie wieże na kładce Waniewo-Śliwno, na polu biwakowym w Kurowie, w Wólce Waniewskiej, Łapach, Uchowie oraz wsi Topilec i Suraż.

8. Choroszcz pałac i park w dolinie Narwi

Choroszcz to małe klimatyczne podlaskie miasteczko, które znajduje się nieopodal Narwiańskiego Parku Narodowego i leży w sąsiedztwie meandrów rzeki Narew. Największą atrakcją Choroszczy jest barokowy pałac hetmana Jana Klemensa i Izabeli Branickich z połowy XVIII wieku, który jest częścią Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Z zewnątrz pałac wygląda dość miniaturowo, dlatego że służył jako letnia rezydencja Branickich. Otoczony jest kanałami, leży na sztucznej wyspie w sąsiedztwie romantycznego parku. W jego wnętrzu znajduje się zabytkowa ekspozycja mebli, obrazów, porcelany, a także zegarów oraz dwie płyty kominkowe z herbami: Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które pamiętają pierwszych właścicieli Choroszczy.

9. Suraż i grodzisko – co zobaczyć nad Narwią?

Suraż to jedno z najmniejszych miast w Polsce, które leży na południowych krańcach Narwiańskiego Parku Narodowego. Co ciekawe Suraż jest jednym z najstarszych polskich miast. Prawa miejskie otrzymał już w 1445 r., jednak jego początki sięgają XI w. O dawnej świetności Suraża świadczy chociażby grodzisko Góra królowej Bony zbudowane na brzegu Narwi, które do dziś jest ciekawą atrakcją i punktem widokowym.

Choć Suraż jest dziś miniaturowym miastem, to jednak może pochwalić się dwoma rynkami, po obu stronach Narwi. Związane jest to ze zmianami granic i podziałem miasta na część Księstwa Polskiego i Rosji. Dziś Suraż jest świetną bazą wypadową na spływy kajakowe po atrakcjach Narwiańskiego Parku Narodowego. Znajdziesz tu również Wczesnośredniowieczną Osadę, Muzeum Kapliczek oraz Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne.

10. Tykocin – najpiękniejsze miasteczko Podlasia nad rzeką Narew

Tykocin to prawdziwa perełka Podlasia i jedno z najpiękniejszych miast regionu. Spacerując brukowanymi uliczkami wśród drewnianych chat z kwitnącymi ogródkami możemy odkrywać jego wyjątkowe atrakcje. Właśnie w Tykocinie możesz zwiedzić jedyny w województwie podlaskim zamek, jeden z najstarszych świeckich pomników w Polce, który przedstawia Hetmana Stefana Czarnieckiego, czy też intrygującą wystawę w synagodze.

Tykocin znany jest z filmu “U Pana Boga”, który rozsławił miasteczko. Wśród zabytków Tykocina koniecznie trzeba zobaczyć również kościół Trójcy Przenajświętszej, a później wybrać się na spacer bulwarami nad rzeką Narew. Świetną atrakcją są także spływy kajakowe i rejsy tramwajem wodnym.

Co zobaczyć na Suwalszczyźnie?

Województwo podlaskie to pełen zaskakujących atrakcji region Polski, który słynie z przyrodniczych skarbów! Suwalszczyzn zaskakują cudami natury, znajdziesz tu największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy z pokamedulskim klasztorem.

Suwalszczyzna to kraina jak baśń, która czaruje morenowymi wzgórzami i ukrytymi w dolinach jeziorami. Genialne przyrodnicze atrakcje znajdziesz zwiedzając Suwalski Park Krajobrazowy. Wśród najciekawszych miejsc koniecznie warto zwiedzić:

  • Jezioro Szurpiły z Górą Zamkową, na której znajduje się punkt widokowy oraz pozostałości grodu Jaćwingów. Jednak równie ciekawym punktem widokowym jest Cisowa Góra, czyli suwalska Fudżijama!
  • Molenna w Wodziłkach to jeden z nielicznych zabytków, jaki pozostał po staroobrzędowcach. Zdecydowanie warto ją zobaczyć i dodatkowo poznać zaskakującą historię religijnych uchodźców ze wschodu. A to wszystko na szlaku malowniczej doliny Szeszupy.
  • Dolina Czarnej Hańczy to jeden z najpiękniejszych szlaków Suwalszczyzny! Trasa zaczyna się przy ośrodku edukacji Turtul, prowadzi przez słynny oz turtulski oraz na wieżę widokową w wiosce Melsowizna, natomiast kończy się przy jeziorze Hańcza.
  • Koniecznie trzeba zwiedzić również słynne suwalskie głazowiska! Głazowisko Bachanowo to malownicze miejsce nad rzeką Czarna Hańcza, natomiast głazowisko Rutka jest świetnym widokowym punktem na Suwalski Park Krajobrazowy.

Augustów to najsłynniejsze uzdrowisko w województwie podlaskim. To zdecydowanie raj dla rowerzystów, a jedną z najciekawszych tras jest szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie. Jednak równie dużą popularnością cieszy się szlak rowerowy wokół jeziora Studzieniczne. Co więcej, masz okazję zobaczyć tu przepięknie usytuowane na wyspie sanktuarium w Studzienicznej.

Do tego warto dorzucić ogromny zabytek regionu jakim jest Kanał Augustowski. Wielką atrakcją są też spływy kajakowe Czarną Hańczą, albo Doliną Rospudy.

Podlasie: miejsca, które warto zwiedzić

Koniecznie wyrusz również poznać niezwykłe atrakcje, z których słynie Podlasie. Na liście zwiedzania z pewnością powinna się znaleźć Kraina Otwartych Okiennic z trzema wioskami Soce, Trześcianka i Puchły. Znajdziesz tu też jeden z najstarszych w Polsce parków, czyli Białowieski Park Narodowy.

Podlasie to kraina wielu kultur i religii, dlatego zdecydowanie warto odwiedzić Szlak Tatarski i zobaczyć najstarszy w Polsce meczet w Kruszynianach, a następnie odwiedzić tatarską wioskę Bohoniki! Na wschodnich rubieżach Polski jest wiele osób wyznania prawosławnego i grekokatolickiego. Ich najważniejszym miejscem kultu religijnego jest święta góra Grabarka z lasem krzyży. Jednak równie mistycznym miejscem jest chociażby cerkiew w Koterce, która zbudowana została na bagnach. Kolejnym ciekawym punktem jest prawosławna pustelnia, czyli skit w Odrynkach.

Podlasie to również przepiękne miasteczka, z których jednym z najsłynniejszych jest Drohiczyn, który leży na skarpie nad Bugiem, do tego trzeba dorzucić Mielnik nad Bugiem z potężną kopalnią kredy, uzdrowisko Supraśl, które słynie z kultowego filmu “U Pana Boga…” oraz atrakcje miasta Białystok.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments