Narwiański Park Narodowy to prawdziwa oaza i raj dla wielu zwierząt. Cisza i spokój jaką dają szuwary rozlewisk Narwi są dla nich idealnym schronieniem. Jak najlepiej poznać świat dzikich zwierząt i unikatowej roślinności? Mamy kilka propozycji na odkrycie najciekawszych miejsc, będą klimatyczne kładki, wieże widokowe i malownicze spływy.

Narwiański Park Narodowy leży w województwie podlaskim, powstał w 1996 roku na obszarze doliny rzeki Narew. Rozciąga się od miejscowości Suraż na południu, aż do wioski Rzędziany na północy. Ciągnie się przez około 50 km, a w najszerszym miejscu osiąga nawet do 4 kilometrów.

Narew jest bardzo ciekawą rzeką, nie ma jednego koryta, lecz rozlewa się niczym pajęcza sieć na wiele labiryntów. Szczególnie ciekawie prezentuje się wiosną gdy wszystkie koryta łączą się w jedno potężne rozlewisko, które swoim wyglądem przypomina narwiańskie morze.

Zalana na wiosnę dolina Narwi jest prawdziwym rajem dla gniazdujących tu ptaków. Można ich spotkać ponad 200 gatunków, w dodatku wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Natomiast w symbolu logo Narwiańskiego Parku Narodowego znajdziecie unikatowego ptaka, to błotniak stawowy. Ten dziki drapieżnik pochodzi z rodziny jastrzębiowatych, a w Polsce jest dość rzadko spotykanym okazem.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego – Kurowo, siedziba parku

Niewiele mamy w Polsce miejsc, w których możemy chłonąć nienaruszoną przez człowieka przyrodę. Narew stworzyła sobie nietykalny świat, gdzie tylko ona wyznacza reguły. Jednak dla turystów przygotowano kilka miejsc, w których możemy zachwycić się jej pięknem.


Zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego dobrze rozpocząć od jego siedziby, czyli miejscowości Kurowo. Tutaj w zabytkowym dworku jest główna siedziba parku oraz bardzo ciekawe muzeum przyrodnicze. To w nim możemy przyjrzeć się z bliska najciekawszym mieszkańcom Narwi. Warto tu zajrzeć żeby również poznać jakie miejscówki są dostępne i które szlaki są dla nas idealne. Można się też wyposażyć w przydatne mapki.

Kładka Śliwno – Waniewo

Największą atrakcją Narwiańskiego PN jest drewniana kładka, która biegnie przez jego serce, wśród bagiennych terenów. Kładka łączy wsie Śliwno i Waniewo, to 1,5 kilometra genialnej ścieżki, która z pewnością Was zaskoczy. Dlaczego? Aby przejść nią w całości, aż 5 razy wchodzimy na tak zwany most pływający.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Ten ręczny prom musimy sami przeciągnąć do drugiego brzegu kładki. Takie rozwiązanie umożliwia nam przejście szuwar i rozlewisk suchą stopą, a dodatkowo jest to świetna zabawa dla całych rodzin. Na trasie ścieżki jest też kilka punktów widokowych, z których łatwiej możemy obserwować szuwary i głośno gadające, ukryte w nich ptaki.

W połowie kładki docieramy do wieży widokowej, która stanęła w miejscu dawnego grodziska i zamku. Co ciekawe właśnie w tym miejscu przez wieki istniał most, który łączył dwa brzegi Narwi. Choć do dziś nie został nawet ślad po dawnym zamku, to przy widocznej kępie krzewów natrafiamy na tablicę informacyjną z opisem zaskakujących odkryć archeologicznych.

Pływające mosty na Narwi i punkty widokowe

Na spacer po kładce Śliwno – Waniewo dobrze przeznaczyć sobie minimum 2 godziny. Kładka jest bardzo popularna wśród turystów. Jeśli nie chcecie spotkać tu dużych tłumów, warto się tu wybrać bardzo wczesnym rankiem. Wtedy przyroda budzi się do życia, a świergot ptaków jest bardzo melodyjnym spektaklem. Sama wioska Waniewo jest również miejscem historycznym. Już z daleka widzimy wyraźnie, że zbudowana jest na niewielkim wzgórzu, a w jej środku stoi potężny biały kościółek.

Zwiedzanie kładki można rozpocząć zarówno od Śliwna jak i od Waniewa, w tym drugim znajdziecie jednak więcej miejsc parkingowych. Pamiętajcie, że wstęp na teren Narwiańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety można kupić w kilku miejscach, między innymi w siedzibie parku w Kurowie, w centrum informacji turystycznej w Waniewie, w sklepiku przy wejściu na kładkę w Śliwnie oraz przez internet.

Zerwany Most w Kruszewie

Zerwany most we wsi Kruszewo to kolejny świetny punkt widokowy na dolinę Narwi, w dodatku z intrygującą historią. To miejsce bardzo polubili wędkarze. Nic dziwnego, bo ukryte wśród szuwar koryta Narwi są oazą spokoju, gdzie można złowić wiele pięknych okazów ryb. Wokół brzegu Narwi można przespacerować się też wydeptaną ścieżką w bardziej dzikie i zaciszne tereny rozlewisk. Z mostem w Kruszewie związana jest też ciekawa legenda… 

Mieszkańcy doliny Narwi postanowili tu wybudować ponad 350 metrowy most. Budowa nie była łatwa, a teren bagien dawał się robotnikom we znaki. Z chytrą ofertą przyszedł do mieszkańców diabeł. Zaproponował im pomoc w budowie w zamian za duszę pierwszego wędrowca, który przejdzie po moście. Po wielu nieudanych próbach wybudowania mostu przystali na tą ofertę. Niespodziewanie budowa tak jak obiecał diabeł przebiegła błyskawicznie i bez problemów, jednak trzeba było wyrównać też i rachunki. Pracownicy wpadli na podstępny pomysł i jako pierwszego w podróż przez most wysłali starego i ślepego konia. Rozwścieczony diabeł rzucił na most klątwę. Odtąd każdy most w tym miejscu będzie mógł stać jedynie 11 lat, później zostanie zniszczony. Co ciekawe już dwa razy sprawdziła się ta przypowieść. Budowany most niszczyły zawieruchy wojenne dokładnie po 11 latach od budowy nowego. Przekorni mieszkańcy woleli pozostawić most w spokoju i nigdy więcej nie kusić losu.

Narwiański Park Narodowy – punkty widokowe

Jednym z ciekawych punktów widokowych na rozlewiska Narwi jest prywatna wieża we wsi Kruszewo. To największa wieża obserwacyjna na Narwiański Park Narodowy, co prawda wstęp jest płatny, ale widoki ze szczytu zapierają dech.

Kolejnym ciekawym punktem jest wieża w wiosce Topilec – Kolonia. Co prawda nie jest wybitnie wysoka, ale z jej tarasu można wypatrzeć ukryte w szuwarach ptaki, warto zabrać też ze sobą lornetkę. Tuż przy wieży jest również altanka i miejsce na ognisko, to świetny punkt na piknik w malowniczej scenerii. Podobne wieże znajdziecie również w innych miejscowościach na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego. W sumie jest aż 11 wież widokowych w różnych częściach parku.

Rower, kajak, a może pychówka?

Jak zwiedzać Narwiański Park Narodowy? Opcji do wyboru jest kilka, jeśli lubicie aktywne rowerowe wycieczki, można wybrać się na ciekawy szlak rowerowy wokół parku. Pełna pętla wokół całego parku to prawie 100 km. Jednak na krótsze trasy możemy wybrać poszczególne odcinki, na przykład pętelka: Kurowo – kładka Waniewo – Śliwno – Zerwany most w Kruszewie  Kurowo. To już około 35 km trasy, zatem idealnie na jednodniowy wypad.

Świetną formą zwiedzania Narwiańskiego Parku Narodowego jest też spływ kajakowy. Wypożyczalnie znajdziecie w miejscowości Suraż, Uhowo, Łapy, Topilec, czy w Kurowie. Cały odcinek spływu rozpoczynając od Suraża ma około 46 km, trzeba na niego poświęcić 2-3 dni. Jeśli nie macie tyle czasu można oczywiście wyruszyć na krótszy, rekreacyjny spływ.

Jedną z ciekawszych opcji tradycyjnego zwiedzania Narwi jest spływ pychówką. To tradycyjna drewniana łódka, żeby się móc nią poruszać potrzebny jest nam długi kij, którym odpychamy się od dna. Takie łodzie służyły z reguły do przewozu siana, czy łowienia ryb. Dziś są ciekawą atrakcją turystyczną. Warto się wybrać w przyjemny rejs, oczywiście z mieszkającym tu od pokoleń flisakiem, który najlepiej zna dzikie labirynty Narwi.

Narwiański Park Narodowy to cudowna kraina pełna dzikiej przyrody i zaskakujących widoków. Z pewnością Was zaskoczy jak wiele mamy tu możliwości aktywnego zwiedzania. Na pewno wybierając się tu na wypad musisz przespacerować się drewnianą kładką z pływającymi pontonami. Koniecznie wejdź też chodź na jedną z 11 wież widokowych, żeby zobaczyć wiosenne rozlewiska, albo letnie bagienne szuwary. Pamiętaj też o pełnych wrażeń spływach kajakiem lub pychówką w najdziksze tereny Narwi. A jeśli wolisz rowerowe wypadu, ruszaj śmiało w podróż wokół parku. Tylko od Ciebie zależy, którą z aktywności wybierzesz, a może warto spróbować wszystkiego.

Plan Wypadu do Narwiańskiego Parku Narodowego

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w miejscowości Waniewo i Śliwno

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Narwiańskiego Parku Narodowego – 6 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia kładki Śliwno – Waniewo: 1,5 – 2 godz.

Dystans: 1,5 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi oraz z wózkami

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments