Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Beskid Sądecki to jeden z genialnych górskich regionów Małopolski, co go wyróżnia? Malownicza Dolina Popradu ze słynnymi uzdrowiskami Piwniczna, Muszyna i Żegiestów oraz zamkami w Rytrze i Muszynie. A do tego świetne górskie szlaki do wież widokowych na Koziarzu, Eliaszówce i najwyższej Radziejowej, a także kultowe schroniska na Wierchomli i Hali Łabowskiej. Dorzucam jeszcze szlak łemkowskich cerkwi i najsłynniejsze w Polsce uzdrowisko Krynica-Zdrój. A to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Beskid Sądecki.

Spis treści

Beskid Sądecki to prawdziwy raj dla wielbicieli górskich wędrówek. Spacerując przez lasy karpackiej puszczy możemy zdobywać najwyższe szczyty, na których dodatkowo stoją widokowe wieże. Nikt się nie oprze panoramie z wieży na Radziejowej, Koziarzu, Eliaszówce, czy Malniku. Co więcej, na piechurów czekają tutaj kultowe schroniska jak chociażby Bacówka PTTK na Wierchomli, schronisko Cyrhla, bacówka na Obidzy, schronisko na Przehybie, czy Hali Łabowskiej.

Jednak równie ciekawe w Beskidzie Sądeckim są doliny, a dolina Popradu jest często uznawana za najpiękniejszą trasę samochodową w Polsce! To właśnie w dolinach znajdziemy najcenniejsze skarby Beskidu Sądeckiego, czyli mineralne wody, dzięki którym możemy odwiedzać kultowe miasteczka i uzdrowiska jak Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, czy Żegiestów.

W Beskidzie Sądeckim znajdziemy również genialne zabytki z zamkami w Rytrze i Muszynie, niezwykłe łemkowskie cerkwie z wpisaną na listę UNESCO cerkwią w Powroźniku, czy też kościoły w Miliku i Złockiem.

A co z nowoczesnymi atrakcjami Beskidu Sądeckiego dla rodzin z dziećmi? Ich również tutaj nie brakuje! Najdłuższa w Polsce kolej gondolowa, kładka w koronach drzew, Ogrody Sensoryczne, spływy pontonowe Popradem, genialne Muzeum Nikifora, czy zjawiskowe leśne molo to tylko kilka z atrakcji dla dorosłych i dzieci, jakie oferuje Beskid Sądecki!

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Gdzie znajduje się Beskid Sądecki – gdzie leży, jak dojechać?

Beskid Sądecki to górskie pasmo, które należy do Beskidów Zachodnich, jakie leży w Karpatach. Granicę Beskidu Sądeckiego wyznacza od zachodu rzeka Dunajec, natomiast od wschodu doliny Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęcz Tylicka, a od południa granica ze Słowacją. Administracyjnie cały region Beskidu Sądeckiego znajduje się w Małopolsce.

Beskid Sądecki graniczy z Pieninami, Gorcami, Beskidem Wyspowym, Kotliną Sądecką, Beskidem Niskim i Górami Lubowelskimi na Słowacji. Beskid Sądecki zajmuje powierzchnię 670 km², a jego najwyższym wzniesieniem jest Radziejowa 1266 m n.p.m.

Jak dojechać w Beskid Sądecki? Dotrzeć tutaj możemy od strony Nowego Sącza drogą nr 85 kierunek Krynica-Zdrój, albo drogą nr 87 kierunek Piwniczna-Zdrój. Obszar Beskidu Sądeckiego jest dość rozległy dlatego najwygodniej jest go zwiedzać samochodem, chociaż równie popularna jest tutaj trasa rowerowa Velo Poprad.

Do największych miast Beskidu Sądeckiego możemy dojechać pociągiem, stacje PKP są w Piwnicznej-Zdrój, Muszynie i Krynicy-Zdrój. Dodatkowo do Piwnicznej i Krynicy możemy dojechać chociażby autobusem z Krakowa, kursuje tutaj linia Szwagropol.

Jakie góry i szczyty są w Beskidzie Sądeckim?

Wyróżniamy trzy główne pasma górskie, jakie dzieli dolina Popradu:

  • Pasmo Radziejowej z najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową, która liczy 1266 m n.p.m. i znajduje się na niej wieża widokowa. W Paśmie Radziejowej są również szyty Przehyba 1155 m n.p.m. ze schroniskiem, czy Koziarz 942 m n.p.m. z wieżą widokową.
  • Pasmo Jaworzyny z najwyższym jej szczytem Jaworzyną Krynicką 1114 m n.p.m., na którą możemy wjechać najdłuższą w Polsce kolejką gondolową. Jest tu również kultowa bacówka nad Wierchomlą, czy też słynne schronisko na Hali Łabowskiej.
  • Odrębne pasmo Beskidu Sądeckiego stanowią Góry Lubowelskie (większa część leży po słowakiej stronie) z najwyższym wzniesieniem Eliaszówka 1023 m n.p.m., na której stanęła wieża widokowa.

Beskid Sądecki mapa – atrakcje, szlaki, góry

1. Krynica Zdrój – co warto zobaczyć w Beskidzie Sądeckim?

Już od ponad 200 lat Krynica-Zdrój przyjmuje kuracjuszy, którzy w wyjątkowych wodach mineralnych i górskim klimacie Beskidu Sądeckiego regenerują swoje zdrowie. Przez ten czas do Krynicy przyjechało wiele znanych osobistości, jak Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, czy Jan Kiepura. Co więcej, jej sława nie gaśnie i do dziś to najsłynniejsze uzdrowisko w Polsce!

Co jest fajnego w Krynicy? Najciekawsze atrakcje czekają w samym centrum miasteczka, bo to właśnie tutaj na eleganckim deptaku na bulwarach Kryniczanki toczy się gwarne życie Krynicy-Zdrój. Stary i Nowy Dom Zdrojowy, nowoczesna pijalnia wód mineralnych, przepiękne wille z luksusowymi pensjonatami i świetnymi restauracjami, a do tego potężny Park Zdrojowy na Górze Parkowej, na którą możemy wjechać kultową retro kolejką.

Ale to nie koniec ciekawych atrakcji, jakie czekają w Krynicy-Zdrój, bo znajdziesz tu również ciekawe muzea Nikifora, czy Zabawek. Zatem Krynica to uzdrowisko z mnóstwem atrakcji dla kuracjuszy, rodzin z dzieckiem i zarazem świetna baza wypadowa na górskie szlaki Beskidu Sądeckiego.

Krynica Zdrój atrakcje – 10 najciekawszych miejsc, jakie warto zwiedzić w perle wśród uzdrowisk Małopolski

2. Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Jak nazywa się najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego? Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.

Zdecydowanie Radziejowa jest obowiązkowym szczytem do zdobycia w Beskidzie Sądeckim. Jaki szlak na Radziejową wybrać? Na królową Beskidu Sądeckiego możesz wejść jednym z ponad 10 szlaków. Wybór jest spory, ale który szlak będzie najciekawszy? Podrzucamy Ci kilka propozycji topowych szlaków. Ty decydujesz, który odpowiada Ci najbardziej.

Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

3. Zamek w Rytrze – genialny zabytek Beskidu Sądeckiego

W samym centrum Beskidu Sądeckiego, w malowniczej dolinie rzeki Poprad dumnie prezentują swój urok ruiny zamku w Rytrze. Ta pięknie położona warownia serwuje nam zarówno piękne widoki, jak i sporą dawkę ciekawej historii zamku.

Już 8 wieków temu, na wysokim wzgórzu 463 m n.p.m.  w niewielkiej osadzie Rytro nad Popradem, powstaje sporych rozmiarów zamek. Do dziś z potężnej twierdzy zostało niewiele, choć i tak ruiny zamku w Rytrze prezentują się bardzo interesująco.

Po ostatniej renowacji możemy wejść na dziedziniec zamku, obejść jego mury, czy stanąć przy zamkowej wieży. Ale najpiękniejsze są jednak te zachwycające widoki z zamku. Piękna dolina Popradu i szczyty Beskidu Sądeckiego tworzą idylliczny krajobraz, w którym można się zakochać.

Zamek w Rytrze – tajemnicze ruiny z zachwycającymi widokami

4. Muszyna – genialne uzdrowisko Beskidu Sądeckiego

Muszyna może pochwalić się mianem jednej z najstarszych miejscowości Beskidu Sądeckiego. Dlatego oprócz zachwycającej przyrody możemy zobaczyć tutaj też i wiele ciekawych zabytków. Jak chociażby zamek nad doliną Popradu, kompleks dworski z ciekawym regionalnym muzeum, czy zabytkową ulicę Kościelną z pięknymi domkami, jakie znalazły się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Wyjątkowy klimat Muszyny nadają okoliczne wzgórza, które porastają prastare lasy puszczy karpackiej. Dlatego też powietrze jest tu wyjątkowo czyste, co oczywiście sprzyja zdrowiu kuracjuszy. Co ciekawego można zobaczyć w Muszynie? Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju Ogrody Sensoryczne. Spacer wśród pachnących, szumiących i kolorowych roślin działa kojąco na każdy z naszych zmysłów, tworząc przy tym przyjemne doznania.

Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na nas w Muszynie. Ogrody Biblijne, pijalnie wód mineralnych, świetne górskie szlaki, rowerowe ścieżki, też czy szalony rafting na Popradzie. Muszyna ma nam do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych atrakcji, dlatego to świetny kierunek na weekendowy wypad we dwoje, z dzieckiem, czy grupą przyjaciół w Beskid Sądecki.

Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć w małopolskim uzdrowisku nad Popradem

5. Kładka w koronach drzew – Beskid Sądecki i atrakcje dla dzieci

Wieża widokowa i kładka w koronach drzew na Słotwinach to wyjątkowa atrakcja Beskidu Sądeckiego. To tutaj w 2019 roku powstała pierwsza w Polsce drewniana kładka w koronach drzew wraz z wieżą widokową. Na szczyt wzgórza i stacji narciarskiej możemy wejść szlakiem turystycznym, albo wjechać 6 osobową kolejką krzesełkową na wysokość 896 m n.p.m. Co ciekawe, cała konstrukcja wieży zbudowana jest z wyjątkowego drewna robinii akacjowej.

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w koronach drzew liczy 1030 m. Na tej trasie mamy okazję pobawić się przy 15 interaktywnych tablicach. Na każdym przystanku są ciekawostki o otaczającej nas przyrodzie, zwierzętach z terenów Beskidu Sądeckiego, czy też o miejscowej ludności, czyli wysiedlonych Łemkach.

W najwyższym punkcie wieża widokowa ma 49,5 metra, a zatem to wysokość 17 piętrowego budynku. Natomiast z platformy możemy oglądać panoramę sąsiedniej Jaworzyny Krynickiej, odległe szczyty Beskidu Niskiego z Lackową na czele, a nawet wzgórza Słowacji. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych, choć i nie tylko, jest przejażdżka z góry 60 metrową zjeżdżalnią. To świetna atrakcja dla dzieci w Beskidzie Sądeckim.

Wieża widokowa w Krynicy – kładka w koronach drzew

6. Eliaszówka – gdzie na spacer w Beskidzie Sądeckim z dzieckiem?

Eliaszówka to dość niepozorny szczyt w Beskidzie Sądeckim, który jednak cieszy się dość sporą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, czy osób początkujących. Wszystko za sprawą łatwej trasy z Obidzy, jaką pod wieżę na Eliaszówce dojdziemy w niecałą godzinę.

Jednak równie ciekawy jest sam szlak, który biegnie polsko-słowacką granicą. Znajdziemy na nim edukacyjne tablice z przyrodniczymi ciekawostkami, punkty widokowe na Suchą Dolinę z popularnym ośrodkiem narciarskim, a już na szczycie zadaszoną altanę z miejscem na ognisko oraz wieżę widokową.

A to nie koniec atrakcji, bo Eliaszówka wznosi się nad pięknym małopolskim uzdrowiskiem, jakim jest Piwniczna-Zdrój. To kolejny świetny przystanek na trasie jaki warto odwiedzić. Malownicza dolina Popradu, pijalnia wód mineralnych, park Zaskalnik, a do tego świetna regionalna kuchnia! Ruszaj czym prędzej poznawać skarby Beskidu Sądeckiego.

Eliaszówka – wieża widokowa w Beskidzie Sądeckim, najkrótszy szlak z Obidzy

7. Beskid Sądecki Piwniczna-Zdrój i ciekawe atrakcje turystyczne uzdrowiska

Piwniczna-Zdrój to typowo górskie miasteczko, które malowniczo wkomponowało się w dolinę wijącej się rzeki Poprad i otaczających ją dookoła zalesionych szczytów Beskidu Sądeckiego ze wzgórzem Kicarz na czele. Lecznicze wody mineralne, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat. Dodaj do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Ale atrakcje, jakie oferuje nam tutaj Beskid Sądecki są jeszcze bardziej różnorodne. Co warto zobaczyć w Piwnicznej? Od zachodniej strony jest maleńki rynek z kościołem, natomiast po wschodniej stronie Popradu mamy bardziej zaciszną część Piwnicznej z Pijalnią Artystyczną, klimatycznymi ogrodami i ujęciami wody mineralnej z rozlewnią Piwniczanki.

Koniecznie zawędruj też do parku Węgielnik-Skałki żeby zdobyć punkt widokowy i zobaczyć wojenne okopy, a potem ruszaj na szlak w kierunku Niemcowej, Hali Łabowskiej lub Radziejowej.

Piwniczna Zdrój – atrakcje uzdrowiska w dolinie Popradu, zwiedzanie TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć

8. Wierchomla – szlak do kultowego schroniska i atrakcji Beskidu Sądeckiego

Wszystkie wzgórza Beskidu Sądeckiego porasta stary karpacki las. Jednak na szlakach, znajdziemy też kilka genialnych punktów widokowych. Jednym z takich miejsc jest właśnie trasa z Wierchomli Małej do bacówki PTTK nad Wierchomlą.

Ten niezbyt długi szlak, oferuje nam przyjemny spacer wśród pięknie pachnących lasów. Ale i genialne panoramy na sąsiednie beskidzkie szczyty oraz zachwycające Tatry. Lepszego połączenia nie można sobie wymarzyć.

Piękny widok na Tatry, wyborna szarlotka i przepełnione słońcem beskidzkie polany. Takich rzeczy możemy doświadczyć na szlaku do bacówki Wierchomla. Co więcej, trasę możemy dostosować do swoich możliwości, a na szlak wyruszyć śmiało z dzieckiem.

Wierchomla – szlak do bacówki PTTK nad Wierchomlą

9. Łemkowska cerkiew UNESCO w Powroźniku – zabytek Beskidu Sądeckiego

Tuż na obrzeżach Krynicy-Zdrój, w niewielkiej osadzie Powroźnik możemy odkryć prawdziwą perełkę architektury, jaką jest cerkiew św. Jakuba Młodszego. Nie trzeba się nawet wiele znać na sztuce, żeby szczerze zachwycić się niezwykłym kształtem cerkwi i jej wyposażeniem.

Cerkiew powstała w 1600 roku i od tego czasu nieustannie zadziwia swoim niepowtarzalnym klimatem . Co więcej, trafiła na listę zabytków UNESCO! Przez ponad 400 lat cerkiew przeszła wiele remontów i modernizacji. Po jednej z powodzi przesunięto ją nieco dalej od rzeki w miejsce, w którym stoi do dziś.

Obecnie ta piękna zabytkowa świątynia stoi otworem zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów i to przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny, a po wnętrzu dodatkowo oprowadza nas przewodnik. Zatem warto skorzystać z okazji i zwiedzić ten nadzwyczajny zabytek Beskidu Sądeckiego.

Cerkiew w Powroźniku – najstarsza drewniana cerkiew w Polskich Karpatach

10. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką – Beskid Sądecki i romantyczne atrakcje

Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejką gondolową w naszym kraju. 8 tras narciarskich, 5 wyciągów orczykowych, 2 krzesełkowe i kolej gondolowa, która wywozi nas na wysokość 1114 m n.p.m.

Na szczycie jest platforma widokowa z panoramą 360 na Tatry Beskidy, Pieniny i Gorce. Jaworzyna Krynicka to zdecydowanie kierunek wart odwiedzenia zarówno zimą, gdy możemy poszaleć na stoku. Jak i latem, kiedy przyroda Beskidu Sądeckiego i górskie polany zachwycają niepowtarzalnymi widokami.

Więcej informacji o kolejce gondolowej i szlak górskich, odkryjesz we wpisie o Jaworzynie Krynickiej.

Jaworzyna Krynicka – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce

11. Mofeta Złockie – przyrodniczy skarb Beskidu Sądeckiego

Czy wiesz, że w Polsce również mamy swoje mini gejzery! Oczywiście nie są aż tak spektakularne w porównaniu z islandzkimi kolosami, bo tryskającej a kilka metrów wody tutaj nie zobaczysz, jednak to największy wyziew podziemnych gazów jaki możesz spotkać w Polsce.

Mofeta w Złockiem zajmuje powierzchnię 25 m2 i znajduje się na potoku Złockie. Nosi nazwę Henryka Świdzińskiego, czyli profesora, który ją odkrył w 1938 roku. Przy mofecie jest niewielki parking, schodzimy do niej po drewnianych schodach i zawieszonej nad potokiem kładce. Wyraźnie widać, że woda tutaj cały czas bulgocze, co więcej ma bardzo nietypowy rdzawy kolor. Właśnie tak powstaje najsłynniejsze źródlane wody, zwane szczawami.

12. Leśne Molo – spektakularne atrakcje Beskidu Sądeckiego

Leśne molo to atrakcja, jaka pojawiła się na sądeckiej ziemi w 2021 roku. Stalowo drewniany trakt mola liczy 212,5 m długości. Idąc tą ścieżką dosłownie dotykamy czubków drzew. Dodatkową atrakcją jest rozwieszony na kładce ogromny hamak, po którym możemy się przespacerować, czy też zawieszony ruszający się most. Jednak to zdecydowanie atrakcja dla osób bez lęku wysokości.

Na końcu leśnego mola znajduje się platforma widokowa, która zawieszona jest 18 m ponad ziemią, a żeby na nią wejść musimy pokonać kilkumetrowy odcinek szklanej podłogi. Panorama jaka się stąd rozpościera zapiera dech w piersiach.

Na wyciągnięcie ręki mamy Stary Sącz, który wtulił się w podnóże wzgórza, rozległą Kotlinę Sądecką z widocznym na horyzoncie Nowym Sączem, płynący w dolinie Dunajec i Poprad, oraz szczyty Beskidu Niskiego. Co ważne leśne molo jest darmową atrakcją Beskidu Sądeckiego.

Leśne molo Stary Sącz – kładka w koronach drzew

13. Platforma widokowa “Ślimak” Wola Krogulecka – punkt widokowy Beskid Sądecki

Wola Krogulecka to niewielka wioska, która leży na wzgórzu Dzielnica w Malowniczym Beskidzie Sądeckim. Jej największą atrakcją jest platforma widokowa ślimak, z której roztacza się zjawiskowa panorama na dolinę Popradu i pasmo Radziejowej.

Ta nietypowa konstrukcja nie przypomina standardowych wież widokowych, jakie zobaczymy na szczytach Beskidu Sądeckiego. Wszystko dlatego, że nic nie zasłania nam tutaj widoków. Platforma jedynie ma nas zachęcić do odwiedzenia najwyżej położonej miejscowości gminy Stary Sącz. Dlatego jest to atrakcja uwielbiana przez turystów, łatwo dostępna, darmowa i bardzo widokowa.

Wola Krogulecka – platforma widokowa ślimak w Beskidzie Sądeckim

14. Cerkiew św. Dymitra Muszyna Złockie – przepiękny zabytek Beskidu Sądeckiego

Złockie to dzielnica Muszyny, jaka leży na południowych zboczach pasma Jaworzyny Krynickiej. To właśnie tutaj wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego ukryta jest przepiękna dawna cerkiew łemkowska. Świątynia została zbudowana w latach 1867-72 w stylu i do dziś jest prawdziwą perełką Muszyny.

Kościół jest zbudowany z drzewa modrzewiowego na planie krzyża z potężna kopułą ponad nawą. Wnętrze świątyni jest zachwycające. Przepiękne polichromie są w części prezbiterium oraz kaplicy i dominuje w nich błękitny kolor. Zaskakuje też kompletny ikonostas w biało-złotych barwach i rokokowe ołtarze boczne. Dziś dawna cerkiew w Złockiem służy jako kościół katolicki.

15. Żegiestów Beskid Sądecki – atrakcje małej miejscowości i uzdrowiska nad Popradem

Jeśli szukasz kameralnej miejscówki w Beskidzie Sądeckim, gdzie nie spotkasz tłumów turystów, koniecznie musisz odwiedzić Żegiestów. To niewielkie uzdrowisko ukryte jest w cieniu beskidzkich wzgórz i wijącej się tutaj rzeki Poprad. Wydaje się że jego czasy świetności już przeminęły, jednak Żegiestów odradza się na nowo.

Co warto zobaczyć w miejscowości Żegiestów w Beskidzie Sądeckim? Zabytkowy kościół św. Kingi, który wznosi się na wysokiej skarpie ponad doliną Popradu, uroczą pijalnię Anna, potężny Dom Zdrojowy i słynną Łopatę, gdzie rzeka Poprad tworzy wyjątkowe zakole.

W centrum wioski zobaczysz również ruiny dawnej cerkwi, ze słynnego tunelu kolejowego wyjeżdżają pociągi, które zmierzają w stronę beskidzkich uzdrowisk, a tuż obok w bukowym lesie ukryty jest kamień Wandy. Żegiestów choć jest jedną z mniejszych miejscowości Beskidu Sądeckiego, może pochwalić się ciekawymi atrakcjami.

16. Koziarz wieża widokowa – Beskid Sądecki i widokowe atrakcje

Koziarz 943 m n.p.m. to szczyt Beskidu Sądeckiego, na którym stanęła drewniana wieża widokowa. To dzięki niej możemy zachwycić się genialną panoramą Doliny Dunajca, wzgórz Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin, a także Tatr. Co więcej, najkrótszy szlak do wieży możesz przejść w zaledwie 20 minut! Koziarz to najlepsze miejsce w Beskidach do podziwiania zarówno wschodów jak i zachodów słońca.

Z 20 metrowej wieży na Koziarzu możemy o każdej porze roku podziwiać piękną mozaikę zielonych zboczy, które usiane są gospodarstwami, kolorowych bukowych lasów, czy gwarnej doliny. Trasę na Koziarz możemy dostosować do swoich możliwości i albo skrócić ją do minimum, gdzie jej przejście zajmie zaledwie 20 minut, albo ruszyć malowniczym szlakiem z Łącka, Tylmanowej, Krościenka nad Dunajcem lub Szczawnicy.

Koziarz wieża widokowa Beskid Sądecki – najkrótszy szlak

17. Cerkiew w Miliku – ciekawostki z Beskidu Sądeckiego

Cerkiew w Miliku to jedna z wielu dawnych Łemkowskich świątyń na terenie Beskidu Sądeckiego. Ten skromny pasterski lud musiał na zawsze opuścić te ziemie, a wszystko za sprawą “akcji Wisła”, która po II wojnie światowej była pewnego rodzaju czystką religijną. Łemków wyróżniała inna wiara, gdyż byli grekokatolikami oraz język bardziej zbliżony do rosyjskiego. Opuszczone cerkwie często popadały w ruinę, a jedynym ratunkiem była dla nich zmiana wiernych.

Właśnie w ten sposób dawna cerkiew św. Kosmy i Damiana w Miliku stała się świątynią katolików i przetrwała do dziś w świetnym stanie. Zbudowana została w 1813 roku, wyróżniają ją trzy wieże zakończone hełmami, nad którymi dominują krzyże. Niezwykle cenny jest tutaj ikonostas, który trafił do kościoła z jeszcze starszej cerkwi. Tuż obok świątyni znajdziemy jeszcze zabytkowe kamienne nagrobki i drewnianą dzwonnicę.

18. Dolina Popradu – szlak rowerowy w Beskidzie Sądeckim i najpiękniejsza trasa samochodowa w Polsce

Gdzie leży Dolina Popradu? Żeby dotrzeć do tego wyjątkowego skrawka Polski musisz kierować się aż na południowe krańce naszego kraju, czyli do Małopolski. Poprad swoje źródła ma w słowackiej części Tatr Wysokich. Do Polski wpływa w miejscowości Leluchów, gdzie przez większość czasu jest rzeką graniczną. Przez Polskę Poprad płynie więc na odcinku około 60 km.

Poprad przepływa przez słynne uzdrowiska Muszyna-Zdrój, Żegiestów, Piwniczna-Zdrój i malownicze miejscowości Beskidu Sądeckiego jak Rytro, by połączyć się z Dunajcem na obrzeżach Starego Sącza. Rzeka stworzyła tutaj niezwykle malowniczą dolinę z mnóstwem ciekawych atrakcji.

Dolinę możemy zwiedzić samochodem podróżując jedną z najbardziej widokowych tras w Polsce, czyli drogą nr 87 i 971. Przez dolinę Popradu biegnie również linia kolejowa, a więc dotrzemy tutaj zarówno od strony Nowego Sącza, jak i Krynicy Zdrój. Jednak dolinę rzeki Poprad możesz również przejechać szlakiem rowerowym Velo Poprad.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

19. Tylicz Beskid Sądecki – słynny ośrodek narciarski i jego atrakcje

Niewielka wioska Tylicz, która ukryta jest wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego zimą zamienia się w popularny kurort narciarski. Natomiast latem jest zieloną oazą i świetną bazą wypadową na krótkie i łatwe szlaki Beskidu Sądeckiego. Jednak w Tyliczu znajdziemy też ciekawy zabytek, jakim jest kościół Apostołów Piotra i Pawła z 1612 roku oraz cerkiew św. Kosmy i Damiana z 1743 roku.

Jako, że przed laty Tylicz był miasteczkiem to do dziś ma też swój skromny rynek. Nowoczesną atrakcją miejscowości jest park zdrojowy z tężnią solankową i źródełkiem wody mineralnej Tyliczanka. Natomiast przyrodniczą atrakcją Tylicza jest mofeta, gdzie możesz zaobserwować zjawisko naturalnego wyziewy z głębin ziemi dwutlenku węgla. Bulgotki otaczone są tutaj kręgami, a obserwować je możemy z drewnianej altanki.

20. Stary Sącz – atrakcje miasteczka, które jest bramą w Beskid Sądecki

Zobacz jedno z najstarszych miast w Polsce, jakim jest Stary Sącz. Odwiedź rynek, na którym zatrzymał się czas, zajrzyj do tajemniczych murów klasztoru, by poznać legendę o świętej Kindze. A później wyrusz po moc wrażeń i widoków na leśne molo oraz na spotkanie z bobrem do przyrodniczej enklawy.

Stary Sącz to niewielkie miasteczko, które znajduje się w województwie Małopolskim. Leży u stóp wzgórz Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową na czele. Opływają go dwie górskie rzeki, czyli Dunajec i Poprad, które jakby otulają miasto.

Już samo otoczenie jest wyjątkowe, a do tego dochodzi przecież prawie 700 lat historii miasta. Co warto zobaczyć w Starym Sączu? Galicyjski Rynek wyłożony otoczakami i otulony małymi kamieniczkami z podcieniami, na którym zatrzymał się czas, mury klauzurowego zakonu Klarysek założonego przez św. Kinga, czy też słynny ołtarz papieski z muzeum JP II.

Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków
3.7 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments