Beskid Sądecki to kraina pięknych karpackich lasów, szumiących w dolinach potoków i widokowych polan. Jedną z ciekawszych tras, jakie warto przejść jest szlak do schroniska na Hali Łabowskiej. To łatwa trasa, która przypadnie do gustu łowcom widoków i zacisznych szlaków.
Gdzie leży Hala Łabowska? Informacje i ciekawostki
Hala Łabowska to rozległa pasterska polana, która leży w paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Dodatkowo hala znajduje się na terenie Popradzkiego PK.
Swoją nazwę Hala Łabowska zawdzięcza wsi Łabowa, która położona jest u jej podnóża. To właśnie mieszkańcy Łabowej trudnili się na hali wypasem owiec.
Dziś na Hali Łabowskiej stoi schronisko PTTK, z którego roztacza się piękna panorama w kierunku wschodnim, między innymi na szczyty Beskidu Niskiego. Tuż obok schroniska stoi pomnik, jaki upamiętnia poległych w czasie II wojny światowej partyzantów 9 kompanii 3 batalionu 1 Pułku strzelców Podhalańskich.
Szlaki Hala Łabowska – skąd zacząć?
Na Halę Łabowską możesz się dostać jednym z aż pięciu szlaków o różnej długości i poziomie trudności. Jaki szlak na Halę Łabowską wybrać i która trasa jest najbardziej odpowiednia by iść z dzieckiem?
- niebieski szlak z Łomnicy-Zdrój to najkrótsza trasa na Halę Łabowską
- wybierając żółty szlak z Hali Łabowskiej możesz wrócić do Łomnicy-Zdrój trasą w pętli
- najłatwiejsza trasa na Halę Łabowską to jednak niebieski szlak z Łabowej, tą opcję szczególnie polecam rodzinom z dziećmi, bo suma podejść to jedynie 450 metrów
- ciekawy szlak na Halę Łabowską prowadzi z uzdrowiska Piwniczna-Zdrój (żółty szlak) przez Halę Pisaną, jednak to już propozycja na całodzienną wędrówkę
- bardzo widokowa trasa na Halę Łabowską prowadzi z Wierchomli niebieskim szlakiem przez bacówkę PTTK Wierchomla
- przez Halę Łabowską przebiega dodatkowo oznaczony czerwonym kolorem Główny Szlak Beskidzki, a zatem możesz nim dotrzeć długodystansową trasą zarówno od strony Krynicy-Zdrój, jak i Rytra
Hala Łabowska najkrótszy szlak z Łomnicy
Trasa: Łomnica-Zdrój – Hala Łabowska, dystans 5 km w jedną stronę. Czas przejścia szlaku 2h 20 minut.
Najkrótsza trasa na Halę Łabowską to niebieski szlak z Łomnicy-Zdrój. Na przestronny i bezpłatny parking kieruj się przez Piwniczną-Zdrój, a następnie do końca asfaltowej drogi. Dalej ruszamy już pieszo.
Pierwszy etap szlaku to przyjemny i zarazem bardzo łatwy odcinek trasy, który prowadzi nas szeroką drogą wzdłuż potoku Łomniczanka, gdzie dodatkowo mijamy nawet szkółkę leśną. Po 40 minutach szlak odbija już na leśną ścieżkę i od razu zaczyna się bardzo intensywne, a także strome podejście. Dlatego zimą koniecznie weź ze sobą raczki. Czeka nas w sumie na całej trasie 530 m przewyższenia do pokonania.
Po kolejnej godzinie trekkingu wychodzimy na przepiękną beskidzką polanę z opuszczonymi drewnianymi szałasami. Przy dobrej pogodzie z polany widać Tatry! Następnie mijamy jeszcze dwie mniejsze i już zarastające polany. Natomiast po kolejnych 30 minutach docieramy już do schroniska na Hali Łabowskiej.
Hala Łabowska najciekawsza trasa w pętli, mapa – ile się idzie?
Trasa: Łomnica-Zdrój – niebieski szlak Hala Łabowska – żółty szlak Łomnica-Zdrój. Dystans 12,5 km. Czas przejścia szlaku 4h 30 minut.
Na Halę Łabowską najlepiej się wybrać szlakiem w pętli, który zaczyna się i kończy w Łomnicy-Zdrój. Na początek polecam wybrać najkrótszy niebieski szlak (opisany jest we wcześniejszym akapicie).
Natomiast z hali do Łomnicy możesz wrócić żółtym szlakiem, to znacznie lepsza propozycja na bezpieczne i łagodniejsze zejście. Po drodze mijamy dodatkowo rozdroże Lichoniowe Góry oraz Siodło pod Parchowatką 900 m n.p.m. Ostatni odcinek leśnego szlaku jest najbardziej stromy i tu trzeba szczególnie uważać.
Żeby nieco skrócić trasę, zaraz po wyjściu z lasu kieruj się w prawo drogą z płyt w kierunku położonych na zboczu domów. Wzdłuż ogrodzeń do doliny prowadzi ścieżka, jest tu również drogowskaz “Łomnica”. Powrót na parking z Hali Łabowskiej zajmuje około 2h 10 minut.
Schronisko na Hali Łabowskiej – noclegi, bufet
Schronisko PTTK Hala Łabowska położone jest na wysokości 1061 m n.p.m. Jego historia zaczęła się już w 1953 roku, kiedy na hali pojawił się pierwszy schron turystyczny z kilkoma pokojami. Jednak szybko zaczęła się rozbudowa schroniska, które w obecnej formie funkcjonuje od 1980 roku i nosi imię żołnierza AK Władysława Stendery.
Obecnie w schronisku jest 60 miejsc noclegowych, jednak obiekt nie ma stałego dostępu do prądu, więc światło jest dostępne tylko w godzinach pracy agregatu. Mimo to bardzo klimatyczne miejsce, we wspólnej jadalni jest kamienny kominek, fortepian i kącik z książkami oraz planszówkami.
Ze schroniska roztacza się piękna panorama na szczyty Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Na polanie powyżej jest również zadaszona wiata i miejsce na ognisko.
Beskid Sądecki atrakcje – co warto zobaczyć?
Beskid Sądecki to świetny kierunek na weekend, zimowe ferie, czy wakacyjny wyjazd. Genialne atrakcje Beskidu Sądeckiego znajdziesz zarówno w dolinach, jak i na górskich szczytach. A jest w czym wybierać!
Beskid Sądecki to region usiany przede wszystkim uzdrowiskami. Najsłynniejszym kurortem jest Krynica-Zdrój z kolejką na Górę Parkową, najdłuższą w Polsce kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, czy też kładką w koronach drzew na Słotwinach.
Beskid Sądecki to również zjawiskowa Dolina Popradu, która czaruje zawieszonym na skarpie zamkiem Rytro. Niezwykle klimatycznym i zarazem bardzo kameralnym uzdrowiskiem jest Piwniczna-Zdrój. Natomiast po moc przyrodniczych wrażeń koniecznie trzeba poznać też atrakcje Muszyny-Zdrój. Znajdziesz tu dodatkowo świetnie odrestaurowany zamek w Muszynie, który jest super punktem widokowym!
Jednak Beskid Sądecki to również genialne górskie szlaki. Najwyższym szczytem jest Radziejowa, na której stoi panoramiczna wieża. Hala Łabowska to świetne miejsce na trekking, jednak ciekawa jest też trasa do Bacówki PTTK Wierchomla. Dodatkowo wieże widokowe stanęły na szczycie wzgórza Koziarz oraz Eliaszówka.