
Szukasz pomysłu na łatwy wypad na szlak w Tatrach z dzieckiem? Nie wiesz jaki szczyt możesz śmiało zdobyć jeśli jesteś początkującym i dopiero zaczynasz swoją przygodę z Tatrami? A może marzy Ci się wejść na Świnicę, albo przemierzyć najtrudniejszy szlak Tatr, czyli Orlą Perć? Dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie sporo propozycji zarówno na łatwy wypad tatrzańskimi dolinami, jak i wyprawę na najsłynniejsze szczyty w Tatrach dla zaawansowanych.
Tatry to najwyższe góry w Polsce, które jak magnes przyciągają swoimi strzelistymi graniami. Odwiedzając jedno z 8 tatrzańskich schronisk możesz spróbować kultowej szarlotki, albo skorzystać z noclegu w samym sercu Tatr. Nie brakuje tu też zjawiskowych jaskiń, jak chociażby słynna jaskinia Mroźna, Mylna, czy największa Wielka Śnieżna.
W Tatrach mamy aż 275 km szlaków, więc jest w czym wybierać. Począwszy od łatwych tras reglowych, po wysokogórskie szlaki z łańcuchami. Cały obszar Tatr objęty jest ochroną przez Tatrzański Park Narodowy, w którego logo znalazła się kozica górska. Najwyższym szczytem polskiej części Tatr są Rysy ze swoją wysokością 2499 m n.p.m.
Niezwykłe cuda przyrody zaskakują nas tu o każdej porze roku, kiedy zatem najlepiej pojechać w Tatry? Wiosną Dolina Chochołowska zalana jest przez morze krokusów. Latem na Hali Gąsienicowej zobaczysz kwitnącą wierzbówkę kiprzyca. Jesienią doliny osnuwa klimatyczna mgła, a bukowe drzewa zaczynają się złocić. Zima w Tatrach to czas białego szaleństwa. A więc Tatry to świetny kierunek na każdą porę roku!
Zanim ruszysz na szlak! Kilka ważnych informacji o Tatrach dla początkujących
Jak zaplanować wypad w Tatry? Po pierwsze zacznij od pogody. Sprawdź prognozy przynajmniej w dwóch aplikacjach i upewnij się, że w trakcie dnia nic Cię nie zaskoczy.
Co oznacza kolor szlaku pieszego w Tatrach? Jaki kolor jest najłatwiejszy? Uwaga, oznaczenie kolorystyczne górskich szlaków nie ma nic wspólnego z poziomem trudności! Standardowo do oznaczania szlaków używa się 5 kolorów. Czerwonego, czarnego, żółtego, niebieskiego i zielonego. Dla przykładu czarny szlak może być dużo łatwiejszy niż zielony.
Kiedy najlepiej iść w Tatry? Wędrówki po tatrzańskich szlakach najlepiej zaczynać o poranku, szczególnie jeśli wybierasz się w wyższe partie gór.
Na co uważać w Tatrach? Na szlakach obowiązuje ruch prawostronny! Od marca do listopada Tatry i ich szlaki według przepisów są nieczynne od zmierzchu do świtu, ze względu na ochronę przyrody i zwierząt.
Tatry – najpiękniejsze i najbardziej widokowe szlaki, mapa atrakcji
1. Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica – łatwy szlak w Tatrach dla początkujących
Od czego zacząć naszą przygodę na szlakach Tatr? Oczywiście od spaceru jedną z łatwych i niezwykle malowniczych dolin. Bez obaw na ten szlak możesz się wybrać z mniejszym dzieckiem. Co więcej, spacer Doliną Strążyską jest również widokowy i ciekawy, bo atrakcji też tutaj nie brakuje.
Dolina Strążyska położona jest u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem. Na końcu trasy czeka na nas malowniczy wodospad Siklawica. Krótki spacer doliną będzie świetną zabawą dla rodzin z małymi dziećmi, które pierwszy raz ruszają na szlak. Co więcej, w dolinie możemy równie przyjemnie spędzić czas, odpoczywając przy szałasie Herbaciarnia.
2. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – widokowy szlak i łatwy do zdobycia szczyt w Tatrach
Skąd mamy najpiękniejsze widoki na Tatry? Oczywiście z Rusinowej Polany. Ta potężna licząca 20 ha łąka jaka serwuje nam bajeczną panoramę na Tatry Wysokie z Rysami i Gerlachem na czele. Co więcej Rusinowa Polana to świetny kierunek na wypad w Tatry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami i rodzin z dziećmi.
A jaki szczyt warto zdobyć w Tatrach jako pierwszy? Z Rusinowej Polany możemy ruszyć na bardzo widokowy szczyt, czyli Gęsią Szyję, która liczy 1489 m n.p.m. Choć jej wysokość jak na Tatry może nie jest powalająca, to jednak ze skalistego wierzchołka roztacza się genialna panorama!
3. Dolina Gąsienicowa i schronisko Murowaniec – najpiękniejszy szlak Tatr
Gdzie warto pojechać w Tatry na weekend i jakie szlaki wybrać? Zdecydowanie Dolina Gąsienicowa to idealny kierunek na wypad w Tatry. Właśnie tutaj zobaczysz ogromne tatrzańskie szczyty z Kościelcem, Świnicą i Kozim Wierchem na czele, które latem odbijają się w jednym z 21 stawów.
Wyjątkowo urocza jest Hala Gąsienicowa z drewnianymi chatami i schroniskiem Murowaniec, jakie serwuje niezapomniany nocleg w samym sercu Tatr. Najpiękniejsza i najbardziej fotogeniczna Dolina Gąsienicowa jest naszym ulubionym miejscem w Tatrach i świetną bazą wypadową na wysokogórskie szlak jak chociażby Świnicę, Kościelec, czy Orlą Perć.
4. Dolina Pięciu Stawów i wodospad Siklawa – szlak Tatr dla średniozaawansowanych
Dolina Pięciu Stawów Polskich to niezwykłe miejsce w Tatrach. Tworzy ją 5 tatrzańskich jezior, a w zasadzie 6, jednak jedno pojawia się tylko okresowo. Największy jest Wielki Staw Polski, to też najgłębsze jezioro w Tatrach, natomiast Zadni Staw Polski to najwyżej położone jezioro w Polsce, dodatkowo w dolinie leży także Czarny, Przedni i Mały Staw Polski.
Dodatkową atrakcją jest najwyższy w polskich Tatrach wodospad Siklawa, który dwiema a nawet trzema strugami opada z wysokości prawie 70 metrów. Nad brzegiem Przedniego Stawu, na wysokości 1670 m n.p.m. stoi najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach.
Jednak zimą szlak do Doliny Pięciu Stawów to już nie bułka z masłem, ale propozycja dla wytrwałych. Zdecydowanie szlak do Doliny 5 Stawów polecamy zaawansowanym turystom z doświadczeniem.
5. Dolina Kościeliska, łatwy szlak Tatr z atrakcjami – Jaskinia Mroźna, Smreczyński Staw i schronisko Ornak
Dolina Kościeliska przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Trudno się z tym nie zgodzić jeśli zobaczymy tutaj niezwykłą jaskinię Mroźną, tajemniczy Wąwóz Kraków, uroczy Smreczyński Staw, czy widokową polanę Stoły. Na dodatek wędrówkę doliną możemy zakończyć na pysznej szarlotce w schronisku Ornak.
Dolina Kościeliska to druga najdłuższa dolina polskich Tatr, która liczy prawie 9 km. Dolina Kościeliska skrywa naprawdę wiele niezwykłych atrakcji. Szlak, jaki prowadzi przez dolinę może pokonać każdy, nawet osoby początkujące, czy rodziny z małymi dziećmi, które idą w Tatry pierwszy raz.
6. Nosal – łatwy szczyt w Tatrach z niezwykłymi widokami
Nosal to bardzo widokowy szczyt, na który dostaniemy się łatwym szlakiem z Zakopanego. Ten krótki spacer jest idealną propozycją dla początkujących turystów oraz rodzin z dziećmi. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie warto iść w Tatry z dzieckiem, to wybierz się na Nosal.
Nosal to jeden z bardzo popularnych szczytów w Tatrach, jest łatwy do zdobycia więc to super propozycja dla osób początkujących. Co więcej, szlak dostarcza nam zachwycających widoków na Tatry Wysokie, Zachodnie, Bielskie, a także na Gubałówkę i Zakopane, dodatkowo przy dobrej widoczności zobaczymy Beskidy z Babią Górą.
7. Kasprowy Wierch – najkrótszy i najciekawszy szlak w Tatrach dla średniozaawansowanych
Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Większość turystów wybiera go, bo na szczyt można wjechać kolejką linową. Jednak sieć szlaków pieszych jest również spora i bardzo różnorodna. Do wyboru mamy najbardziej widokowe szlaki z Kuźnic przez dolinę Gąsienicową, albo przez halę Kondratową.
Najkrótszy szlak na Kasprowy to trasa z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. To też najlepszy szlak na Kasprowy Wierch szczególnie jeśli nie masz najlepszej kondycji, albo chcesz zdobyć szczyt z dzieckiem. Jednak pamiętaj, że to już typowo górka i dość wymagająca trasa, w końcu Kasprowy mierzy 1987 m n.p.m.
8. Czerwone Wierchy – najpiękniejsza trasa na jesienny szlak Tatr
Nadchodzi jesień, a Tatrzańskie szczyty nabierają zachwycających kolorowych barw. To najlepsza pora roku na przejście szlaku na Czerwone Wierchy, które właśnie jesienią są najpiękniejsze. Trasa nie jest bardzo wymagająca, choć są momenty, na które trzeba szczególnie uważać, w końcu to Tatry, dlatego Czerwone Wierchy to już propozycja dla średniozaawansowanych.
Czerwone Wierchy tworzy grupa 4 szczytów dwutysięczniki. Ciemniak 2096 m n.p.m. jest wysunięty najbardziej na zachód. Krzesanica 2122 m n.p.m. to najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów. Małołączniak 2096 m n.p.m. jest przekornie nazywany bliźniakiem Ciemniaka. Najbardziej na wschód wysuniętym szczytem jest Kopa Kondracka, to też najniższy szczyt w tym paśmie o wysokości 2005 m n.p.m.
9. Goryczkowa Czuba i Suche Czuby – widokowy i łatwy tatrzański szlak
Trasa przez Goryczkową Czubę w kierunku Kopy Kondrackiej to niezwykle widokowy szlak, który prowadzi nas granią szczytów oraz polsko-słowacką granicą. To idealny kierunek zarówno dla wielbicieli rozległych panoram, jak i zwolenników bezpiecznych i łatwych górskich wędrówek po Tatrach.
Goryczkowa Czuba (1912 m n.p.m.) swoją nazwę zawdzięcza słynnemu góralskiemu nazwisku Goryczka. Mamy przed sobą do zdobycia 3 szczyty Suchych Czub. Szlak przez Suche Czuby jest w jednym miejscu wyposażony w metalowe klamry, które ułatwiają nam zejście po kamieniach. Nie ma się jednak czego obawiać, jest ich tylko kilka i są bardzo łatwe do przejścia.
10. Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami – najpopularniejszy szlak Tatr
Szlak nad Morskie Oko to jedna z najłatwiejszych tras w Tatrach. Wszystko dlatego, że szlak możemy skrócić do minimum i z Palenicy Białczańskiej ruszyć aż na Włosienicę konnym zaprzęgiem. Wtedy do przejścia pod największe jezioro w Tatrach zostaje nam zaledwie 30 minut spaceru. Jednak przejażdżka fasiągiem nie należy do najtańszych atrakcji Tatr.
Jeśli chcesz przemierzyć szlak nad Morskie Oko na piechotę, to czeka Cię 7,7 km do przejścia w jedną stronę, czyli 2h 30 minut na szlaku. Trasa na Morskie Oko prowadzi cały czas szeroką asfaltową drogą, więc nie jest trudna, ale dystans może okazać się wymagający dla mniejszych dzieci.
11. Świnica – trudny szlak Tatr dla zaawansowanych i ambitnych
Świnica to jeden z chętniej zdobywanych szczytów w Tatrach Wysokich. Wznosi się aż 2301 m n.p.m. Zdecydowanie do wejścia na Świnicę trzeba się odpowiednio przygotować kondycyjnie, jednak sam szlak nie jest aż tak wymagający, szczególnie jeśli nie boisz się dużych ekspozycji. Jedno jest jednak pewne, problemy będą tu miały osoby początkujące, czy dzieci.
Przemierzając szlak na Świnicę mamy pewność, że towarzyszyć nam będą obłędne widoki na Tatry. Dodatkowo na trasie mijamy kilka pięknych stawów, a pod naszymi nogami szumieć będą tatrzańskie potoki. Najtrudniejszy odcinek trasy to czerwony szlak ze Świnickiej Przełęczy. Czeka nas tu ostre podejście na szczyt. Jest dość stromo, mocno pod górę i z dużym przewyższeniem.
12. Giewont – najciekawszy i najkrótszy szlak na słynny szczyt w Tatrach
Czy Giewont to szczyt w Tatrach dla początkujących? Zdecydowanie szlak na Giewont to propozycja przynajmniej dla średniozaawansowanych. Przy wejściu na Giewont 1985 m n.p.m. liczy się kondycja, bo najkrótszy szlak w dwie strony możemy przejść najszybciej w 6 godzin. Co więcej, szlak w szczytowej fazie to wąska, jednokierunkowa trasa z łańcuchami i sporą ekspozycją.
Czy ciężko jest wejść na Giewont? Zdecydowanie szlak dla osób, które już zdobywały inne tatrzańskie szczyty będzie łatwy, jednak dla dzieci i osób początkujących może okazać się trudny. A co na szczycie Giewontu? Na najwyższym wierzchołku Śpiącego Rycerza stoi 15 metrowy krzyż, który pojawił się tutaj w 1900 roku. Roztacza się stąd świetna panorama na całe Zakopane, a także Tatry Zachodnie i Wysokie.
13. Dolina Chochołowska – Grześ i Rakoń, czyli długodystansowy szlak Tatr Zachodnich
Dolina Chochołowska to największa z tatrzańskich dolin o długości aż 10 km! Przez całą dolinę biegnie zielony szlak, który zaczyna się w miejscowości Witów. Trasa Doliną Chochołowską nie jest trudna, szlak prowadzi nas wzdłuż szumiącego Chochołowskiego Potoku. Jednak dystans do przejścia jest spory, bo dopiero po 7,8 km docieramy do schroniska.
Na Polanie Chochołowskiej, którą wiosną zalewa morze krokusów stoi kilka pasterskich szałasów, niewielka drewniana kapliczka oraz jedno z kultowych schronisk.
Trasę warto wydłużyć o Rakoń 1879 m n.p.m. To dodatkowa godzina spaceru mega widokową granią. Ze szczytu Rakonia mamy świetną panoramę a słowackie Rohacze, a także sąsiedni Wołowiec. Zdecydowanie ten długodystansowy szlak polecamy osobom z dobrą kondycją.
14. Szpiglasowy Wierch – widokowa pętla w Tatrach Wysokich
Szpiglasowy Wierch to liczący 2172 m n.p.m. szczyt Tatr Wysokich, który serwuje nam zjawiskowe panoramy. Sama trasa na Szpiglas to propozycja dla średniozaawansowanych, szlak jest dość długi, ale łatwy do przejścia, zatem wystarczy dobra kondycja żeby móc podziwiać super widoki.
Szlak na Szpiglasowy Wierch najwygodniej jest zacząć z Palenicy Białczańskiej. Na trasie mamy okazję zobaczyć największy w Tatrach wodospad Siklawa, a także uroczą Dolinę Pięciu Stawów.
Po 3 godzinach marszu wpadamy na niebieski szlak jaki okrążą największy Wielki Staw, a następnie kierujemy się już żółtym szlakiem prosto na Szpiglasowy Wierch. Szlak wije się zakosami i tylko w jednym miejscu są łańcuchy. Co ciekawe, Szpiglasowy Wierch składa się z kilku wierzchołków, żółty szlak prowadzi na najwyższy szczyt o wysokości 2172 m n.p.m.
15. Orla Perć – najtrudniejszy szlak w Tatrach, odcinek Granaty
O Orlej Perci marzy każdy tatromaniak. Ten szlak jest pełen zaskakujących widoków, choć nie należy do najłatwiejszych. Jednym z pierwszych odcinków na jaki warto się wybrać jest właśnie szlak na Granaty. To trzy potężne wierzchołki, które możemy zdobyć bez większych problemów i dodatkowych zabezpieczeń.
Skrajny Granat jest najniższym z 3 wierzchołków i w sumie łatwo można go zdobyć. Szlak na Pośredni Granat zajmuje około 20 minut. Po drodze mijamy słynny Żleb Drège’a, który jest pułapką bez wyjścia dla turystów, którzy podczas złej pogody zgubią szlak. Dalej na szlaku mamy do pokonania słynną szczelinę nad przepaścią. Podejście na Pośredni Granat 2234 m n.p.m. jest nieco bardziej wymagające, ale do pomocy są łańcuchy.