Kraj Wikingów, piwa Carlsberg, milionów rowerów, niezwykle dynamicznej pogody, a przy tym wszechobecnego luzu. Dania to najmniejszy ze skandynawskich krajów, położony na ponad 400 wyspach. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć miejsce, w którym Bałtyk łączy się z Morzem Północnym, zatopioną w piasku latarnię, czy też najwyższe nad Bałtykiem klify.

Czy Dania to dobry kierunek na wakacje i czy warto jechać do Danii? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie kiedy po raz pierwszy przychodzi mu do głowy taki plan. Zdecydowanie to ciekawy kierunek zarówno na krótki weekendowy wypad do Kopenhagi, czy też dłuższą wakacyjną podróż. Dania zaskakuje przyrodniczymi cudami natury, nowoczesną architekturą, czy wielowiekowymi zabytkami, a jej atrakcje są bardzo różnorodne.

Dlaczego warto jechać do Danii? To świetny kierunek dla osób, które lubią podziwiać widokowe klify, odkrywać klimat małych miasteczek, podróżować rowerem, a na dodatek latem nie przepadają za upałami. W tym wpisie znajdziesz listę najciekawszych atrakcji Danii, jakie warto zobaczyć w Jutlandii oraz na wyspach Fionia, Zelandia i Møn.

Dania i jej najciekawsze atrakcje – mapa

1. Rubjerg Knude – zasypana latarnia morska i najwyższy klif Morza Północnego Danii

Jedną z najciekawszych turystycznych atrakcji Danii jest zasypana przez ruchome wydmy latarnia morska Rubjerg, która tonie w “morzu piasku”. Latarnia stanęła w 1900 roku na zboczu największego 90 metrowego klifu na duńskim wybrzeżu Morza Północnego.

Wysoki klif zaczął się osuwać, więc zapadła decyzja o przeniesieniu latarni. W 2019 roku 70 tonowego kolosa przetransportowano 70 m w głąb lądu. Dziś wejście do latarni jest możliwe i darmowe, a z jej widokowego tarasu roztacza się zjawiskowa panorama na wydmy oraz stromy klif Morza Północnego.

2. Dania Kopenhaga – najciekawsze atrakcje stolicy

Miasto rowerów, pięknych pałaców i nowoczesnych atrakcji. Kopenhaga to niezwykle urocza stolica, przepełniona jest wielowiekowymi zabytkami. Co zobaczyć w Kopenhadze? Wizytówką i najpiękniejszym zabytkiem Kopenhagi jest zamek Rosenborg, a najbardziej instagramowym miejscem jest nadbrzeże Nyhavn. W Kopenhadze warto również odwiedzić Ogrody Tivoli, czyli jeden z najstarszych parków rozrywki Europy.

Nie trać czasu na planowanie, łap nasz e-book o Kopenhadze i zwiedzaj na luzie stolicę Danii. W przewodniku znajdziesz aż 50 topowych atrakcjigotowy plan zwiedzania miasta na 4 dni z godzinową rozpiską i interaktywną mapą.

Znajdziesz tu też sporo ciekawostek, aż 45 polecanych gastro miejscówek od tanich barów ze street-food, aż restauracje z gwiazdkami Michelin. Jest też 22 miejsc na nocleg, a wśród nich niskobudżetowe hostele, kapsuł, apartamenty i pensjonaty. Podajemy też koszty podróży!

3. Grenen – miejsce, w którym spotyka się Bałtyk i Morze Północne

Przylądek Grenen to najdalej na północ wysunięty punkt Danii. To również wyjątkowe miejsce, w którym zderzają się fale dwóch mórz, czyli Bałtyku i Morza Północnego. Wąska mierzeja wchodzi w głąb kłębiących się fal, które jakby walcząc ze sobą się zderzają. Morskie prądy są wyjątkowo silne, dlatego kąpiel w morzu jest zabroniona.

Oprócz tego zobaczymy tu również bunkry, jakie są pozostałością po toczonych walkach II wojny światowej. W jednym z bunkrów urządzona jest nawet wystawa muzealna. Natomiast z tarasu widokowego szarej latarni Skagen możemy podziwiać panoramę całego przylądka Grenen.

4. Møns Klint – najwyższe klify na Bałtyku

Jedną z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Danii są ponad 128 metrowe ściany białych klifów na wyspie Møn. Te zapierające dech formacje skalne ciągną się na odcinku 8 km. To świetny widokowy punkt na morze Bałtyckie, a także cud przyrody, jaki znalazł się na liście biosfery UNESCO.

Granią klifów biegnie malowniczy szlak z widokowymi tarasami, na który możemy dojść chociażby drewnianą kładką otoczoną przez bukowy las. Co więcej, jeśli pokonamy kilkaset schodów dotrzemy również nad plażę. Dopiero z dołu widzimy i zarazem czujemy potęgę tych imponujących klifów Møns Klint, to atrakcja Danii, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

5. Frederiksborg – najpiękniejszy zamek Danii

Frederiksborg Slot to najpiękniejszy zamek w Danii. Położony jest na 3 małych wysepkach jeziora Hillerød. Ociekające złotem komnaty, zjawiskowe dzieła sztuki, a do tego bajkowe ogrody, to tylko kilka z powodów, dla których koniecznie trzeba odwiedzić Frederiksborg Castle.

Już z zewnątrz zamek budzi zachwyt, jego sylwetka ze strzelistymi wieżami odbija się w błękitnej tafli jeziora. Na wejściu wita nas dodatkowo szumiąca fontanna Neptuna. Natomiast we wnętrzu zobaczymy największą w Danii kolekcję portretów. Zwiedzamy ją niczym gigantyczny rodzinny album Danii. Oprócz tego zachwycająca jest złota kaplica, Wielka Sala oraz zamkowe ogrody.

6. Bovbjerg Lighthouse – bajkowe klify Morza Północnego

Jedną z najpiękniej usytuowanych latarni morskich w Danii jest zdecydowanie 26 m Bovbjerg Fyr, która stoi na brzegu 41 m klifu. Silne wiatry i specjalne powietrzne prądy wykorzystują tutaj paralotniarze. Latarnia Bovbjerg została zbudowana w 1877 roku jako jedna z pierwszych na zachodnim wybrzeżu Danii.

Ostatni latarnik opuścił ją dopiero w 2003. Obecnia Fyr Bovbjerg jest również ośrodkiem kultury, możemy zobaczyć tutaj ciekawe wystawy (zmienia się co 2 miesiące), albo wziąć udział w koncercie. Przy latarni działa również kawiarnia z piękną przeszkloną werandą i sadem. Jej specjalnością są domowe ciasta i kawa z dolewką.

7. Morze Wattowe – największa samochodowa plaża Danii

Morze Wattowe to cud przyrody Europy. To jedyne w swoim rodzaju morze, po którym dosłownie możemy chodzić. Każdego ranka odsłania swoje morskie dno, by wieczorem ukryć je na nowo pod falami. Miliony ptasich rodzin, nieskażona ludzką ręką przyroda i szerokie plaże wyspy Rømø to niepowtarzalne atrakcje, jakie warto zobaczyć.

Tutejsze przyrodnicze walory doceniają w szczególności miliony ptaków, które osiedlają się na wodno-błotnym terenie. Każde z państw utworzyło również na terenie Morza Wattowego również parki narodowe. Dodatkowo cały obszar trafił na listę przyrodniczych skarbów UNESCO.

8. Dania Stevns Klint i kościół na klifie Højerup – przyrodnicze atrakcje UNESCO

Zaledwie 60 km na południe od Kopenhagi, ponad niebieskimi falami Bałtyku wznoszą się białe wapienne ściany klifu Stevens. To świetna atrakcja Danii, która znalazła się na przyrodniczej liście UNESCO. Jednak oprócz zjawiskowych klifów mamy okazję zobaczyć tutaj również niezwykły kościół Højerup, którego część osunęła się w morskie otchłanie.

Przyrodnicze walory klifów Stevns co roku doceniają tysiące turystów, którzy przemierzają pieszo lub rowerem ich widokową grań. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto tutaj przyjechać. Zjawiskowy kościół Højerup na klifie, który osunął się do morza, latarnia morska Stevns, czy też zaciszne kamieniste plaże to najciekawsze atrakcje wschodniej części Zelandii.

9. Vigsø Battery – ukryte w Morzu Północnym bunkry Gangu Olsena

Pozostałością po czasach II wojny światowej na duńskim wybrzeżu są liczne bunkry. Jednak największe i zarazem najbardziej spektakularne “miasto bunkrów” możemy zobaczyć w duńskiej miejscowości Vigsø na wybrzeżu Morza Północnego.

Bateria Vigsø składa się z aż 46 bunkrów, w tym 4 dział, bunkra obserwacyjnego, stanowiska dla karabinów maszynowych, czy dział przeciwlotniczych. Co ciekawe, bunkry Vigsø możemy również zobaczyć w kultowym duńskim filmie “Gang Olsena”, który był kręcony w 1971 roku.

10. Ribe – najstarsze miasto Danii i jego atrakcje

Wąskie brukowane uliczki, małe kolorowe domki w średniowiecznym centrum miasta, a do tego potężna katedra i niezwykła wielowiekowa historia. Poznaj najciekawsze atrakcje i zabytki Ribe, czyli najstarszego miasta Danii.

Ribe to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypadu do Danii. Historia miasta sięga 710 roku, a więc jest to najstarsze miasto w Danii. Co warto tutaj zobaczyć? Najstarszą katedrę w Danii i jedyny w kraju 5 nawowy kościół. Najciekawsze w Danii żywe muzeum Wikingów, czyli Ribe VikingeCenter.

11. Dania Odense – atrakcje miasta H.C. Adnersena

Co warto zobaczyć w Danii z dzieckiem? Odense to trzecie największe miasto Danii, które leży na wyspie Fionia. To niezwykle klimatyczne miasteczko z wąskimi uliczkami, kolorowymi kamienicami i szlakiem baśni. Odense to miasto H.C. Andersena, czyli najsłynniejszego baśniopisarza na świecie.

Bezsprzecznie miasto, w którym urodził się H.C. Andersen jest wartym odwiedzenia punktem na wyspie Fionia. Co więcej, Odense może poszczycić się mianem jednego z najstarszych miast w Danii z ponad 1 000 letnią historią. Jednak nie brakuje tu również innych ciekawych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego skansenu 200 letniej wsi Fionii, czy multimedialnego muzeum Andersena.

12. Latarnia Morska Blåvandshuk – najdalej na zachód wysunięty punkt Danii

W najbardziej na zachód wysuniętym punkcie Danii w Horns Bjerge, na najwyższej wydmie w okolicy, dokładnie 18 metrów nad poziomem morza stoi latarnia morska Blåvandshuk. Dokładnie 170 schodów dzieli nas od zobaczenia zjawiskowej panoramy ze szczytu 55 metrowej latarni.

Aż 40 kilometrów (23 mile morskie) to zasięg, do którego dociera światło latarni morskiej Blåvandshuk. Dzięki niej ta część Morza Północnego jest bezpieczna już od 1900 roku. Zdecydowanie latarnia morska Blåvandshuk to jedna z ciekawszych atrakcji, jaką możemy zobaczyć na wybrzeżu Danii oraz w zachodniej Jutlandii.

13. Råbjerg Mile – największa ruchoma wydma w Danii

Wędrując w kierunku najdalej na północ wysuniętego punktu Danii mamy okazję zobaczyć największą ruchomą wydmę w północnej Europie. Råbjerg Mile to aż 3,5 mln m3 piasku. W najwyższym miejscu osiąga 40 m wysokości, a więc jest również świetny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać zarówno Morze Północne jak i Bałtyk. 

Co ciekawe, każdego roku wydma przesuwa się o około 15 m na północny wschód. Według obliczeń za 100 lat wydma zasypie drogę do Skagen. Niestety próby powstrzymania wydmy nie dają rezultatów, a nasadzone drzewa szybko giną pod złocistym piaskiem. Jednym z dowodów potęgi ruchomej wydmy jest zasypany kościół na przedmieściach Skagen.

14. Dania Park Narodowy Thy – najciekawsze atrakcje największej pustyni Danii

Wzburzone fale Morza Północnego, złociste szerokie plaże, ciągnące się po horyzont wydmowe wzgórza, które rzeźbi wiatr, a do tego ukryte w dolinach błękitne jeziora i różowe wrzosowiska. Właśnie takie połączenie wciąż dzikiej i nieskażonej przyrody możemy zobaczyć w Thy Park Narodowy, czyli jednego z 6 parków w Danii.

Wielbiciele rowerowych wycieczek mogą przemierzać szlaki Parku Narodowego Thy, które wiją się pomiędzy wydmami. Natomiast pasjonaci wędrówek powinni koniecznie zdobyć wzgórze Isbjerg, które serwuje wyjątkową panoramę. Do atrakcji wartych odwiedzenia warto dorzucić morskie latarnie, czy zabytkowe kościoły, które chce pochłonąć piasek.

15. Dania: Park Narodowy Mols Bjerge – atrakcje duńskiej krainy lodowca

Park Narodowy Mols Bjerge to niezwykle różnorodny zakątek Danii. Polodowcowe wzgórza, ukryte w dolinach jeziora, widokowe wzgórza, a do tego wrzosowiska, ciekawe zabytki oraz tajemnicze kopce. W parku Mols Bjerge znajdziemy świetne atrakcje wschodniej części Jutlandii oraz przyrodnicze cuda, jakie oferuje Dania.

Park Narodowy Mols Bjerge powstał w 2009 roku, a zajmuje powierzchnię 180 km2. Największym skarbem parku są morenowe wzgórza, które porastają łąki z pastwiskami oraz wrzosowiska. Właśnie takie warunki przyrodnicze upodobały sobie rośliny i zwierzęta, zagrożone wyginięciem, jak chociażby jaszczurka polna.

4.7 18 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments