Jeśli szukasz pomysłu na łatwy, bardzo widokowy i ciekawy szlak w Pieninach, to koniecznie musisz wybrać się na Wysoki Wierch. Trasa w pętli ze Szlachtowej lub Jaworek to super propozycja również dla dzieci i osób początkujących. Na tym szlaku Pienin masz też dodatkowe atrakcje, jak klimatyczne schronisko pod Durbaszką i genialne widokowe punktu, w których stoją instagramowe ławeczki, a więc świetne foty są w pakiecie!

Wysoki Wierch – gdzie leży, jak dojechać, gdzie zaparkować?

Wysoki Wierch 898 m n.p.m. to szczyt, który leży w Małych Pieninach. Położony jest pomiędzy Wysoką 1050 m n.p.m. (najwyższym szczytem Pienin), a Palenicą 722 m n.p.m. (na którą możesz wjechać kolejką linową).

Na Wysoki Wierch najlepiej jest dojechać kierując się przez Szczawnicę w stronę Jaworek. Po drodze przejeżdżasz przez miejscowość Szlachtowa, skąd proponuję zacząć trasę.

Bezpłatny parking znajdziesz przy cmentarzu w Szlachtowej. Druga opcja to płatny parking w Jaworkach nieopodal wąwozu Homole, skąd też możesz ruszyć na Wysoki Wierch.

Pieniny Wysoki Wierch – najciekawsza, łatwa trasa ze Szlachtowej lub Jaworek w pętli, mapa

Trasa: Szlachtowa – Jaworki – schronisko pod Durbaszką – Wysoki Wierch – Szlachtowa.


Dystans: 11 km w pętli. Czas przejścia szlaku – 4 godziny.

Na szczyt Wysoki Wierch w Pieninach ruszamy z bezpłatnego parkingu przy cmentarzu w Szlachtowej, tu najlepiej zacząć trasę. Na początek proponuję jednak przejść 1,7 km odcinek trasy chodnikiem przez Szlachtową do Jaworek, gdzie jest odbicie drogi rowerowej na schronisko Durbaszka. To dobra 30 minutowa rozgrzewka na start przed podejściem.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Po drodze miniesz Muzeum Pienińskie, które osobiście bardzo polecam. Jest tu wystawa o kulturze górali pienińskich, są ich regionalne stroje, ciekawe opowieści, dzieła sztuki i mnóstwo ciekawostek. Zajrzyj koniecznie

* Trasę możesz też zacząć w Jaworkach na płatnym parkingu, a pętla zatoczyć wracając ze Szlachtowej.

Po 30 minutach jesteśmy w Jaworkach, a tuż za zakrętem jest drogowskaz “pod Durbaszką” z odbiciem na szutrową drogę. Skręcamy w prawo i zaczynamy podejście. Trasa jest bardzo malownicza, idziemy przez pasterskie hale, na których od wiosny do jesieni pasą się owce. Są tu też dwa szałasy, gdzie możesz upolować góralskie serki prosto od bacy!

Po 1h 15 minutach na szutrowej trasie z Jaworek meldujemy się przy schronisku.

Schronisko pod Durbaszką w Pieninach

Choć schronisko pod Durbaszką, jak sama nazwa wskazuje nie leż na szczycie, ale tuż pod nim. Jednak i tak serwuje nam genialne widoki. Schronisko leży w Małych Pieninach na wysokości 850 m n.p.m. na północnym stoku Durbaszki.

Sama idea jego powstania jest bardzo ciekawa! Zagłębiając się nieco w historię okolicy dowiemy się że od lat mieszkali tutaj Łemkowie. Przez swoją religię (prawosławie) oraz ruski język, powojenny rząd zdecydował o ich wysiedleniu z granic Polski. W ten sposób całe doliny łemkowskich wsi opustoszały. Trzeba zatem było jakoś zagospodarować ziemie, pola i łąki. A więc ściągnięto w Pieniny górali z Podhala.

Wkrótce na stoku Durbaszki w latach 1949–1952 powstaje potężny budynek obecnego schroniska, który co ciekawe wcale nie nim nie był! Budynek miał służyć jako “bacówka wzorcowa” wyposażona w mieszkanie dla pracowników i urządzenia do produkcji wyrobów mleczarskich. Jednak góralom, którzy od lat prowadzili tradycyjny wypas na halach, ten pomysł rządowy mówiąc delikatnie… średnio przypadł do gustu i budynek (jeden z czterech w Pieninach) nigdy nie był wykorzystywany do celów hodowlanych.

W latach 70-tych opuszczonym budynkiem zainteresowali się krakowscy harcerze, którzy chcieli ocalić to piękne miejsce od totalnego zniszczenia. Udało im się to świetnie! Już od ponad 45 lat budynek ma swoich gospodarzy i służy jako całoroczne schronisko.

Schronisko pod Durbaszką ma dziś 50 miejsc noclegowych, nowe sanitariaty i bufet z ciepłymi posiłkami. Nie kupisz tu jednak alkoholu! Z tarasu przed schroniskiem roztacza się świetna panorama na Pieniny ze Szczawnicą, Wysoki Wierch oraz Beskid Sądecki z wieżą na Radziejowej.

Wysoki Wierch 898 m n.p.m. – widokowy szczyt Pienin

Spod schroniska Durbaszka ruszamy najbardziej widokowym odcinkiem szlaku na Wysoki Wierch. Z każdej strony atakują nas spektakularne widoki na Pieniny z Trzema Koronami, zjawiskowe Tatry i Beskidy!

Czeka nas 45 minut podejścia na szczyt spod schroniska. Trasa jest bardzo łatwa i przyjemna. Po drodze są ustawione drewniane ławki, które aż się proszą żeby na nich usiąść i podziwiać te oszałamiające panoramy. A w pakiecie można zrobić sobie super insta fotę!

Najtrudniejszy odcinek na tym etapie szlaku to już samo podejście na kopulasty wierzchołek Wysokiego Wierchu. Jest tu nieco bardziej stromo, a zimą przydają się raczki.

Co widać z Wysokiego Wierchu? Ze szczytu mamy panoramę 360° na Tatry, szczyty Pienin z Sokolicą i Trzema Koronami, widać Babią Górę najwyższy szczyt Beskidów, Gorce, Beskid Sądecki oraz Słowację. Przez Wysoki Wierch przechodzi polsko-słowacka granica.

Ze szczytu do Szlachtowej wracamy żółtym szlakiem przez pienińskie polany. Zejście trwa około 1h 10 minut.

Szlaki na Wysoki Wierch, jaką trasę wybrać?

Na Wysoki Wierch w Pieninach możesz się dostać z kilku stron. Najciekawszą pętlę opisałam powyżej, ale jest też kilka innych ciekawych propozycji:

  • szlak na Wysoki Wierch przez Wąwóz Homole to już dłuższy wariant trasy, na którym możesz dodatkowo zdobyć górę Wysoka najwyższy szczyt Pienin. Trasa jest do przejścia w pętli, dystans to 13,5 km, a czas przejścia około 5 godzin.
  • na Wysoki Wierch dotrzesz też szlakiem ze Szczawnicy przez Palenicę, na którą możesz wjechać wyciągiem i znacznie skrócić trasę. Pełna wersja szlaku częściowo w pętli wynosi 12,2 km, a czas przejścia to 4h 30 minut.

Co warto zobaczyć w Pieninach?

Czy wiesz, że najwyższym szczytem Pienin jest Wysoka (Wysokie Skałki 1050 m n.p.m.)! Jednak znacznie bardziej popularnym wzniesieniem w Pieninach są oczywiście Trzy Korony z platformą widokową. Ten panoramiczny szczyt serwuje zjawiskowe widoki i ciekawe atrakcje, jak chociażby ruiny pienińskiego zamku, czy kultowe schronisko.

Najbardziej spektakularną atrakcją Pienin jest szczyt Sokolica ze słynną sosną. Skalny wierzchołek zawieszony nad przepaścią otoczony jest barierką. Mamy stąd spektakularny widok na Dolinę Dunajca i piękne Tatry.

Jednak region oferuje też fajne miejscówki dla dzieci, wielbicieli zabytków, czy leniuchowania nad jeziorem. Ciekawe atrakcje w Pieninach znajdziesz również poza szlakami górskimi. Koniecznie musisz odwiedzić zjawiskowy zamek Dunajec w Niedzicy. Ten przepiękny zabytek leży nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego i w sąsiedztwie zapory wodnej w Niedzicy. Koniecznie zajrzyj do wnętrza zamku, poznaj jego legendy, zobacz ciekawe wystawy i zachwyć się panoramą z punktu widokowego.

Po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie. To świetny punkt widokowy na Pieniny, Tatry i całe jezioro. Co więcej, na zamek możesz dopłynąć promem z Niedzicy. Albo wybrać się najpiękniejszym w Polsce szlakiem rowerowym Velo Czorsztyn.

A jeśli szukasz w Pieninach zacisznego miejsca, to koniecznie odwiedź rezerwat Biała Woda, który jest znacznie mniej oblegany niż popularny wąwóz Homole, a równie piękny. Natomiast po chwilę wytchnienia nad wodą wybierz się na Przełom Białki. To spektakularne miejsce, które pokochali również filmowcy.

1 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments