Rospuda jest chętnie wybierana na spływy kajakowe przez początkujących kajakarzy oraz rodziny z dziećmi. Rzeka leniwie wije się wśród wzgórz Suwalszczyzny i lasów Puszczy Augustowskiej. Przemierzając szlak kajakowy Doliny Rospudy możesz odkryć malownicze jeziora, tajemnicze uroczysko Święte Miejsce, czy też ruiny Pałacu Paca. Poznaj naszą propozycję na najciekawszy jednodniowy spływ kajakiem po Rospudzie.

Rzeka Rospuda – informacje i ciekawostki

Rospuda to rzeka, która przepływa przez obszar województwa podlaskiego. Rzeka Rospuda bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy wzniesień Puszczy Rominckiej, gdzie ma swoje źródła. Jednak właściwa rzeka swój bieg zaczyna od jeziora Czarnego.

Rospuda przepływa przez teren Pojezierza Suwalskiego, a także Puszczy Augustowskiej. Rzeka liczy 102 km. Przepływa przez 9 polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Jezioro Kamienne, Jezioro Długie, Garbas, Jezioro Głębokie, Sumowo Bakałarzewskie, Jezioro Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska, do którego uchodzi.

Rospuda jest dość urozmaiconą rzeką. Jej górny bieg pomiędzy jeziorami wyróżnia dość wąskie koryto z kamienistym dnem i szybkim nurtem. Następnie Rospuda płynie przez lasy i łąki, tutaj jej koryto ma strome zbocza, więc często zdarzają się powalone drzewa. Natomiast ostatni odcinek Rospudy to już obszar Puszczy Augustowskiej, gdzie rzeka meandruje wśród trzcinowisk.

Najciekawszy jednodniowy spływ kajakowy Rospudą

Jeśli masz ochotę przemierzyć łatwy szlak kajakowy Doliną Rospudy i przy okazji poznać dodatkowe atrakcje, koniecznie wybierz najciekawszy odcinek jednodniowego spływu. Oczywiście równie ciekawe są trasy kajakowe po rzece Czarna Hańcza, jednak raczej polecam je na dłuższy spływ.


Trasa: stanica wodna Małe Raczki – Raczki – Dowspuda – Chodorki – uroczysko Święte Miejsce.

Długość trasy 15 km. Czas spływu ok. 4 godziny.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

To najlepsza propozycja na krótki jednodniowy spływ zarówno dla osób początkujących, jak i rodzin z dziećmi. Tym bardziej, że na tym odcinku spływu Rospudą jest kilka miejsc na postój, są również lokalne agroturystyki z regionalnymi smakołykami oraz miejsca biwakowe.

Rospuda atrakcje – mapa miejsc, jakie warto zobaczyć

Małe Raczki – uroczysko Święte Miejsce: opis spływu kajakowego rzeki Rospuda

Jednodniowy spływ Rospudą najlepiej zacząć w miejscowości Małe Raczki. Punkt startu to stanica wodna przy młynie, gdzie śmiało możesz się umówić na odbiór kajaków. Firm które organizują spływy jest kilka i każda oferuje w cenie odbiór z miejsca zakończenia spływu i dodatkowo dowóz na parking.

Ruszamy zatem na pierwszy odcinek spływu kajakowego Rospudą w kierunki miejscowości Raczki. Rzeka tutaj malowniczo meandruje wśród zalesionych i zarazem dość stromych zboczy. Dno jest jedna bardzo płytkie i widać w nim kamienie, na które trzeba uważać szczególnie przy niskim poziomie wody. Natomiast nurt jest bardzo spokojny, a wręcz leniwy.

Mijamy most kolejowy, a tuż za nim jest miejska plaża w Raczkach, czyli pierwsze możliwe miejsce na postój. Kolejny odcinek przez las dostarcza trochę więcej emocji, bo przepływamy pod powalonymi drzewami, a także pod dużym wiaduktem drogi ekspresowej S61. Tuż za nim ukryte są w gęstwinie drzew ruiny słynnego pałacu Paca w Dowspudzie. Jednak dojście od strony rzeki jest trudnę, więc polecam zobaczyć tą atrakcję po spływie.

Za Dowspudą wpływamy już w bardziej dziki region Rospudy z trzcinowiskami, a także gęstym lasem kompleksu Puszczy Augustowskiej. Rzeka przyjemnie meandruje, a my możemy cieszyć się przyrodą i to na wyciągnięcie ręki.

Przepływamy też obok kempingu i baru z kartaczami. Następnie odkrywamy dziką Dolinę Rospudy. Spływ kończymy po około 4 godzinach w uroczysku Święte Miejsce, skąd odbiera nas bus firmy kajakowej.

Uroczysko Święte Miejsce – atrakcje Doliny Rospudy

Ukryte pośród lasów Puszczy Augustowskiej uroczysko Święte Miejsce jest zdecydowanie przesiąknięte mistycyzmem. Tuż nad brzegiem rzeki Rospuda stoi mała drewniana kapliczka z 1990 roku oraz dodatkowo kilka drewnianych krzyży. Miejscowa legenda głosi, że jeden z krzyży pochodzi z 1283 roku i został postawiony przez Jaćwingów po przyjęciu chrztu. Palony i niszczony przez pogan miał cudem przetrwać setki lat.

Wewnątrz kapliczki na każdym skrawku ścian przybite są wizerunki świętych, krzyże, różańce, a także drewniane rzeźby. Największe święto odbywa się w uroczysku 24 czerwca, czyli w dniu św. Jana.

Uroczysko Święte Miejsce zdecydowanie jest wyjątkowe o czym świadczy chociażby maleńka rzeka Jałówka, która okresowo zmienia swój bieg i zamiast uchodzić do Rospudy, swoje wody kieruje do jeziora Jałowo.

Ruiny pałacu Paca Dowspuda

Intrygującą atrakcją Dowspudy są ruiny neogotyckiego pałacu Paców. Ta nieszablonowa budowla została zbudowana w latach 1820–1827 przez generała wojsk polskich i napoleońskich Ludwika Michała Paca. Zdecydowanie była to postać nietuzinkowa, artysta, podróżnik, prekursor nowoczesności. Sprowadził do Dowspudy włoskich architektów oraz szkockich i irlandzkich farmerów, którzy zrewolucjonizowali uprawę ziem i hodowle.

Po upadku powstania listopadowego, podczas którego Pac był jednym z wodzów naczelnych, zmuszony został do szybkiej emigracji. Wtedy porzucony pałac skonfiskował rząd carski. Z czasem kolejni właściciele zaczęli go coraz bardziej zaniedbywać. Ostatecznie cegłę z pałacu sprzedano na budowę wojskowych koszar w Suwałkach.

Po pięknym pałacu Paca nad rzeką Rospuda pozostał jedynie arkadowy portyk, narożna wieża i piwnice z fundamentami. Całość otacza uroczy 13 ha park.

Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?

Suwalszczyzna to kraina jak baśń, która czaruje morenowymi wzgórzami i ukrytymi w dolinach jeziorami. Genialne przyrodnicze atrakcje znajdziesz zwiedzając Suwalski Park Krajobrazowy. Wśród najciekawszych miejsc koniecznie warto zwiedzić:

  • Jezioro Szurpiły z Górą Zamkową, na której znajduje się punkt widokowy oraz pozostałości grodu Jaćwingów. Jednak równie ciekawym punktem widokowym jest Cisowa Góra, czyli suwalska Fudżijama!
  • Molenna w Wodziłkach to jeden z nielicznych zabytków, jaki pozostał po staroobrzędowcach. Zdecydowanie warto ją zobaczyć i dodatkowo poznać zaskakującą historię religijnych uchodźców ze wschodu. A to wszystko na szlaku malowniczej doliny Szeszupy.
  • Dolina Czarnej Hańczy to jeden z najpiękniejszych szlaków Suwalszczyzny! Trasa zaczyna się przy ośrodku edukacji Turtul, prowadzi przez słynny oz turtulski oraz na wieżę widokową w wiosce Melsowizna, natomiast kończy się przy jeziorze Hańcza.
  • Koniecznie trzeba zwiedzić również słynne suwalskie głazowiska! Głazowisko Bachanowo to malownicze miejsce nad rzeką Czarna Hańcza, natomiast głazowisko Rutka jest świetnym widokowym punktem na Suwalski Park Krajobrazowy.

Wigierski Park Narodowy to jedna z przyrodniczych atrakcji województwa Podlaskiego. Koniecznie przemierz szlak rowerowy wokół jeziora Wigry. Wielkim skarbem regionu jest zabytkowy pokamedulski klasztor na Wigrach, który jest przepięknym zabytkiem i dodatkowo świetnym punktem widokowym.

Augustów to najsłynniejsze uzdrowisko w województwie podlaskim. To zdecydowanie raj dla rowerzystów, a jedną z najciekawszych tras jest szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie. Jednak równie dużą popularnością cieszy się szlak rowerowy wokół jeziora Studzieniczne. Co więcej, masz okazję zobaczyć tu przepięknie usytuowane na wyspie sanktuarium w Studzienicznej.

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments