Taormina to jedno z najpiękniejszych miast Sycylii. Zjawiskowe widoki przeplatają się tutaj z wyjątkowymi zabytkami. Tętniący życiem deptak z mnóstwem restauracji oraz oblane lazurową wodą Morza Jońskiego plaże są świetnym miejscem do odpoczynku i zabawy.

Sycylia to wyspa wiecznego słońca, na której możemy naprawdę poczuć klimat Włoch. Dodatkowo jest również największą wyspą Morza Śródziemnego. Znajdziemy na niej bardzo różnorodne atrakcje począwszy od antycznych zabytków, przez urocze i zaciszne plaże, po piękne widokowe miejsca. 

Według nas Taormina to najpiękniejsze miejsce Sycylii, a jej atrakcje zaskoczą niejednego turystę. Już samo położenie miasta na wysokich skalistych klifach jest zachwycające. Z wielu widokowych miejsc możemy podziwiać lazurowe wody Morza Jońskiego, które oblewają rezerwat wyspy Isola Bella.

Taormina to również miasto z wielowiekową historią, którą poznajemy spacerując po jej wąskich uliczkach, zaglądając do zabytkowych świątyń, czy potężnego teatru. Właśnie tutaj możemy jednego dnia oddać się słodkiemu lenistwu na plaży, a chwilę później znaleźć się na wysokim szycie wulkanicznego wzgórza.

Mapa najciekawszych atrakcji Taorminy. Zaznaczyliśmy na niej miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, polecane restauracje, pizzerie i kawiarnie.

Jak dojechać do Taorminy? Wynajem auta, autobus, czy pociąg?

Jedyne lotnisko po wschodniej części Sycylii znajduje się w Katanii, która jest oddalona od Taorminy o około 60 km. Jak zatem dostać się do tej perły Sycylii? Zdecydowanie najwygodniej jest wynająć na lotnisku samochód. Jedną z tańszych wypożyczalni, z której sami korzystaliśmy jest firma Locauto. Jej siedziba mieści się na terminalu lotniska. 


Ile kosztuje wynajęcie samochodu na Sycylii? My za jeden dzień zapłaciliśmy 18 euro. Jednak warto wykupić jeszcze dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Pełny pakiet zabezpieczenia od wszelkich zniszczeń to dodatkowy koszt 25 euro za dzień.

Do Taorminy z Katanii możemy dostać się również komunikacją miejską. Najszybciej, bo w około 45 minut dotrzemy pociągiem, koszt biletu to 5,20 euro. Jednak stacja kolejowa znajduje się w centrum Katanii, więc z lotniska trzeba się najpierw dostać tam autobusem, koszt to około 4 euro.

Natomiast stacja kolejowa w Taorminie jest na wybrzeżu, czyli u podnóża miasta, więc znowu trzeba się przesiadać z pociągu w autobus, żeby dotrzeć do centrum. Drugą opcją jest dojazd do Taorminy rejsowym autobusem z Katanii, niektóre odjeżdżają nawet z lotniska. Podróż trwa 1,5 h, a koszt biletu to około 7 euro.

1. Piękna Wyspa – Isola Bella, czyli największa atrakcja Taorminy

Jedną z najpiękniejszych atrakcji Taorminy jest Piękna Wyspa, czyli Isola Bella. Z wybrzeża możemy na nią dojść niewielkim piaszczystym przesmykiem, który czasami znika pod morskimi wodami. Zielona wyspa wygląda niezwykle malowniczo na tle lazurowego morza.

Jeszcze do lat 90-tych była prywatną rezydencją, dlatego też na jej terenie jest willa, przekształcona w muzeum. Dziś Isola Bella jest objęta ochroną rezerwatu przyrody. Jednak w sezonie letnim możemy ją zwiedzać, bilet wstępu kosztuje 4 euro.

Dużą popularnością cieszy się również plaża wokół Pięknej Wyspy, jest szeroka, kamienista i bezpłatna. Woda w morzu jest tutaj krystalicznie czysta, dlatego świetną atrakcją jest nurkowanie w masce wśród niezwykłej roślinności morskich alg, czy też wyprawa łódką wokół wyspy. Koszt takiego rejsu to 15 euro/os.

2. Baia di Mazzaro – najpiękniejsza plaża Taorminy

Jedną z najpiękniejszych plaż Taorminy znajdziemy w zatoce Baia di Mazzaro. Plaża leży w sąsiedztwie kolejki linowej, a więc z centrum Taorminy możemy tu dotrzeć w kilkanaście minut. Tutejsze wybrzeże jest usiane drobnymi kamyczkami. Dodatkowo plażę otaczają wysokie klify zatoki oraz krystalicznie czysta woda. Świetną atrakcją są rejsy łódką o zachodzie słońca.

3. Deptak Corso Umberto I

Sercem Taorminy, które tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy jest Deptak Corso Umberto I. Ciągnie się on od bramy Messyńskiej do bramy Katańskiej, czyli na odcinku 800 metrów. Wędrując wąskimi uliczkami starego miasta mijamy mnóstwo kawiarni, restauracji oraz sklepików z ceramiką. 

Wchodząc do miasta od strony Bramy Messyńskiej mijamy Palazzo Corvaja, czyli średniowieczny budynek z arabskimi motywami. Dziś mieści się tu między innymi punkt informacji turystycznej.

Obok jest niewielki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a tuż za nim skrawki ruiny teatru Odeon. Stąd możemy udać się ulicą Via Teatro Greco do świetnej atrakcji Taorminy, czyli potężnego teatru antycznego.

4. Teatr Antyczny w Taorminie

Największym zabytkiem Taorminy jest Antyczny Teatr, zwany też Teatrem Greckim. Co ciekawe, jest on drugim pod względem wielkości teatrem na Sycylii, który mógł pomieścić 10 tys. widzów. Oprócz ciekawostek historycznych teatr serwuje nam zjawiskowy widok na zatokę Naxos.

Teatr powstał już w III w p.n.e. jako prawdziwe dzieło sztuki. Już wtedy ozdabiały go kolumny z białego marmuru i szarego granitu. Na jego scenie walczyli również gladiatorzy.

Dziś teatr jest w stanie ruiny, jednak zdecydowanie warto go zwiedzić, bo robi imponujące wrażenie. Dodatkowo możemy tu jeszcze zajrzeć do niewielkiego Muzeum Archeologicznego oraz kawiarni Momento z tarasem widokowym na dachu.

Teatr antyczny w Taorminie jest czynny codziennie, latem w godzinach 9:00-19:00. Bilet wstępu to koszt 10 euro/os dla dorosłych oraz 5 euro/os dla dzieci.

5. Ogród botaniczny – zaciszna atrakcja Taorminy

Położony na wysokiej skale z niesamowitym widokiem na Etnę i otoczony niezwykle egzotyczną roślinnością ogród botaniczny to jedno z najpiękniejszych miejsc w Taorminie. Szczególnie w upalnie dni odpoczynek w cieniu palm jest niezwykle przyjemny. 

Ogród miejski w Taorminie znajduje się przy ulicy Villa Comunale, wejście na jego teren jest bezpłatne. Przez lata ogród był własnością szlachcianki Lady Florence Trevelyan, dlatego nie jest typowym miejskim parkiem. Ozdabiają go kwitnące na fioletowo bugenwillie, szerokie palmy i pachnące sosny. Całości dopełnia zjawiskowy widok na morze oraz wulkan.

6. Punkt widokowy Belvedere di Via Pirandello

Na wysokim skalistym klifie ponad rezerwatem Isola Bella zawieszony jest świetny punkt widokowy. Szeroki taras znajduje się przy ulicy Via Luigi Pirandello i jest to darmowa atrakcja Taorminy.

Roztacza się stąd zjawiskowa panorama na wybrzeże i Piękną Wyspę. Jednak żeby dotrzeć na punkt widokowy z plaży w Taorminie musimy pokonać sporo schodów. Zdecydowanie łatwiej do centrum miasta dostać się kolejką linową, choć szlak schodami jest dużo bardziej atrakcyjny.

7. Katakumby w Taorminie

Idąc z punktu widokowego Belvedere mijamy przy drodze ciekawy zabytek Taorminy, jakim są starożytne groby zwane Tombe Bizantine. Bizantyjskie grobowce zostały odkryte dopiero w 1996 roku, kiedy miasto prowadziło roboty budowlane wzdłuż drogi.

Okazuje się że te zjawiskowe grobowce pochodzą z czasów bizantyjskich. Trudne położenie Taorminy uniemożliwiło budowę standardowego cmentarza, dlatego też groby wykute w skale okazały się najlepszym rozwiązaniem.

8. Serce Taorminy – Piazza IX Aprile

Plac IX Kwietnia oddziela grecko-rzymską część Taorminy od średniowiecznej. Ten niezwykły ryneczek ozdabia piękna mozaika z czarno białych płytek. Zobaczymy tu również dwie zabytkowe świątynie, czyli kościół św. Augustyna, w którym obecnie jest biblioteka oraz kościół św. Józefa.

Z widokowego tarasu Piazza IX Aprile roztacza się zjawiskowa panorama na Etnę, wybrzeże Naxos oraz górujący nad Taorminą zamek. Plac jest świetną rozrywkową dzielnicą miasta, odbywają się tu również występy miejscowych grajków. Przez wieżę zegarową z bramą przechodzimy do kolejnej części Taorminy z równie pięknym placem Duomo.

9. Piazza del Duomo z katedrą i fontanną

Na placu Piazza del Duomo możemy zobaczyć uroczy kościół jakim jest katedra św. Mikołaja. Ta ponad 700 letnia świątynia z zewnątrz przypomina nieco zamek, albo twierdzę. Jej wnętrze jest również dość skromne i surowe.

Na placu Katedralnym uwagę przykuwa również finezyjna fontanna, która liczy już prawie 400 lat. Na jej szczycie możemy zobaczyć antyczny symbol Taorminy, czyli pół kobietę, pół byka z koroną na głowie. Z placu Duomo wychodzimy przez bramę Katańską, na której kończy się też deptak Corso Umerto.

10. Wykuta w skale kaplica Madonna della Rocca

Jeśli jesteś wielbicielem pięknych widoków i możesz dla nich pokonać setki schodów, to zdecydowanie musisz wybrać się na punkt widokowy przy kaplicy Chiesa Madonna della Rocca. To niezwykłe miejsce serwuje nam zjawiskową panoramę na całe miasto Taormina i jej najważniejsze atrakcje.

Zdecydowanie warto zajrzeć do wnętrza kaplicy Madonna della Rocca, naszym oczom ukazuje się tutaj niezwykłe sklepienie ze skały. Świątynia została wykuta w zboczu już w XII w.

Według legendy miejscowy pasterz w czasie burzy schronił się w tej grocie razem ze swoją trzodą. Podczas uderzenia pioruna ukazała się mu Matka Boża. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała w skale ta urocza kaplica.

11. Zamek Taormina

Na wysokiej skale Monte Tauro, 397 m n.p.m. górują ruiny zamku w Taorminie. Według legend zamek został zbudowany przez Arabów już tysiąc lat temu, ale władzę nad nim sprawowali również Normanowie. Do dzisiejszych czasów ostały się jednak jedynie wysokie na 4 metry mury zewnętrzne. 

Zamek jest świetnym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama zarówno na wybrzeże Morza Jońskiego, jak i na dolinę rzeki Alcantara oraz sąsiednie miasto na skale, czyli Castelmola. Do zamku Taormina możemy dojść wykutymi w skale schodami, jakie zaczynają się tuż przy kaplicy Madonna della Rocca.

Castelmola – niezwykłe miasto Sycylii zawieszone na skalnym wzgórzu

Odkrywając ciekawe atrakcje wokół Taorminy musisz koniecznie zwiedzić najbardziej widokowe miasto Sycylii, czyli Castelmola. To malutkie miasteczko zawieszone jest na skalnej półce. Z miasta roztacza się zjawiskowa panorama na lazurowe wybrzeże Morza Jońskiego z Taorminą na czele. Znajdziemy tu również garść historycznych ciekawostek oraz wyśmienitą kuchnię. Po więcej inspiracji zajrzyj do osobnego wpisu o Castelmola.

Castelmola – niezwykłe miasto Sycylii zawieszone na skalnym wzgórzu

Co warto zjeść na Sycylii?

Jednym z największych regionalnych przysmaków Sycylii są arancini, czyli panierowane i smażone na oleju ryżowe kulki z mięsnym lub szpinakowym nadzieniem. To świetna przystawka, za którą zapłacimy zaledwie 3 euro.

Kolejnym sycylijskim przysmakiem są wyśmienite cannoli, czyli chrupiące rurki nadziane kremem z ricotty o smaku wanilii, pistacji, czy czekolady. Najlepsze cannoli w mieście zjesz w La Pignolata Guinness Cannoli. Koszt jednej rurki z kremem to około 2,80 euro za dużą porcję i 1,80 euro za małą. 

Oczywiście obowiązkowo w Taorminie trzeba zjeść pizzę. Jedną z najlepszych możesz znaleźć w PizzaMania Taormina. Sycylia to również owoce morza, wyśmienite makarony, wyborna oliwa, długodojrzewające sery i wędliny oraz świetne wina. Z pewnością każdy smakosz znajdzie tu coś dla siebie.

Taormina to niezwykła perła Sycylii, zwiedzając jej atrakcje mamy okazję zarówno zachwycić się niezwykłymi widokami, jak i poznać wielowiekową historię. Uroku dodają również klimatyczne restauracje, tętniący życiem deptak i zaciszny ogród botaniczny. Zdecydowanie Taormina jest najpiękniejszym miastem Sycylii.

Plan wypadu do Taorminy

Dojazd: autostrada A18 z Katanii

Bilety wstępów:

  • Teatr Antyczny – 10 euro bilet normalny, 5 euro bilet ulgowy
  • Rejs łódką wokół Isola Bella – 15 euro/os

Czas zwiedzania sycylijskiego miasta Taormina: żeby zobaczyć wszystkie atrakcje warto poświęcić przynajmniej 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 16 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments