Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Wąwóz Alcantara to niezwykłe miejsce na Sycylii, które możemy zwiedzać zarówno z widokowych punktów, jak i od wewnątrz. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć potęgę natury i starcie dwóch żywiołów, czyli wulkanicznej lawy, która stworzyła wąwóz oraz wody, jaka wciąż go rzeźbi.

Alcantara to rzeka o długości 48 km, która wpada do Morza Jońskiego. Jej koryto wyznacza również granicę między prowincjami Katanii i Messyny. Zdecydowanie najsłynniejszą i zarazem najpiękniejszą atrakcją regionu jest Wąwóz Alcantara, czyli zjawiskowy kanion stworzony przez gorącą lawę Etny i lodowate wody rzeki. Wąwóz jest świetną przyrodniczą ciekawostką, a jego zwiedzanie możemy dodatkowo urozmaicić trekkingiem rzecznym, czyli wycieczką po dnie zjawiskowego kanionu.

Katania – atrakcje i zabytki, 12 miejsc które trzeba zobaczyć

Jak powstał Wąwóz Alcantara?

Bazaltowe skały pod wpływem sił natury przybrały niezwykłe formy geometryczne. Spływająca z Etny lawa stworzyła imponującą szczelinę wąwozu, którego ściany osiągają wysokość 50 metrów.

Zastygająca w lodowatych wodach rzeki Alcantara lawa, uformowała zjawiskowy geologiczny twór, który usiany jest skalnymi wzorami przypominającymi harfy, organy, czy stosy drewna. Przeciekająca przez szczeliny woda wygładziła ściany wąwozu i stworzyła dodatkowo szumiące wodospady.

Jak dojechać do Wąwozu Alcantara?

Jeśli szukasz połączenia autobusowego to zarówno z Taorminy, jak i z wybrzeża Naxos dotrzesz do Wąwozu Alcantara autobusem Interbus Etna. Kursują kilka razy w ciągu dnia, a bilet kosztuje 3,20 euro. Natomiast z Katanii trzeba się dostać na wybrzeże Naxos i dopiero przesiąść w inny autobus.


Jeśli wybierasz się swoim samochodem to kieruj się na drogę nr SS185, z Taorminy dotrzesz tutaj w około 30 minut. Gdzie można zaparkować samochód? Tuż przy wejściu na teren parku jest płatny parking.

Wąwóz Alcantara – zwiedzanie

Gole dell Alcantara, czyli Wąwóz Alcantara możemy zwiedzać przez cały rok. Wejście znajduje się przy głównej drodze, zaledwie 150 m od parkingu. Schodzimy wtedy wyznaczoną ścieżką i wykutymi w skale schodami na samo dno wąwozu, gdzie również jest plaża. W sezonie letnim wejście jest możliwe w godzinach 8:30-20:00.

Drugą opcją zwiedzania jest przyjemny trekking wyznaczonym szlakiem do punktów widokowych. Idziemy wtedy przez kwitnący cały rok Park Geologiczno-Botaniczny, który znajduje się u stóp potężnego wulkanu Etna. Dodatkowo również możemy zobaczyć wąwóz z plaży, na którą zjeżdżamy wygodnie windą. Wejście znajduje się przy restauracji.

Wielbiciele sportów ekstremalnych powinni wybrać trekking przez samo serce rwących i lodowatych wód Alcantary. Dostajemy wtedy wysokie aż do pasa gumowce, które chronią nas przed zimnem.

Inną opcją zwiedzania jest szalony spływ kajakiem. Jednak do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować i odbywają się ona jedynie w grupach z doświadczonym instruktorem.

Wąwóz Alcantara – cennik

Ile zapłacimy za wstęp do Wąwozu Alcantara? Bilet dla osoby dorosłej do Parku Geologiczno-Botanicznego to koszt 7 euro po sezonie. Obejmuje on zjazd windą na plażę oraz przejście wszystkich widokowych miejsc ogrodu botanicznego. W recepcji dostajemy specjalną mapkę z zaznaczonymi szlakami.

Za trekking rzeczny z przewodnikiem zapłacimy już 20 euro/os. Natomiast z wyposażeniem w odpowiedni sprzęt już 30 euro/os.

Jeśli zależy Ci jedynie na rodzinnym wypadzie na plażę w dolinie kanionu, to możesz wykupić bilet za 1,5 euro. Jednak schodzimy wtedy na dno wąwozu po schodach. Warto pamiętać, że koryto rzeki jest kamieniste, więc koniecznie trzeba mieć obuwie ochronne. Latem woda jest wyjątkowo chłodna i orzeźwiająca, dlatego nie brakuje tu również miłośników słodkiego lenistwa.

Szlak przez Wąwóz Alcantara – mapa

Ile czasu zwiedza się Wąwóz Alcantara? Na trekking po wszystkich widokowych punktach wraz ze zjazdem windą na plażę trzeba poświęcić minimum 45 minut. Jednak zdecydowanie można zostać tutaj dużo dłużej. Dodatkowo na szlaku są ustawione aż 24 tablice informacyjne z ciekawostkami w języku włoskim i angielskim.

Szlak w jedną stronę liczy nieco ponad 1 km. Idziemy też przez ogród botaniczny, jaki porasta niesamowita egzotyczna roślinność. Nawet w zimie zobaczymy tu pomarańcze na drzewach, kwitnące storczyki, czy kaktusy. To świetna atrakcja również dla rodzin z dziećmi.

Zdecydowanie wypad do Wąwozu Alcantara jest świetnym pomysłem i niemałym przeżyciem. To co stworzyła tutaj natura wprawia nas w wielki zachwyt, a dodatkowe atrakcje z jakich możemy skorzystać umilają nam czas.

Plan wypadu do Wąwozu Alcantara

Dojazd: SS185 Giardini Naxos – Motta Camastra, autobus Interbus Etna

Parking: płatny parking wzdłuż ulicy Via Nazionale – 1 euro/h

Bilety wstępów:

  • Wąwóz Alcantara – 9 euro/os bilet normalny, 5 euro/os bilet ulgowy w sezonie, (po sezonie 7 euro)
  • Wejście na plażę Alcantara – 1,5 euro

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00 (zimą), 8:30-20:00 (latem)

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments