Castiglione di Sicilia szczyci się mianem jednego z najpiękniejszych miast Sycylii. Położone jest na wysokim wzgórzu nad doliną Alcantara oraz w cieniu potężnego wulkanu Etna. Wędrując po jego wąskich i niezwykle klimatycznych ulicach odkrywamy ciekawe zabytki, które mieszają się z niezwykłymi widokami.

Na wysokim wzgórzu 621 m n.p.m. leży niezwykle malownicza sycylijska miejscowość Castiglione di Sicilia, którą znajdziemy w prowincji Katania. Przez ponad X wieków jego historię tworzyli Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, a później nawet Arabowie, którzy w rzece Alcantara hodowali krokodyle.

Jednak to za czasów Normanów Castiglione przeżyło największy czas rozkwitu. Miasto otaczały wysokie mury z 9 bramami, nad którymi dominował zbudowany na skale zamek, jaki do dziś jest wizytówką miasta. Sama nazwa miasta Castiglione oznacza właśnie “duży zamek”.

Katania – atrakcje i zabytki, 12 miejsc które trzeba zobaczyć

Castiglione di Sicilia – atrakcje

Co warto zobaczyć w Castiglione? Zdecydowanie znajdziemy tu sporo zabytków i ciekawych atrakcji. Warto wyruszyć w przyjemny spacer po wąskich uliczkach miasta i zajrzeć do aż 5 zabytkowych i niezwykle pięknych świątyń, z których najstarsza liczy ponad 500 lat. Najwyższym punktem miasta jest oczywiście zamkowe wzgórze. To zdecydowanie najlepszy punkt widokowy na okolicę.

Sercem każdego miasta jest jego główny plac, czyli w tym przypadku Piazza Lauria. Wyróżnia go wyłożony kamieniami z lawy chodnik, natomiast nad placem dominuje sylwetka Ratusza.

Jednak i poza ścisłym centrum miasta możemy odkryć kilka ciekawostek. Warto również zatrzymać się na chwilę przy wieży z białego piaskowca, która była pierwszą linią obrony miasta. Dodatkowo możemy zwiedzić świetne winnice, gaje oliwne i gaje orzechów laskowych, z których słynie ten region Sycylii.


Zwiedzanie Castiglione di Sicilia

Nasz wypad do Castiglione najlepiej rozpocząć od Piazza XI Febbraio, gdzie znajdziemy duży parking, na którym możemy zostawić samochód. Kolejno ruszamy już na piechotę odkrywać niezwykłe zakamarki miasta. Pierwszym miejscem do jakiego docieramy jest wspomniany wcześniej rynek z ratuszem, czyli Piazza Lauria. 

Dalej warto skierować się do kościoła Sant’Antonio Abate. Zdecydowanie wyróżnia go wklęsła fasada i cebulasta dzwonnica. Wewnątrz kościoła mieści się Muzeum Świętych Piotra i Pawła.

Parę kroków dalej dotrzemy do kolejnych dwóch świątyń, czyli najstarszego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w którym możemy zobaczyć zegar słoneczny. Tuż obok jest świątynia San Benedetta z przylegającym do niej klasztorem.

Bazylika – najważniejsza świątynia

Zdecydowanie najważniejszą świątynią w Castiglione jest bazylika Madonna della Catena. Kościół zbudowano na planie greckiego krzyża. Do bazyliki prowadzą ogromne kamienne schody z lawy. Wnętrze kościoła jest zjawiskowe, ozdabiają je freski i piękne żyrandole. Natomiast w ołtarzu głównym zobaczymy darzony wielką czcią posąg Madonny z białego marmuru.

Zamek Lauria

Nad miastem Castiglione dominuje zamek, który świetnie wkomponował się w skałę. Przez lata był on ważną twierdzą obronną. Do dziś otaczają go wysokie mury, a na najwyższym punkcie zamku jest taras widokowy, skąd roztacza się zjawiskowa panorama na dolinę Alcantara oraz Etnę.

Na zamku działa miejscowy sklep z winami, które możemy kosztować z pięknym widokiem na miasto. Znajdziemy tu między innymi najlepsze wina z okolicznych winnic, które należą do stowarzyszenia Enoteca Regionale Siciliana.

Francavilla di Sicilia – zjawiskowe miasteczko z ruinami zamku

Podążając wzdłuż doliny rzeki Alcantara z Castigione warto skierować się również do malowniczego miasteczka Francavilla di Sicilia. Otoczone przez okoliczne wzgórza znalazło się na skrzyżowaniu aż 3 dolin.

To z pozoru niczym niewyróżniająca się miejscowość jest spokojną oazą Sycylii. Jednak odkrywa przed nami kilka fascynujących miejsc. Właśnie tutaj na wysokim wzgórzu możemy zobaczyć ruiny zamku Normanów, odwiedzić aż 4 zabytkowe świątynie oraz zwiedzić intrygujące Muzeum Archeologiczne.

Francavilla di Sicilia – zjawiskowe sycylijskie miasteczko z ruinami zamku

Szlak winny Castiglione

Niezależnie od tego, czy jesteś koneserem wina, czy zwykłym amatorem, musisz skosztować wyśmienitego wina z Etny i doliny Alcantara. Niezwykle żyzna ziemia wulkaniczna sprzyja tutejszym uprawą winorośli. Właśnie przez miasteczko Castiglione przebiega szlak winiarski Etny, a dzięki niemu możemy odkrywać najlepsze winiarnie w okolicy.

Festiwal chleba w Castiglione

Co roku w sierpniu Castiglione odwiedza wielu turystów, by wziąć udział w niezwykłym festiwalu chleba. Lokalne piekarnie prezentują swoje najlepsze wypieki, a pyszne pieczywa doprawiane są wyborną oliwą z oliwek. Najlepiej te rarytasy prezentują się jednak z dodatkami, jak sery, orzechy, czy wino.

Castiglione di Sicilia to miasto idealne zarówno dla wielbicieli historii, jak i artystów. Przez wielu uważane jest za najpiękniejsze na Sycylii i trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie gdy mamy możliwość podziwiać dookoła tak zjawiskowe panoramy. To idealne miejsce na jednodniowy wypad w głąb wyspy.

Plan wypadu do Castiglione di Sicilia

Dojazd: droga nr SP7i kierunek Francavilla di Sicilia

Bilety wstępów:

  • Zwiedzanie atrakcji Castiglione di Sicilia jest bezpłatne

Czas zwiedzania: 3-4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments