Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jeśli szukasz nieoczywistych miejsc na Sycylii i chcesz przy tym zobaczyć zjawiskowe widoki, to koniecznie musisz ruszyć w głąb wyspy. Jednym z takich wyjątkowych miejsc jest Francavilla di Sicilia, czyli z pozoru zwyczajna sycylijska miejscowość z kilkoma genialnymi atrakcjami.

Podążając wzdłuż doliny rzeki Alcantara docieramy do malowniczego miasteczka Francavilla di Sicilia. Otoczone przez okoliczne wzgórza znalazło się na skrzyżowaniu aż 3 dolin. Ta z pozoru niczym niewyróżniająca się miejscowość jest spokojną oazą Sycylii. Jednak odkrywa przed nami kilka fascynujących miejsc. Właśnie tutaj na wysokim wzgórzu możemy zobaczyć ruiny zamku Normanów, odwiedzić aż 4 zabytkowe świątynie oraz zwiedzić intrygujące Muzeum Archeologiczne.

Katania – atrakcje i zabytki, 12 miejsc które trzeba zobaczyć

Francavilla di Sicilia – odkryj prawdziwe oblicze Sycylii

Sycylia to nie tylko wybrzeże, które tętni życiem i przyciąga tłumy turystów, to też niezwykła mozaika wysokich szczytów i malowniczych dolin, usianych ciekawymi miejscowościami. Wjeżdżając w serce wyspy możemy zobaczyć jak naprawdę wygląda życie Sycylijczyków. Odkryjemy tu między innymi przepełnione spokojem miasteczka z zaskakującymi atrakcjami.

Zdecydowanie ciekawym zakątkiem Sycylii jest dolina Alcantara. Znajdziemy w niej jedną z typowych małych miejscowości, czyli Francavilla di Sicilia. Jak tutaj dojechać? Wystarczy kierować się drogą nr SS185, z Wąwozu Alcantara mamy tutaj zaledwie 7 minut jazdy samochodem.

Co ciekawego zobaczymy we Francavilla di Sicilia ? Przede wszystkim życie, które toczy się naprawdę i nie jest ustawione pod turystów. Choć również znajdziemy tu kilka zabytkowych perełek, jak ruiny zamku, aż 4 świątynie oraz Muzeum Archeologiczne. Co ciekawe, w mieście jest również park im. Karola Wojtyły.


Ruiny zamku Castello Ruffo

Na wysokim wzgórzu 463 m n.p.m. wznoszą się zjawiskowe ruiny zamku Normanów, czyli Castello Ruffo. Najwygodniej jest zaparkować samochód pod Muzeum Archeologicznym. Stąd ruszamy już pieszo wąskimi uliczkami w kierunku ruin najstarszego kościoła Chiesa San Francesco da Paola.

Dalej mijamy kolejną świątynię, czyli Chiesa Matrice. Koło dzwonnicy skręcamy na szlak, który prowadzi nas pięknym gajem oliwnym. Widoki jakie się stąd roztaczają są genialne. Po 20 minutach jesteśmy już na szczycie ruin zamku Castello Ruffo.

Zamek pochodzi z XI wieku, a zbudowali go Normanowie. Niestety do dzisiejszych czasów ostały się jedynie szczątki jego ruin. Zamkowe wzgórze jest świetnym punktem widokowym, roztacza się stąd zjawiskowa panorama na dolinę rzeki Alcantara, której szumiące wodospady słyszymy na szczycie wzgórza.

Dodatkowo pod naszymi stopami leży miasteczko Francavilla di Sicilia, natomiast od wschodniej strony mamy widok na potężny stożek wulkanu Etna oraz zawieszone na skalnym wzgórzu miasteczko Castiglione di Sicilia.

Muzeum Archeologiczne

Jak się okazuje miasto Francavilla di Sicilia, czyli “wolne miasto” ma bardzo długą i bogatą historię. O panowanie nad żyznymi glebami w regionie oraz władzę nad zamkiem Normanów i klasztorem bazylianów toczyły się krwawe wojny.

Dzisiaj miejscem, w którym możemy poznać historię miasta jest MAFRA Muzeum Archeologiczne. Na wystawie zobaczymy znaleziska, jakie udało się odkryć w dolinie Alcantary, dodatkowo wystawa wzbogacona jest filmami. Wstęp do muzeum kosztuje 5 euro za bilet normalny, 3 euro za bilet ulgowy.

Wąwóz Alcantara – genialna przyrodnicza atrakcja Sycylii

Wąwóz Alcantara to niezwykłe miejsce na Sycylii, które możemy zwiedzać zarówno z widokowych punktów, jak i od wewnątrz. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć potęgę natury i starcie dwóch żywiołów, czyli wulkanicznej lawy, która stworzyła wąwóz oraz wody, jaka wciąż go rzeźbi.

Wąwóz Alcantara zwiedzamy wędrując wyznaczonym szlakiem do punktów widokowych przez kwitnący cały rok Park Geologiczno-Botaniczny. W upalne dni możemy również zażyć orzeźwiającej kąpieli odpoczywając na plaży. Wszystkie praktyczne informacje o zwiedzaniu wąwozu znajdziesz w osobnym wpisie.

Wąwóz Alcantara – malowniczy kanion na Sycylii
Neapol miasto pizzy i Wezuwiusza

Miasto Francavilla di Sicilia jest typowym sycylijskim małym miasteczkiem, w którym zobaczymy jak naprawdę wygląda zwyczajne życie na wyspie. Jednak koniecznie trzeba wspiąć się tu również na ruiny zamku, jakie serwują nam ciekawą historię oraz zjawiskowe widoki. Natomiast w dolinie rzeki zdecydowanie musimy odwiedzić zjawiskowy Wąwóz Alcantara wyrzeźbiony w wulkanicznej skale.

Plan wypadu do Wąwozu Alcantara

Dojazd: SS185 Giardini Naxos – Francavilla di Sicilia

Parking: parking przy Muzeum Archeologicznym

Bilety wstępów:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
  • MAFRA Muzeum Archeologiczne – 5 euro/os bilet normalny, 3 euro/os bilet ulgowy
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments