Katania to największe miasto wschodniej części Sycylii oraz główny ośrodek przemysłowy wyspy. Położona w cieniu potężnej Etny jest z nią nierozerwalnie związana od wieków. Miasto zachwyca zabytkową starówką, pięknymi pałacami i wulkanicznym wybrzeżem Morza Jońskiego. Jednak to nie jedyne atrakcje, jakie odkrywa przed nami Katania.

Jaka tak naprawdę jest Katania? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To miasto jest naprawdę przepełnione kontrastami. Z jednej strony możemy tu zobaczyć przepięknie ozdobione pałace, a z drugiej zasypane śmieciami ulice. To z pozoru czarno-białe miasto zdecydowanie ożywa nocą, kiedy oświetla je kolorowa paleta barw, a mieszkańcy do późnych godzin celebrują chłodniejsze wieczory.

Czy warto przyjechać do Katanii? Zdecydowanie tak, my znaleźliśmy przynajmniej 12 powodów, dla których warto ją odwiedzić. Katania może być również świetną bazą wypadową do odkrywania innych atrakcji Sycylii.

Katania i jej najciekawsze atrakcje oraz zabytki zlokalizowane na mapie. Zaznaczyliśmy miejsca, które warto zobaczyć, a także polecane restauracje, bary i kawiarnie w centrum miasta.

Jak dojechać i przemieszczać się po Katanii? 

Na Sycylii znajdziemy jedynie dwa turystyczne miasta z lotniskiem. Pierwszym z nich jest Palermo, czyli największe miasto wyspy, jakie leży po północno-zachodniej stronie Sycylii. Drugim pod względem wielkości miastem jest Katania, która położona jest na wschodzie. Z Polski możemy tutaj dotrzeć korzystając z tanich lotów linii Wizzair, albo Ryanair (z Krakowa, Katowic, czy Warszawy). Średni koszt przelotu w dwie strony to około 400 zł.

Jak dostać się do centrum Katanii z lotniska? Spod terminalu odjeżdżają autobusy linii ALIBUS, koszt biletu to 4 euro. Kursują codziennie, średnio co 20 minut od 4:40 do 00:30.


Centrum Katanii można zwiedzać z pokładu ciuchci, która w 45 minut objeżdża najważniejsze atrakcje w mieście. Koszt biletu to 5 euro/os. Drugą opcją jest turystyczny autobus Katane Live, który latem kursuje codziennie od 9:00 do 20:00

Wynajem samochodu w Katanii

Dobrą opcją zwiedzania Sycylii jest wynajem samochodu. Jedną z tańszych wypożyczalni, z której sami korzystaliśmy jest firma Locauto, jej siedziba mieści się na terminalu lotniska. 

Ile kosztuje wynajęcie samochodu na Sycylii? My za jeden dzień zapłaciliśmy 18 euro. Jednak warto wykupić jeszcze dodatkowe ubezpieczenie samochodu, pełny pakiet ochrony od wszelkich zniszczeń to dodatkowy koszt 25 euro za dzień.

Jeśli jednak nie planujesz wybierać się poza obszar Katanii to w samym mieście samochód Ci się nie przyda. Poza tym, Katania jest trudnym miastem do jazdy samochodem, natomiast jeśli chcesz zwiedzić inne atrakcje Sycylii, czyli Zatokę Cyklopów, Wąwóz Alcantara, czy Taorminę, to zdecydowanie warto wynająć samochód.

1. Katania i jej atrakcje – Piazza del Duomo

Zdecydowanie najciekawszym miejscem w Katanii jest plac Piazza del Duomo, czyli plac Katedralny, od którego warto zacząć zwiedzanie miasta. To miejsce tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Znajdziemy tutaj świetne atrakcje Katanii, od przepięknych pałaców, zabytkowych kościołów, po szumiące fontanny i ekskluzywne restauracje. 

Na środku wyłożonego wulkanicznym brukiem rynku stoi fontanna słonia z magmy, który widnieje też w herbie miasta. Przez mieszkańców słoń uważany jest za dobrego ducha miasta. Na swoim grzbiecie dźwiga obelisk poświęcony bogini Izydzie oraz zwieńczoną krzyżem kulę z lilią i gałązką palmy, czyli insygnia św. Agaty.

W zacisznym rogu Piazza del Duomo stoi piękna fontanna Amenano. To prawdziwe dzieło sztuki przedstawia wyrzeźbionego w marmurze greckiego boga. Jednak niezwykle ciekawe jest to, że przed fontanną mamy okazję zobaczyć skrawek podziemnej rzeki, która płynie przez Katanię.

2. Katedra św. Agaty – największy zabytek Katanii

Na Placu Duomo stoi najpiękniej ozdobiony kościół w Katanii, czyli Katedra św. Agaty. Pierwsza świątynia została zbudowana z bloków wulkanicznej skały, a jej początki sięgały 1094 roku. Jednak po potężnej erupcji Etny i trzęsieniu ziemi w 1693 roku kościół został zrównany z ziemią. Dopiero w 1711 roku katedra została odbudowana. Dziś możemy podziwiać jej zjawiskowe kolumny korynckie, zdobienia z białego marmuru oraz liczne posągi.

Wnętrze Katedry św. Agaty w Katanii skrywa kilka ciekawostek. Ambona i świeczniki są wykonane z zastygłej lawy. W niewielkiej kaplicy patronki świątyni znajdziemy jej relikwie. Szczególne znaczenie ma przechowywany tutaj welon.

W katedrze spoczywa również wybitny kompozytor operowy Vincenzo Bellini. Podziemia katedry to dawne Termy Achillesa, które rozciągają się nie tylko pod świątynią, ale i sąsiednim budynkiem seminarium oraz placem Duomo. Termy możemy zwiedzać codziennie, a koszt biletu wstępu to 5 euro / 3 euro.

3. Najlepszy punkt widokowy Katanii

Na kopule kościoła Badia di Sant’Agata mieści się najlepszy punkt widokowy na Katanię. Żeby na niego wejść musimy kierować się do niewielkiego kościoła w sąsiedztwie katedry.

Zaraz przy wejściu do świątyni jest kasa z biletami, za które zapłacimy 5 euro/os. Kolejno mamy do pokonania kilkaset schodów. Po drodze mijamy wejście do niewielkiej sali muzealnej, przepełnionej historycznymi ciekawostkami o mieście. 

Pierwszy taras jest jeszcze u podnóża kopuły. Widoki jednak przysłania nieco wysoki mur z posągami świętych, dlatego najlepiej od razu kierować się krętymi schodami w wąskiej baszcie na szczyt kopuły. Około 40 metrów nad ziemią widzimy już całą Katanię jak na dłoni.

Z kopuły kościoła Badia di Sant’Agata widać wyraźnie potężny stożek wulkanu Etna, ciągnące się po horyzont miasto, lazurowe wody Morza Jońskiego z portem oraz centrum miasta z najpiękniejszymi zabytkami. Zdecydowanie najlepiej jest wybrać się tutaj na zachód słońca. Wejście na punkt widokowy jest możliwe w dniach poniedziałek-sobota 9:30-12:30/ 15:30-18:30, niedziela 9.30-13.00 / 16.00-20.00.

4. Targ rybny – nietypowa atrakcja Katanii

Tuż za placem Duomo oraz szumiącą fontanną Amenano warto zajrzeć na miejscowy targ rybny. To tu możemy zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie Sycylijczyków. Co ciekawe, targ leżał kiedyś na samym brzegiem morza, jednak po jednej z erupcji Etny zastygła lawa znacznie powiększyła obszar miasta.

Od rana targ rybny jest oblegany przez miejscowych, którzy chcą kupić świeżą rybę i owoce morza. Jest to bardzo gwarne miejsce, gdyż każdy sprzedawca jak to typowy Włoch wręcz krzyczy zachwalając swój towar.

Ten kolorowy bazar powinny omijać szerokim łukiem osoby o wrażliwym węchu. Widok, jaki tu zobaczymy nie dla każdego jest przyjemny, dodatkowo wszędzie jest krew ryb.

Targ jest czynny od poniedziałku do soboty, od rana do południa. Jednak wieczorem to miejsce zmienia się nie do poznania. Kolorowe lampki oświetlają ulice, a miejscowe restauracje wypełniają się turystami.

5. Via Etna – Katania i jej nowoczesne atrakcje

Najdłuższą ulicą Katanii oraz całej Sycylii jest Via Etna. To typowy deptak, który wybrukowany jest wulkaniczną skałą. Ulica ciągnie się od placu Duomo, przez Piazza Università w kierunku wulkanu. Liczy około 3 km. Na Via Etna zobaczymy mnóstwo markowych sklepów, drogich restauracji, eleganckich pałaców i aż 7 zabytkowych kościołów.

Na Via Etna warto zwrócić uwagę na kilka atrakcyjnych miejsc, jak chociażby Pałac Słoni, czyli miejscowy ratusz. Nieco dalej jest gmach pierwszego uniwersytetu na Sycylii, zwany Pałacem Uniwersyteckim. Co ciekawe jego plac oświetlają 4 rzeźbione latarnie, z których każda opowiada o jednej z katańskich legend.

Kawałek dalej docieramy do królewskiej kaplicy, której fasadę wykonał architekt polskiego pochodzenia Stefan Ittara. Przy Piazza Stesicoro odkryjemy schowane pod ziemią fragmenty rzymskiego amfiteatru, który swoim rozmiarem ustępował jedynie rzymskiemu Koloseum. Parę kroków dalej wchodzimy do najbardziej zielonego miejsca w całej Katanii, czyli miejskiego parku.

Taormina – najpiękniejsze miasto na Sycylii

Odwiedź również najpiękniejsze miasto na Sycylii, czyli Taorminę. Zobaczysz tutaj zjawiskową wyspę Isolla Bella, drugi największy teatr na Sycylii oraz świetne plaże. A wszystko przeplata się z niezwykłymi widokami. Więcej inspiracji znajdziesz we wpisie poniżej.

Taormina – atrakcje i zabytki, 11 miejsc jakie warto zobaczyć w najpiękniejszym mieście Sycylii

6. Park Willa Bellini – Katania i jej zielone atrakcje

Zielonymi płucami Katanii jest park miejski Willa Bellini, który wygląda niczym elegancki ogród pałacu. Wchodzimy do niego przez piękną zieloną bramę z drzew. Za fontanną zobaczymy kalendarz z żywych kwiatów, które codziennie są przesadzane w inną liczbę danego dnia miesiąca.

Park jest ulubionym miejscem Katańczyków, którzy przychodzą tu nie tylko się zrelaksować, ale również by pobiegać, czy zagrać w piłkę na jednym z boisk. Zielony ogród Belliniego jest świetną atrakcją Katanii i idealnym miejscem na odpoczynek w cieniu palm.

7. Katania i jej antyczne atrakcje, czyli teatr grecko-rzymski

Zdecydowanie ciekawą atrakcją Katanii, jaką warto odwiedzić jest ukryty w zaciszu sycylijskich kamienic amfiteatr. Ten wyrastający z ziemi odean robi imponujące wrażenie. Jednak jak się okazuje światło dzienne ujrzała część jego ruin, reszta wciąż pozostaje pod ziemią. Trybuny teatru mogły pomieścić około 7 tys. osób.

Teatr jest zlepkiem dwóch stylów jakie odkryli archeolodzy, czyli greckiej struktury, na której wyrósł teatr rzymski. Warto tu przyjść by zobaczyć jak dziś przenikają się dwa historyczne światy, antyczny ze współczesnym.

Tu również w centrum gwarnego sycylijskiego miasta możemy znaleźć chwilę błogiej ciszy. Amfiteatr jest czynny w dniach poniedziałek-niedziela 9:00-17:00. Bilet normalny kosztuje 6 euro/os, bilet ulgowy 3 euro/os.

8. Teatr Wielki im. Vincenza Belliniego w Katanii

Już 140 lat temu Teatr Wielki rozpoczął swoją fenomenalną działalność, która trwa do dziś. Teatr nosi imię wybitnego operowego kompozytora, który urodził się w Katanii, czyli Vincenza Belliniego. To właśnie jego najsłynniejsze dzieło “Norma” zainaugurowało działalność teatru. 

Ten nietypowy budynek już z zewnątrz robi imponujące wrażenie. Dodatkowo możemy zwiedzać z przewodnikiem jego zjawiskowe wnętrze przepełnione złotem, brązem i freskami. Koszt to zaledwie 2 euro/os.

9. Pałac Biscari

Najpiękniejszym prywatnym pałacem Katanii jest niezwykły, finezyjnie zdobiony pałac Biscari. Do dziś ten budynek budzi wielki zachwyt, nic dziwnego skoro przy jego powstaniu pracowali najlepsi rzeźbiarze i dekoratorzy. Jego okna są skierowane w stronę lazurowej wody Morza Jońskiego.

Dziś w pałacu jest aż 700 pomieszczeń. Mieści się w nim muzeum, sale kongresowe i instytucje kulturalne. Natomiast w prywatnym skrzydle z apartamentami wciąż mieszka kilkunastu członków rodu Biscari. Niezwykłe wnętrze pałacu możemy zwiedzać w niewielkich grupkach od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-12:30. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 8 euro, a dla dzieci 6 euro.

10. Zamek Ursino

Na skalnym urwisku otoczonym przez morze już 700 lat temu powstaje zamek Ursino. Dziś znajduje się prawie w centrum miasta z dala od morza, jak to się stało? Oczywiście wszystkiemu jest winna Etna, której zastygająca lawa powiększyła znacznie obszar Katanii. Dlatego też dawne drugie piętro zamku jest dziś jego parterem.

Zamek jest zbudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem i okrągłymi wieżami. Ma bardzo grube 2 metrowe mury. Dziś możemy na nim zobaczyć wystawy ze zbiorami Muzeum Miejskiego, a na nich antyczne rzeźby, uzbrojenie, czy też liczne obrazy. Zamek można zwiedzać w dniach poniedziałek-piątek w godzinach 9:00-19:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 10 euro, a dla dzieci 6 euro.

11. Pchli targ w Katanii

W każdą niedzielę u podnóża dawnych miejskich murów, czyli na ulicy Via Cardinale Dusmet odbywa się pchli targ. Zawsze jest tu dużo ludzi, zarówno miejscowych jak i turystów, którzy chcą upolować oryginalną pamiątkę z Katanii.

Zdecydowanie jest tu w czym wybierać. Piękne porcelanowe figurki, oryginalna biżuteria, książki, płyty winylowe, czy też obrazy. Targ jest niezwykle gwarnym miejscem, na którym poznamy temperamenty styl życia Sycylijczyków.

12. Port w Katanii

Katania to miasto morza, dlatego jej atrakcje również związane są z wodą. Miejscem, które powinien odwiedzić każdy miłośnik żeglarstwa jest tutejszy port z mariną, na której cumują setki mniejszych i większych jachtów. Działa tutaj również klub żeglarski, więc jeśli masz ochotę możesz wynająć sobie łódkę na całodzienna wyprawę po wodach Morza Jońskiego.

Gdzie warto zjeść w Katani?

Co warto zjeść w Katanii? Jednym z największych regionalnych przysmaków Sycylii są arancini, czyli panierowane i smażone na oleju ryżowe kulki z mięsnym lub szpinakowym nadzieniem. To świetna przystawka, za którą zapłacimy zaledwie 3 euro. Kolejnym sycylijskim przysmakiem są wyśmienite cannoli, czyli chrupiące rurki nadziane kremem z ricotty o smaku wanilii, pistacji, czy czekolady. Świetną kawiarnia w Katanii jest Gelateria Pellegrino.

Oczywiście obowiązkowo w Katanii trzeba zjeść pizzę. Jedną z najlepszych możesz znaleźć w Gogo Pizzeria. Wyśmienity makaron zjesz w La Pentolaccia. Natomiast świeże owoce morza kupisz w sąsiedzwie targu rybnego, w barze Scirocco Sicilian Fish Lab. A taniego aperola z widokiem na fasadę katedry wypijesz w Caffè Bellini Garibaldi.

Katania to miasto kontrastów, gdzie ciekawe zabytki mieszają się ze zdewastowanymi kamienicami. Piękne dzieła sztuki budzą zachwyt, a porozrzucane wszędzie śmieci nie zachęcają do spacerów po ciemnych ulicach. Jednak jest jedna złota rada jak przyjemnie zwiedzać Katanię. Wystarczy, że odwiedzimy jedynie turystyczne miejsca, z których to miasto słynie. Wtedy poznamy atrakcje Katanii, z których szczyci się cała wyspa.

Co jeszcze warto zobaczyć na Sycylii?

  • Castiglione di Sicilia szczyci się mianem jednego z najpiękniejszych miast Sycylii. Położone jest na wysokim wzgórzu nad doliną Alcantara oraz w cieniu potężnego wulkanu Etna.
Castiglione di Sicilia – zabytki i atrakcje, które musisz zobaczyć
  • Francavilla di Sicilia to zjawiskowe sycylijskie miasteczko z ruinami zamku
Francavilla di Sicilia – zjawiskowe sycylijskie miasteczko z ruinami zamku
  • Wąwóz Alcantara to niezwykłe miejsce na Sycylii, które możemy zwiedzać zarówno z widokowych punktów, jak i od wewnątrz. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć potęgę natury i starcie dwóch żywiołów, czyli wulkanicznej lawy, która stworzyła wąwóz oraz wody, jaka wciąż go rzeźbi.
Wąwóz Alcantara – malowniczy kanion na Sycylii
  • Malutkie miasteczko Castelmola zawieszone jest na stromej skale, serwuje nam wyjątkowe panoramy. Oprócz pięknych widoków odkryjemy tu również garść ciekawych zabytków, wyśmienitą kuchnię Sycylii oraz świetne piesze szlaki.
Castelmola – niezwykłe miasto Sycylii zawieszone na skalnym wzgórzu
  • Wulkaniczne wybrzeże usiane kolorowymi łódkami rybaków oraz niezwykłe bazaltowe skały, które jakby wyrastały z głębin lazurowej wody morza. Taki krajobraz zobaczymy w zatoce Cyklopów u wybrzeży sycylijskiego miasteczka Aci Trezza.
Aci Trezza – Wyspy Cyklopów na Sycylii
  • Aci Castello, czyli sycylijskie miasteczko z wulkanicznym zamkiem
Aci Castello – sycylijskie miasteczko z wulkanicznym zamkiem

Plan wypadu do Katanii

Dojazd z lotniska: autobus linii ALIBUS, koszt biletu – 4 euro. Kursy odbywają się co 20 minut od 4:40 do 00:30.

Bilety wstępów:

  • Teatr grecko-rzymski – 6 euro bilet normalny, 3 euro bilet ulgowy
  • Teatr Wielki im. Vincenza Belliniego – 2 euro/os
  • Punkt widokowy Badia di Sant’Agata – 5 euro/os
  • Zwiedzanie Katanii ciuchcią (45 min.) – 5 euro/os
  • Zamek Ursino – 10 euro bilet normalny, 6 euro bilet ulgowy
  • Termy Achillesa – 5 euro bilet normalny, 3 euro bilet ulgowy
  • Pałac Biscari – 8 euro bilet normalny, 6 euro bilet ulgowy

Czas zwiedzania atrakcji Katanii: żeby zobaczyć wszystkie atrakcje warto poświęcić przynajmniej cały dzień

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.7 18 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sebastian
sebastian
3 miesięcy temu

Dziekuje za informacje, jedziemy ! 🙂

Mateusz
Admin
Mateusz
3 miesięcy temu
Reply to  sebastian

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i trzymamy kciuki za udany wypad. 😉

Karolina
Karolina
3 miesięcy temu

Super wpis i świetny plan, z którego z pewnością skorzystamy. Planuję wypad w tamte rejony i dzięki Wam czuję się mega zmotywowana 😁. Pozdrawiam