Wybrzeże z zastygłej lawy, niezwykły zamek nad brzegiem stromego klifu i wąskie uliczki z uroczymi kamienicami. Aci Castello to jedno z piękniejszych małych miast wschodniej Sycylii. Właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć zamkowy ogród botaniczny, zachwycić się niezwykłym widokiem wybrzeża oraz poczuć prawdziwy włoski klimat w jednej z kawiarenek.

Zaledwie 10 km na północ od Katanii warto zwiedzić ciekawe sycylijskie miasteczko Aci Castello. Położone jest nad wybrzeżu morza Jońskiego, a jego największą atrakcją jest leżący na wulkanicznym klifie zamek.

Z tarasu widokowego zamku możemy podziwiać miasto z góry i dodatkowo wejść do uroczego ogrodu botanicznego oraz odwiedzić ciekawe muzeum. Jednak samo miasteczko Aci Castello jest również warte zobaczenia. Tutaj o czarne wybrzeże z zastygłej lawy rozbijają się fale lazurowej wody. Oprócz tego wędrując po porcie rybackim i po wąskich uliczkach miasta odkrywamy codzienne, nieśpieszne zwyczaje Sycylijczyków.

Katania – atrakcje i zabytki, 12 miejsc które trzeba zobaczyć

Zamek Aci – zwiedzanie

Największą atrakcją miasteczka Aci Castello jest zamek zbudowany przez Normanów w 1076 roku. Położony na wysokiej wulkanicznej skale, tuż nad brzegiem morza budzi spory zachwyt. Zamek jest również zbudowany z ciemnej bazaltowej skały, więc wydaje się jakby był stopiony z klifem. 

Co ciekawego można zobaczyć na zamku? Największe wrażenie robią widokowe punkty, których na zamku jest kilka. Z jednej strony możemy podziwiać Sycylijskie miasteczko z Etną w tle, a z drugiej lazurową wodę morza jońskiego.

Na zamku jest też niewielki ogród botaniczny z kolekcją kaktusów i begonii. Oprócz tego zobaczymy tu również muzeum z kolekcją muszli oraz przedmiotów, jakie udało się odkryć podczas archeologicznych prac.


Ile kosztuje bilet wstępu do zamku? Za wejście zapłacimy 3,5 euro. Jak długo zwiedza się zamek? Żeby przejść wszystkie widokowe punkty i ekspozycje wystarczy poświęcić 40 minut.

Do Aci Castello możemy dojechać z Katanii autobusem linii 534. Jeśli jedziesz swoim samochodem to możesz zaparkować wzdłuż ulicy Via Giacinta Pezzana. Na Sycylii niebieskie linie parkingów są płatne, białe są darmowe, natomiast żółte są przeznaczone tylko dla miejscowych.

Odwiedź również miejscowość Aci Trezza i jego wulkaniczne wybrzeże Zatoki Cyklopów, usiane kolorowymi łódkami rybaków. Znajdziesz tu również niezwykłe bazaltowe skały, czyli Wyspy Cyklopów, które jakby wyrastały z głębin lazurowej wody Morza Jońskiego.

Aci Trezza – Wyspy Cyklopów na Sycylii

Aci Castello – atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć w miasteczku? Wybrzeżem biegnie uroczy deptak, który ozdabiają palmy, drzewa cytrusowe i kaktusy. Bulwar ciągnie się do niewielkiego ryneczku obok ratusza. Właśnie tu możemy usiąść w niewielkiej kawiarni z widokiem na potężny zamek i morze. 

Dodatkowo tuż obok zamku jest zejście na wulkaniczną plażę. Natomiast z drugiej strony mamy port rybacki z molem.

Dalej na odcinku 600 m ciągnie się również kamienista plaża, w sezonie możemy na niej skorzystać z płatnych parasoli, czy leżaków. Woda jest tutaj krystalicznie czysta i ma niezwykły lazurowy kolor. Wybrzeżem można się również przespacerować do kolejnego miasteczka, czyli Aci Trezza z niezwykłą zatoką i wyspą cyklopów.

Aci Castello to urocze Sycylijskie miasto, idealne nawet na jednodniowy wypad. Możemy przyjemnie spędzić tutaj czas na wulkanicznej plaży, podziwiając widoki z zamku, lub odpoczywając w jednej z kawiarni i restauracji, delektując się przy tym pięknymi widokami.

Plan wypadu do Aci Castello na Sycylii

Dojazd: SS114 Katania – Aci Castello, miejski autobus z Katanii linia 534

Parking: płatny parking wzdłuż ulicy Via Giacinta Pezzana – 0,8 euro/h

Bilety wstępów:

  • Zamek nomadów w Aci Castello – 3,5 euro bilet normalny, 2,5 euro bilet ulgowy

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-13:00 oraz 15:00-17:00 (zimą), 9:00-13:00 oraz 16:00-20:30 (latem)

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments