Wulkaniczne wybrzeże usiane kolorowymi łódkami rybaków oraz niezwykłe bazaltowe skały, które jakby wyrastały z głębin lazurowej wody morza. Taki krajobraz zobaczymy w zatoce Cyklopów u wybrzeży sycylijskiego miasteczka Aci Trezza.

Zaledwie 12 km od Katanii mamy możliwość zwiedzić typowo rybacką miejscowość Aci Trezza, która leży nad brzegiem wulkanicznego wybrzeża Sycylii. Zdecydowanie największą atrakcją tej osady są wyjątkowe Wyspy Cyklopów, czyli wyrastające z Morza Jońskiego magmowe skały, owiane legendami o słynnym Odyseuszu. Ich teren jest szczególny, dlatego też został objęty ochroną rezerwatu przyrody. Jednak mimo wszystko możemy je zwiedzać, chociażby z pokładu łodzi, podczas przyjemnego rejsu po zatoce.

Katania – atrakcje i zabytki, 12 miejsc które trzeba zobaczyć

Zatoka Cyklopów – Aci Trezza

Aci Trezza to niepozorna miejscowość, która jest świetną atrakcją Sycylii. Jadąc wzdłuż wybrzeża zatoki już z oddali widzimy wystające z głębin Morza Jońskiego potężne wulkaniczne skały o bardzo nietypowym kształcie. Sycylijska zatoka Cyklopów składa się z kilku wysp.

Największa jest wyspa Lachea, znajduje się na niej placówka badawcza Uniwersytetu Katańskiego. Tuż obok niej wyłaniają się z morza szpiczaste stożki wulkanicznych skał. Na jednej z nich umieszczona jest nawet figurka Matki Bożej, a prowadzą do niej wykute w skale schodki.

Legenda o Odyseuszu

Skąd w Aci Trezza wzięła się tak niesamowita formacja skalna, jaką są Wyspy Cyklopów? Wszystko wyjaśnia nam miejscowa legenda związana z najsłynniejszą powieścią Homera, czyli Odyseją.

Według legend Odyseusz przybył na wybrzeże dzisiejszej Sycylii i stoczył tu walkę z jednookim cyklopem o imieniu Polifem. Odyseusz oślepił cyklopa, w efekcie czego rozwścieczony tytan zaczął na oślep rzucać w morze potężnymi skałami. Choć żadna nie dosięgła statku Odyseusza, to największe z nich do dziś wystają ponad lazurowe wody morza.


Wyspy Cyklopów – zwiedzanie

Jedną z ciekawszych atrakcji jaką możemy sobie zafundować jest rejs łódką wokół wysp Cyklopów. Możemy wypłynąć w krótki rejs lub kilkugodzinną wyprawę z kolacją o zachodzie słońca.

Bardziej aktywni turyści mogą wypożyczyć kajak, lub sprzęt do nurkowania. Natomiast po chwilę słodkiego lenistwa możemy wybrać się na wulkaniczną plażę przy zatoce Cyklopów. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona kamienista i zbudowana z zastygłej lawy. Plaża zatem nie jest tak wygodna jak piaszczyste wybrzeże. Jednak dzięki temu jest mniej oblegana, a więc i przyjemniejsza do odpoczynku.

Aci Trezza – atrakcje i zwiedzanie

Co jeszcze warto zobaczyć w miejscowości Aci Trezza? Oprócz wysp Cyklopów, rejsu łodzią, czy spaceru po molo i deptakiem wybrzeża warto też zapuścić się w wąskie uliczki rybackiej miejscowości.

Jedną z atrakcji Aci Trezza jest malutkie muzeum Casa del Nespolo, w którym mamy okazję zajrzeć do typowo rybackiej chaty, by zobaczyć jak wygląda codzienne życie rybaka. Latem miejscowość tętni życiem jako turystyczny kurort, dlatego znajdziemy tu wiele hoteli, restauracji i kawiarni. Jednak po sezonie jest tu wyjątkowo spokojnie i uroczo.

Riwiera Cyklopów

Na wschodnim wybrzeżu Sycylii możemy zwiedzić riwierę cyklopów, na którą składa się kilka miejscowości, między innymi Aci Trezza i Aci Castello. Oprócz wystających z morza wulkanicznych skał nazwanych po włosku faraglioni, na wybrzeżu koniecznie trzeba zobaczyć też niezwykły zamek.

Zamek Aci Castello jest zbudowany ze skały bazaltowej, która wręcz stopiła się z wysokim klifem. Jest on świetnym punktem widokowym, dodatkowo zwiedzimy tu niewielkie muzeum oraz ogród botaniczny z kolekcją kaktusów. Do zamku możemy dojść na piechotę wybrzeżem zatoki cyklopów, a spacer zajmuje zaledwie 35 minut.

Więcej ciekawostek i praktycznych informacji o miejscowości Aci Castello oraz o wulkanicznym zamku znajdziesz w osobnym wpisie poniżej.

Aci Castello – sycylijskie miasteczko z wulkanicznym zamkiem

Dojazd i parking

Jak szybko dostać się na riwierę cyklopów z Katanii? Z Piazza Borsellino kursuje autobus linii 543, podróż trwa około 40 minut, a koszt biletu to 1,5 euro.

Natomiast jeśli masz swój samochód to możesz zaparkować przy porcie na ulicy Via Gibuti w Aci Trezza. Na Sycylii niebieskie linie parkingów są płatne, białe są darmowe, natomiast żółte są przeznaczone tylko dla miejscowych.

Zarówno Wyspy Cyklopów jak i samo rybackie miasteczko Aci Trezza są ciekawym miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć na Sycylii. Dodatkowo z centrum Katanii dotrzemy tu w kilkadziesiąt minut. Co więcej, oprócz niezwykłego wulkanicznego wybrzeża odkryjemy tutaj również garść ciekawych legend oraz intrygującą historię okolicznych miejscowości Riwiery Cyklopów.

Plan wypadu do Aci Trezza

Dojazd: SS114 Katania – Aci Trezza, miejski autobus z Katanii linia 534

Parking: płatny parking obok portu przy ulicy Via Lungomare Dei Ciclopi – 0,8 euro/h

Bilety wstępów:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Rejs motorówką po zatoce – 15 euro/os
  • Zamek nomadów w Aci Castello – 3,5 euro bilet normalny, 2,5 euro bilet ulgowy
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments