
Czarna Hańcza to najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny! Właśnie tutaj malowniczo meandruje wśród lasów Puszczy Augustowskiej. Rzeka przepływa również przez Kanał Augustowski. Podwodny świat Czarnej Hańczy zachwyca na każdym kroku i wybucha tysiącem kolorów, tajemniczych roślin, nieznanych ryb, czy zjawiskowych kwiatów. Spływ tą rzeką za każdym razem oczarowuje nas do reszty. Daj się i Ty zachwycić jej urokiem.
Czarna Hańcza: źródła, długość, informacje i ciekawostki
Swoje źródła rzeka Czarna Hańcza, bierze na podmokłych terenach, wśród morenowych wzgórz północnej Suwalszczyzny. Nieopodal najwyższego wzniesienia, czyli Rowelskiej Góry zaczyna swój bieg. Początkowo przypomina górski potok, który płynie żwawo i z hukiem obija się o głazy.
Łącznie rzeka Czarna Hańcza liczy 142 km, z czego aż 108 km po Polskiej stronie.
Czarna Hańcza przepływa też przez Suwalski Park Krajobrazowy, swoją drogą to najstarszy z tego typu parków w Polsce. Wpływa również w najgłębsze jezioro w naszym kraju, czyli jezioro Hańcza. Zmierzając z nurtem rzeki dotrzemy też i do największego miasta w okolicy, czyli Suwałk.
Następnie Czarna Hańcza dopływa do malowniczego Wigierskiego Parku Narodowego i wpada do jeziora Wigry. Opływa zatem położony na wzgórzu piękny pokamedulski klasztor na Wigrach, z którego wieży mamy okazję podziwiać zachwycające widoki.
Natomiast tuż za jeziorem Wigry, Czarna Hańcza prezentuje nam swoje najciekawsze oblicze. Tu rozpoczyna się najbardziej popularny szlak kajakowy. Krajobraz jest bardzo różnorodny od podmokłych łąk, rozlewisk, czy pól uprawnych, przez lasy Puszczy Augustowskiej, aż do kanału Augustowskiego. Dalej nurt rzeki biegnie w stronę Białorusi, tutaj Czarna Hańcza wpada do Niemna.
Mapa atrakcji na spływ kajakowy po Czarnej Hańczy
Spływ kajakiem po rzece Czarna Hańcza: etapy, trasa spływu, skąd zacząć, ile trwa?
Jeżeli lubisz długie spływy kajakowe, nocowanie pod namiotem i śpiewy przy ognisku wśród spadających gwiazd, to kilkudniowy spływ po Czarnej Hańczy będzie świetnym wyborem. Na pokonanie krótszego odcinka od jeziora Wigry do Kanału Augustowskiego potrzebujemy około 3-4 dni. Natomiast na opcję z przepłynięciem Kanału Augustowskiego, czyli około 90 kilometrów trzeba liczyć 4-6 dni.
Trasa jest bardzo urozmaicona, spływ kajakiem po rzece Czarna Hańcza rozpoczynamy we wsi Magdalenowo, przy jeziorze Wigry. Stąd ruszamy na pierwszy etap spływu spokojnym nurtem rzeki wśród trzcinowisk oraz małych wiosek jak Maćkowa Ruda, Buda Ruska i Wysoki Most, wsi która leży na terenie Wigierskiego PN.
Kolejny etap spływu kajakowego po Czarnej Hańczy, uważany za najpiękniejszy odcinek rzeki z wysokimi, stromymi i zalesionymi brzegami. Nurt jest szybszy ale wciąż bezpieczny. Na trasie są częste zakola, rozwidlenia i rozlewiska porośnięte trzciną. Przepływamy przez miejscowości Studziany Las, Gubin, Głęboki Most i Frącki.
Następny odcinek to trasa przez wioski Okółek i Dworczysko. Tutaj nurt jest znacznie szybszy, a Czarna Hańcza meandruje wśród dzikiej przyrody, trzcinowisk i lasów.
Trasa spływu Czarnej Hańczy z Dworczyska do Kanału Augustowskiego to najbardziej dziki odcinek na spływie kajakowym. To też najbardziej trudny odcinek, bo rzeka przecina lasy Puszczy Augustowskiej i często zdarzają się powalone drzewa. W miejscowości Rygol Czarna Hańcza się rozgałęzia i łączy z Kanałem Augustowskim. Tutaj możemy zakończyć spływ dopływając do wioski Mikaszówka. Po drodze są dwie śluzy.
Natomiast na dłuższy spływ kajakiem po Czarnej Hańczy możesz dodatkowo wybrać kierunek trasy z nurtem rzeki przez Kanał Augustowski. Tym odcinkiem dopłyniesz aż do granicy z Białorusią, a po drodze masz dodatkowo dwie śluzy. Jest również opcja spływu Kanałem Augustowskim w przeciwną stronę aż do Augustowa. Wtedy pokonujesz jeszcze 7 śluz, w tym największą w Polsce dwukomorową śluzę Paniewo.
Wysoki Most – Frącki najładniejszy odcinek rzeki Czarna Hańcza na jednodniowy spływ kajakiem
Jeśli chcesz poznać najciekawsze przyrodnicze skarby rzeki Czarna Hańcza, koniecznie wybierz się na spływ kajakiem po jej najpiękniejszym odcinku, czyli trasie Wysoki Most-Frącki. Ten 14 kilometrowy spływ możemy wolnym tempem pokonać w 5 godzin. Nurt jest spokojny i bezpieczny, można więc śmiało zabrać dzieciaki na tą pełną wrażeń wyprawę.
Sama trasa jest bardzo urozmaicona, zaczynamy w Miejscowości Wysoki Most wśród zacisznego lasu, którego brzegi porasta pachnący bór sosnowy z domieszką świerków. Mijamy również małe podlaskie wioski z drewnianymi chatkami. Dodatkowo przy brzegu lub na pomostach bardzo często czekają na nas pyszne smakołyki prosto z lokalnej kuchni. Po prostu trzeba dopłynąć do brzegu i coś przekąsić, jest smacznie, domowo i tanio.
Na tym odcinku spływu przepływamy również pod kilkoma mostami. Tu też warto zatrzymać się na krótki przystanek, wejść na most i zrobić Czarnej Hańczy zdjęcie z góry. Jej przyroda wygląda z bliska bajkowo, jednak z wysokości dywan zielonej podwodnej trawy zachwyca najbardziej.
Podczas spływu możemy się również zatrzymać przy polach biwakowych i na niewielkich plażach, wtedy warto ochłodzić się i nieco popływać w krystalicznej wodzie rzeki Czarna Hańcza. Taki orzeźwiający postój doda nam sił w letni upalny dzień. Spływ kończymy w miejscowości Frącki, tutaj na wysokim brzegu jest stanica wodna PTTK i punkt odbioru kajaków.
Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?
Augustów to najsłynniejsze uzdrowisko w województwie podlaskim. To zdecydowanie raj dla rowerzystów, a jedną z najciekawszych tras jest szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie. Jednak równie dużą popularnością cieszy się szlak rowerowy wokół jeziora Studzieniczne. Co więcej, masz okazję zobaczyć tu przepięknie usytuowane na wyspie sanktuarium w Studzienicznej.
Wigierski Park Narodowy to jedna z przyrodniczych atrakcji województwa Podlaskiego. Koniecznie przemierz szlak rowerowy wokół jeziora Wigry. Wielkim skarbem regionu jest zabytkowy pokamedulski klasztor na Wigrach, który jest przepięknym zabytkiem i dodatkowo świetnym punktem widokowym. Na Suwalszczyźnie warto zwiedzić również:
- Szlak kajakowy rzeki Rospuda, drugiej najpopularniejszej trasy na spływy kajakowe na Suwalszczyźnie. Trasa prowadzi przez dziką Dolinę Rospudy, tajemnicze uroczysko Święte Miejsce, czy też ruiny pałacu Paca w Dowspudzie.
- Jezioro Szurpiły z Górą Zamkową, na której znajduje się punkt widokowy oraz pozostałości grodu Jaćwingów. Jednak równie ciekawym punktem widokowym jest Cisowa Góra, czyli suwalska Fudżijama!
- Molenna w Wodziłkach to jeden z nielicznych zabytków, jaki pozostał po staroobrzędowcach. Zdecydowanie warto ją zobaczyć i dodatkowo poznać zaskakującą historię religijnych uchodźców ze wschodu. A to wszystko na szlaku malowniczej doliny Szeszupy.
- Dolina Czarnej Hańczy to jeden z najpiękniejszych szlaków Suwalszczyzny! Trasa zaczyna się przy ośrodku edukacji Turtul, prowadzi przez słynny oz turtulski oraz na wieżę widokową w wiosce Melsowizna, natomiast kończy się przy jeziorze Hańcza.
- Koniecznie trzeba zwiedzić również słynne suwalskie głazowiska! Głazowisko Bachanowo to malownicze miejsce nad rzeką Czarna Hańcza, natomiast głazowisko Rutka jest świetnym widokowym punktem na Suwalski Park Krajobrazowy.