Czarna Hańcza to najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny, ba nawet całego Podlasia, a może i Polski. Właśnie tutaj malowniczo meandruje wśród pachnących lasów, złocistych pól i zielonych wzgórz, tworząc przy tym niesamowity bajkowy klimat. Jej podwodny świat zachwyca na każdym kroku i wybucha tysiącem kolorów, tajemniczych roślin, nieznanych ryb, czy zjawiskowych kwiatów. Spływ tą rzeką oczarował nas do reszty. Daj się i Ty zachwycić jej urokiem.

Niewiele w Polsce mamy tak różnorodnych rzek, które mogą pokazać nam swoje wciąż dzikie oblicze. Czarna Hańcza jest wyjątkowa, piękna, dziewicza i bardzo kolorowa. Przepływa przez jeden z piękniejszych terenów w Polsce, czyli Suwalszczyznę.

Stworzyła sobie tu prawdziwy raj, który pokochały również śnieżnobiałe łabędzie, klekoczące bociany i niezliczone ilości ryb. Tu zdecydowanie rządzi natura, podwodne trawy, szuwary i wodne kwiaty. Zresztą nic dziwnego, że kajakarze uwielbiają ten szlak.

Po Czarnej Hańczy możemy ruszyć w szybki jednodniowy spływ, albo zanurzyć się w jej uroku nawet na tygodniowej wyprawie wśród cudów natury. Dodatkowo co chwila podczas spływ nasz pobyt na rzece umilają lokasi, którzy kuszą swoimi smacznymi wypiekami. Aż grzech nie podpłynąć do brzegu po pyszną jagodziankę, racuchy, pierożki, czy domową nalewkę.

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

Rzeka Czarna Hańcza – gdzie ma źródła?

Swoje źródła rzeka Czarna Hańcza, bierze na podmokłych terenach, wśród morenowych wzgórz północnej Suwalszczyzny. Nieopodal najwyższego wzniesienia, czyli Rowelskiej Góry zaczyna swój bieg. Początkowo przypomina górski potok, który płynie żwawo i z hukiem obija się o głazy.

Czarna Hańcza przepływa też przez Suwalski Park Krajobrazowy, swoją drogą to najstarszy z tego typu parków w Polsce. Wpływa również w najgłębsze jezioro w naszym kraju, czyli jezioro Hańcza. Zmierzając z nurtem rzeki dotrzemy też i do największego miasta w okolicy, czyli Suwałk.


Następnie Czarna Hańcza dopływa do malowniczego Wigierskiego Parku Narodowego i wpada do jeziora Wigry. Opływa zatem położony na wzgórzu piękny klasztor pokamedulski, z którego wieży mamy okazję podziwiać zachwycające panoramy. Tuż za jeziorem Wigry Czarna Hańcza prezentuje nam swoje najciekawsze oblicze.

To właśnie tu rozpoczyna się najbardziej popularny szlak kajakowy. Do wyboru jest wiele ciekawych wariantów spływu. Na naszej trasie mijamy różnorodny krajobraz od podmokłych łąk, rozlewisk, czy pól uprawnych, przez lasy Puszczy Augustowskiej, aż do kanału Augustowskiego.

Rzeka malowniczo meandruje i dostarcza wielu wizualnych zachwytów. Dodatkowo jej podwodne życie kwitnie, trawy tworzą cudny soczyście zielony dywan, który oblewa ciemna struga rzeki. Nie brakuje też ryb, łabędzi i bocianów. Czarna Hańcza dociera też do kanału Augustowskiego, a dalej już do Białorusi, gdzie w końcu wpada do Niemna. Łącznie rzeka liczy 142 km, z czego aż 108 km po Polskiej stronie.

Kajakiem po Czarnej Hańczy

Jeżeli lubisz długie spływy kajakowe, nocowanie pod namiotem i śpiewy przy ognisku wśród spadających gwiazd to tygodniowy spływ po Czarnej Hańczy będzie świetnym wyborem. Na pokonanie odcinka około 80 kilometrów potrzebujemy średnio 6 dni.

Trasa jest bardzo urozmaicona, rozpoczynamy spływ na jeziorze Wigry, dalej meandrujemy razem z rzeką wśród lasów Puszczy Augustowskiej i wpływamy wreszcie na kanał Augustowski z 5 śluzami, które są wciąż czynne i trzeba je obsługiwać ręcznie. Jedna ze śluz w wiosce Paniewo zasługuje na specjalną uwagę. To największa, dwukomorowa śluza, której rozmiary robią spore wrażenie.

Czarna Hańcza prezentuje nam nieskażoną przyrodę Wigierskiego Parku Narodowego wraz z jego mieszkańcami słynnymi bobrami. Natomiast potężny kompleks lasów Puszczy Augustowskiej to raj dla ćwierkających melodyjnie ptaków. Oprócz tego na tygodniowym spływie mamy okazję poznać nieco bliżej okolicznych mieszkańców.

Są bardzo otwarci, szczerzy i życzliwi, co w obecnych czasach jest na wagę złota. W dodatku tu również świetnie karmią. Kartacze, sękacze, jagodzianki, pierożki… można wymieniać bez końca, a wszystko świeże i naturalne.

1-dniowy spływ po Czarnej Hańczy

Jeśli na spływ po Czarnej Hańczy możesz przeznaczyć kilka godzin, to jak najbardziej również warto, a nawet trzeba popłynąć. Pytanie tylko, który odcinek będzie najciekawszy, atrakcyjny i niezbyt wymagający, szczególnie jeśli zaczynasz przygodę z kajakiem. Nam bardzo spodobał się odcinek Wysoki Most – Frącki. Ten 14 kilometrowy spływ możemy wolnym tempem pokonać w 5 godzin. Nurt jest spokojny i bezpieczny, można więc śmiało zabrać dzieciaki na tą pełną wrażeń wyprawę.

Wysoki Most – Frącki najładniejszy odcinek Czarnej Hańczy

Sama trasa jest bardzo urozmaicona, zaczynamy w Miejscowości Wysoki Most wśród zacisznego lasu, którego brzegi porasta pachnący bór sosnowy z domieszką świerków. Mijamy również małe podlaskie wioski z zabytkowymi drewnianymi chatkami. Dodatkowo przy brzegu lub na pomostach bardzo często czekają na nas pyszne smakołyki prosto z lokalnej kuchni. Po prostu trzeba dopłynąć do brzegu i coś przekąsić, jest smacznie, domowo i tanio.

Na tym odcinku spływu przepływamy również pod kilkoma mostami. Tu też warto zatrzymać się na krótki przystanek, wejść na most i zrobić Czarnej Hańczy zdjęcie z góry. Jej przyroda wygląda z bliska bajkowo, jednak z wysokości dywan zielonej podwodnej trawy zachwyca najbardziej. Podczas spływu możemy się również zatrzymać przy polach biwakowych i na niewielkich plażach, wtedy warto ochłodzić się i nieco popływać w krystalicznej wodzie Czarnej Hańczy. Taki orzeźwiający postój doda nam sił w letni upalny dzień. Spływ kończymy w miejscowości Frącki, tutaj na wysokim brzegu jest stanica wodna PTTK i punkt odbioru kajaków.

Czarna Hańcza jest wyjątkową rzeką. Z pewnością jeśli wybierzesz się tu choć raz, będziesz chcieć wracać i odkrywać nowe, nieznane zakątki. Nas pochłonęła do reszty, a to z pewnością nie koniec przygody z najpiękniejszą rzeką Suwalszczyzny.

Plan wypadu na spływ po rzece Czarna Hańcza

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w bazie wypadowej spływu

Bilety Wstępu:

  • Karta wstępu na teren Wigierskiego PN – bilet normalny 6zł/os, bilet ulgowy 3zł/os

Czas spływu: 4 – 5 godz.

Dystans: 14 km trasa Wysoki Most – Frącki

Koszt wynajęcia kajaku z transportem:

60 zł/os – kajak 2-osobowy

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments