Dolina Popradu to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Otulona przez przepiękne wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka, jak chociażby Stary Sącz, w którym zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych. Dolina Popradu to świetne miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie ciekawe atrakcje.
Poprad to górska rzeka, która swoje źródła ma po słowackiej stronie Tatr. Co ciekawe, wbrew logice nie płynie jak inne słowackie rzeki na południe, ale opływa Tatry i obiera kierunek północny, by połączyć się z Dunajcem. Dolina Popradu to prawdziwa petarda dla miłośników aktywnego wypoczynku. Możemy tutaj wybrać się zarówno na szalony rafting, przejażdżkę trasą rowerową, czy wypad na górski szlak.
Jednak dolina odkrywa też przed nami swoje najpiękniejsze skarby, czyli małe miasteczka i uzdrowiska – Muszyna, Żegiestów, Piwniczna, Rytro, czy Stary Sącz. Nie brakuje tutaj i nowoczesnych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego leśnego mola, uroczej kładki na Bobrowisku, czy widokowych punktów.
Co więcej, znajdą tu też swój raj na ziemi wielbiciele dobrej muzy, bo dolina Popradu co roku gości miłośników festiwalu muzyki bałkańskiej Pannonica. Czy warto wybrać się na kraniec Polski i odwiedzić dolinę Popradu? Przekonaj się sam! Stworzyliśmy przewodnik po naszych 10 ulubionych atrakcjach tej części naszej Małopolski, idealnych na każdą porę roku. Łap zatem szybko inspirację i ruszaj w Beskid Sądecki, który z pewnością oczaruje Cię do reszty.
Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć
Dolina Popradu – dojazd, mapa atrakcji
Gdzie leży Dolina Popradu? Żeby dotrzeć do tego wyjątkowego skrawka Polski musisz kierować się aż na południowe krańce naszego kraju, czyli do Małopolski. Poprad swoje źródła ma w słowackiej części Tatr Wysokich. Do Polski wpływa w miejscowości Leluchów, gdzie przez większość czasu jest rzeką graniczną. Przepływa przez słynne uzdrowiska Muszyna-Zdrój, Żegiestów, Piwniczna-Zdrój, Rytro, aż w końcu wpada do Dunajca w okolicy Starego Sącza. Przez Polskę Poprad płynie więc na odcinku około 60 km.
Dolinę możemy zwiedzić samochodem podróżując jedną z najbardziej widokowych tras w Polsce, czyli drogą nr 87 i 971. Przez dolinę Popradu biegnie również linia kolejowa, a więc dotrzemy tutaj zarówno od strony Nowego Sącza, jak i Krynicy Zdrój. Jednak dolinę rzeki Poprad możesz również przejechać szlakiem rowerowym.
Na poniższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje doliny Popradu, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?
1. Stary Sącz – miasteczko z galicyjskim klimatem i brama do atrakcji Doliny Popradu
Zwiedzanie doliny Popradu najwygodniej zacząć od jednego z najstarszych miast w Małopolsce, czyli Starego Sącza. Malowniczo wkomponowany pomiędzy wzgórza Beskidu Sądeckiego jest pewnego rodzaju bramą do doliny Popradu. To właśnie na krańcach Starego Sącza Poprad wpada do Dunajca, by dalej płynąć w kierunku Wisły.
Co warto zobaczyć w Starym Sączu? Galicyjski Rynek wyłożony otoczakami i otulony małymi kamieniczkami z podcieniami, na którym zatrzymał się czas, tajemnicze mury klauzurowego zakonu Klarysek założonego przez św. Kinga, czy też słynny ołtarz papieski z muzeum JP II. O wszystkich najciekawszych atrakcjach i zabytkach Starego Sącza dowiesz się znacznie więcej z osobnego artykułu.
Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków
2. Myślec nad Popradem – bałkańskie klimaty festiwalu Pannonica
Jeśli lubisz poznawać nowe kultury, a przy tym szukasz niebanalnych form rozrywki w nowoczesnym wydaniu to zdecydowanie musisz wybrać się na festiwal Pannonica. Już od 10 lat dolina Popradu w ostatni weekend wakacji rozbrzmiewa w bałkańskich rytmach.
Niewielka miejscowość Myślec staje się domem tysięcy wielbicieli dobrej muzy i pasjonatów natury. Swój namiot możesz rozbić dosłownie w krzakach nad rzeką, gdzie o poranku usłyszysz szum Popradu. To niezwykły festiwal przyjazny również rodzinom z dziećmi. Dlaczego bałkański festiwal odbywa się tutaj? Bo od wieków właśnie dolina Popradu była szlakiem wędrówek ludów przez Karpaty.
Jednak Pannonica nie jest typowym festiwalem, to zdecydowanie coś więcej!
W dzień wioska festiwalowa Pannonica tętni życiem, pachnie świeżą kawą, egzotycznymi potrawami i regionalnymi smakołykami. Zdecydowanie panuje tu trend Slow Food i Slow Life.
Mnóstw tu również atrakcji! Kreatywne warsztaty yogi, wina, garncarstwa, nauka tańca bałkańskiego, tkactwo, do tego animacje i zabawy dla dzieci, szycie maskotek, makramowe bransoletki, malowanie ziół, czy obróbka drewna. Można by tak wymieniać bez końca. Ale to tylko kilka z wyjątkowych propozycji na rozwijanie swoich pasji, albo też odkrywanie ukrytych talentów.
Wieczory na festiwalu Pannonica to czas występów topowych zespołów z różnych zakątków Polski i Europy. Folkowa muzyka bałkańska, cygańska, czy karpacka jest niezwykle energiczna, więc festiwal ściąga same pozytywne osobowości. Udział w nim to niezwykłe doświadczenie, które warto przeżyć choć raz w życiu.
Sami festiwal odkryliśmy zdecydowanie zbyt późno, choć przecież jesteśmy z Małopolski, a ziemia sądecka jest nam ogromnie bliska. Teraz już wiem, że staniemy się stałymi bywalcami festiwalu, który tworzą wyjątkowi ludzie, utalentowani artyści, niezwykła muzyka, świetne jedzenie i nieziemski klimat doliny Popradu.
3. Bobrowisko – niezwykła kładka na rozlewiskach
W widłach dwóch rzek, czyli Dunajca i Popradu powstała niezwykła przyrodnicza atrakcja doliny Popradu, jaką są kładki Bobrowiska. Wędrując po drewnianych pomostach nad stawami mamy okazję nie tylko wejść w sam środek dzikiej przyrody, ale przy okazji podejrzeć tajemnicze życie bobrów, łabędzi, czy ropuch.
Co ciekawe, 50 lat temu w tym miejscu działała żwirownia, a dziś to prawdziwa przyrodnicza petarda. Kładka ma długość 400 m i wyposażona jest dodatkowo w dwie czatownie. Bobrowisko Stary Sącz to idealne miejsce na rodzinny wypad na łono przyrody i świetna darmowa atrakcja dostępna dla każdego pasjonata natury.
Bobrowisko Stary Sącz – zwiedzanie kładki na bagnach
4. Leśne Molo – widokowe atrakcje Doliny Popradu
Leśne molo Stary Sącz to atrakcja, jaka pojawiła się w okolicy doliny Popradu w 2021 roku i jest niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem. Nic dziwnego, skoro mamy okazję tutaj przespacerować się zawieszoną wśród koron drzew kładką, wejść na szklany podest i poczuć nieco adrenaliny stąpając po ogromnym hamaku, czy ruchomym moście.
Co więcej, zwiedzanie leśnego mola jest darmowe. Dodatkowo prowadzi do niego świetna ścieżka przyrodnicza, na której spotkamy 7 kul w kształcie kropli rosy. Każda z tych wyjątkowych konstrukcji opowiada o kolejnej fazie cyklu życia kumaka górskiego. Łap zatem śmiało tą podróżniczą ciekawostkę i czym prędzej zaplanuj swój wypad na leśne molo w Starym Sączu.
Leśne molo Stary Sącz – kładka w koronach drzew
5. Platforma widokowa “Ślimak” Wola Krogulecka
Wola Krogulecka to niewielka wioska, która leży na wzgórzu Dzielnica w Malowniczym Beskidzie Sądeckim. Jej największą atrakcją jest platforma widokowa ślimak, z której roztacza się zjawiskowa panorama na dolinę Popradu.
Ta nietypowa konstrukcja nie przypomina standardowych wież widokowych, jakie zobaczymy na szczytach Beskidu Sądeckiego. Wszystko dlatego, że nic nie zasłania nam tutaj widoków. Platforma jedynie ma nas zachęcić do odwiedzenia najwyżej położonej miejscowości gminy Stary Sącz. Dlatego jest to atrakcja uwielbiana przez turystów, łatwo dostępna, darmowa i bardzo widokowa.
Wola Krogulecka – platforma widokowa ślimak w Beskidzie Sądeckim
6. Ruiny zamku w Rytrze – historyczne atrakcje Doliny Popradu
Świetną historyczną atrakcją doliny Popradu są ruiny zamku w Rytrze. Ta 8 wiekowa warownia serwuje nam garść tajemniczych legend i opowieści. Wysokie zamkowe wzgórze wznosi się 463 m n.p.m. więc jest to świetny punkt widokowy na rzekę Poprad oraz szczyty Beskidu Sądeckiego. Zobaczysz tu idylliczny krajobraz, w którym można się zakochać.
Do dziś z potężnej twierdzy zostało niewiele, choć i tak ruiny zamku w Rytrze prezentują się bardzo interesująco. Po ostatniej renowacji możemy wejść na dziedziniec zamku, obejść jego mury, czy stanąć przy zamkowej wieży. To kolejna darmowa atrakcja nad Popradem, którą możemy zwiedzać o każdej porze roku.
Zamek w Rytrze – tajemnicze ruiny z zachwycającymi widokami
7. Piwniczna Zdrój – kameralne uzdrowisko nad Popradem
Lecznicze wody zdrojowe, wyjątkowy mikroklimat, kojący szum Popradu, a do tego oszołamiający zapach puszczy karpackiej. Piwniczna-Zdrój to typowo górskie miasteczko, które malowniczo wkomponowało się w dolinę Popradu i otaczających ją dookoła zalesionych szczytów Beskidu Sądeckiego ze wzgórzem Kicarz na czele.
Poprad dzieli Piwniczną na dwie części. Po zachodniej stronie jest maleńki rynek z kościołem, urzędem miasta, czy szkołą. Natomiast po wschodniej stronie Popradu mamy bardziej zaciszną część Piwnicznej z Pijalnią Artystyczną, klimatycznymi ogrodami i ujęciami wody mineralnej oraz rozlewnią Piwniczanki. To kolejny ciekawy przystanek z mnóstwem atrakcji w dolinie Popradu.
Piwniczna Zdrój – uzdrowisko Małopolski w dolinie Popradu
8. Beskid Sądecki – najciekawsze i najpiękniejsze górskie szlaki
Beskid Sądecki to jedno z naszych ulubionych pasm górskich w Małopolsce, a Dolina Popradu jest świetnym punktem wypadowym. Zdecydowanie wśród najciekawszych szlaków plasuje się trasa na Radziejową, czyli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Na wzgórzu stoi wieża widokowa, która serwuje genialną panoramę na Tatry.
Równie ciekawy jest szlak na Przehybę, do chatki pod Niemcową, czy do wieży na Eliaszówce. Z Doliny Popradu możemy również dojść do schroniska Cyrla, na Hali Łabowskiej, albo na Wierchomle. Szlaki Beskidu Sądeckiego są piękne o każdej porze roku i bardzo różnorodne, więc dystans możemy dostosować do naszych kondycyjnych możliwości. Co więcej, piękne widoki i niepowtarzalny kontakt z naturą mamy tutaj w pakiecie.
Radziejowa – Królowa Beskidu Sądeckiego
9. Szlak rowerowy Doliny Popradu – Velo Poprad
Jeśli jesteś pasjonatem rowerowych wypadów to świetnie się składa, bo Dolina Popradu to również idealne miejsce dla rowerzystów, a jej atrakcje możemy odkrywać na dwóch kółkach. Szlak rowerowy doliny Popradu EuroVelo 11 ma niecałe 60 km i biegnie trasą Głównego Karpackiego Szlaku Rowerowego.
Wypad możemy rozpocząć chociażby w miejscu ujścia Popradu do Dunajca i podążać w górę rzeki, aż do Muszyny, a nawet dalej w kierunku Krynicy. Co ważne, na całym odcinku Doliny Popradu mamy kilka stacji kolejowych. A więc możemy dotrzeć pociągiem na przykład do Muszyny i przejechać trasę tylko w jednym kierunku.
Jak wygląda szlak rowerowy Doliny Popradu? Do pokonania jest w sumie 370 m przewyższenia, co jak na górski szlak nie jest zbyt dużo. Trasa cały czas biegnie wzdłuż Popradu, głównie bocznymi asfaltowymi ścieżkami lub publicznymi drogami.
Przerzucone nad Popradem kładki, darmowe ujęcia wody mineralnej, w których możemy zatankować bidon, niewielkie beskidzkie miejscowości, jakie skrywają w sobie chociażby zabytkowe świątynie to ciekawe atrakcje, które czekają na nas na trasie. Zdecydowanie szlak rowerowy Doliną Popradu to kolejna super propozycja na aktywny weekend dla całych rodzin.
10. Muszyna Zdrój – atrakcje i zabytki Doliny Popradu
Muszyna może pochwalić się mianem jednej z najstarszych miejscowości całej doliny Popradu. Dlatego oprócz zachwycającej przyrody możemy zobaczyć tutaj też i wiele ciekawych zabytków. Jak chociażby ruiny zamku nad Popradem. Dodatkowo u podnóża zamku możemy zwiedzić kompleks dworski z regionalnym muzeum.
Wyjątkowy klimat Muszyny nadają okoliczne wzgórza, które porastają prastare lasy puszczy karpackiej. Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju Ogrody Sensoryczne. Spacer wśród pachnących, szumiących i kolorowych roślin działa kojąco na każdy z naszych zmysłów.
Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na nas w Muszynie. Ogrody Biblijne, pijalnie wód mineralnych, świetne górskie szlaki, rowerowe ścieżki, czy szalony rafting na Popradzie. Muszyna ma nam do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych atrakcji, dlatego to świetny kierunek na weekendowy wypad również z dzieckiem.
Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie małopolskiego uzdrowiska nad Popradem
Dolina Popradu to niezwykły zakątek Małopolski, jej różnorodne atrakcje przypadną do gustu zarówno wielbicielom pięknych widoków, pasjonatom zabytków, jak i osobom szukającym nowoczesnych form rozrywki. Festiwal Pannonica, który zabiera nas w bałkańska podróż, Stary Sącz z leśnym molem i bobrowiskiem, a do tego ruiny zamku w Rytrze, widokowe szlaki i uzdrowiskowe miejscowości. Wyrusz na niezapomniany wypad do Doliny Popradu i zachwyć się magicznym klimatem Beskidu Sądeckiego.
Materiał powstał dzięki uczestnictwu w Inspire Campie w Dolinie Popradu 2023 prowadzonym przez Organizatora 10. edycji Pannonica Festival w ramach projektu „Wzmocnienie marek turystycznych i produktów sieciujących w Dolinie Popradu” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.