Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Szpiglasowy Wierch 2 172 m n.p.m. to jeden z tatrzańskich szczytów, który dostarcza nam nieco adrenaliny na odcinku z łańcuchami i mnóstwa pięknych widoków. Szlak na Szpiglasowy Wierch to propozycja dla ambitnych i nieco doświadczonych osób. Zatem jeśli nie boisz się wyzwań, długodystansowego szlaku oraz ekspozycji, to śmiało ruszaj na ten genialny szczyt po bajkowe panoramy.

Szlak w pętli na Szpiglasowy Wierch to jedna z ciekawszych propozycji spośród tatrzańskich tras. Jednego dnia możesz przemierzyć malowniczą Dolinę Roztoki i Rybiego Potoku, zobaczysz największy wodospad w Polsce, czyli Wielką Siklawę, odwiedzisz dwa kultowe schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i nad Morskim Okiem oraz zachwycisz się widokiem aż 8 tatrzańskich jezior! Czy nie brzmi to zachęcająco?

Choć szlak na Szpiglasowy Wierch to nieco trudniejsza wyprawa, chociażby ze względu na dystans 24,7 km w pętli oraz łańcuchy na słynnej Szpiglasowej Perci. Jednak oferuje też mnóstwo zjawiskowych tatrzańskich panoram! Zawsze możesz wybrać również wersje łatwego i szybkiego wypadu na Szpiglas ceprostradą!

Jak najwygodniej dojść na Szpiglasowy Wierch? Ile się idzie z Morskiego Oka, a ile z Doliny Pięciu Stawów? Czy wejście na Szpiglasowy Wierch jest bardzo trudne? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym przewodniku. Dobre przygotowanie do trasy to gwarancja udanego wypadu!

Szpiglasowy Wierch – skąd zacząć szlak? Dojazd, parking, mapa

Skąd zacząć szlak na Szpiglasowy Wierch, gdzie zaparkować i jak dojechać? Szlak zaczyna się z parkingu w Palenicy Białczańskiej (parking Morskie Oko). Dojechać tutaj możesz z Zakopanego drogą Oswalda Balzera przez Cyrhlę, Brzeziny, Wierch Poroniec i Łysą Polanę. Natomiast od strony Bukowiny Tatrzańskiej trzeba się kierować drogą nr 960.


Obowiązuje tutaj jednak internetowa rezerwacja miejsc parkingowych, dokonać jej możesz tylko online na stronie TPN! Parking w palenicy Białczańskiej ma ograniczoną ilość miejsc. O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu, więc im wcześniej przyjedziesz tym bliżej rozpoczęcia szlaku zaparkujesz. W sezonie bądź tutaj przed 7:00 rano żeby zaparkować blisko!

Ile kosztuje parking Morskie Oko? Cena jest inna w tygodniu, a inna w weekendy. Po sezonie w tygodniu parking kosztuje 36 zł, ale w sezonie wakacyjnym już 75 zł.

Jak dojechać do Palenicy Białczańskiej komunikacją publiczną? Z centrum Zakopanego do Palenicy Białczańskiej bez problemu dojedziesz kursującym tutaj bezpośrednio busem. Odjazd jest z dworca głównego i poszczególnych przystanków na trasie. Bilet w jedną stronę to około 15 zł/os.

Jak dojść na Szpiglasowy Wierch i ile się idzie? Czas przejścia szlaku, dystans

Najciekawszy szlak w pętli na Szpiglasowy Wierch: Palenica Białczańska (parking Morskie Oko) – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Wodospad Wielka Siklawa – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów – Szpiglasowa Przełęcz – Szpiglasowy Wierch – ceprostrada – Morskie Oko – Palenica Białczańska.

Dlaczego zdecydowanie polecam zrobić szlak w takiej kolejności, a nie odwrotnie? Łańcuchy na Szpiglasową Przełęcz są właśnie od strony Doliny Pięciu Stawów. Przejście tego odcinka w górę jest łatwiejsze technicznie niż schodzenie nim. Tym bardziej, że szlak jest tutaj dwukierunkowy i często robią się kolejki. Na wymagających łańcuchach zawsze bezpieczniej jest wchodzić niż schodzić.

Szlak na Szpiglasowy Wierch z parkingu na Palenicy Białczańskiej to dystans 24,8 km w pętli. Jest to typowo wysokogórska trasa, również z odcinkiem wyposażonym w łańcuchy.

Ile się idzie na Szpiglasowy Wierch? Czas przejścia szlaku na Szpiglasowy Wierch przez Dolinę Pięciu Stawów to około 5h 25 min. Natomiast zejście do Morskiego Oka zajmuje 3h 40 minut. Zatem szlak w pętli pokonasz w około 9h 15 minut szybkim tempem. Jednak na spokojne przejście trasy z postojem w schroniskach zarezerwuj sobie dobre 11-12 godzin.

Najciekawszy szlak na Szpiglasowy Wierch (pętla) – czy wejście jest trudne? Mapa

Czy wejście na Szpiglasowy Wierch jest trudne? 12 godzin na szlaku, ponad 24 km, 1470 m podejść, a do tego odcinek z łańcuchami to zdecydowanie trudniejsza trasa, która wymaga dobrej kondycji, sprawności fizycznej, braku lęku przestrzeni oraz wytrwałości. Ten szlak polecam już doświadczonym osobom, zdecydowanie odradzam też Szpiglasowy Wierch dzieciom!

Szlak na Szpiglasowy Wierch przez Dolinę Pięciu Stawów – opis trasy

Z Palenicy Białczańskiej ruszamy czerwonym szlakiem, który biegnie asfaltową drogą w kierunku Morskiego Oka. Przed nami lekka rozgrzewka i na start 45 minutowy spacer (2,8 km). Po drodze mijamy drewniany budynek Informacji Turystycznej, mieści się tu również wystawa o Morskim Oku.

Następnie docieramy już pod Wodogrzmoty Mickiewicza, których szum słychać już z daleka. Ten niezwykle malowniczy wodospad składa się w sumie z trzech dużych oraz kilku mniejszych kaskad, jakie utworzyły się na potoku Roztoka, jaki zresztą wypływa z Doliny Pięciu Stawów.

Tutaj znajduje się również pierwsze miejsce na odpoczynek z ławeczkami i toaletami toi-toi. Jest tu też zejście zielonym szlakiem (10 min) do kultowego schroniska PTTK w Dolinie Roztoki.

My jednak kierujemy się jednak na zielony szlak przez Dolinę Roztoki. Pierwszy odcinek trasy do dość intensywne podejście, po stromych kamieniach. Jednak już po 10 minutach wchodzimy w samo serce bajkowej doliny. Przed nami 2 godziny trekkingu pod największy wodospad w Polsce!

Szczegółowy opis trasy na Dolinę Pięciu Stawów znajdziesz poniżej.

Dolina Pięciu Stawów i Wodospad Siklawa – najkrótszy szlak doliną Roztoki

Wielka Siklawa – najwyższy wodospad w Polsce

Wędrując szlakiem do Doliny Pięciu Stawów masz niepowtarzalną okazję zobaczyć najwyższy w Polsce wodospad Wielka Siklawa. To prawdziwe przyrodnicze dzieło sztuki! Wodospad Siklawa mierzy 70 m wysokości i spada z progu wysokiej skalnej półki, czyli ściany Stawiarskiej. Siklawa opada do doliny dwiema, a czasami nawet trzema strugami w zależności od ilości wody potoku Roztoka.

Co ciekawe, nad wodospadem Wielka Siklawa w słoneczne dni możesz zobaczyć tęczę. Krople wody, które roztrzaskują się z impetem o skały tworzą tutaj specyficzną mgiełkę. To wyjątkowo piękne zjawisko!

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów i kultowa szarlotka

Dolina 5 Stawów oprócz malowniczych polodowcowych jezior słynie z najwyżej położonego w polskich Tatrach schroniska górskiego. Jak się okazuje jest to już piąte z kolei schronisko, jakie powstało w dolinie.

Schroniskiem od lat opiekuje się rodzina Krzeptowskich. To oni zapoczątkowali w schronisku fenomen górskiej szarlotki, jaki trwa tutaj do dziś. Receptura od lat jest ta sama, a smak nie ma sobie równych! Sezonowej pięciostawiańskiej szarlotce towarzyszy też wiosną ciasto z rabarbarem, latem ciasto z borówkami, a jesienią placek ze śliwkami.

Najtrudniejsza trasa z łańcuchami przez Szpiglasowe Perci

Z Doliny Pięciu Stawów kierujemy się niebieskim szlakiem, który prowadzi nas brzegiem Wielkiego Stawu (35 minut od schroniska). Następnie skręcamy na żółty szlak w kierunku Szpiglasowej Przełęczy (1h 45 min).

Początkowo trasa jest jeszcze łatwa, bo cały czas idziemy wygodnie ułożoną ścieżką. Jednak czeka nas tu sporo zakosów, mocne podejście i nieco wysiłku. Jednak widoki jakie się roztaczają na Dolinę Pięciu Stawów oraz Kozi Wierch ze szlakiem Orlej Perci od Świnicy po Krzyżne nie mają sobie równych!

Najtrudniejszy odcinek szlaku na Szpiglasowy Wierch to łańcuchy tuż pod Szpiglasową Przełęczą. Szpiglasowe Perci to około 100 m odcinek skalny, na którym jest kilkanaście łańcuchów. Dla osób obytych z górskimi szlakami Tatr nie będą one stanowić żadnego problemu. Wystarczy zachować ostrożność, pewnie stawiać kroki na mniej śliskiej skale i w razie potrzeby asekurować się łańcuchem. Ich przejście o ile nie ma kolejek (bo szlak jest dwukierunkowy) zajmuje 5-10 minut.

Pamiętaj jednak, że północny stok wiosną jest długo oblodzony, a zimą często chodzą tędy lawiny. Także ten odcinek szlaku najlepiej pokonywać latem i jesienią.

Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m. – co widać ze szczytu?

Ze Szpiglasowej Przełęczy 2110 m n.p.m. mamy już wygodny szlak do przejścia w 15 minut na Szpiglasowy Wierch. Przez szczyt przechodzi polsko-słowacka granica. To mega widokowe miejsce, z którego jak na dłoni widzimy trzy doliny Pięciu Stawów i Rybiego Potoku z Morskim Okiem i Czarnym Stawem Pod Rysami po polskiej stronie, a także słowacką Temnosmrečinská (Ciemnosmreczyńską) dolinę z dwoma jeziorami.

Dodatkowo ze szczytu roztacza się genialny widok na Orlą Perć, Tatry Zachodnie z Czerwonymi Wierchami, a także na Rysy, Krywań, Koprowy Wierch, czy Lodowy Szczyt, czyli Tatry Wysokie. Panorama jest tu niezwykła!

Ile się idzie z Morskiego Oka na Szpiglasowy Wierch?

Na Szpiglasowy Wierch możesz też dostać się znacznie łatwiejszym szlakiem, czyli tak zwaną ceprostradą od strony Morskiego Oka. Ja osobiście polecam ten szlak na zejście ze szczytu, bo wtedy możesz zrobić przepiękną pętlę. Dodatkowo łatwa trasa zejściowa to po takiej trasie najlepszy wybór dla naszych kolan!

Ze Szpiglasowego Wierchu nad Morskie Oko zejdziesz w 2 godziny. Dodatkowo z panoramą na Rysy, Czarny Staw Pod Rysami i Mnicha.

Jednak dla osób, które chcą uniknąć łańcuchów na trasie, wejście i zejście żółtym szlakiem od Morskiego Oka też będzie rozsądną decyzją.

Trasa: Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch, dystans 4,6 km, czas wejścia 2h 45 minut.

Żółty szlak ceprostrady (ceper to turysta) na całej długości to ułożona z ogromnych kamieni ścieżka, która wije się zakosami aż do Szpiglasowej Przełęczy. Jednak również tutaj jest jeden mały odcinek z łańcuchami, który pomaga obejść skalne zbocze. Po drodze mijamy też Doliną za Mnichem, gdzie czerwony szlak prowadzi na Wrota Chałubińskiego 2022 m n.p.m.

Spod schroniska nad Morskim Okiem wracamy na Palenicę Białczańską słynną asfaltówką 7,7 km. Możesz również skorzystać ze zjazdu konną bryczką (60 zł/os). Opis tej trasy znajdziesz w artykule poniżej.

Morskie Oko trasa – najkrótszy szlak, wjazd bryczką, ile czasu się idzie?

Tatry najpiękniejsze szlaki zimą i latem – co warto zobaczyć?

Szukasz pomysłu na łatwy wypad na szlak w Tatrach z dzieckiem? Nie wiesz jaki szczyt możesz śmiało zdobyć jeśli jesteś początkującym i dopiero zaczynasz swoją przygodę z Tatrami? A może marzy Ci się wejść na Świnicę, albo przemierzyć najtrudniejszy szlak Tatr, czyli Orlą Perć?

Dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie sporo propozycji zarówno na łatwy wypad tatrzańskimi dolinami Strążyską, czy Kościeliską, jak i wyprawę na Giewont, Czerwone Wierchy, a nawet Orlą Perć.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments