Szczeliniec Wielki (922 m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najciekawszych atrakcji Sudetów. Jak magnes przyciąga swoimi widokowymi tarasami, tajemniczym labiryntem i bajkowo położonym schroniskiem, które stoi na skraju pionowej ściany. Szlak na Szczeliniec Wielki to wyprawa podczas której musisz pokonać setki schodów, wąskie szczeliny oraz mroczny wąwóz, by za chwilę podziwiać zapierające dech panoramy. Zdecydowanie to trzeba zobaczyć!
Góry Stołowe to wyjątkowo malowniczy skrawek Sudetów. To w nich znajdziemy świetne górskie szlaki z tajemniczym labiryntem Błędnych Skał, widokowe tarasy Szczelińca Wielkiego, czy zjawiskowe formacje Skalnych Grzybów. Potężne ostańce są też ulubionym miejscem dla wspinaczy, którzy na pionowych ścianach próbują swoich sił. Jednak Góry Stołowe to również świetne zabytki z niepowtarzalnym sanktuarium w Wambierzycach, wyjątkową Kaplicą Czaszek i ciekawym Muzeum Papiernictwa.
Zdecydowanie największą atrakcją Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt tego pasma. Szlak jest łatwy i liczy w pętli zaledwie 3,5 km, więc śmiało poradzą sobie na nim nawet mniejsze dzieci. Co więcej, trasa jest bardzo ciekawa, a wręcz zaskakująca! Na jej przejście wystarczy nam zaledwie 1h30min, choć śmiało można tutaj zostać znacznie dłużej. Bo Góry Stołowe czarują i wciągają na maxa!
Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić
Szczeliniec Wielki – dojazd, parkingi, mapa
Gdzie leży Szczeliniec Wielki? Ten malowniczy i zarazem najwyższy szczyt Gór Stołowych położony jest w paśmie Sudetów wschodnich, czyli na terenie województwa dolnośląskiego. Najpopularniejszy szlak zaczyna się z miejscowości Karłów, jest to gmina Radków i powiat kłodzki.
Jak dojechać na Szczeliniec Wielki? Najwygodniej dotrzesz tutaj kierując się drogą krajową nr 8, która biegnie z Wrocławia przez Kłodzko w kierunku przejścia granicznego z Czechami w Kudowie-Zdrój. Do Karłowa skręcamy wtedy lokalną drogą w Dusznikach-Zdrój. Jeśli bazujesz w Górach Stołowych to pod Szczeliniec możesz też dojechać “Szosą Stu Zakrętów” czyli drogą nr 387 z Radkowa do Kudowy.
Gdzie najlepiej zaparkować samochód przy szlaku na Szczeliniec Wielki? W miejscowości Karłów jest kilka płatnych parkingów, również u prywatnych gospodarzy. Stąd mamy najbliżej do wejścia na szlak.
Góry Stołowe – ciekawostki na start
Pasmo Gór Stołowych jest częścią Sudetów i rozciąga się na terenie dwóch państw, czyli Polski i Czech. Z czego znaczna większość należy do naszych południowych sąsiadów. W Polsce Góry Stołowe znajdują się na terenie Ziemi Kłodzkiej. Ich pasmo ciągnie na obszarze 45 km.
Skąd się wzięła nazwa Góry Stołowe? Wystarczy popatrzyć na większość szczytów, które są tutaj płaskie jak stół. Tworzą je ułożone poziomo bloki płaskich piaskowców. Skaliste wierzchołki są świetnymi widokowymi punktami.
Aż 63 km2 to obszar objęty ochroną przez Park Narodowy Gór Stołowych, który od 1993 roku chroni przyrodnicze skarby tej części Sudetów. W logo parku znalazł się sam szczyt Szczelińca Wielkiego, który przypomina nieco stos poukładanych kamieni.
Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć
Trasa na Szczeliniec Wielki – skąd wyruszyć, ile się idzie? Dystans, czas przejścia szlaku, mapa
Skąd wyruszyć na Szczeliniec Wielki? Trasę zaczynamy w Karłowie, stąd biegnie zielony szlak ścieżki przyrodniczej, jaka okrąża cały szczyt. Po drodze czeka nas sporo schodów, drewnianych kładek i cudownych formacji skalnych.
Szlak liczy w pętli 3,5 km, a na jego przejście potrzebujemy około 1h 30 min.
Ja się przygotować do wejścia na szczyt, czy trasa jest trudna i w jakich butach iść na Szczeliniec? Zdecydowanie szlak na Szczeliniec Wielki nie jest bardzo wymagający kondycyjnie, co prawda jest tu mnóstwo schodów, ale miejsc do odpoczynku również nie brakuje, więc nawet mniejsze dzieciaki dają radę. Pamiętaj, żeby ubrać wygodne sportowe obuwie, klapki i sandały nie wchodzą w grę!
Jak najlepiej wejść na Szczeliniec Wielki? Z parkingu w Karłowie kierujemy się na tak zwane “Krupówki”. Na tym deptaku jest sporo straganów z pamiątkami i budek z jedzeniem. Po 600 m dochodzimy do bramy Parku Narodowego Gór Stołowych (są tu również toalety). Co ważne, zarówno wejście, jak i zejście ze Szczelińca Wielkiego jest w tym samym miejscu!
Teraz czas na 665 schodów! Spokojnie dasz radę, bo szlak nie jest trudny, ani długi, ale jest naprawdę bardzo malowniczy. Oprócz schodów są tu drewniane kładki, a dodatkowo mijamy zaskakujące formacje skalne, jak chociażby Ucho Igielne. Już po 40 minutach docieramy pod schronisko Na Szczelińcu.
Schronisko na Szczelińcu – najpiękniejsze w Sudetach
Obiekt PTTK „Na Szczelińcu” leży na wysokości 905 m. Tutaj każdemu zapiera dech w piersiach, bo schronisko położone jest niezwykle malowniczo, tuż nad skalnym urwiskiem! Nie prowadzi tutaj żadna droga, którą mógłby pokonać samochód, więc towar na górę jest transportowany specjalną kolejką linową.
Schronisko stoi tu już od 1845 roku, choć oczywiście z biegiem lat było wiele razy przebudowywane. Z widokowego tarasu roztacza się świetna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz polskie i czeskie Góry Stołowe. To świetny punkt widokowy i idealne miejsce na odpoczynek.
Wewnątrz schroniska w jednej sali mieści się kilkadziesiąt osób, ale na zewnątrz mamy dodatkowe stoliki i to z widokiem “wow”. Koniecznie skorzystaj z bufetu, jego specjalnością są naleśniki z jagodami i szarlotka. Co więcej, nocleg w takim miejscu jest naprawdę wyjątkowy, tym bardziej, że prawdziwy klimat poczujesz o wschodzie lub zachodzie słońca. Jest tutaj nie tylko bajecznie, ale i nad podziw zacisznie.
Szczeliniec Wielki – szlak na najwyższy szczyt Gór Stołowych, cennik biletów, trasa jednokierunkowa
Za schroniskiem Na Szczelińcu zaczyna się już jednokierunkowa i biletowana część trasy. Pamiętaj jednak, że wejście na szlak jest tutaj limitowane. Jak kupić bilet na Szczeliniec? Warto zakupić bilet online z wyprzedzeniem na konkretną godzinę, bo w sezonie wakacyjnym może się okazać, że wszystkie bilety sprzedawane w budce są już wyprzedane! Bilety możesz kupić na stronie parku pngs.com
Ile kosztuje wstęp na Szczeliniec? Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.
Jednokierunkowy szlak przez Szczeliniec Wielki to świetna trasa z widokowymi punktami! Tu również mamy mnóstwo schodów, wąskich szczelin, wąwozów i zjawiskowych skalnych formacji. Już po 100 m meldujemy się na szczycie, który wygląda jak stos poukładanych klocków. Wejść na Szczeliniec Wielki 922 m możemy dzięki metalowym schodkom. Widok petarda! Koniecznie zwróć też tutaj uwagę na słynną skałę Tron Liczyrzepy.
Wąwóz Piekiełko i Niebo – niezwykłe atrakcje na Szczelińcu Wielkim
Ze szczytu Szczeliniec Wielki kierujemy się dalej szlakiem zielonej ścieżki przyrodniczej w kierunku punktu widokowego na słynną skałę Małpolud. To ulubione miejsce wspinaczy, może uda Ci się nawet ich zobaczyć.
Dalej wkraczamy już do mrocznych otchłani wąwozu Piekiełko! Schodzimy do niego wąską szczeliną. Jest tu wyjątkowo chłodno, a wysokie na 25 m ściany wyrastają ponad naszymi głowami. Z Diabelskiej Kuchni idziemy tajemniczym labiryntem i wąskimi schodami (do pomocy są łańcuchy) aż do punktu widokowego Niebo. Czeka nas spacer wśród skał Kołyska, Kwoka, Koński Łeb i Słoń. Oj wyobraźnia tutaj ma duże pole do popisu.
Teraz czas na kolejne widoki, bo przed nami dwa potężne widokowe tarasy (północny i południowy). Oba są otoczone barierkami i serwują zjawiskowe panoramy, a z krawędzi urwiska mamy świetny widok na dolinę. Dalej kierujemy się już do zejścia, więc znowu mamy sporo schodów, ale już po kilkunastu minutach meldujemy się w Karłowie.
Co lepsze Szczeliniec, czy Błędne Skały?
To pytanie zadaje wielu turystów, dlatego zamiast zastanawiać się czy iść na Szczeliniec Wielki, czy może na Błędne Skały, wybierz i jedno i drugie Obie trasy możesz śmiało pokonać w jeden dzień. Choć zdecydowanie Błędne Skały są łatwiejsze do przejścia i nieco mniej czasu potrzebujemy na wizytę tutaj.
Ten przyrodniczy cud natury przyciąga tłumy turystów, a w zasadzie ogromne tłumy! Dlatego warto dobrze zaplanować swój wypad. Po pierwsze wejście na szlak jest limitowane, po drugie wjazd na parking jest jednokierunkowy i możliwy tylko w ściśle wyznaczonych godzinach, tak samo zresztą jak jego opuszczenie. Zatem jeśli chcesz odwiedzić Błędne Skały zajrzyj do osobnego artykułu i poznaj najciekawsze atrakcje i zasady.
Błędne Skały Góry Stołowe – zwiedzanie najpiękniejszego skalnego labiryntu, praktyczne informacje
Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych?
- Koniecznie odwiedź również szlak Radkowskie Skały! Gdzie z jednej strony towarzyszą nam pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów.
Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych
- Wambierzyce to niewielkie miasto położone w cieniu Gór Stołowych. Cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin, piękna bazylika, która przypomina pałac oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie z prawie setką zabytków to powód, dla którego warto tu przyjechać.
Wambierzyce – bazylika i dróżki kalwaryjskie, zwiedzanie atrakcji dolnośląskiej Jerozolimy
- Niknąca Łąka to ukryta w środku gęstego lasu potężna polana, na której możemy zobaczyć nietypowe karłowate drzewa, mokradła oraz bezodpływowe torfowisko, jakie jest rezerwatem ochrony ścisłej.
Niknąca Łąka – tajemniczy szlak w Górach Stołowych
- Skalne Grzyby to leśny szlak, na którym co chwilę natrafiamy na finezyjne skały. Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej.
Skalne Grzyby – ciekawy szlak w Górach Stołowych
- Kłodzko to największe miasto Ziemi Kłodzkiej, którego największym skarbem Kłodzka jest słynna Twierdza, która góruje nad miastem i serwuje zachwycającą panoramę. Warto również zejść do piwnic, by przemierzyć Podziemną Trasę Turystyczną i odkryć jego tajemnicze losy. Kłodzko zachwyca pięknym rynkiem, zjawiskowym ratuszem, zabytkowymi świątyniami i kamiennym mostem św. Jana.
Kłodzko atrakcje, zabytki, zwiedzanie TOP 10 miejsc, co warto zobaczyć na weekend?