Historia Pałacu Jabłonna

Nieopodal Warszawy, na prawym brzegu Wisły znajduje się ukryty w starym parku Pałac Jabłonna. Zobaczcie koniecznie ten ciekawy biały pałacyk, który stoi w tym miejscu już prawie 250 lat. Dawniej był letnią rezydencją samego króla! Stanisław August Poniatowski przyjeżdżał tu często, z prostej przyczyny, właścicielem Jabłonnej był jego brat Michał Poniatowski, który był też biskupem i prymasem Polski. Pałac pozostał w posiadaniu rodziny Potockich aż do końca II wojny światowej, jednak  w 1944 spłonął. Po kilkunastu latach doczekał się remontu, a jego nowym właścicielem jest Polska Akademia Nauk.


Pałac Jabłonna dziś

Pałac składa się z trzech części. Środkowym budynkiem jest mały, parterowy, biały pałac, to najważniejszy ze wszystkich budynków. Wewnątrz zobaczycie piękną salę balową z wysokim, granatowym sufitem. Z zewnątrz pałac zdobi i wyróżnia wieża zwieńczona kulą na szczycie. Po prawej i lewej stronie stoją piętrowe budynki, co ciekawe w jednym z nich znajduje się hotel, dlatego trzeba wykorzystać tą możliwość i koniecznie skorzystać z noclegu w pięknym, pałacowym stylu.

Park pałacowy, który roztacza się wokół pałacu ma kilkadziesiąt hektarów i sięga aż do brzegu Wisły. Przez park przebiega też ścieżka przyrodnicza. Spacerując po parku z pewnością napotkacie na wiele starych drzew. Co ciekawe większość z nich jest na liście pomników przyrody. Dodatkowo zachowało się parę innych równie ciekawych obiektów! Oranżeria, altana chińska, łuk triumfalny czy ruiny stajni i powozowni.

Na zwiedzanie pałacu i spacer po parku warto przeznaczyć ponad 2 godziny. Teren jest dość rozległy, a że otoczenie jest bardzo ciekawe, nie warto się spieszyć. W sali balowej pałacu organizowane są często koncerty muzyki poważnej, to ciekawe doświadczenie, które każdy powinien doświadczyć choć raz. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni zobaczyć prace wybitnych polskich artystów, które znajdziecie w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.

Wizyta w tym pięknym miejscu z pewnością przypadnie Wam do gustu, a co najważniejsze wstęp na teren parku jest bezpłatny, a więc szykujcie wygodne buty i ruszajcie na Pałac Jabłonna.


Plan wypadu do Pałacu Jabłonna

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, niedaleko pałacu znajduje się przystanek komunikacji miejskiej

Czas Przejazdu: Kraków 4 godz., Lublin 2 godz. 20 min., Gdańsk 3 godz. 45 min., Warszawa 40 min.

Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking tuż przy pałacu

Bilety Wstępu: – bezpłatny

Czas zwiedzania: – spacer po parku pałacowym ok. 1 godz.

Nocleg w Hotelu Butikowym Pałacu Jabłonna: 150 zł za pokój ze śniadaniem

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 340 zł

1 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments