Powstanie Warszawskie to jedno z ważniejszych wydarzeń II wojny światowej, które wywarło duży wpływ na losy Warszawy. Najlepszym miejscem do poznania przebiegu tej największej bitwy miejskiej w Polsce jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając jego interaktywną wystawę odkrywamy poruszające historie i opowieści powstańców, czyli marzycieli i bohaterów, którzy chcieli wywalczyć sobie wolność.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, wtedy też rozpoczęła się brawurowa i nierówna walka warszawskich powstańców z hitlerowskimi oddziałami. Przez 63 dni ponad 55 tys. powstańców broni stolicy i ginie za ojczyznę. Ich chwytające za serce historie, ogromne dramaty i zarazem chwile zwyczajnej codzienności wśród latających nad głowami pocisków, możemy poznać spacerując po wystawach Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce opowiada zarówno o dawnej Warszawie, która na zawsze zniknęła pod gruzami, jak i o nowej stolicy, która została stworzona od zera.
Warszawa atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć
Muzeum Powstania Warszawskiego – jedno z najważniejszych muzeów Warszawy
1 sierpnia 2004 roku, czyli w 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum jest wyrazem hołdu dla wszystkich osób walczących za wolność Polski. Budynek muzeum znajduje się na warszawskiej Woli w dawnej elektrowni tramwajowej. Jego multimedialna ekspozycja składa się w sumie z 4 poziomów.
Chodząc po bruku wśród ruin Warszawy poznajemy dzień po dniu najważniejsze wydarzenia z czasów powstania, od dni poprzedzających jego wybuch, poprzez powstańczą codzienność oraz losy osób, jakie przetrwały to piekło. Dodatkowo na każdym kroku czekają na nas multimedialne eksponaty, filmy, zdjęcia oraz autentyczne rzeczy powstańców. Całość dopełniają wzruszające opowieści, a także dźwięk bijącego serca Warszawy.
Dojazd i parking
Jak dojechać do muzeum z centrum Warszawy? Komunikacją publiczną możemy się dostać chociażby autobusem linii 102,105, 190 lub tramwajem 1, 11, 22, 24. Wejście do muzeum znajduję się od strony ulicy Przyokopowej.
Gdzie najwygodniej zaparkować samochód przy Muzeum Powstania Warszawskiego? Niestety muzeum nie ma swojego parkingu, a samochody osobowe możemy jedynie zaparkować wzdłuż ulicy Przyokopowej, bilet parkingowy wykupujemy w parkomacie. Drugą opcją jest prywatny parking podziemny Warsaw Spire 8 zł/h.
Muzeum Powstania Warszawskiego – godziny otwarcia, bilety wstępu, cennik
Kiedy otwarte jest Muzeum Powstania Warszawskiego? Muzeum możemy zwiedzać codziennie oprócz wtorków w godzinach 8:00-18:00 w dni powszednie oraz 10:00-18:00 w weekendy. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest poniedziałek. Ile kosztuje bilet wstępu? Bilet normalny 30 zł, ulgowy 25 zł.
Jeśli planujesz indywidualne zwiedzanie muzeum warto wykupić specjalny kod QR na smartfona, który przekieruje nas do aplikacji z audioprzewodnikiem. Trzeba mieć jednak swoje słuchawki. Średni czas zwiedzania wynosi wtedy 2 godziny. Dodatkowo w kasach muzeum są również dostępne stacjonarne audioguidy, urządzenie możemy wypożyczyć za 10 zł/os.
Informacje praktyczne – czas zwiedzania, muzeum z dziećmi
Szczególnie rodziny z dziećmi często zadają sobie pytanie, od jakiego wieku można zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego? Wystawa jest rekomendowana dla dzieci powyżej 12 roku życia, jednak pod opieką rodziców muzeum mogą zwiedzać również kilkuletnie dzieci.
Ile czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego? 2 godziny to minimum, jakie powinniśmy sobie zagospodarować na indywidualne zwiedzanie, choć zdecydowanie można tutaj spędzić dużo więcej czasu.
Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego – krok po kroku
Jakie zbiory można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego? Spacer po Muzeum rozpoczynamy od parteru, gdzie przedstawiony jest szeroko pojęty czas okupacji Polski. Poznamy tutaj mroczne losy zbrodni Palmirskiej, Akcji Burza oraz tak zwanej godziny “W”.
Symboliczny mur największego getta symbolizuje miejsce, w którym zamknięto 450 tys. Żydów. Na obwieszczeniach zobaczymy nazwiska osób skazanych przez Niemców na śmierć. Niezwykłym eksponatem muzeum są również telefony, podnosząc słuchawkę możemy wysłuchać prawdziwych opowieści powstańców, którzy opowiadają nam o swoich brawurowych akcjach.
W jednym z pomieszczeń zobaczymy podziemną drukarnię z wciąż sprawnymi maszynami z lat 40-stych. Duże wrażenie robi również szklana ściana z biało-czerwonymi opaskami powstańców, każda z nich jest podpisana imieniem, nazwiskiem i pseudonimem właściciela. Na parterze znajdziemy również przeznaczoną dla dzieci Salę Małego Powstańca, zobaczymy w niej misie, lalki, czy modele samolotów, którymi w czasie wojny bawiły się dzieci.
Wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego
Kolejne piętro muzeum, czyli Antresola pokazuje walki, jakie były prowadzone w sierpniu 1944 roku. Zobaczymy tu między innymi pomnik syrenki warszawskiej, która ma twarz Krystyny Krahelskiej, autorki powstańczej piosenki “Hej chłopcy bagnet na broń”.
W witrynie zawieszona jest spódnica sanitariuszki “Rity” ze śladami ostrzału. Poznamy tu też jak wyglądała barykada i broń, którą walczyli powstańcy. Dodatkowo odkryjemy również brutalną w skutkach “Rzeź Woli”. W kinie Palladium możemy obejrzeć powstańczą kronikę filmową, a dalej przejść się odcinkiem kanałów, który służył do ewakuacji.
Najciekawsze miejsca w Muzeum Powstania Warszawskiego
Kolejna ciekawa ekspozycja muzeum to radiostacja, poczta polowa, czy pokój konspiratora oraz specjalna maszyna do kodowania. Następne wystawy pokazują dramatyczny w skutkach upadek i kapitulację Powstania Warszawskiego. Zobaczymy tu symboliczne groby powstańców.
Poznamy losy wypędzonej z Warszawy ludności cywilnej, wywiezionej w głąb Polski lub do obozów pracy. Czy Powstanie Warszawskie miało jakiś sens? Każdy zwiedzający może znaleźć odpowiedź na to pytanie wysłuchując chociażby wielu wywiadów powstańców, czy też historyków.
Co jeszcze ciekawego zobaczymy w Muzeum Powstania Warszawskiego? Niezwykłe wrażenie robi sala pod Liberatorem, gdzie nad naszymi głowami zawieszona jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Poznajemy tu również brawurowe historie alianckich zrzutów. W tej części muzeum zobaczymy chwytający za serce film 3D Miasto Ruin.
W podziemiach znajduje się sala poświęcona Niemcom, odkryjemy w niej ich pogląd na Powstanie Warszawskie. Znajduje się tu również replika goliata. Na końcu ekspozycji jest niski i ciasny kanał. Właśnie takimi trasami poruszali się powstańcy, a ich łączna sieć wynosiła aż 25 km.
Park Wolności w Warszawie
Wokół muzeum powstał symboliczny Park Wolności. Jego najważniejszym elementem jest 165 m Mur Pamięci z wypisanymi prawie 12 tysięcy nazwisk poległych powstańców. W jego centralnej części wisi 200 kg dzwon “Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, czyli dowódcy Powstania Warszawskiego.
Muzeum POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Muzeum POLIN to jedno z najnowocześniejszych muzeów Warszawy. Począwszy od projektu samej bryły budynku, poprzez symbolikę każdego jego skrawka robi on na nas duże wrażenie. Główna wystawa nosi tytuł “1000 lat historii Żydów polskich” i składa się z 8 części.
Zwiedzać ją możemy indywidualnie, w grupie z przewodnikiem lub z audioguidem. Czy warto odwiedzić muzeum POLIN? Zdecydowanie tak, historia jaką tutaj poznajemy jest niezwykle ciekawa i otwiera nam oczy na wiele aspektów.
Muzeum POLIN – zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe miejsce, które przedstawia obraz największej miejskiej bitwy w historii Polski. Odkrywając niezwykłe historię powstańców poznajemy nie tylko ich odwagę, ale i ogromne pragnienie wolności, o którą musieli walczyć, poświęcając swoje życie. Wizyta w muzeum to ogromna dawka lekcji historii, jaką warto pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Plan wypadu do Muzeum Powstania Warszawskiego
Dojazd: ul. Przyokopowa w Warszawie
Parking: płatny wzdłuż ul. Przyokopowej lub podziemny parking Warwas Spire
Cennik biletów wstępu:
- Muzeum Powstania Warszawskiego – 30 zł/os bilet normalny, 25 zł/os bilet ulgowy
- Audioprzewodnik na smarfona – 5 zł
- Stacjonarny audioguide – 10 zł
Godziny otwarcia: poniedziałek, środa-piątek 8:00-18:00, sobota-niedziela 10:00-18:00