1. Białowieskie Drezyny – ostatnia szansa na pełną wrażeń przejażdżkę
To świetna atrakcja dla całych rodzin, czy też grup znajomych. Idealny plan na aktywne spędzenie wolnego czasu. Na czym polega przejażdżka drezynami? Ruszamy w malowniczą podróż po torach nieczynnej obecnie linii kolejowej, która prowadziła kiedyś z Hajnówki do Białowieży. Drezyna to lekki pojazd, który z reguły służy do technicznej obsługi torów, dziś jest ciekawą atrakcją turystyczną. Żeby napędzić drezynę trzeba użyć siły własnych rąk. Dodatkowym plusem jest ich pojemność. Możemy zabrać na taką wycieczkę nawet 10 osób, zatem fundujemy sobie świetną zabawę w gronie najbliższych. A jeśli lubicie adrenalinę to możecie rozpędzić drezynę nawet do 20 km/h! Dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie sobie miejsca, w sezonie atrakcja jest dość oblegana. Kontakt znajdziecie na stronie https://bialowieskie-drezyny.com/ lub na oficjalny fanpagu Białowieskie Drezyny.
Dodatkowo do wyboru mamy aż 3 trasy! Najkrótsza trasa Białowieża Pałac – Białowieża Towarowa liczy 4 km w dwie strony, zatem pokonamy tą trasę w 30 minut. Dłuższy wariant to trasa Białowieża – Grudki, tutaj dystans jaki pokonamy to już 11 km w dwie strony, czyli 1,5 godz. świetnej zabawy i przejażdżka przez bardziej dzikie tereny Puszczy. Dodatkowo na trasie możemy spotkać samego króla puszczy, czyli żubra, oczywiście o ile mamy trochę szczęścia. A jeżeli lubicie się nieco zmęczyć i szukacie wytchnienia od zgiełku miasta, to wariant najdłuższy przypadnie Wam do gustu. Trasa Białowieża – Miejsce Mocy liczy sobie 18 km i prowadzi nas przez najdziksze tereny Puszczy. A zatem, którą z przejażdżek wybieracie?
Uwaga łapcie okazję i wskakujcie na drezyny, bo na tory wkrótce wracają pociągi. Zatem to ostatnia szansa, nie przegap jej!
- Bilet normalny 20 zł/os, bilet ulgowy 17 zł/os – na trasie Białowieża Pałac – Białowieża Towarowa
- Na trasie Białowieża Pałac – Grudki, bilet normalny 35zł/os, bilet ulgowy 30zł/os –
- Bilet normalny 50zł/os, bilet ulgowy 40zł/os – na trasie Białowieża Pałac – Miejsce Mocy
- Rezerwacja miejsc na https://bialowieskie-drezyny.com/
2. Browar Przełom – rzemieślnicze piwo z pasji
Jeśli lubisz poznawać lokalne smaki i doceniasz serce włożone w pieczołowicie warzone piwo, z pewnością ta atrakcja przypadnie Ci do gusty. W Browarze Przełom skosztujesz prawdziwego Ducha Puszczy, albo Bisona Bonansusa… Brzmi ciekawie i tak też smakuje. Tutaj możesz na własne oczy zobaczyć jak przebiega proces fermentacji piwa, ile czasu trzeba czekać, aż powstanie złoty trunek i najważniejsze, możesz go później skosztować. Browar Przełom to lokalna firma z Podlasia, tutaj możesz wyruszyć w degustacyjną podróż po najciekawszych smakach prosto z puszczy.
3. Rezerwat Pokazowy Żubrów – oko w oko z królem puszczy
Być w Białowieży i nie widzieć żubra, to zwyczajnie nie wypada. Jednak gdzie go znaleźć skoro Puszcza Białowieska jest tak potężna? Nic prostszego, wystarczy wybrać się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Tam znajdziecie wiele pięknych okazów, które chętnie zapozują, oczywiście z bezpiecznej odległości. Co więcej w rezerwacie spotkacie również inne zwierzęta jakie spotkamy w puszczy, są tu łosie, wilki, rysie i dziki. Ciekawym okazem jest żubroń, to krzyżówka żubra z bydłem domowym, potężne żubronie są większe niż żubry i ważą nawet ponad tonę. Oprócz tego w rezerwacie spotkacie też urocze szare koniki polskie, które są przodkami wymarłych dziś koni stepowych tarpanów. Jeśli zastanawiacie się jak bezpiecznie poznać puszczańskie zwierzęta, to rezerwat będzie idealnym miejscem na spacer.
4. Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia
Skansen w Białowieży leży na terenie dawnej wsi Kropiwnik. Wioskę jednak zniszczyli hitlerowcy podczas II wojny światowej. Dziś w skansenie zobaczymy wiele klimatycznych chat przeniesionych tu z podlaskich wiosek. Dachy chałup pokrywa strzecha albo gont. Mają także klimatyczne okiennice i zabytkowe wnętrza. Są tu również dwa wiatraki, stodoła czy też majsternia z imponującym wyposażeniem w narzędzia, które służą do obróbki drewna. Bardzo ciekawie prezentuje się także malutka ośmioboczna kapliczka pod wezwaniem świętego Aleksandra Newskiego. Co ciekawe 12 września odprawiana jest tu co roku msza święta w dzień jej patrona. Skansen jest bardzo dobrze zachowany, zwiedzanie zajmuje około godziny czasu. Zdecydowanie warto tu zajrzeć by poznać historię i warunki w jakich żyli dawniej ludzie na Podlasiu.
5.Muzeum Przyrodniczo Leśne Białowieskiego Parku Narodowego
Żeby poznać różnorodność Puszczy Białowieskiej warto odwiedzić najstarsze na Podlasiu muzeum. Białowieski Park Narodowy to tak rozległy i potężny kompleks, że nie jesteśmy w stanie podczas krótkiego pobytu zaglądnąć w jego najskrytsze tereny. Szczególnie, że część Puszczy jest zamknięta dla turystów. Właśnie dlatego warto zajrzeć do Muzeum Przyrodniczo Leśnego. Co w nim odkryjemy? Między innymi żyjące w parku zwierzęta, poznamy jak radzą sobie w naturalnym środowisku i co jest ich zagrożeniem. Odkryjemy również potężny świat roślin, których nie sposób się doliczyć. Co ciekawe możemy również poznać jak puszcza przez lata służyła człowiekowi. Bo przecież drzewo od lat dawało opał i węgiel, łąki służyło jako pokarm dla zwierząt, a w leśnych barciach można było zdobyć wyśmienity miód. Warto tu zabrać najmłodszych turystów, tak żeby przed ruszeniem na szlak poznali co ciekawego na nich czeka w Puszczy Białowieskiej.
6. Park Pałacowy w Białowieży
Już od ponad 120 lat gości w swoich alejkach szukających wytchnienia turystów. Początkowo stworzony został jako park przy potężnym myśliwskim pałacu carów Rosji. Niestety ten ogromny kompleks jakim był sam pałac nie przetrwał czasów wojny. Dziś w 50 ha parku możemy spotkać aż 90 różnych gatunków drzew i krzewów. Intrygujące są w szczególności sosna wejmutka, brzoza papierowa, czy choina kanadyjska. Dodatkowo zobaczymy tu również aż 14 ponad 250 letnich dębów. Natomiast najciekawszym budynkiem parku jest dziś zabytkowy Dworek Gubernatora o charakterystycznej miętowej barwie. Jest tu też kilka innych zabytkowych obiektów jak Brama Pałacowa, Stajnia Kozacka, czy też Arsenał i Dom Szoferów. Park Pałacowy to serce Białowieży, które tętni życiem.
7. Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew w Białowieży zbudowana jest z czerwonej cegły, która bardzo ją wyróżnia z otoczenia drewnianych podlaskich chatek. Cerkiew wieńczą na dachu dwie kopuły, ale na największa uwagę zasługuje jej wnętrze. Wyjątkowy jest jej ikonostas, stworzony z chińskiej porcelany. Dziś jest to jedyny taki zabytek jaki możemy zobaczyć w Polsce. Niestety podczas II wojny światowej cerkiew znacznie ucierpiała i była bardzo zniszczona. Na szczęście szybko po wojnie rozpoczęły się prace przy jej odbudowie. Chociaż trwały wiele lat, to jednak dziś mamy okazję oglądać tą piękną podlaską perełkę.