Majówka to zazwyczaj najlepszy czas na rozpoczęcie podróży. Kojarzy nam się z wiosną i słońcem. Taka aura sprzyja pozytywnym wypadom, aż chce się ruszyć z domu w świat. Pytanie brzmi, gdzie jechać w obecnych czasach, żeby było bezpiecznie i mega ciekawie? Podrzucamy Wam 6 świetnych pomysłów na przeżycie niesamowitego wypadu.

1. Szlak Orlich Gniazd – majówka z nutą historii i zamkowych legend

Szlak Orlich Gniazd to ciekawa kraina pełna wapiennych skał i zamków. Na trasie od Krakowa po Częstochowę mamy okazję zobaczyć kilkanaście ciekawych zamków. Jakie miejsca są najciekawsze?

  • Zamek Ogrodzieniec – to najbardziej popularny i największy zamek Jury
  • Zamek na Pieskowej Skale – najlepiej zachowany i najpiękniejszy z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Tutaj też znajdziemy słynna Maczugę Herkulesa.
  • Ojcowski Park Narodowy – to najmniejszy park narodowy w Polsce, w Ojcowie spotkamy liczne, ciekawe wapienne skały jak Igłę Deotymy, Bramę Krakowską czy skałę Rękawicę. Są też mroczne jaskinie Łokietka i Ciemna, a uroku parkowi dodaje piękna Dolina Prądnika.
  • Pustynia Błędowska – znasz już największą pustynię Europy? Na tym potężnym terenie znajdziemy kilka ciekawych punktów widokowych, z których można podziwiać ten potężny obszar piaszczystych terenów.
  • Zamek w Rabsztynie – wznosi się na malowniczej wapiennej skale, dziś dostaje drugie życie, bo po renowacji nabrał nowego wyglądu. Jego mury i wieża bramna są zrekonstruowane, tym bardziej warto tu zajrzeć.
  • Bliźniacze zamki w Bobolicach i Mirowie – te owiane mrocznymi legendami zamki łączy malowniczy szlak po tzw. Grzędzie Mirowskiej. Jeden jest w stanie ruiny, za to drugi pięknie odnowiony, w dodatku można w nim nocować.

Jura świetnie się sprawdzi zarówno na kilkudniową wycieczkę jak i na szybki jednodniowy wypad. Czy pieszo, czy rowerem. Z dziećmi albo bez. To świetny plan na kolorowy i pełny wrażeń majówkowy wypad, z dużą ilością zamkowych legend.

2. Karkonosze – aktywna majówka

Górskie wędrówki nie muszą być wcale męczące. Choć my je uwielbiamy, bo dają nam dużo endorfin, to jednak dla mniej doświadczonych piechurów polecamy łatwiejsze szlaki Karkonoszy. Jakie ciekawe miejsca warto odkryć?

  • Śnieżka – to najwyższy szczyt Karkonoszy, żeby ją zdobyć trzeba się nieco namęczyć, jednak dla rodzin z dziećmi albo początkujących, polecamy wyjazd kolejką pod szczyt Śnieżki. Co więcej ostatni odcinek szlaku to już mało wymagający i przyjemny spacer na królową Karkonoszy. Warto skorzystać z tej okazji, bo widoki ze Śnieżki są powalające.
  • Schronisko Samotnia i Wielki Staw – jeśli chcecie uciec od tłumów i zatopić się w kojącej ciszy, to kierunek jest jeden – Samotnia. Mieniące się ciemne jezioro i schronisko ukryte są pośród wysokich szczytów Karkonoszy, dlatego zapewnią nam chwilę wytchnienia po wędrówki.
  • Świątynia Vang – jeśli lubicie odkrywać ciekawe obiekty, to ten kościół przypadnie Wam do gustu. Choć został przeniesiony z odległych terenów Norwegii, to jednak malowniczo wkomponował się w klimat Karpacza.
  • Dziki Wodospad – jeden z ciekawszych wodospadów w Karkonoszach, w dodatku bardzo łatwo do niego trafić, a widok i szum płynącej wody, koi nerwy, można nad nim siedzieć bez końca i wpatrywać się w pędzącą wodę.

Wypad na majówkę w Karkonosze, to świetny plan na aktywne spędzanie czasu. Z pewnością górskie wędrówki ukoją zszarpane nerwy. Zresztą sam Karpacz, jest również ciekawym miasteczkiem do odkrycia i świetną bazą wypadową.

Śnieżka – najkrótszy i najłatwiejszy szlak na najwyższy szczyt Karkonoszy

3. Suwalszczyzna – majówka najbliżej natury

Kraina jak baśń z kolorowymi jeziorami, kojącą ciszą i pięknymi panoramami. Chcesz zobaczyć to wszystko? Dlaczego nie, Suwalszczyzna to świetny kierunek na majówkę!


  • Wigierski Park Narodowy – kraina malowniczych zatoczek i jeziora ukrytych pomiędzy lasami. Co więcej wokół Wigier jest piękna ścieżka edukacyjna z licznymi kładkami, idealna na piesze wędrówki.
  • Suwalszczyzna dla rowerzystów to prawdziwy raj, ilość tras jest ogromna, przecież tędy przebiega szlak Green Velo. Szlak wokół jeziora Wigry, a może bardziej dzikie i szutrowe ścieżki w Suwalskim Parku Krajobrazowym.
  • Spływ Czarną Hańczą – pełna przygód atrakcja, w dodatku bliżej natury, już się chyba nie da bardziej być. Meandrujemy pomiędzy cichymi szuwarami rzeki, dodatkowo odkrywamy piękny i nieznany nikomu podwodny świat.
  • Pokamedulski Klasztor na Wigrach – piękna różowa świątynia, położona jest na wysokim wzgórzu. Z jej wieży można zobaczyć malowniczą panoramę Wigier. Na terenie klasztoru można też nocować, w małych domkach pustelniczych – eremach, to ciekawe i bardzo wyciszające doznanie.
  • Suwalski Park Krajobrazowy – najstarszy PK w Polsce! Z Cisowej Góry, albo z punktu widokowego u Pana Tadeusza możemy podziwiać panoramy Bieszczad północy. Jednak nie możemy pominąć również najgłębszego jeziora w Polsce, czyli Hańczy i pięknych głazowisk w Rutce i Bachanowie, które zaprezentował nam lądolód. A na koniec rundka wokół jeziora Szurpiły i na Górę Zamkową.

Taki pomysł na majówkowy wypad to prawdziwa petarda dla całych rodzin. Z dala od tłumów i w zgodzie z naturą możemy odkrywać jej dziewicze piękno.

4. Pieniny – majówka pełna różnorodnych atrakcji

Czy wiesz że pienińscy flisacy walczą o wpisanie słynnego spływu Dunajcem na listę Unesco. Dlaczego? No cóż, jeśli nie wiesz, to koniecznie musisz przyjechać na ten pełen pasjonujących widoków rejs i przekonać się na własnej skórze.

  • Spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca – kilkugodzinna przygoda rozpoczyna się Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy. Podczas spływu mamy okazję zobaczyć piękne strzeliste szczyty Pienin – Trzy Korony i Sokolicę.
  • Zamek Dunajec w Niedzicy – malowniczo położony na skarpie, tuż nad taflą jeziora Czorsztyńskiego. Na zamku podobno ukryty jest nawet skarb Inków. Zdecydowanie najlepszy widok na zamek mamy z największej zapory na Dunajcu.
  • Na górskie wędrówki dla całych rodzin polecamy niewymagającą trasę w wiosennej aurze, Wąwóz Homole. Bardziej zaawansowani, mogą nawet wybrać się na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką. Jednak najbardziej popularne są oczywiście Trzy Korony oraz Sokolica ze słynną sosną na szczycie.

Pieniny są świetnym kierunkiem dla całych rodzin, w dodatku ilość różnorodnych atrakcji przyprawia o zawrót głowy. Czy taki wypad majówkowy będzie dobrym planem? Z pewnością, sprawdźcie zresztą sami.

5. Nieborów i Arkadia – romantyczna majówka w magnackim wydaniu

A może romantyczny wypad na majówkę i odpoczynek w magnackim stylu? Idealnie na taki plan nada się Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii.

  • Pałac Nieborów – jego ciekawe budynki zaskakują nawet najmłodszych turystów. Potężny budynek robi imponujące wrażenie. Dodatkowo wnętrza są pięknie i gustownie urządzone, a teren wokoło, to między innymi malownicze stawy i stare kilkusetletnie platany. Wszystko otaczają piękne, kolorowe rabaty kwiatowe.
  • Park Arkadia – zaledwie kilka kilometrów od Nieborowa leży romantyczny Park Arkadia. To nietypowe miejsce z niespotykanymi nigdzie indziej antycznymi budynkami w samym środku Polski. Świątynia Diany, Akwedukt, Grota Sybilli czy Domek Gotycki. Prawda że brzmi bardzo egzotycznie? A prezentuje się równie ciekawie.

Jeśli szukacie inspiracji na krótki, jednodniowy wypad na majówkę, to ta propozycja z pewnością będzie świetnym wyborem.

6. Kazimierz Dolny – majówka w mieście artystów

Miasto zakochanych i artystów, czy można wybrać na majówkę bardziej klimatyczne miejsce. Jakie punkty w Kazimierzu trzeba koniecznie zobaczyć?

  • Rynek – to serce miasta, tu zawsze jest gwarno i wesoło. Na środku rynku stoi stara, drewniana studnia, a kamienice wokół są malownicze, niektóre z drewnianymi dachami, inne z pięknymi attykami.
  • Zamek i baszta to wyróżniające się na tle miasta budowle z białego kamienia. Dodatkowo to jedne z najstarszych budynków miasta, które pamiętają czasy królewskie. Są też świetnym punktem widokowym na miasto.
  • Góra Trzech Krzyży – z niej możemy podziwiać zapierającą dech panoramę. Dodatkowo widzimy tu wszystkie ciekawe zaułki Kazimierza Dolnego, kolorowy rynek, czerwone dachówki domów i zabytkowy kościół Farny.
  • Malownicze lessowe wąwozy z najpiękniejszym Korzeniowym Dołem, są wizytówką miasta. Można do nich się dostać na przykład na pieszo albo podjechać z rynku melexem. Zdecydowanie warto ruszyć w ten klimatyczny spacer, głębokimi wąwozami.
  • A żeby tego było mało, to jeszcze Kazimierzowi Dolnemu uroku dodaje, leniwie płynąca Wisłą. W dodatku możemy po niej ruszyć w klimatyczny rejs, albo wybrać aktywną rowerową przejażdżkę ścieżką jej wałami.

Podczas majówki w takim miejscu jak Kazimierz Dolny, mamy okazję poczuć klimat nie z tej ziemi. Dodatkowo dobra zabawa i piękne widoki gwarantowane.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments