Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Przepiękny pałac w Jabłonnie otoczony jest eleganckim parkiem. Przechadzając się po nim mamy wrażenie jakbyśmy trafili do innej epoki. W jego eleganckich wnętrzach odbywają się dziś koncerty i wernisaże. Dodatkowo możemy tu również wynająć klimatyczny pokój, czy też skosztować wybornej polskiej kuchni w pałacowej restauracji.

Nieopodal Warszawy, na prawym brzegu Wisły znajdziemy ukryty w starym parku Pałac w Jabłonie, który jest prawdziwą perełkę Mazowsza. To miejsce przesiąknięte jest 250 letnią historią, która trwa do dziś. Pięknie odrestaurowany pałac jest miejscem ciekawych artystycznych wystaw i koncertów.

Natomiast otaczający go park to teren otwarty dla wszystkich, zatem to idealne miejsce na romantyczne spacery. Przemierzając jego eleganckie alejki co rusz natrafiamy na ciekawe budynki, intrygujące ruiny oraz piękne pomniki przyrody.

Pałac w Jabłonnie – dojazd

Jak dojechać do Pałacu Jabłonna? Wystarczy, że z Warszawy będziesz kierować się drogą nr 61 w stronę Zalewu Zegrzyńskiego. Mniej więcej w połowie trasy przejeżdżamy właśnie przez niepozorną miejscowość, czyli Jabłonną. Wjazd na teren parku znajduje się od ulicy Modlińskiej.

Na miejscu jest również duży bezpłatny parking. Jeśli chcesz się tu dostać komunikacją miejską to tuż przy bramie pałacowej jest przystanek, na którym zatrzymują się autobusy linii 723. Do Pałacu w Jabłonnej dojedziemy też Nadwiślańskim szlakiem rowerowym, jaki biegnie prawym brzegiem Wisły.


Historia Pałacu Jabłonna

Ten ciekawy śnieżnobiały pałacyk, stoi w Jabłonnie od prawie 250 lat. Miejscowość już od czasów średniowiecza była we władaniu biskupów płockich. To oni zbudowali tutaj w XV wieku pierwszą letnią rezydencję.

Później Jabłonnę odkupił biskup i prymas Polski Michał Poniatowski, czyli brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który osobiście był częstym gościem pałacu. To on w 1774 roku zlecił królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu projekt budowy eleganckiego parterowego pałacu z czworoboczną wieżyczką zwieńczoną kulą oraz dwóch bocznych pawilonów gościnnych.

Całość otaczał piękny park w stylu angielskim z widokiem na dolinę Wisły. Z czasem pojawiły się w nim również inne budynki jak grota, oranżeria, czy pawilon chiński. Kolejnymi właścicielami pałacu byli książę Józef Poniatowski, kolejno jego siostra Teresa Tyszkiewiczowa, a następnie rodzina Potockich.

Pałac pozostał w posiadaniu rodziny Potockich aż do końca II wojny światowej, jednak w 1944 podpalili go Niemcy. W 1953 roku nowym właścicielem Pałacu w Jabłonnej staje się Polska Akademia Nauk. Po wielu latach intensywnych remontów powstaje tu ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy.

Pałac w Jabłonnie – zwiedzanie

Kompleks Pałacu w Jabłonnie składa się z trzech głównych budynków. Najpiękniejszy jest mały, parterowy, biały pałac, czyli najważniejszy ze wszystkich budynków. Z zewnątrz pałac zdobi i wyróżnia wieża zwieńczona kulą na szczycie. We wnętrzu pałacu możemy zobaczyć piękną salę balową z kopulastym sufitem, który przypomina niebo. Po obu stronach salonu znajdują się dwie sale, czyli dawna jadalnia oraz ogród zimowy.

W sali balowej pałacu organizowane są często koncerty muzyki poważnej. Natomiast w ostatnich pomieszczeniach mieściły się kiedyś apartamenty sypialniane właścicieli. W podziemiach pałacu działa dzisiaj restauracja, która serwuje przysmaki tradycyjnej polskiej kuchni. Dodatkowo ozdabiają ją łukowate sklepienia oraz freski.

Po obu stronach Pałacu w Jabłonnej stoją dwa piętrowe budynki. Po lewej stronie w oficynie wschodniej są przestrzenie biurowe. Natomiast po prawej stronie w oficynie zachodniej działa dziś elegancki butikowy hotel.

Twierdza Modlin – ciekawa atrakcja nieopodal Pałacu w Jabłonnie

Odwiedź również jedną z największych twierdz w Polsce, czyli Twierdzę Modlin. To niezwykle ciekawa militarna atrakcja Mazowsza. Oprócz poznania samej historii twierdzy możemy zajrzeć do wnętrza budynków koszar, zobaczyć ciekawe muzea oraz wdrapać się na świetny punkt widokowy

Twierdza Modlin – zwiedzanie miasta koszar

Park w Jabłonnie

Na teren parku w Jabłonnie wchodzimy przez bramę z dwoma granitowymi kolumnami, które jak się okazuje trafiły tutaj z zamku krzyżackiego w Malborku. Wstęp na teren parku jest bezpłatny, dlatego jest to świetne miejsce na spacer blisko Warszawy.

Park Pałacu w Jabłonnej liczy ponad 25 hektarów powierzchni i sięga aż do skarpy nad brzegiem Wisły. Przez jego teren przebiega też ścieżka przyrodnicza. Spacerując po parku z pewnością napotkacie na wiele starych drzew, z których większość jest na liście pomników przyrody. Dodatkowo na terenie parku zachowało się parę ciekawych obiektów, jak oranżeria, altana chińska, grota, łuk triumfalny czy ruiny stajni i powozowni.

Właśnie w Oranżerii znajduje się Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”. Powinni tu zaglądnąć przede wszystkim miłośnicy sztuki, gdyż możemy tu zobaczyć prace wybitnych polskich artystów.

Ile czasu zwiedza się park i pałac w Jabłonnie? Na zwiedzanie pałacu i spacer po parku warto przeznaczyć przynajmniej 2 godziny. Teren jest dość rozległy, a że otoczenie jest przepiękne, więc zdecydowanie nie warto się spieszyć.

Nocleg w Pałacu Jabłonna

Jeśli szukasz chwili wytchnienia oraz miejsca na ciekawy nocleg niedaleko Warszawy to zdecydowanie polecamy odwiedzić butikowy hotel Pałacu w Jabłonnie, który mieści się w zachodniej oficynie. Co ciekawe wystrój jego pokoi nawiązuje oczywiście do pałacowego stylu.

Pałac w Jabłonnie to niepozorne miejsce z ciekawą historią pięknymi i zabytkami. Zdecydowanie warto tu przyjechać chociażby po to, żeby przespacerować się po niezwykłym parku, który idealnie nadaje się do uprawiania sportów oraz leniwych rodzinnych spacerów nieopodal Warszawy.

Plan wypadu do Pałacu w Jabłonnie

Dojazd: Jabłonna ul. Modlińska

Parking: bezpłatny parking tuż przy pałacu

Bilety wstępu: wejście na teren Pałacu w Jabłonie jest bezpłatne

Czas zwiedzania: – spacer po parku pałacowym ok. 2 godz.

Nocleg w Hotelu Butikowym Pałacu Jabłonna: 240 zł za pokój ze śniadaniem

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.6 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments