Jest na wschodzie Polski kraina niezwykle spokojna, przepełniona wciąż nieskażoną przyrodą, pięknymi widokami oraz niespiesznym stylem życia jej mieszkańców. Tutaj tempo wyznacza leniwie płynąca rzeka Bug, która opływa małe wsie Lubelszczyzny, senne miasteczka Podlasia i dzikie tereny Mazowsza.

Rzeka Bug swoje źródła ma na Wyżynie Podolskiej w Ukrainie, pokonując 772 km uchodzi do Narwi w okolicy Serocka, by chwilę później rozlać się po jeziorze Zegrzyńskim. Bug to 4 pod względem długości rzeka Polski. Przez ponad 360 km wyznacza również granicę między Polską, Ukrainą i Białorusią.

Bug na terenie Polski przepływa przez Lubelszczyznę, Podlasie i Mazowsze. Podążając z nurtem rzeki mamy okazję odkrywać niepowtarzalne atrakcje, jak niezwykle barwny Wielokulturowy Nurt Bugu z mieszanka kultur i religii, malowniczy oraz widokowy Podlaski Przełom Bugu, czy też wciąż dziewiczy Nadbużański Park Krajobrazowy. A to tylko kilka z powodów, dla których warto pojechać nad Bug.

Stworzyliśmy listę 12 najciekawszych atrakcji na Bugiem, jakie trzeba zobaczyć zarówno podczas weekendowego wypadu z dziećmi, jak i szalonej podróży kajakiem, rowerem, czy samochodem wzdłuż Bugu. Wszystkie piękne miejsca nad Bugiem zaznaczyliśmy na mapie poniżej. Gdzie zatem warto pojechać nad Bug?

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

1. Gołębie – pierwsza Polska miejscowość nad Bugiem

Podążając z nurtem Bugu warto odwiedzić niewielką wieś Gołębie w województwie Lubelskim. To pierwsza wioska w Polsce, przez którą przepływa Bug, od tego momentu jest również rzeką graniczną, a po jej drugiej stronie znajduje się Ukraina.

Choć Gołębie to niczym nie wyróżniająca się lubelska wieś, to jednak poznając historię Polski możemy tutaj odkryć, że w 1951 roku Związek Radziecki dokonał wymiany ziem z Polską. Straciliśmy wtedy sporą część niezwykle żyznych czarnoziemów i sporych złóż węgla kamiennego. Do ZSRR trafiły wtedy tereny w tak zwanym kolanie Bugu, czyli do miasta Sokal, natomiast Polska dostała w zamian skrawek Bieszczadzkich lasów.


Zaledwie 6 km na południe od wsi Gołębie warto zajrzeć do ciekawej miejscowości Dołhobyczów. Mamy okazję zobaczyć tutaj obszerny park dworski z pałacem, finezyjne ruiny stajni, monumentalny kościół i uroczą prawosławną cerkiew. Więcej ciekawostek o atrakcjach i zabytkach Dołhobyczowa znajdziesz we wpisie poniżej.

Dołhobyczów – najciekawsze atrakcje z pięknym pałacem i zabytkowymi świątyniami

2. Kryłów – atrakcje nad Bugiem, czyli zamku i pałacu

Kryłów to jedno z ciekawszych miejsc na ziemi hrubieszowskiej. Kiedyś prywatne miasto szlacheckie, dziś urocza wioska nad Bugiem, która odkrywa przed nami swoje największe skarby. Jakie atrakcje warto zwiedzić w Kryłowie?

Neogotycka brama, która jest jedynym śladem po dawnym pałacu w Kryłowie, ponad 160 letni kościół z cudownym obrazem MB Loretańskiej, starorzecze Bugu z wyspą i ruinami zamku. Co ciekawe, wszystkie najważniejsze atrakcje i zabytki Kryłowa poznamy wędrując ciekawą ścieżką przyrodniczą.

Kryłów – atrakcje nadbużańskiej wioski z ruinami zamku i pałacu

3. Gródek nad Bugiem – grodzisko Wołyń

Niewielka wioska Gródek, która leży tuż za granicami Hrubieszowa skrywa w sobie historyczną ciekawostkę, jaką jest grodzisko „Wołyń”. Według opowiadań był to najważniejszy gród plemienia Bużan. Grodzisko zajmuje obszar 1 ha, a jego wysokie na 20 metrów wały tworzą jeden z ciekawszych punktów widokowych w okolicy. Odwiedzając Gródek nad Bugiem mamy okazję poznać dodatkowo kawałek tajemniczej historii gotów i zobaczyć nietypowe przyrodnicze ciekawostki.

Gródek nad Bugiem – grodzisko „Wołyń” nad Huczwą i wieża widokowa

4. Horodło – Kopiec Unii Horodelskiej

Mijając ostatnie zabudowania maleńkiej lubelskiej wsi Horodło, naszym oczom pokazuje się wysoki kopiec. Jak się okazuje w Horodle aż dwa razy gościł Władysław Jagiełło. Tutaj na mocy zawartej unii Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie miały się połączyć.

Dużym wydarzeniem była również manifestacja Polaków, która odbyła się na polach przed wsią w 1861 roku, a miała upamiętniać 448 rocznicę zawarcia Unii Horodelskiej. Niestety oddziały rosyjskiego wojska nie wpuściły patriotów do Horodła. Na pamiątkę tych wydarzeń uczestnicy usypali na jego przedpolach kopiec. Choć Rosjanie szybko zrównali go z ziemia, to jednak w 1924 roku został usypany nowy, a na jego szczycie stanął metalowy krzyż.

5. Sobibór – obóz zagłady

Sobibór to dziś lubelska wioska, która leży wśród pachnących sosnowych borów. Gdyby okoliczne lasy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego mogły przemówić z pewnością opowiedziałyby nam historie, w które trudno uwierzyć.

Brutalne wojenne losy nie oszczędziły wschodnich granic Lubelszczyzny, a tutejsze ziemie stały się masowym grobem setek tysięcy osób. Jednak dziś Sobibór przepełnia cisza i kojący szum drzew. Wyjątkową pamiątką tych trudnych wydarzeń jest obecnie nowoczesne Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, w którym poznamy ukrywaną przez lata historię obozu zagłady.

Sobibór – obóz zagłady, Muzeum i Miejsce Pamięci

6. Trójstyk granic pod Włodawą – atrakcje nad Bugiem

Jedną z ciekawych atrakcji nad Bugiem jest trójstyk granic, czyli miejsce, w którym stykają się granice trzech państw. Trójstyk pod Włodawą to miejsce gdzie łączą się granice Polski, Ukrainy oraz Białorusi.

Choć oficjalnie to miejsce wypada na środku rzeki Bug, to jednak na brzegu jest ustawiony pamiątkowy pomnik, takie same symbole widzimy po drugiej stronie rzeki na ziemiach Ukrainy i Białorusi. Żeby dotrzeć do trójstyku musimy kierować się do wsi Orchówek, stąd wyznaczonym szlakiem dojdziemy do celu.

7. Hanna – atrakcje lubelskiej wioski na szlaku Wielokulturowy Nurt Bugu

Wieś Hanna na Lubelszczyźnie to jedno z miejsc, w których zatrzymał się czas. Drewniane chaty, zabytkowy kościół, a do tego wyśmienita lokalna kuchnia. Warto tu zajrzeć, żeby poczuć ducha prawdziwej wielokulturowej wsi.

Obecnie w Hannie mieszka zaledwie kilkuset mieszkańców. Tutaj granicę z Białorusią wyznacza wciąż dzika i nieuregulowana rzeka Bug. Jedną z ciekawszych opcji zwiedzania nadbużańskiej okolicy jest spływ kajakowy po Bugu. Natomiast odkrywając lądowe atrakcje Hanny mamy okazję zobaczyć wyjątkowe Centrum Religijno – Zabytkowe. To tak naprawdę zespół starych, lecz pięknie odrestaurowanych budynków Hanny, które leżą w sąsiedztwie niewielkiego rynku.

Hanna – atrakcje lubelskiej wioski na szlaku Wielokulturowy Nurt Bugu

8. Jabłeczna – Klasztor św. Onufrego, czyli prawosławny Monaster nad Bugiem

Na końcu świata, nad leniwie płynącym Bugiem, jego starorzeczami i bujną zielenią okolicznych łąk błyszczy złota kopuła cerkwi. Góruje ona nad budynkami męskiego prawosławnego klasztoru. Ten wyjątkowy zabytek, jakim jest Monaster w Jabłecznej przetrwał już ponad 500 lat i wciąż nieustannie zachwyca.

To niesamowite, że ani wojny, ani zmiany granic nie zniszczyły tego cudownego miejsca. Zatem dziś mamy okazję zwiedzać prawdziwą perłę prawosławia. A zaglądając w niezwykle gościnne progi klasztoru możemy podejrzeć jak wygląda codzienne życie zakonników.

Jabłeczna – Klasztor św. Onufrego, czyli prawosławny Monaster nad Bugiem

9. Kodeń – najważniejsze sanktuarium woj. lubelskiego

Królowa Podlasia i Matka Jedności, tak pielgrzymi nazywają kodeński obraz. To on jest główną przyczyną, dla którego zjeżdżają tu tłumnie wierni z Podlasia, Lubelszczyzny i całej Polski. Jednak Kodeń to również oaza ciszy i spokoju z wyjątkowo ciekawymi zabytkami, jakich nie można pominąć.

Kiedyś było to prężnie działające miasto nad Bugiem, a dziś to niewielka miejscowość przy granicy z Białorusią, do której dotrzemy wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Zwiedzając atrakcje nadbużańskiej miejscowości koniecznie trzeba odwiedzić kompleks ogrodów zwanych Kodeńską Kalwarią, czyli teren dawnego zamku Sapiehów.

Kodeń – Częstochowa Podlasia z Sanktuarium MB Kodeńskiej

10. Mielnik – atrakcje miasta nad Bugiem

Nadbużańska miejscowość Mielnik to idealny kierunek dla każdego wielbiciela pięknych widoków oraz ciekawych zabytków. Co więcej, znajdziemy tu również wielowiekową historię, którą poznamy wdrapując się na wzgórze zamkowe.

Zwiedzimy tutaj także wciąż czynną kopalnię kredy oraz świetne widokowe punkty. Mielnik to świetne miejsce do niespiesznego leniuchowania nad Bugiem, przy smakach regionalnej kuchni Podlasia. Natomiast wielbiciele aktywnego spędzania wolnego czasu mogą ruszyć na przyjemny rejs kajakiem, albo przemierzyć rowerowy szlak wzdłuż Podlaskiego Przełomu Bugu.

Mielnik – 7 najciekawszych atrakcji, Podlaski Przełom Bugu

11. Drohiczyn – widokowe miasteczko i jego atrakcje nad Bugiem

Niewielkie podlaskie miasteczko Drohiczyn od lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów, jest on jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji nad Bugiem. Co ciekawego możemy tutaj zobaczyć? Drohiczyn leży na wysokiej nadbużańskiej skarpie, dzięki czemu jego zamkowa góra to jeden z najlepszych widokowych punktów nad Bugiem.

Miasto jest również przepełnione zabytkami, klasztor pojezuicki, klasztor franciszkanów, cerkiew św. Mikołaja, czy klasztor Benedyktynek. W Drohiczynie możemy też zwiedzić wyjątkowe Muzeum Kajakarstwa, zresztą miasteczko jest również świetną bazą wypadową na spływ kajakiem po Bugu, albo na wypad Nadbużańskim szlakiem rowerowym.

12. Serock – ujście Bugu do Narwi

Rzeka Bug uchodzi do Narwi w okolicy serocka, gdzie już wspólnie kawałek dalej tworzą jezioro Zegrzyńskie. Warto zajrzeć do niewielkiego miasteczka Mazowsza jakim jest Serock, by poznać jego najciekawsze atrakcje. Podążając głębokim jarem docieramy do grodziska Barbarka, to najlepszy punkt widokowy na ujście Bugu do Narwi.

Spacerując bulwarem wzdłuż rzeki możemy dodatkowo zwiedzić nietypowy kościół obronny, uroczy ryneczek, czy Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich. Natomiast miejscem idealnym do rekreacji jest plaża, skąd warto wypłynąć w przyjemny rejs łodzią po wodach Bugu i Narwi.

Atrakcje nad Bugiem są bardzo różnorodne i zdecydowanie przypadną do gustu zarówno wielbicielom natury, pasjonatom aktywnego wypoczynku, jak i miłośnikom historycznych ciekawostek. Rzeka tworzy niezwykle rozległą krainę, na którą składają się klimatyczne miasta i miasteczka nad Bugiem oraz urocze zaciszne wsie. Podążając z nurtem rzeki odkryjemy również miejsca przepełnione mistycyzmem, tradycją i regionalnymi smakami doprawionymi wielką gościnnością.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments