
Naprzeciwko ujścia Bzury do Wisły, na wysokiej 30 metrowej skarpie góruje jedno z najstarszych miast Polski, czyli Wyszogród. Historia tego mazowieckiego grodu liczy już tysiąc lat. Przez wieki było to bogate miasto słynące z produkcji sukna i handlu rzecznego. Dziś jednak leży poza głównymi szlakami, więc nieśpiesznie możemy odkrywać jego małomiasteczkowy klimat.
Wyszogród to niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim, które zamieszkuje niespełna 3 tys. osób. Już samo jego położenie jest bardzo ciekawe i widokowe. Wyszogród wznosi się na 30 metrowej skarpie, z której roztacza się genialny widok na Wisłę, wpadającą do niej Bzurę oraz ciągnące się po horyzont sosnowe bory Puszczy Kampinoskiej.
Co ciekawe, Wyszogród swoją nazwę zawdzięcza zlepkowi dwóch słów “wysoki” oraz “gród”. Również tutaj rozgrywały się dramatyczne w skutkach walki w czasie II wojny światowej, podczas Bitwy nad Bzurą. Co warto zobaczyć w Wyszogrodzie? Poznaj najciekawsze atrakcje i nietypowe miejscówki.
Wyszogród: mapa atrakcji, dojazd i parkingi
Miasto Wyszogród leży w sąsiedztwie dwóch ważnych węzłów komunikacyjnych Polski, czyli drogi nr 62 łączącej Płock z Zakroczymiem oraz drogi nr 50 na trasie Sochaczew-Płońsk. Samochód możemy zaparkować na rynku w Wyszogrodzie i stąd ruszyć na piesze zwiedzanie atrakcji miasta.
Wyszogród: najciekawsze atrakcje – co warto zwiedzić?
Zwiedzanie Wyszogrodu warto zacząć od jego niewielkiego rynku. Na nim znajdziemy ciekawe Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Na ekspozycji możemy poznać wielowiekowy związek Wyszogrodu z Wisłą i zobaczyć makiety statków, porozwieszane sieci rybackie, czy eksponaty broni.
Tuż obok nad wiślaną skarpą biegnie widokowy deptak z edukacyjnymi tablicami, dzięki nim dowiemy się jakie ptaki gniazdują na łachach Wisły. Zobaczymy tu również dość nietypowe drzewo solarne, które na przykład naładuje nam telefon. W przeszklonym muzeum możemy podejrzeć wrak rozbitego rosyjskiego samolotu Pe-2, który zestrzelili Niemcy w 1945 roku.
Kolejnym ciekawym punktem wartym uwagi w Wyszogrodzie jest barka Herbatnik. Znajdziecie ją idąc w stronę bulwaru Wisły, choć już na stałe zacumowała na lądzie. Jednak w swojej historii przez wiele lat była sceną potańcówek i warszawskich festiwali.
Nad brzegiem Wisły możecie też zobaczyć fragment starego drewnianego mostu w Wyszogrodzie. Podczas wojny był dwukrotnie wysadzony przez saperów. Po wojnie go jednak ponownie odbudowano i co ciekawe był wtedy jedynym mostem na trasie Warszawa–Toruń oraz najdłużej czynnym drewnianym mostem Europy, rozebrano go dopiero 1999 roku.
W Wyszogrodzie warto również przespacerować się na niewielki bulwar nad Wisłą. W sezonie letnim możemy stąd wyruszyć w przyjemny rejs łodzią dawnym szlakiem handlowym.
Podążając w przeciwną stronę, czyli ulicą Klasztorną w kierunku pomnika bitwy nad Bzurą mijamy jeszcze budynki klasztoru Franciszkanów, który liczy sobie już ponad 200 lat. W czasach zaborów kościół był świątynią luteranów.
Góra Zamkowa w Wyszogrodzie: punkt widokowy na Wisłę
Do Wyszogrodu warto zajrzeć przynajmniej z kilku powodów. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, na której wiele wieków temu stał królewski zamek. Jednak zamek powstał na miejscu dawnego grodziska, więc jest to najstarsza część Wyszogrodu. Niestety do dzisiejszych czasów po zamkowych murach nie został prawie żaden ślad. Co ciekawe o jego istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero w 2015 roku podczas prac archeologicznych.
Dziś na Górze Zamkowej możemy oglądać nieco bardziej współcześnie obiekty, a mianowicie dwa bunkry z II wojny światowej, które pozostawili tu po sobie Niemcy. Wzgórze jest jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście.
Wyszogród – pomnik bitwy nad Bzurą
Dziś przy nowym moście na Wiśle znajdziecie pomnik Bitwy bitwy nad Bzurą, który upamiętnia walczące armie i poległych w bitwach żołnierzy. To klimatyczne miejsce leży na wysokiej wiślanej skarpie. Na kilkunastu głazach, które jakby wyrastały z ziemi są wyszczególnione nazwy walczących armii.
Ponad głazami widoczny góruje biały krzyż. W tym miejscu znajdziecie także szczegółowy opis i mapę z zaznaczonymi walkami na tych terenach, jakie prowadzili żołnierze podczas II wojny światowej. Zdecydowanie jest to miejsce pełne zadumy i niesamowitego klimatu.
Co warto zobaczyć w okolicy Wyszogrodu?
Odwiedź również Czerwińsk nad Wisłą, który leży zaledwie 8 km od Wyszogrodu. To niepozorne miasteczko może pochwalić się potężnym klasztorem, piękną pradoliną Wisły oraz ciekawą tradycją dawnego portu rzecznego.
Sochaczew to urokliwe miasto na Mazowszu, pełne historycznych i kulturowych atrakcji. Jednym z najważniejszych miejsc jest Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie można podziwiać zabytkowe lokomotywy i przejechać się retro pociągiem. Warto również odwiedzić ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku, malowniczo położone na wzgórzu nad Bzurą
Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Dziś możemy zobaczyć tu piękny dworek i zwiedzić muzeum poświęcone temu genialnemu pianiście.
Odkryj najciekawsze atrakcje Warszawy. Stolica Polski to dynamiczne miasto pełne kontrastów, gdzie nowoczesne drapacze chmur sąsiadują z historycznymi zabytkami. Warto odwiedzić Zamek Królewski i Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, a także nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego. Spacer po Łazienkach Królewskich i widok na Pałac Kultury i Nauki to obowiązkowe punkty wizyty.
Twierdza Modlin to imponujący kompleks położony u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry, będący jedną z największych twierdz w Europie. Zbudowana na rozkaz Napoleona Bonaparte, pełniła strategiczną rolę przez ponad 150 lat. Dziś można tu zwiedzać m.in. najdłuższy w Europie budynek koszarowy. Warto również wybrać się na punkt widokowy w Wieży Czerwonej, skąd roztacza się panorama na zbiegi rzek i okoliczne tereny.
Plan wypadu Wyszogrodu
Dojazd: droga nr 50 Sochaczew – Płońsk
Parking: bezpłatny parking na rynku
Bilety wstępów:
- Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej – 5 zł/os
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00, 17:00, sobota-niedziela 11:00-17:00