Jezioro Wigry to jeden z najpiękniejszych akwenów w Polsce. Usiane jest malowniczymi wyspami, zatoczkami, dzikimi lasami oraz genialnymi widokowymi punktami. Jego malownicze krajobrazy i najciekawsze atrakcje najlepiej zwiedzać przemierzając najpiękniejszą i bardzo widokową trasę rowerową, która prowadzi wokół jeziora Wigry.

Szlak rowerowy “wokół Wigier”: dystans, informacje praktyczne

Rowerowa trasa wokół Wigier to podróż w zaskakujące i różnorodne krajobrazy Suwalszczyzny. Cały czas towarzyszy nam malownicze jezioro Wigry, które możemy podziwiać nie tylko z siodełka roweru, ale i z wież widokowych, pomostów nad jeziorem i wysokich skarp.

Szlak rowerowy wokół Wigier to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, na której będziesz przemierzać zarówno szerokie szutrowe drogi, leśne ścieżki z wystającymi korzeniami drzew, asfaltowe drogi i wąskie drewniane kładki.

Trzeba jednak pamiętać, że drogi na szlaku rowerowym wokół Wigier są w większości szutrowe lub leśne trasy. Ścieżek asfaltowych jest niewiele, zatem oprócz dobrej kondycji, warto mieć także górski rower, który poradzi sobie w takim terenie. Dlatego też szlak polecamy zaawansowanym rowerzystom.

Zdecydowanie pełna rowerowa pętla wokół Wigier to nie jest dobra opcja dla rodziców z małymi dziećmi, czy też z zapiętymi do rowerów przyczepkami dziecięcymi. Alternatywnych rowerowych szlaków wokół Wigier znajdziemy naprawdę sporo. Zatem możemy dostosować długość trasy do naszych możliwości.


Ile liczy szlak wokół Wigier? Najciekawsza trasa rowerowa wokół jeziora Wigry to 46 km pętla. Na pokonanie tego dystansu warto poświęcić cały dzień, bo na szlaku mamy kilka dodatkowych atrakcji. Koniecznie trzeba zwiedzić klasztor na Wigrach, Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego, wieżę widokową w Kruszniku, czy też plażę w Bryzglu.

Gdzie wypożyczyć rower? Jeśli nie masz swojego roweru to w miejscowości Stary Folwark jest kilka punktów, gdzie można go wypożyczyć.

Trasa rowerowa wokół Wigier: przebieg i opis szlaku, mapa, skąd zacząć?

Przebieg trasy zielonego szlaku rowerowego wokół Wigier: Stary Folwark (Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego) – Wigry (klasztor) – Rosochaty Róg (molo) – Czerwony Krzyż (plaża) – Krusznik (wieża widokowa) – Bryzgiel (punkt widokowy) – Płociczno Tartak (kolejka wąskotorowa) – Gawrych Ruda (leśne jeziora Suchary) – Cimochowizna (kładki nad bagnami i Czarną Hańczą) – Stary Folwark.

Szlak rowerowy wokół Wigier najwygodniej jest rozpocząć w miejscowości Stary Folwark. Gdyż znajdziesz tu sporo bezpłatnych parkingów. W Starym Folwarku warto dodatkowo odwiedzić Muzeum Wigier, by nieco poznać przyrodnicze tajemnice i mroczne głębiny jeziora wraz z jego najsłynniejszymi przyrodniczymi skarbami. Wyjątkowa w muzeum jest sala, gdzie możemy wejść do wnętrza lodowca, któremu przecież zawdzięczamy ten wyjątkowy krajobraz Suwalszczyzny.

* Szlak rowerowy wokół Wigier możesz też zacząć z miejscowość Krzywe. Tutaj ma swoją siedzibę dyrekcja Wigierskiego PN. Do przejechania masz tedy dodatkowy etap trasy, czyli 5 km odcinek wśród lasów puszczy, ale po asfaltowej ścieżce, która biegnie wzdłuż głównej drogi do miejscowości Stary Folwark.

Klasztor na Wigrach – największy zabytek na trasie rowerowej wokół Wigier

Po przejechaniu 5 km od startu z miejscowości Stary Folwark docieramy szlakiem wokół jeziora Wigry na piękny cypel, gdzie zobaczymy dawny pokamedulski klasztor na Wigrach. To prawdziwa perełka, którą grzech byłoby pominąć na naszej trasie!

Jeśli masz ochotę na zwiedzanie klasztoru to musisz poświęcić przynajmniej godzinę. A zdecydowanie warto, bo klasztor zdradza nam sekrety pustelniczego życia kamedułów. Koniecznie trzeba odwiedzić barokowy kościół z 10 ołtarzami. W jego podziemiach są krypty, a w nich ciała 40 zakonników. Dwa z nich możemy podejrzeć przez przeszkloną szybę.

Na terenie klasztoru możemy zaglądnąć eremów, czyli pustelniczych mieszkań. Dziś są one dostępne na wynajem dla turystów, którzy chcą spędzić noc w klasztorze. Koniecznie warto też wejść na wieżę zegarową, bo roztacza się z niej panorama na jezioro Wigry i całe wzgórze klasztorne.

Atrakcje na trasie rowerowej wokół jeziora Wigry: plaża, punkty widokowe, wieża Krusznik i Bryzgiel

Z klasztoru na Wigrach ruszamy dalej za znakami zielonego szlaku rowerowego przez wioskę Rosochaty Róg. Możemy tu zboczyć na krótką ścieżkę przyrodniczą “Płazy”. Dalej przejeżdżamy przez urocze wioski Budzisko, Piaski i Binduga. Na tym odcinku mijamy aż 5 punktów widokowych na jezioro, są tu również miejsca do odpoczynku, czy plażowania.

Trasa z Wigier do Czerwonego Krzyża to 12 km przyjemnej szutrowej drogi, wśród malowniczych pagórków pól uprawnych i pastwisk Suwalszczyzny. Podróż urozmaicają nam leśne drewniane kładki i zaciszne zatoczki.

Na odcinku szlaku rowerowego wokół Wigier mamy również kilka widokowych wież. Koniecznie trzeba odwiedzić na trasie drewnianą wieże w Kruszniku. Roztacza się z niej widok na jezioro Mulczysko oraz Wigry z Krowią Wyspą.

Stąd dalej ruszamy na asfaltowy odcinek szlaku po południowych granicach jeziora Wigry, aż do kolejnej wieży w miejscowości Bryzgiel. W wiosce jest również miejska plaża. To świetny punkt na regionalny obiad, wyśmienite kartacze, babkę ziemniaczaną, czy chłodnik litewski serwuje restauracja “Wigraszek” lub “Widok”. Natomiast za drewnianym domkiem leśniczówki na końcu wioski jest kolejna platforma widokowa i molo!

Dalej wjeżdżamy już w nieziemsko pachnące sosnowe lasy. Na szlaku rowerowym wokół Wigier spotykamy też ślady torów kolejowych. Do dziś możemy do Płociczna dojechać kultową Wigierską Kolejką Wąskotorową, która kiedyś przewoziła ścięte w puszczy drzewa, a dziś jest atrakcją turystyczną Wigier.

Najtrudniejszy odcinek trasy rowerowej wokół Wigier: leśne jeziora Suchary i kładka nad Czarną Hańczą

Z miejscowości Płociczno-Tartak możemy kierować się asfaltową drogą już w kierunku miejscowości Krzywe. To 8 km odcinek spokojnej drogi publicznej. Jednak dużo ciekawsza, choć też i bardziej wymagająca jest trasa leśna wzdłuż brzegów jeziora Wigry. Kierujemy się wtedy na wioskę Gawrych Ruda, gdzie otoczeni z każdej strony jeziorami docieramy do półwyspu Łysocha.

Jeśli masz czas to skocz na molo nad jezioro Długie Wigierskie. Zahacz również o urocze leśne i bezodpływowe jeziora Suchary. Prowadzi do nich ścieżka edukacyjna “Jeziora”. Kolejno zielony szlak wije się wśród lasów puszczy. Zdecydowanie to najbardziej uciążliwy etap szlaku, bo jest mnóstwo wystających korzeni. Dodatkowo czasami trzeba zejść z roweru, żeby przejść po drewnianych kładkach. Najdłuższa z nich jest zawieszona nad rzeką Czarna Hańcza. Parę kroków dalej jest punkt widokowy na klasztor nad Wigrami.

Ostatnim punktem rowerowego szlaku jest wioska Cimochowizna, jednak zanim do niej wjedziesz skręć za znakami Bar Osady na Cyplu. To przepiękne miejsce ze świetnym punktem widokowym na klasztor, który widzimy po drugiej stronie jeziora. Jest tu sporo leżaków, więc chwila chillout’u jest wskazana. Następnie kierujemy się już szutrową trasą przez Cimochowiznę do wioski Stary Folwark. Naszą pętlę wokół jeziora Wigry kończymy po 46 km.

Co warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?

Jezioro Wigry to prawdziwa perła wśród atrakcji województwa podlaskiego. Sporą atrakcją cieszą się również spływy kajakowe rzeką Czarna Hańcza, która przepływa przez Wigry i jest jedną z najpiękniejszych rzek Polski. Jednak Czarna Hańcza ma w okolicy sporą konkurentkę, czyli szlak kajakowy Doliną Rospudy!

Augustów to najsłynniejsze uzdrowisko w województwie podlaskim! Co więcej, to zdecydowanie raj dla rowerzystów, a jedną z najciekawszych tras jest tutaj szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie. Równie dużą popularnością cieszy się szlak rowerowy wokół jeziora Studzieniczne. Co więcej, masz okazję zobaczyć tu przepięknie usytuowane na wyspie sanktuarium w Studzienicznej.

Jeśli zwiedzisz już wszystkie atrakcje nad jeziorem Wigry, koniecznie rusz dalej na północ poznać atrakcje Suwalskiego Parku Krajobrazowego, najstarszego w Polsce! Czeka tu sporo fajnych miejsc, jak chociażby:

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
  • Dla fanów pieszych wędrówek polecam Dolinę Czarnej Hańczy, czyli najpiękniejszy szlak Suwalszczyzny! Trasa zaczyna się przy ośrodku edukacji Turtul, prowadzi przez słynny oz turtulski oraz na wieżę widokową w wiosce Melsowizna, natomiast kończy się przy jeziorze Hańcza.
  • Jezioro Szurpiły z Górą Zamkową, czyli pozostałością grodu Jaćwingów, a także Cisowa Góra zwana suwalską Fudżijamą, która jest najlepszym punktem widokowym!
  • Nie możesz pominąć malowniczej doliny Szeszupy, gdzie zobaczysz zabytkową molennę w Wodziłkach, która należy do staroobrzędowców.
  • Koniecznie trzeba zwiedzić również słynne suwalskie rezerwaty: Głazowisko Bachanowo to malownicze miejsce nad rzeką Czarna Hańcza, natomiast głazowisko Rutka jest świetnym widokowym punktem na Suwalski PK.
5 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments