Góry Sowie to niezwykle malowniczy zakątek środkowych Sudetów z mnóstwem różnorodnych atrakcji. Tutejsze szlaki są idealną propozycją na mało wymagający wypad w góry. Z wieży widokowej na Wielkiej Sowie mamy okazję podziwiać zjawiskową panoramę. Przemierzając podziemne miasta kompleksu Riese, odkrywamy zagadki z czasów II wojny światowej. Natomiast w Srebrnej Górze możemy zobaczyć największą wysokogórską twierdzę w Europie. Góry Sowie potrafią zaskoczyć!
Sudety zachwycają swoją różnorodnością, widokowymi szlakami, klimatycznymi górskimi schroniskami, a także niezwykle interesującą historią okolicznych ziem. Jakie atrakcje czekają na nas w Górach Sowich? Najciekawsze przyrodnicze skarby znajdziesz w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Wielkim ewenementem są tutaj muflony, które żyją w lasach Gór Sowich.
Tajemnicze zagadki związane z II wojną światową wciąż skrywa owiany legendami projekt Riese z podziemnymi miastami Osówka, Włodarz, czy Rzeczka. Jednak Góry Sowie to też wyjątkowe zabytki jak liczący już 700 lat zamek Grodno, który wznosi się nad błyszczącą taflą jeziora Bystrzyckiego.
Co ciekawego jest do zwiedzania w Górach Sowich? Równie widokowa jest wysokogórska Twierdza Srebrna Góra, która nigdy nie została zdobyta. Zaciszne doliny skrywają małe miasteczka, w Nowej Rudzie możesz przemierzyć korytarze dawnej kopalni węgla, w Jedlinie-Zdrój zobaczyć uroczy pałac z browarem, a regionalnej kuchni spróbować odwiedzając sowiogórskie schroniska. Zdecydowanie Góry Sowie i ich różnorodne atrakcje przypadną do gustu każdemu.
Dolny Śląsk atrakcje – 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć
Góry Sowie – gdzie leżą? Dojazd, parking, mapa atrakcji
Góry Sowie to niewielkie pasmo górskie, które znajdziemy na terenie województwa dolnośląskiego, a dokładniej w Sudetach Środkowych. Rozciągają się na obszarze 26 km pomiędzy Pogórzem i Górami Wałbrzyskimi na zachodzie, a Górami Bardzkimi na Wschodzie. Od północy dominują nad rozległą równiną jaką jest Kotlina Dzierżoniowska. Natomiast od południa otaczają je wzgórza Włodzickie.
Jak dojechać w Góry Sowie? Przez najważniejsze turystyczne miejscowości przebiega droga nr 381 kierunek Wałbrzych – Nowa Ruda – Kłodzko. Widokowa jest również trasa drogi nr 383 Jedlina-Zdrój – Walim – Dzierżoniów.
Na poniższej mapie znajdziesz najciekawsze atrakcje Gór Sowich, polecane restauracje, kultowe schroniska i wygodne parkingi.
Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?
1. Wielka Sowa – najciekawszy szlak na najwyższy szczyt Gór Sowich
Co trzeba zobaczyć w Górach Sowich? Koniecznie trzeba zdobyć ich najwyższy szczyt, jakim jest Wielka Sowa 1015 m n.p.m. Wędrówkę na Wielką Sowę najlepiej zacząć najkrótszym czerwonym szlakiem z miejscowości Sokolec. Największą atrakcją zarówno Wielkiej Sowy jak i całych Gór Sowich jest 25 metrowa biała kamienna wieża z 1906 roku, która stoi na szczycie wzgórza. To najlepszy punkt widokowy w Gór Sowich.
Ile czasu zajmuje wejście na Wielką Sowę? Trasa liczy około 3 km w jedną stronę, a jej przejście zajmie nieco ponad godzinę.
Szczyt Wielkiej Sowy to niewielka polana leśna, znajdziesz tu także sklepik z pamiątkami, bufet czynny głównie w sezonie letnim, altanę z grillem oraz ławeczki z miejscem na ognisko. Tuż obok wieży na Wielkiej Sowie znajdziemy także małą kapliczkę, ruiny dawnego schroniska i pomnik sów i muflona. Zdecydowanie szlak na Wielką Sowę to świetna atrakcja Gór Sowich również dla dzieci.
Wielka Sowa – szlak na najwyższy szczyt Gór Sowich
2. Podziemne Miasto Osówka – tajemnicza atrakcja Gór Sowich
Podziemne Miasto Osówka jest częścią owianego tajemnicami projektu Riese, który naziści realizowali podczas II wojny światowej. Wykute w skale tunele są jednym z 7 kompleksów, jakie powstały w Górach Sowich. Jednak to właśnie w Osówce prace były najbardziej zaawansowane. Dlatego też dziś możemy tutaj zobaczyć wysoką na 10 metrów halę, wartownię, a także aż 2 kilometry wydrążonych korytarzy.
Według nieoficjalnych przekazów miała się tutaj mieścić kwatera Hitlera, choć niektórzy twierdzą, że potężne hale miały być wykorzystywane jako fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni. Zwiedzanie podziemnego miasta to wyjątkowa podróż przez betonowe wartownie, ogromne hale z szalunkami, niskie sztolnie i potężne skalne wyrobiska.
A to wszystko aż 16 pięter pod ziemią, w ochronnym kasku na głowie i z genialnymi opowieściami przewodnika, które dodatkowo ubarwiają liczne filmy i multimedia. Zdecydowanie Podziemne Miasto Osówka to miejsce, jakie warto odwiedzić w Górach Sowich.
Podziemne Miasto Osówka – projekt Riese w Górach Sowich
3. Twierdza Srebrna Góra – niezdobyty zabytek Gór Sowich
Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie, która nigdy nie została zdobyta. 151 pomieszczeń fortecznych, 9 studni wykutych w litej skale, 3756 żołnierzy. Już same liczby związane z twierdzą robią imponujące wrażenie. Dodatkowo przemierzając jej tajemnicze zakamarki i to w towarzystwie przewodnika ubranego w mundur żołnierza mamy okazję odkryć jej ponad 250 letnia historię.
Najciekawszym miejscem w twierdzy jest zespół bastionów z Donżonem. Na jego 3 poziomach mieściło się ponad 150 kazamat, ogromne magazyny, zbrojownia, kaplica, więzienie, piekarnia, browar, czy szpital. Twierdza Srebrna Góra działała niczym samowystarczalne miasto i to na szczycie wzgórza, w którym mogło mieszkać prawie 4 tys. żołnierzy.
Dziś obszar twierdzy możemy zwiedzać i to w ciekawy sposób, bo o najważniejszych wydarzeniach opowiada przewodnik, który ubrany jest w specjalny strój pruskiego żołnierza. Podczas wizyty masz okazję przemierzyć podziemne kazamaty, zobaczyć wykutą w skale studnię, izbę żołnierską, kolekcję mundurów, a także artylerii. Na dodatek możesz też wziąć udział w pokazie wystrzału broni czarnoprochowej.
Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska
4. Zamek Grodno – historyczne atrakcje Gór Sowich
Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię. A z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.
Oficjalnie twierdza zbudowana została w 1315 roku przez Bolka I Surowego z rodu Piastów. Jednak na przestrzeni lat zamek zmieniała właścicieli, przechodziła z rąk do rąk, władało nim ponad 35 właścicieli. Przez lata urosła nawet wokół niego legenda zamka rycerzy-rabusiów.
Dziś zwiedzając zakamarki zamku Grodno możemy zobaczyć lochy z salą tortur, zamkowe komnaty z zabytkowym wyposażeniem, a także multimedialną wystawę poświęconą rezerwatowi przyrody “Góra Choina”. Gdzie w Góry Sowie z dzieckiem? Zdecydowanie wizyta na Zamku Grodno to ciekawa atrakcja Dolnego Śląska i super propozycja na wypad dla całych rodzin.
Zamek Grodno Zagórze Śląskie – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego
5. Jezioro Bystrzyckie – klimatyczne miejsce w Górach Sowich
Jezioro Bystrzyckie (zwane też Jeziorem Lubachowskim) to sztuczny zbiornik wodny jaki powstał dzięki budowie kamiennej zapory na rzece Bystrzyca. Po licznych powodziach jakie nawiedzały tą część Sudetów w 1911 roku zapadła decyzja o budowie zapory. Po trzech latach powstała kamienna zapora o wysokości 44 m i szerokości 230 m była gotowa.
Wody długiego na 3,2 km jeziora Bystrzyckiego rozlały się malowniczo pomiędzy zielonymi wzgórzami Gór Sowich. Wokół jeziora możemy spacerować specjalną ścieżką przyrodniczą. Niezwykle ciekawie prezentuje się również wisząca kładka, która niczym wstęga połączyła brzegi jeziora.
Warto tu również odwiedzić Akwarium, czyli Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, miejską plażę z kąpieliskiem, czy też wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jezioro Bystrzyckie odkrywa przed nami ciekawe atrakcje dla dorosłych i dzieci, z których słyną Góry Sowie.
6. Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka”
Wśród malowniczych Gór Sowich, a dokładniej w zboczu szczytu Ostra Góra znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych podziemnych miast projektu Riese, czyli kompleks “Rzeczka”. Podziemna trasa turystyczna Sztolni Walimskich odkrywa przed nami 3 sztolnie, które zostały wykute w litej skale.
Zwiedzając kompleks “sztolni “Rzeczka” wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych historii związanych z całym projektem, zobaczyć na własne oczy potężne komory, które wyglądają niczym hale i przemierzyć najdłuższe korytarze sztolni z multimedialnymi dodatkami. Zdecydowanie Sztolnie Walimskie i kompleks “Rzeczka” to miejsce, jakie po prostu musisz odwiedzić w Górach Sowich.
Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese
7. Schroniska Gór Sowich – regionalna kuchnia, co warto spróbować?
Szlaki Gór Sowich to idealny kierunek na mało wymagający wypad w góry również dla rodzin z dzieckiem. Ich sieć jest naprawdę imponująca, jednak równie ciekawe są tutaj zabytkowe schroniska, w których wciąż możesz poczuć dawnego ducha gór. Jednym z najpopularniejszych są:
- Schronisko PTTK „Zygmuntówka” położone jest na zachodnich stokach góry Rymarz, dokładnie na wysokości 740 m n.p.m. W swoich progach przyjmuje gości już od 1926 roku. Do dziś jego drewniana konstrukcja przypomina tyrolskie domy. Do schroniska można dojść szlakiem z Przełęczy Jugowskiej. Warto tu też zajrzeć żeby spróbować regionalnych przysmaków jak: Górskie Poduchy, Bigos Leśniczego, Jugowskie Pierogi, czy Gulasz Starego Zygmunta.
- Schronisko „Orzeł” leży tuż przy czerwonym szlaku na Wielką Sowę, tuż pod szczytem Sokolicy, na wysokości 844 m n.p.m. To świetny punkt widokowy z malowniczą panoramą na Góry Sowie. Schronisko powstało w 1930 roku i jest w stanie pomieścić aż 90 noclegowiczów, co czyni go największym w Górach Sowich. Warto tu wpaść żeby skosztować regionalnego piwa sowiego, zapiekanych pierogów, czy też czeskich smakołyków.
- Schronisko Sowa to najstarsze ze schronisk w Górach Sowich, które zostało uruchomione w 1897 roku. Drewniany budynek leży na wysokości 900 m n.p.m. tuż przy czerwonym szlaku na Wielką Sowę. Niestety dziś ten kultowy obiekt jest zamknięty i od 2022 roku czeka na ponowny remont i kolejnego właściciela.
Co warto zobaczyć w okolicy Gór Sowich?
- Zamek Książ w Wałbrzychu to największy na Dolnym Śląsku i trzeci do wielkości zamek w Polsce. Zachwyca nas nie tylko swoim wyglądem, ale i zjawiskowymi komnatami z najpiękniejszą salą Maksymiliana, a także bajkowymi tarasami, które leżą tuż nad urwiskiem. Zamek skrywa wiele ciekawostek z życia Hochbergów, a także do dziś niewyjaśnionych tajemnic związanych z podziemną siecią tuneli z czasów II wojny światowej.
Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – zwiedzanie, historia i ciekawostki
- Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego. To największa barokowa świątynia w Europie zbudowana z drewna, która jest w stanie pomieścić 7 500 osób. Co więcej, nieprzerwanie od 370 lat służy protestantom. Zachwycające jest jej wyrzeźbione w drewnie wnętrze z wyjątkowymi organami, piętrowymi galeriami czy też zjawiskowymi zdobieniami. Nic zatem dziwnego, że kościół znalazł się liście UNESCO.
Kościół Pokoju w Świdnicy – zabytek UNESCO Dolnego Śląska