Niknąca Łąka to bezodpływowe torfowisko, które położone jest na magicznej śródleśnej polanie w Górach Stołowych. Ta potężna łąka wręcz ukryta jest w środku gęstego lasu. Wkraczając do tej oazy ciszy zobaczymy nietypowe karłowate drzewa i mokradła, jakie są objęte specjalną ochroną rezerwatu ścisłego! Dzięki malowniczym drewnianym kładką możemy wejść w głąb tego tajemniczego świata.
Góry Stołowe po raz kolejny zaskoczyły nas swoją różnorodnością. Oprócz potężnych skał, świetnych punktów widokowych i klimatycznych leśnych ścieżek, możemy dodatkowo poznać wyjątkowe cuda przyrody. Zdecydowanie jednym z nich, jest klimatyczna kładka na ścieżce edukacyjnej Niknąca Łąka, która leży na wysokości 720 m n.p.m.
Co wyjątkowego odkryjemy na szlaku? Przede wszystkim mnóstwo ciekawostek dotyczących torfowiska, które jest przyrodniczym fenomenem. Na trasie jest sporo tablic z przyrodniczymi opowieściami, jakie powinny zaciekawić też dzieci. Co więcej, ten szlak jest również świetną alternatywą na niepogodę, bo zarówno piękne słońce, jak i klimatyczna mgła, będą się tu ciekawie prezentować. W dodatku tą trasę można zwiedzać z czworonożnym pupilem.
Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić
Niknąca Łąka – dojazd, parking, mapa
Jak dojechać do Niknącej Łąki? Torfowisko znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, wejście na zielony szlak znajduje się tuż przy drodze nr 387 z Karłowa do Radkowa.
Gdzie zaparkować bisko Niknącej Łąki? Samochód najwygodniej jest zostawić na bezpłatnym parkingu leśnym, mniej więcej w połowie trasy między Karłowem, a Radkowem.
Szlak do Niknącej Łąki – ile się idzie?
Nasz wypad rozpoczynamy z parkingu Kształtna Łąka, przy trasie Szosy Stu Zakrętów. Z bezpłatnego parkingu ruszamy na zielony szlak, gdzie według znaku do celu mamy 40 minut spaceru w jedną stronę, a do przejścia około 2,5 km. Na początku idziemy leśną drogą w przyjemnej ciszy i z zapachem świerków oraz żywicy.
Zielony szlak zmienia się na żółty, docieramy też do ścieżki edukacyjnej Niknąca Łąka. Sama ścieżka prowadzi nas klimatyczną drewnianą kładką nad torfowiskiem. Choć trasa ma tutaj zaledwie 400 m długości, to jednak na tym odcinku szlaku mamy okazję zobaczyć kilka wyjątkowych przyrodniczych cudów.
Torfowisko w Górach Stołowych – dlaczego Niknąca Łąka jest wyjątkowa?
Niknąca Łąka to bardzo ciekawe i nietypowe wysokie torfowisko. Dlaczego? Po pierwsze jest to torfowisko bezodpływowe, a więc woda jaka się w nim zbiera pochodzi tylko z opadów. Natomiast wśród wyjątkowych roślin możemy tu zobaczyć mchy, wełniankę, turzycę, czy też widłak jałowcowaty.
Co ciekawe po czesku nazwa łąka oznacza miejsce w lesie, gdzie nie chcą rosnąć drzewa, czyli tak zwane mokradła. Jeszcze do niedawna Niknąca Łąka była zarośnięta młodym świerkowym lasem, który sztucznie nasadził tutaj człowiek. Jednak już kilkanaście lat temu torfowisko zaczęło odzyskiwać swój pierwotny kształt. Leśnicy wycięli młode drzewa i zasypali rowy melioracyjne. Dzięki temu obecnie obserwujemy jak natura działa sama na torfowisku.
Nietypowe rośliny na szlaku – zwróć na nie szczególną uwagę!
Torfowce, które spotkamy na Niknącej Łące to nietypowe mchy. W sumie jest aż 300 gatunków torfowców, czy wiesz, że 1 kg torfu może wchłonąć od 8 do aż 25 litrów wody! Kolejną ciekawą rośliną jaką tutaj spotkamy jest żurawina błotna, która na wiosnę kwitnie obłędnie różowymi kwiatami, a jesienią obradza w czerwone owoce. Jednak na szczególną uwagę zasługuje tutaj turzyca skąpokwiatowa, jest to roślina z czerwonej listy gatunków zagrożonych wyginięciem!
Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Stołowych?
- Szczeliniec Wielki (922 m) to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z najciekawszych atrakcji Sudetów. Jak magnes przyciąga swoimi widokowymi tarasami, tajemniczym labiryntem i bajkowo położonym schroniskiem, które stoi na skraju pionowej ściany.
Szczeliniec Wielki – trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych, jak długo się wchodzi i skąd wyruszyć?
- Koniecznie odwiedź również szlak Radkowskie Skały! Gdzie z jednej strony towarzyszą nam pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach. A wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów.
Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych
- Skalne Grzyby to leśny szlak, na którym co chwilę natrafiamy na finezyjne skały. Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej.
Skalne Grzyby – ciekawy szlak w Górach Stołowych
- Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych. Tutaj na obszarze 22 ha mamy okazję zobaczyć prawdziwy skalny labirynt. Pomiędzy wysokimi na 11 metrów głazami, przeciskamy się przez wąskie szczeliny. Na tym genialnym szlaku nie zabrakło też punktów widokowych z pięknymi panoramami.
Błędne Skały Góry Stołowe – zwiedzanie najpiękniejszego skalnego labiryntu, praktyczne informacje
- Wambierzyce to niewielkie miasto położone w cieniu Gór Stołowych. Cudowna figurka Matki Boskiej Rodzin, piękna bazylika, która przypomina pałac oraz wyjątkowe dróżki kalwaryjskie z prawie setką zabytków to powód, dla którego warto tu przyjechać.
Wambierzyce – bazylika i dróżki kalwaryjskie, zwiedzanie atrakcji dolnośląskiej Jerozolimy
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Sudetach spotkalibyśmy wiele torfowisk. Jednak człowiek potrafi zapanować nad siłami natury i często zmienia jej naturalny bieg. Dziś Niknąca Łąka jest jednym z niewielu zachowanych torfowisk, jakie możemy odkryć w swojej wciąż dzikiej postaci. Nasz spacer na tym szlaku możemy wydłużyć do kolejnej atrakcji Gór Stołowych, czyli Skalnych Grzybów.