
Podążając szlakiem najciekawszych miasteczek i wiosek leżących nad Bzurą, możemy poznać ciekawą historię Polski. W tym trudne czasu II wojny światowej i miejsca stoczonych walk. Mazowieckie miasteczka są pełne pięknych zabytków, zamek w Sochaczewie, kościół w Brochowie czy leżący na wiślanej skarpie Wyszogród to miejsca, które zdecydowanie trzeba zobaczyć. Co więcej, można się tu zachwycić się pięknem mazowieckiej przyrody.
Płynie leniwie i ospale przez niziny Polski i choć nie jest niczym wyróżniającą się spośród setek rzek, znana jest jednak dużo bardziej. To na jej brzegach rozgrywały się wydarzenia największej bitwy kampanii wrześniowej w 1939 roku. Była świadkiem chwil bohaterskich zwycięstw i dramatycznych porażek. Tym razem zabieramy Was w podróż pełną zabytków, wojennych losów i pięknej przyrody rzeki Bzura. Podążamy z nurtem Bzury od Sochaczewa do Wyszogrodu.
Sochaczew: atrakcje jakie warto zwiedzić – ruiny zamku
Najstarszym i wciąż ciekawym zabytkiem Sochaczewa, są wznoszące się na niewielkim wzniesieniu, przypominającym kopiec ruiny zamku. Do dziś nie przerwało zbyt wiele, gdyż zarówno czasy wojen, pożary i potop szwedzki skutecznie odebrały mu potęgę. Jednak warto wejść na wzgórze żeby zobaczyć to, co z niego zostało. Czyli pozostałości ścian, które były budowane z czerwonej cegły. Ze wzgórza można zobaczyć, wijącą się tuż obok Bzurę oraz widok na Sochaczew.
Sochaczew – Muzeum Kolei Wąskotorowej
Czy wiecie gdzie w Europie znajdziemy największy skansen kolejki wąskotorowej? Podpowiadamy… w Sochaczewie! Do zwiedzenia jest tu ponad 160 eksponatów, a wśród nich parowozy, wagony, a nawet ponad 100-letni pociąg osobowy. Kolejka wąskotorowa była wykorzystywana do zwożenia drewna z terenów Puszczy Kampinoskiej, później jednak woziła też i pasażerów. Co ciekawe w Muzeum Kolei Wąskotorowej możemy obejrzeć również ciekawe wystawy, a wśród nich kolekcję tekturowych biletów. W sezonie letnim warto się wybrać na szaloną przejażdżkę pociągiem Retro, który zabierze nas przez okoliczne miejscowości, aż do samej Puszczy Kampinoskiej.
Muzeum Bitwy nad Bzurą
To nie koniec atrakcji, jakie czekają na nas w Sochaczewie. Kolejnym punktem, który koniecznie trzeba odwiedzić jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Muzeum ma swoją siedzibę w budynku dawnego ratusza. Na wystawach można zobaczyć eksponaty broni, ekwipunku, czy też mundurów. A nawet poznać dokładną historię i przebieg toczonej właśnie na tych terenach Bitwy nad Bzurą.. To muzeum w szczególności powinni zobaczyć miłośnicy historii i militariów.
Kościół w Brochowie – obronny kościół czy zamek?
Brochów to mała miejscowość, która leży nad Bzurą. Łatwo to znaleźć potężny kościół z cegły otoczony wysokim murem. Sam kształt świątyni budzi zdziwienie, bo gdzie indziej znajdziemy kościół z trzema okrągłymi wieżami, w których są małe okienka strzelnicze… Do złudzenia przypomina zamek, choć nim nie jest. Jednak zbudowano go właśnie, jako obiekt obronny. We wnętrzu zachowały się jeszcze kominki, na których można było podgrzać jedzenie podczas oblężenia. Ta leżąca na tuż obok rzeki Bzura świątynia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha była miejscem zaślubin rodziców Fryderyka Chopina, co więcej sam kompozytor został też tutaj ochrzczony.
Wyszogród – gdzie Bzura wpada do Wisły
Naprzeciwko ujścia Bzury do Wisły, na wysokiej skarpie góruje jedno z najstarszych miast Mazowsza, to Wyszogród. Warto tu zajrzeć z kilku powodów. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, niestety do dzisiejszych czasów nie został po zamku ślad
O jego istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero w 2015 roku podczas prac archeologicznych. Na wzgórzu można jednak oglądać nieco bardziej współcześnie obiekty. A mianowicie dwa bunkry z II wojny światowej, które pozostawili tu po sobie Niemcy. Góra zamkowa z pewnością była świetnym punktem obserwacyjnym.
Kolejnym ciekawym punktem wartym uwagi jest barka Herbatnik. Znajdziecie ją idąc w stronę brzegów Wisły, choć już na stałe zacumowała na lądzie. Jednak w swojej historii przez wiele lat była sceną dla wielu potańcówek i warszawskich festiwali. Nad brzegiem Wisły możecie też zobaczyć fragment dawnego, drewnianego mostu w Wyszogrodzie. Podczas wojny był dwukrotnie wysadzony przez saperów. Po wojnie go jednak ponownie odbudowano. Co ciekawe był wtedy jedynym mostem na trasie Warszawa – Toruń, a służył aż do 1999 roku.
Dziś przy nowym moście na Wiśle znajdziecie pomnik Bitwy bitwy nad Bzurą, który upamiętnia walczące armie i poległych w bitwach żołnierzy. To klimatyczne miejsce leży na wysokiej wiślanej skarpie. Na kilkunastu głazach, które jakby wyrastały z ziemi są wyszczególnione nazwy walczących armii. Ponad głazami widoczny jest już z daleka biały krzyż. W tym miejscu znajdziecie także szczegółowy opis i mapę z zaznaczonymi walkami na tych terenach, jakie prowadzili żołnierze podczas II wojny światowej. To miejsce pełne zadumy i niesamowitego klimatu.
Co warto zobaczyć w okolicy Sochaczewa?
Kampinos to malownicza miejscowość położona na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, będącego zielonymi płucami Mazowsza. Miłośnicy przyrody znajdą tu liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzące przez rozległe lasy, wydmy i bagna. Warto odwiedzić także malowniczy cmentarz w Palmirach oraz skansen w Granicy.
Odwiedź również Czerwińsk nad Wisłą, który leży zaledwie 8 km od Wyszogrodu. To niepozorne miasteczko może pochwalić się potężnym klasztorem, piękną pradoliną Wisły oraz ciekawą tradycją dawnego portu rzecznego.
Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Dziś możemy zobaczyć tu piękny dworek i zwiedzić muzeum poświęcone temu genialnemu pianiście.
Odkryj najciekawsze atrakcje Warszawy. Stolica Polski to dynamiczne miasto pełne kontrastów, gdzie nowoczesne drapacze chmur sąsiadują z historycznymi zabytkami. Warto odwiedzić Zamek Królewski i Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, a także nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego. Spacer po Łazienkach Królewskich i widok na Pałac Kultury i Nauki to obowiązkowe punkty wizyty.
Twierdza Modlin to imponujący kompleks położony u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry, będący jedną z największych twierdz w Europie. Zbudowana na rozkaz Napoleona Bonaparte, pełniła strategiczną rolę przez ponad 150 lat. Dziś można tu zwiedzać m.in. najdłuższy w Europie budynek koszarowy. Warto również wybrać się na punkt widokowy w Wieży Czerwonej, skąd roztacza się panorama na zbiegi rzek i okoliczne tereny.