Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, która leży w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tutaj na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Dziś możemy zobaczyć tu piękny dworek i zwiedzić muzeum poświęcone temu genialnemu pianiście.
Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w niewielkiej wsi na Mazowszu, czyli w Żelazowej Woli. Jednak jeszcze jako kilkumiesięczne dziecko przeprowadził się z rodziną do Warszawy i to tam spędził większość swojego młodzieńczego życia.
Dzisiaj do Żelazowej Woli ściągają turyści z całego świata żeby zajrzeć do niewielkiego dworku z muzeum Fryderyka Chopina oraz by spacerując po romantycznym parku wsłuchać się w niezwykłą melodię jego najsłynniejszych utworów.
Żelazowa Wola – dojazd, parking, mapa
Wędrując szlakiem Chopinowskim koniecznie trzeba odwiedzić miejscowość Żelazowa Wola, gdyż tutaj na świat przyszedł Fryderyk Chopin. Jak dojechać do Żelazowej Woli z Warszawy? Z centrum stolicy wystarczy kierować się drogą nr 580 przez miejscowość Kampinos w stronę Sochaczewa. Jeszcze 3 km przed Sochaczewem wjeżdżamy do Żelazowej Woli. Podróż z Warszawy zajmuje około 1 godzinę, a do przejechania mamy 50 km.
Naprzeciwko wejścia do muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli jest płatny parking.
Muzeum w Żelazowej Woli – cennik, godziny otwarcia
Obecnie dworek w Żelazowej Woli pełni funkcję muzeum. W kilku pomieszczeniach urządzonych w minimalistyczny sposób zobaczymy skromną ekspozycję. Wystawa związaną jest przede wszystkim z rodziną Skarbków i Chopinów. Zobaczymy tu między innymi ich pamiątki rodzinne, książki oraz meble. W jednym z pomieszczeń stanął duży fortepian, to właśnie tutaj odbywają się również słynne koncerty Chopinowskie.
Ile kosztuje bilet wstępu do muzeum w Żelazowej Woli?
- Za wejście na teren parku, zwiedzanie głównej wystawy muzeum oraz wystawy czasowej zapłacimy 25 zł za bilet normalny, 20 zł za ulgowy.
- Muzeum możemy również zwiedzać z przewodnikiem w cenie biletu, 45 minutowe spacery odbywają się w soboty i niedziele o godz. 10:00, 12:30 i 15:00.
- Co ważne poniedziałek jest dniem bezpłatnego wstępu do muzeum.
Godziny otwarcia Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli:
- 29 kwietnia-31 sierpnia 10:00-20:00
- 1 marca-28 kwietnia oraz 1 września-31 październik 10:00-18:00
- 2 listopada-28 luty 9:00-17:00
Dom urodzenia Fryderyka Chopina – zwiedzanie
Historia rodziny Chopinów nierozerwalnie związana jest z Żelazową Wolą. Matka Fryderyka Justyna Krzyżanowska była dość ubogą szlachcianką. Natomiast ojciec Mikołaj Chopin był Francuzem, a do Polski przybył jeszcze przed drugim rozbiorem i pracował jako guwerner u rodziny Skarbków, do których należała posiadłość w Żelazowej Woli.
Chopinowie pobrali się w 1806 roku, wkrótce potem doczekali się córki Ludwiki, a następnie syna Fryderyka. Mieszkali w bardzo skromnej oficynie, która dziś jest zagospodarowana na muzeum. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wygląda dziś jak mały dworek, choć główny dwór Skarbów spłonął wkrótce po przeprowadzce do Warszawy. Zwiedzając wnętrze dawnej oficyny mamy okazję poznać historię dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, czyli Chopinów i Skarbków.
Koncerty Chopinowskie w Żelazowej Woli
W pokoju muzycznym na terenie dworku odbywają się Recitale Chopinowskie. Muzycy z całego świata przy otwartych drzwiach i oknach wykonują najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się w okresie maj-wrzesień. W soboty o godzinie 10.00-11.45, 13.00-14.45, 16.00-18.00, natomiast w niedzielę 16.00-18.00.
Romantyczny Park w Żelazowej Woli
Dworek w Żelazowej Wolo otacza kilkuhektarowy park, który ozdabiają malownicze kwiaty, rabatki, krzewy, stawy, a także altanki i mostki. Pięknie wkomponowane w otoczenie nadają parkowi iście romantycznego wyglądu.
W parku zobaczymy również kilka pomników Fryderyka Chopina. Dodatkowo przez Żelazową Wolę przepływa rzeka Utrata, która w sąsiedztwie parku stworzyła szumiące kaskady. Zdecydowanie jest to przyjemne miejsce na odpoczynek z rozbrzmiewającą w tle muzyką Chopina.
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina to jedno z najnowocześniejszych miejsc na mapie Warszawy. Już sama jego lokalizacja jest wyjątkowa, bo mieści się w zamku Ostrogskich. Wystawa została otwarta dokładnie 1 marca 2010 roku, czyli w 200 rocznicę urodzin Chopina. Na 3 poziomach muzeum mamy okazję zwiedzić 12 tematycznych części, począwszy od czasów dzieciństwa Fryderyka w Warszawie, przez okres paryski aż po momenty największej pianistycznej kariery.
Zwiedzając nieśpiesznie Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie możemy dodatkowo wsłuchać się w najwybitniejsze utwory kompozytora i wczuć w klimat epoki romantyzmu. Muzeum jest świetną atrakcją Warszawy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik
Kościół obronny w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina
Jakie jeszcze atrakcje można zobaczyć w okolicach Żelazowej Woli? Zaledwie 10 km od Domu Urodzenia Fryderyka Chopina znajduje się miejscowość Brochów, którą wyróżnia nietypowy kościół. Przede wszystkim to tutaj został ochrzczony Fryderyk Chopin.
Jednak ta zabytkowa XVI wieczna świątynia zachwyca przede wszystkim swoim wyglądem, gdyż przypomina zamek. Kościół został zbudowany w stylu obronnym, ma trzy wieże z malutkimi okienkami strzelniczymi. Dodatkowo otacza go również wysoki mur z cegieł oraz głęboka fosa. Niestety funkcja bastionowa kościoła nigdy się nie sprawdziła, a podczas wojen i tak był wielokrotnie niszczony.
Dwór Strzyżew – atrakcje w okolicy Żelazowej Woli
Zaledwie 4 km od muzeum w Żelazowej Woli mamy okazję zobaczyć przepiękny dworek położony nad rzeką Utratą. Dwór Strzyżew to XVIII-wieczny barokowy wiejski dwór, który został pięknie odrestaurowany po zniszczeniach wojennych.
Dziś jest on perełką wpisaną do rejestru zabytków. Dodatkowo udostępniona dla każdego strudzonego turysty, gdyż funkcjonuje jako hotel i oferuje nam pokoje w klimatycznej dworskiej scenerii.
Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji
Tuż obok Żelazowej Woli roztacza się potężny kompleks leśny, czyli Puszcza Kampinoska. Znajdziemy tu wiele ciekawych propozycji aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Do wyboru jest aż 360 km szlaków pieszych, 200 km szlaków rowerowych i dodatkowo 10 ścieżek dydaktycznych! A to wszystko w otoczeniu magicznych sosnowych borów, bagien i wydm. Zaglądnij do wpisu poniżej i poznaj listę 7 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć.
Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji, szlaków i ścieżek przyrodniczych
Żelazowa Wola to urocza miejscowość na Mazowszu, jaką rozsławił na cały świat Fryderyk Chopin. Choć ten najsłynniejszy Polski kompozytor większość czasu mieszkał w Warszawie, to i tak to miejsce było dla niego bliskie. Dziś zwiedzając muzeum możemy zarówno poznać ciekawą historię rodziny Chopinów, jak i zanurzyć się w kojącej przyrodzie pięknego parku, w którym rozbrzmiewa muzyka Fryderyka.
Plan wypadu do Żelazowej Woli
Dojazd: Żelazowa Wola 15, 96-503 Żelazowa Wola
Parking: płatny parking przy muzeum w Żelazowej Woli
Bilety Wstępu:
- Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – 25 zł/os bilet normalny, 20 zł/os bilet ulgowy
Czas zwiedzania: spacer po parku i muzeum 1 – 1,5 godz.