Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, jaki odkrywa przed nami genialne przyrodnicze skarby najstarszego parku narodowego w Polsce, serwuje zachwycające widoki i podrzuca historyczne ciekawostki o najstarszym zamku w Pieninach. Szlak na Trzy Korony to idealny plan na krótki wypad w góry dla każdego. A dodatkowo możesz poznać też inne atrakcje Pienin ze spływem flisackimi tratwami na czele.

Pieniński Park Narodowy to najstarszy z parków, jaki powstał w Polsce. Już od 1 czerwca 1932 roku chroni najcenniejsze przyrodnicze skarby Pienin z malowniczym przełomem Dunajca, niezwykłymi motylami i najsłynniejszymi szczytami jak Trzy Korony, które znalazły się w logo parku. Zdecydowanie Trzy Korony 982 m n.p.m. to najpopularniejszy szczyt Pienin, choć nie najwyższy, bo to miano dzierży Wysoka 1050 m n.p.m.

Czy trasa na Trzy Korony jest trudna? Trzy Korony to łatwy do zdobycia szczyt Pienin, na który z łatwością wchodzą nawet dzieci. Co więcej, na najwyższym wierzchołku, czyli Okrąglicy jest metalowa platforma widokowa, z jakiej roztacza się bajkowa panorama na Pieniny, Tatry, Gorce i jezioro Czorsztyńskie.

Jaki szlak na Trzy Korony wybrać? Na Trzy Korony możesz ruszyć najkrótszą trasą ze Sromowców, najłatwiejszym szlakiem z Przełęczy Osice, popularną trasą z Krościenka nad Dunajcem, albo niezwykle malowniczym szlakiem ze Szczawnicy, który prowadzi dodatkowo przez Sokolicę i widokowy szlak Sokola Perć. Ruszamy zatem poznać najciekawsze trasy na Trzy Korony i atrakcje, jakie warto zobaczyć w okolicy.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Trzy Korony – gdzie leżą? Dojazd, parking, mapa

W jakich górach leży szczyt Trzy Korony? To najpopularniejsze wzniesienie w Pieninach! Trzy Korony leżą na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, jaki znajduje się na obszarze Małopolski w powiecie nowotarskim.

Skąd ruszyć na Trzy Korony? Na szczyt Trzy Korony najwygodniej jest ruszyć z miejscowości Krościenko nad Dunajcem (dojazd drogą nr 969 kierunek Nowy Targ – Nowy Sącz). Równie popularna jest trasa z wioski Sromowce Niżne, do której dotrzesz jadąc wzdłuż polsko – słowackiej granicy od miejscowości Niedzica. Na Trzy Korony możesz też się dostać z najpopularniejszego uzdrowiska Pienin, czyli Szczawnicy.

Gdzie zaparkować samochód blisko szlaku na Trzy Korony? Jeśli ruszasz z Krościenka nad Dunajcem to najwygodniej jest zaparkować na jednym z prywatnych parkingów przy żółtym szlaku. Jednak jest tu również bezpłatny parking na ul. Jana III Sobieskiego (około 900 m od szlaku). Natomiast w Sromowcach Niżnych płatne parkingi są przy ulicy Trzech Koron.

Szlak na Trzy Korony – praktyczne informacje, cennik biletów wstępu

Czy trudno wejść na Trzy Korony i czy można iść z dzieckiem? Zdecydowanie trasa nie jest bardzo wymagająca ani trudna, suma podejść to 590 m, długość szlaku w dwie strony 7,6 km. Więc starsze dzieciaki śmiało powinny poradzić sobie z takim dystansem.

Jak długo idzie się na Trzy Korony? Czas przejścia najkrótszego szlaku na Trzy Korony to 1h 50 minut, a w dwie strony około 3 godziny.

Do Pienińskiego Parku Narodowego i na szlak w kierunku Trzech Koron nie można wchodzić z psem.

W jakich butach iść na Trzy Korony? Zdecydowanie szlak jest typowo górski więc najlepiej się tutaj sprawdzą buty z grubą podeszwa (sporo kamieni na trasie). Odradzam zdecydowanie wyjście w trampkach, czy sandałach!

Po szlakach Pienin możesz chodzić bezpłatnie, jedna wejście na platformę widokową na szczycie Trzy Korony jest płatne 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy. Budka z kasą znajduje się tuż przy szczycie.

Szlak na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem – jak długo się idzie?

Przebieg trasy: Krościenko nad Dunajcem – Polana Wyrobek – Przełęcz Szopka – Trzy Korony

Jak długo się idzie z Krościenka nad Dunajcem na Trzy Korony? Dystans: 4 km w jedną stronę, czas przejścia szlaku 2 godz.

Jak najlepiej wejść na Trzy Korony i skąd zacząć trasę? Szlak na Trzy Korony z Krościenka zaczynamy z płatnego parkingu przy kaplicy św. Rocha, jaka znajduje się na ulicy Trzech Koron. Stąd wchodzimy na żółty szlak. Pierwsze 500 m idziemy jeszcze asfaltową drogą z widokiem na Krościenko.

Po 15 minutach wchodzimy na szutrową leśną drogę, która pnie się nieco mocniej pod górę. Idziemy nią przez kolejne 20 minut, aż do rozejścia szlaków. W punkcie Toporzysko wchodzimy już w granicę Pienińskiego Parku Narodowego.

Dalej trzymamy się żółtego szlaku i z lekkim podejściem po kolejnych 20 minutach docieramy na Bańków Gronik 716 m n.p.m. Tutaj szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim, który prowadzi na Sokolą Perć. Parę kroków dalej docieramy do niewielkiej polany z ławeczkami, przecina ją Pieniński Potok.

Kolejno żółtym szlakiem dochodzimy do polany Wyrobek. Tutaj niebieski szlak odbija na słynny Pieniński Zamek, który również warto zobaczyć chociażby na powrocie. Kierujemy się dalej żółtym szlakiem do przełęczy Szopka z widokiem na Tatry. Przed nami ostatni i najtrudniejszy odcinek trasy na Trzy Korony. Niebieskim szlakiem idziemy prosto na szczyt, ale czeka nas 35 minutowe podejście i ponad 220 m przewyższenia.

Tu pod szczytem Trzech Koron jest budka z kasą. Stąd wchodzimy już na sztuczny szlak, czyli metalowy pomost z barierkami i setką schodów, które prowadzą nas na sam wierzchołek szczytu.

Z Trzech Koron do Krościenka nad Dunajcem możesz wrócić niebieskim szlakiem przez polanę Kosarzyska z Górę Zamkową, na której znajdziesz ruiny Pienińskiego Zamku. Droga powrotna zajmie około 1h 20 min.

Trasa w pętli na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych – najkrótszy szlak, ile się idzie?

Przebieg trasy: Sromowce Niżne – Przełęcz Szopka – Trzy Korony

Jak długo się idzie ze Sromowców Niżnych na Trzy Korony? Dystans: 3,5 km w jedną stronę, czas przejścia szlaku 1 godz. 50 min.

Szlak ze Sromowców Niżnych to najkrótszy szlak na Trzy Korony. Zaczynamy go z płatnego parkingu w Sromowcach przy ulicy Trzech Koron, gdzie od razu wchodzimy na żółty szlak. Stąd przez najbliższe 600 m idziemy asfaltową drogą.

Mijamy pawilon edukacyjny Pienińskiego Parku Narodowego, do którego warto zajrzeć, bo wstęp jest bezpłatny. Następnie przechodzimy obok słynnego schroniska Trzy Korony, nad którym dumnie góruje szczyt.

Spod schroniska wchodzimy już na szutrową trasę oraz w granicę Pienińskiego Parku Narodowego. Przechodzimy przez uroczy wąwóz Szopczański, gdzie ponad naszymi głowami wyrastają potężne i pionowe ściany skał. Tutaj czeka nas nieco bardziej intensywne podejście i w sumie po około 1h 10 min meldujemy się na przełęczy Szopka.

Teraz najbardziej intensywna część szlaku na Trzy Korony. Kierujemy się na niebieski szlak na szczyt, gdzie po 35 minutach dochodzimy do budki z kasą, a następnie metalowym pomostem i sztucznymi schodami zdobywamy Trzy Korony.

Ze szczytu do Sromowców Niżnych możesz wrócić niebieskim szlakiem przez Zamek Pieniński, a następnie zielonym pod schronisko Trzy Korony. To świetna trasa w pętli z dodatkowymi atrakcjami. Zejście zajmuje 1h 25 minut.

Trzy Korony 982 m n.p.m. najsłynniejszy szczyt Pienin – ciekawostki, co widać?

Choć jak sama nazwa wskazuje Trzy Korony powinny składać się z trzech szczytów, jednak tak naprawdę jest ich pięć! To wapienne turnie, z których najwyższa jest Okrąglica 982 m i na niej jest metalowy taras widokowy, nieco niższe są Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica. Każda z tych turni wygląda z oddali jakby była osobnym szczytem, bo oddzielają je przełęcze.

Co widać ze szczytu Trzy Korony? Z platformy widokowej mamy genialny widok na Dolinę Dunajca, po której suną flisackie tratwy, widać stąd również Czerwony Klasztor na Słowacji, błyszczące w oddali jezioro Czorsztyńskie, zjawiskowe Tatry, a także Gorce i Beskid Sądecki. Panorama z Trzech Koron jest naprawdę wyjątkowa, to też świetne miejsce żeby oglądać zjawiskowe wschody i zachody słońca.

Zamek Pieniński – szlak na Górę Zamkową z Trzech Koron

Jedną z ciekawych atrakcji blisko szczytu Trzy Korony jest również Zamkowa Góra 799 m n.p.m. Dotrzeć tutaj możesz z Trzech Koron niebieskim szlakiem przez polanę Kosarzyska, na której latem spotkasz setki kolorowych motyli. Przejście szlaku zajmuje zaledwie 20 minut, a masz okazję zobaczyć dodatkowo ciekawe atrakcje Pienin.

Już w latach średniowiecza na Górze Zamkowej powstaje nietypowa twierdza, czyli murowany zamek św. Kingi. To najstarszy zamek Pienin! Według legend królowa miała się w nim ukrywać wraz z zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu podczas najazdu Tatarów. Zamek był umiejscowiony tuż nad przepaścią i schowany w cieniu pienińskich szczytów. Zdecydowanie była to warownia nie do zdobycia.

Dziś możemy zwiedzać Pieniński Zamek, a w zasadzie jego ruiny, do których wchodzimy po kamiennych schodach. Jest tu również figura św. Kingi i tras z widokiem na rzekę Dunajec. Natomiast na tablicach informacyjnych poznasz historię zamku i zobaczysz jego przedwojenne zdjęcie z 1905 roku.

Szlak z Trzech Koron na Sokolicę przez Sokolą Perć

Dwa pienińskie szczyty w jeden dzień? To jak najbardziej jest możliwe, bo zarówno Sokolicę, jak i Trzy Korony możesz zdobyć tego samego dnia. Taką trasę zdecydowanie najwygodniej jest zacząć w Krościenku nad Dunajcem, bo wtedy możemy przejść szlak w pętli.

Trasa w pętli liczy 13,7 km, a na jej przejście potrzebujemy około 5 godz. 20 min.

Wypad na Sokolicę i Trzy Korony zaczynamy w Krościenku na parkingu przy ulicy Trzech Koron. Stąd kierujemy się zielonym szlakiem do rozejścia szlaków żółtego i zielonego na Toporzysku. Trzymamy się dalej zielonego szlaku, leśną ścieżką zdobywamy Czertezik, gdzie wpadamy na niebieski szlak na Sokolicę. Jej zdobycie zajmuje nam około 1h 40 minut.

Z Sokolicy wracamy tą samą trasą na Czertezik, a następnie trzymamy się niebieskiego szlaku Sokolej Perci. Po około 1h 10 min wpadamy na żółty szlak i kierujemy się na Przełęcz Szopka. Tutaj niebieskim szlakiem wchodzimy na Trzy Korony 982 m n.p.m.

Wejście zarówno na Sokolicę, jak i na Trzy Korony jest płatne, ale jeśli zdobywasz oba szczyty w ten sam dzień to kupujesz tylko jeden bilet.

Z Trzech Koron do Krościenka możesz wrócić kierując się najpierw niebieskim szlakiem przez Zamkową Górę 799 m. Po 20 minutach zejścia zobaczysz ruiny średniowiecznego zamku (najstarszego w Pieninach). Szlak niebieski po kolejnych 20 min łączy się z żółtym na Polanie Wyrobek, gdzie szeroką szutrową ścieżką w 45 minut wracamy na parking.

Sokolica i Sokola Perć w Pieninach – szlak z Krościenka nad Dunajcem lub Szczawnicy

Atrakcje Pienin, co warto zobaczyć w okolicy Trzech Koron?

  • Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Pienin. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją, a przemierzając jego komnaty wyruszamy w historyczną podróż. Odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.
Zamek Dunajec w Niedzicy – zwiedzanie, co warto zobaczyć nad jeziorem Czorsztyńskim?
  • Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który liczy 1050 m n.p.m. Wysoka wkomponowała się w krajobraz Małych Pienin, gdzie góruje nad niewielką wsią Jaworki. Wielu turystów błędnie za najwyższy szczyt Pienin uważa Trzy Korony (982 m n.p.m.), albo równie słynną Sokolicę (747 m n.p.m.), jednak to właśnie Wysokie Skałki królują nad Pieninami.
Wysoka w Pieninach – szlak na najwyższy szczyt Pienin przez Wąwóz Homole i Rezerwat Biała Woda
  • Na wysokim wzgórzu 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych Polskich twierdz. Jednak z czasem opuszczona ruina stała się intrygującym elementem krajobrazu Pienin, przepełnionym tajemniczymi legendami i niezwykłymi widokami.
Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin
  • Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak rowerowy, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Do wyboru mamy tutaj 2 warianty tras, jakie prowadzą nas skrajem malowniczego jeziora, a także pomiędzy dwoma zamkami.
Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce
  • Przełom Białki to rezerwat jaki stworzyła górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.
Przełom Białki – rezerwat przyrody pod Krempachami
  • Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem św. Michała Archanioła jest prawdziwą, wpisaną na listę UNESCO. Zbudowany około 1490 roku, do dziś prezentuje swój oryginalny wygląd i wciąż służy wiernym.
Dębno Podhalańskie – kościół UNESCO św. Michała Archanioła

Pieniny to jedne z najpiękniejszych gór Polski, w których znajdziesz zarówno widokowe szczyty, malownicze doliny z najpiękniejszym przełomem Dunajca, urocze górskie wioski z tradycją oraz ciekawe zabytki. Zdecydowanie to region Małopolski, jaki warto zobaczyć!

Plan Wypadu na Trzy Korony

Dojazd: województwo małopolskie, 34-450 Krościenko nad Dunajcem

Parking: płatny parking Krościenko nad Dunajcem lub Sromowce Niżne

Bilety Wstępu:

  • Platforma widokowa na Trzech Koronach – 10 zł bilet bezpłatny, 5 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku z Krościenka w dwie strony: 3h, dystans 7,6 km

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments