Śnieżnik (1423 m) to najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika i drugi co do wysokości szczyt w polskich Sudetach. Jego wierzchołek serwuje nam zjawiskowe panoramy na cztery strony świata, a wszystko dzięki nowoczesnej wieży widokowej. Dotrzeć tutaj możesz jednym z aż 8 szlaków, jakie prowadzą zarówno od strony Polskiej, jak i czeskiej. Co więcej, pod szczytem czeka na Ciebie również urocze schronisko z ciekawą historią i regionalnymi smakołykami.

Masyw Śnieżnika – ciekawostki, jakie warto poznać

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w Sudetach wschodnich, które leży na terenie Polski (⅔ powierzchni) oraz Czech. Pasmo jest długie na około 30 km i graniczy z Górami Bialskimi, Złotymi oraz Kotliną Kłodzką. Najcenniejszy przyrodniczo obszar naturalnej Puszczy Sudeckiej jest objęty ochroną przez Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Najchętniej wybieranym celem górskich wypadów w tej części Sudetów jest Śnieżnik, czyli najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika. Wszystko dlatego, że szczyt jest widokową połoniną. A na dodatek stoi na nim wieża, z której możemy podziwiać bajkowe wschody i zachody słońca. Co więcej, pod szczytem znajdziesz kultowe schronisko, które od 1871 roku gości w swoich progach wędrowców.

Jednak to nie koniec atrakcji, bo przemierzając jeden z kilku szlaków na Śnieżnik możemy nie tylko dostosować trasę do naszych możliwości, ale i poznać najciekawsze miejsca w okolicy. Najpiękniejsza w Sudetach Jaskinia Niedźwiedzia, tajemnicza kopalnia uranu w Kletnie, uroczy wodospad Wilczki w Międzygórzu, czy słynny resort narciarski Czarna Góra, to tylko kilka z atrakcji, jakie warto zobaczyć w górach Masyw Śnieżnika.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Śnieżnik – gdzie leży? Dojazd, parkingi, mapa atrakcji

Gdzie leży Śnieżnik? Ten najwyższy szczyt pasma górskiego Masywu Śnieżnika położony jest na terenie Sudetów wschodnich. Jest to obszar województwa dolnośląskiego, teren Ziemi Kłodzkiej, a dokładniej powiat Kłodzki.


Jak dojechać na Śnieżnik? Na szczyt możesz ruszyć z kilku miejscowości, najpopularniejsze z nich to: Międzygórze, Kletno, Sienna i Bolesławów. Dojazd pod szlaki jest możliwy drogą nr 392 kierunek Bystrzyca Kłodzka – Stronie Śląskie.

Gdzie zaparkować samochód idąc na Śnieżnik? Jeśli ruszasz z Międzygórza to możesz zaparkować na bezpłatnym parkingu na końcu wsi ulica Śnieżna, tuż przy wejściu na czerwony szlak. W Kletnie są płatne parkingi około 1 km od Jaskini Niedźwiedziej. Natomiast w Siennej najwięcej parkingów jest przy wyciągu na Czarną Górę.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Czy wejście na Śnieżnik jest trudne? Zdecydowanie trasa na Śnieżnik nie jest trudna, ani bardzo ciężka. Musisz mieć jedynie na uwadze, że mamy 720 m przewyższenia do pokonania, więc z pewnością przyda się dobra kondycja.

Czy na Śnieżnik można iść z dzieckiem? Jeśli planujesz na Śnieżnik wybrać się z całą rodziną to możesz ruszać śmiało nawet z dzieckiem, ale pod warunkiem, że ma już na koncie górskie wypady. Szlak na Śnieżnik dla malucha może okazać się zbyt forsowny, zresztą trasa w pętli to przynajmniej 4,5 h na szlaku i 12,5 km w nogach.

1. Skąd najlepiej wyjść na Śnieżnik? Najpopularniejszy i łatwy szlak na Śnieżnik z Kletna

Z jakiej miejscowości warto iść na Śnieżnik i jaki szlak wybrać? Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych i zarazem najkrótszych tras na Śnieżnik jest szlak z miejscowości Kletno.

Trasa w jedną stronę liczy 6,3 km. Ile czasu zajmuje wejście na Śnieżnik? Na przejście szlaku na Śnieżnik potrzebujemy około 2h 50 minut.

Z Kletna ruszamy najkrótszym szlakiem na Śnieżnik. Samochód możesz zostawić na jednym z kilku płatnych parkingów (około 15 zł/dzień). Stąd kierujemy się żółtym szlakiem. Pierwsze 1,5 km to asfaltowa droga, którą docieramy do jednej z największych atrakcji Sudetów, jaką jest Jaskinia Niedźwiedzia.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najpiękniejsza jaskinia na Dolnym Śląsku

Ile się idzie z Jaskini Niedźwiedziej na Śnieżnik? Po 30 minutach wchodzimy już na szutrową drogę, która co chwila wpada w wąski górski szlak. Cały czas trzymamy się żółtego szlaku. Idziemy wzdłuż potoku Kleśnica, podejście jest dość intensywne, a po kolejnych 2,4 km i około 1h 10 min meldujemy się na Przełęczy Śnieżnickiej. Tutaj żółty szlak łączy się z czerwonym, a my już łagodnie idziemy w kierunku schroniska na Śnieżniku.

20 minut później jesteśmy już na Hali pod Śnieżnikiem. Od 1871 roku stoi na niej kultowe schronisko, w którym działa bufet. Jednak zajrzymy tu na powrocie, bo jeszcze kawałek trasy przed nami.

Spod schroniska kierujemy się zielonym szlakiem prosto na szczyt. Podejście zajmuje 45 minut, idziemy cały czas wąskim szlakiem przez rezerwat Śnieżnik Kłodzki. W pewnym momencie trasa prowadzi granicą Polski i Czech. W końcu docieramy na Śnieżnik, czeka tu na nas wieża widokowa i kilka ciekawostek!

2. Najładniejszy i najciekawszy szlak na Śnieżnik, trasa w pętli  z Międzygórza – ile się idzie, jaki szlak wybrać?

Równie popularnym miejscem startu na Śnieżnik jest miejscowość Międzygórze, to tutaj znajdziesz najładniejsze szlaki na Masyw Śnieżnika. Jakim szlakiem wejść na Śnieżnik z Międzygórza? Świetną opcją jest trasa w pętli na Śnieżnik.

Najciekawszy szlak w pętli na Śnieżnik: Międzygórze – Śnieżnik – Pod Żmijowcem – Góra Parkowa – Międzygórze. Trasa w pętli liczy 14,8 km, a czas jej przejścia to 5h.

Szlak zaczynamy z bezpłatnego parkingu w Międzygórzu na ulicy Śnieżnej. Stąd kierujemy się czerwonym szlakiem wzdłuż potoku Wilczka. Trasa wije się malowniczo leśną ścieżką. Ile trwa wejście na Śnieżnik z Międzygórza? Po 2h i około 4,3 km docieramy na Halę pod Śnieżnikiem. Stąd czeka nas jeszcze 45 minut podejścia zielonym szlakiem na szczyt i wieżę. To najkrótszy szlak na Śnieżnik!

Natomiast ze szczytu Śnieżnika wracamy pod schronisko tą samą trasą, ale do Międzygórza kierujemy się już żółtym szlakiem najpierw do Śnieżnickiej Przełęczy, a następnie niebieskim. Szlak prowadzi nad Pod Żmijowcem i przez szczyt Góra Parkowa 784 m. Zejście ze Śnieżnika do Międzygórza trwa 2h 15 minut. To najciekawszy szlak w pętli na Śnieżnik.

3. Szlak na Śnieżnik z Czarnej Góry – jak długo się idzie?

Równie popularną trasą na Śnieżnik jest szlak z Czarnej Góry, a w zasadzie z miejscowości Sienna. Trasę zaczynamy wtedy przy dolnej stacji kolejki linowej, którą możesz wjechać na szczyt Czarna Góra 1205 m, skrócisz wtedy szlak o godzinę. Zimą działa tutaj słynny narciarski kurort.

Jak wejść na Śnieżnik z Czarnej Góry? Najlepszą opcją jest rozpoczęcie trasy z Przełęczy Puchaczówka, gdzie od razu z parkingu wchodzimy na czerwony szlak. Po 50 minutach jesteśmy na Czarnej Górze. Następnie mijamy Żmijową Polanę, Skały Nowowiejskie z punktem widokowym i szczyt Żmijowiec 1153 m.

Kolejno meldujemy się przy schronisku, a po przejściu w sumie 10 km jesteśmy na Śnieżniku. Na przejście szlaku z Siennej przez Czarną Górę trzeba liczyć 4h  w jedną stronę.

Schronisko pod Śnieżnikiem – historia i ciekawostki

Historia schroniska na Śnieżniku sięga już 1871 roku, właśnie wtedy powstał tutaj obecny budynek, który na początku pełnił rolę gospody. Choć już wcześniej, bo w 1807 roku na szerokiej hali pojawiła się drewniana “Szwajcara”, czyli zagroda pasterska z mleczną farmą. Do schroniska poprowadzono wtedy kilka szerokich dróg, więc nawet zimą dojazd saniami był możliwy. Najsłynniejszym opiekunem schroniska był Zbyszek Fastnacht, zresztą schronisko nosi jego imię.

Dziś schronisko pod Śnieżką jest po modernizacji, może w nim nocować 48 osób, a oprócz tego działa tutaj bufet, jego specjalnością są szarlotka z leśnymi jagodami, pierogi i regionalne piwo Śnieżnik. Co więcej, schronisko organizuje również ciekawe wydarzenia, jak chociażby festiwal z turystyką górską, koncerty i rajdy.

Śnieżnik 1423 m – najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika

Szczyt Śnieżnika zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim mierzy aż 1423 m n.p.m. Co plasuje go na drugiej pozycji w polskich Sudetach (najwyższa jest Śnieżka). Wzgórze dzielimy z Czechami, bo przez szczyt przebiega granica. Od bezleśnego wierzchołka wzgórza odchodzi aż 6 grzbietów.

Co ciekawe, szczyty Masywu Śnieżnika są też europejskim działem wodnym, to znaczy, że z ich jego zboczy spływają rzeki, jakie trafiają później do trzech mórz Bałtyckiego, Północnego i Czarnego!

Co jest na szczycie Śnieżnika? Najsłynniejszą atrakcją Śnieżnika jest dziś nowoczesna wieża widokowa. Natomiast po czeskiej stronie widać ślady fundamentów schroniska, które działało w latach 1912-1971, ale niestety nie przetrwało trudnych warunków, jakie panują na szczycie zimą. Tuż obok stoi kamienna rzeźb słonia.

Wieża widokowa na Śnieżniku – co widać?

W 2022 roku na szczycie Śnieżnika stanęła licząca 34 m wysokości wieża widokowa. Ta ciekawa konstrukcja zrobiona jest z metalu, szkła i kamienia. Niektórzy śmieją się, że z oddali przypomina potężny blender, ale spełnia w 100% swoje zadanie, a wejście na wieżę Śnieżniku jest bezpłatne.

Jak się okazuje nie jest to pierwsza wieża na Śnieżniku, bo już w 1899 roku turyści mogli tu wejść na słynną wieżę cesarza Wilhelma I. Jej kamienna konstrukcja składała się z dwóch baszt, miała 6 kondygnacji i liczyła 33,5 m. Z powodu złego stanu technicznego w 1973 roku wysadzono ją w powietrze, a resztki kamieni do dziś można znaleźć na szczycie.

Co widać że Śnieżnika? Mamy stąd genialną panoramę na cztery strony świta. U stóp leżą góry Masywu Śnieżnika, nieco dalej jest widok na góry Złote i Bialskie, a w oddali widać również Góry Stołowe i Sowie, a przy dobrej widoczności Karkonosze.

Co warto zobaczyć pod Śnieżnikiem?

  • Kopalnia Uranu w Kletnie to jedna z ciekawszych atrakcji Sudetów. Zaglądając w tajemnicze otchłanie gór Masywu Śnieżnika mamy niepowtarzalną okazję przemierzyć odcinek sztolni nr 18, podziwiać kolorowe fluoryty, ametysty i kwarce, a także zobaczyć z bliska prawdziwą bryłę uranu. Dzięki opowieściom przewodnika możemy poznać też sporo ciekawostek dotyczących tajemniczego wydobycia uranu na Dolnym Śląsku.

Kopalnia Uranu Kletno – zwiedzanie niezwykłej atrakcji Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej

  • Igliczna to wyjątkowy szczyt Sudetów, na którego zboczu stoi słynne sanktuarium Maria Śnieżna. To miejsce kultu religijnego liczy ponad 170 lat i dodatkowo serwuje nam genialną panoramę na Ziemię Kłodzką. Ale to nie koniec atrakcji, bo na Igliczną możesz dotrzeć chociażby szlakiem z Międzygórza przez zachwycający wodospad Wilczki i genialny Ogród Bajek.

Igliczna – zwiedzanie Sanktuarium Maria Śnieżna, szlak z Międzygórza

Plan Wypadu na Śnieżnik

Dojazd: województwo dolnośląskie, Międzygórze, Kletno lub Sienna

Parking: bez płatny parking ul. Śnieżna, 57-514 Międzygórze

Bilety Wstępu:

  • Wieża na Śnieżniku – wstęp bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 1h30 min, dystans 4 km

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments