Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat. Dodaj do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piwniczna Zdrój to uzdrowisko, w którym możemy uleczyć nasze ciało oraz odnowić ducha przez bezpośredni kontakt z dziką przyrodą i zjawiskowymi widokami.

Na południu Małopolski, tuż przy granicy ze Słowacją leży niewielkie uzdrowisko Piwniczna Zdrój. Jakie góry są w Piwnicznej Zdroju? To typowo górskie miasteczko, które malowniczo wkomponowało się w dolinę wijącej się rzeki Poprad i otaczających ją dookoła zalesionych szczytów Beskidu Sądeckiego ze wzgórzem Kicarz na czele.

Co warto zobaczyć w Piwnicznej? Miasto rozwija się po obu stronach rzeki, od zachodniej strony jest maleńki rynek z kościołem, urzędem miasta, szkołą i wszystkimi ważnymi administracyjnie i handlowymi miejscówkami. Natomiast po wschodniej stronie Popradu mamy bardziej zaciszną część Piwnicznej z Pijalnią Artystyczną, klimatycznymi ogrodami i ujęciami wody mineralnej z rozlewnią Piwniczanki.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Piwniczna Zdrój – jak dojechać, gdzie leży? Mapa atrakcji

Piwniczna-Zdrój to jedno z mniejszych uzdrowisk jakie znajdziesz w Małopolsce. To niezwykle urocze miasteczko leży w dolinie rzeki Poprad, na krańcu Polski w sąsiedztwie granicy ze Słowacją.

Jak dojechać do Piwnicznej? Jeśli wybierasz się tutaj swoim samochodem to wystarczy kierować się drogą nr 87 z Nowego Sącza. Natomiast bez większych problemów dojedziesz tu również pociągiem, albo autobusem.

Gdzie zaparkować w Piwnicznej-Zdrój? W mieście jest sporo bezpłatnych parkingów, śmiało możesz zaparkować na Rynku, czy też przy Pijalni Artystycznej w sąsiedztwie Popradu.


Na powyższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie najciekawsze atrakcje Piwnicznej-Zdrój, dzięki temu łatwiej znajdziesz parking, pijalnię wód, czy widokowe punkty.

1. Piwniczna-Zdrój i ciekawe atrakcje wokół Rynku, co warto zobaczyć?

Zwiedzanie uzdrowiska Piwniczna Zdrój najlepiej rozpocząć od gwarnej części miast, czyli od Rynku. Już w jego centralnym punkcie mamy okazję zobaczyć ciekawą zabytkową studnię, która pamięta jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Dawniej służyła za cysternę na wodę pitną oraz zbiornik do gaszenia pożarów, z którymi często zmagała się Piwniczna. Dziś nad studnią góruje oczywiście figurka św. Floriana, która jako jedyna oryginalna część studni ocalała z pożaru.

Sam rynek w Piwnicznej jest też ciekawy, bo wciąż zdobią go kamienie tzw. otoczaki, czyli “kocie łby”. Wokół Rynku znajdziemy też XIX wieczne mieszczańskie domy, a w pod jednym z nich są nawet gotyckie piwnice, w których mieszkańcy przechowywali węgierskie wino. Na Rynku jest również Ratusz z pomnikiem upamiętniającym poległych podczas II wojny światowej mieszkańców Piwnicznej oraz klimatyczne kawiarenki.

Muzeum Regionalne prezentuje nam wystawę narciarstwa. Tuż obok warto zaglądnąć do punktu Informacji Turystycznej po przydatne mapki i darmowe przewodniki. Na tle małych domków miasta wyróżnia się Kościół w Piwnicznej, który liczy już ponad 130 lat. Niestety wcześniejsze zabytkowe świątynie spłonęły w pożarze. Tuż za kościołem na łagodnym zboczu jest punkt widokowy i park religijno – turystyczny z figurami świętych i patronów miasta oraz sporą wiatą turystyczną.

2. Uzdrowisko Piwniczna-Zdrój, pijalnia wód i odwiert Piwniczanki

Po wschodniej stronie Popradu z dala od gwarnego Rynku, jest prawdziwa oaza spokoju. Tutaj znajdziemy między innymi Park Zdrojowy i elegancką Pijalnię Artystyczną z podświetlaną fontanną. Swoim wyglądem pijalnia przypomina dworek, wewnątrz możemy zobaczyć rozmaite wystawy, a nawet wziąć udział w koncercie. Oprócz tego działa tutaj restauracja, a na środku sali dostojnie płynie zdrój darmowej wody źródlanej.

Nieco dalej w otoczeniu gustownych ogrodów jest druga, tzw. Mała Pijalnia na świeżym powietrzu, której źródełko ozdabia ażurowa altana. Wody Piwnicznej to głównie szczawy, czyli wysoko zmineralizowane i kwaśne zdroje.

Szczególnie polecane w leczeniu chorób układu trawiennego i oddechowego, a na taki leczniczy pobyt możemy się wybrać do sanatorium Limba. W tej części Piwnicznej, która nazywa się Zawodzie, jest również rozlewnia słynnej butelkowanej wody Piwniczanka.

3. Park Węgielnik Skałki w Piwnicznej Zdrój – atrakcje dla dzieci

Zaledwie kilometr od centrum Piwnicznej jest Park Węgielnik – Skałki. Co ciekawe na jego wzgórzu możemy wejść do zrekonstruowanych okopów z czasów II wojny światowej. Oprócz tego spacerując po leśnych ścieżkach, możemy dotrzeć do drewnianej wieży widokowej i leśnego placu zabaw z boiskiem. Jednak największe wrażenie robi metalowa platforma widokowa na skałkach, która wydaje się być zawieszona nad przepaścią.

Z doliny możemy do niej dotrzeć po drewnianych schodkach. Albo wybrać nieco bardziej ekstremalne wejście, czyli wspinaczkę po łańcuchach na specjalnie przygotowanej trasie. My oczywiście wybraliśmy bardziej wymagającą ścieżkę. Kolejnym punktem widokowym, jest południowe zbocze parku, przy figurce Matki Boskiej. Tutaj mamy piękną panoramę na wijący się w dolinie Poprad i towarzyszące mu tory kolejowe.

4. Eliaszówka – łatwy szlak do wieży widokowej z Piwnicznej

Eliaszówka to dość niepozorny szczyt w Beskidzie Sądeckim, który jednak cieszy się dość sporą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, czy osób początkujących. Wszystko za sprawą łatwej trasy z Obidzy, jaką pod wieżę na Eliaszówce dojdziemy w niecałą godzinę.

Jednak równie ciekawy jest sam szlak, który biegnie polsko-słowacką granicą. Znajdziemy na nim edukacyjne tablice z przyrodniczymi ciekawostkami, punkty widokowe na Suchą Dolinę z popularnym ośrodkiem narciarskim, a już na szczycie zadaszoną altanę z miejscem na ognisko oraz wieżę widokową.

Eliaszówka – wieża widokowa w Beskidzie Sądeckim, najkrótszy szlak z Obidzy

5. Piwniczna-Zdrój łatwe szlaki i ciekawe atrakcje dla dzieci również zimą

Piwniczna Zdrój to nie tylko uzdrowisko z leczniczymi wodami, czy dawne zabytkowe miasteczko na szlaku handlowym. Piwniczna to też świetna baza wypadowa na szlaki turystyczne w Beskid Sądecki. Najbliżej z centrum miasta mamy na szczyt Kicarz 704 m n.p.m., który widać z każdego miejsca w Piwnicznej.

Trasa z Rynku na Kicarz to około 2,2 km w jedną stronę, a czas przejścia 1h 15 minut.

Na nieco dłuższą wędrówkę z centrum Piwnicznej możemy wyruszyć żółtym szlakiem na Niemcową 963 m n.p.m. To bardzo widokowa trasa, bo pniemy się cały czas zboczem polan i pastwisk. Dodatkowo mijamy klimatyczną Chatę pod Kamiennym Groniem.

Trasa z centrum Piwnicznej liczy 6,3 km w jedną stronę, dystans ten pokonamy w 2h 50 min.

6. Radziejowa – szlak z Piwnicznej na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Marzą Ci się przepiękne panoramy z oszołamiającymi widokami, przyjemne leśne szlaki, na których nie spotkasz wielu turystów, a do tego prawdziwa dzika przyroda? Świetnie się składa, bo właśnie to wszystko znajdziesz w Beskidzie Sądeckim.

To potężne pasmo górskie porastają prastare lasy puszczy karpackiej, a okoliczne doliny poprzecinane są górskimi potokami. Czy nie brzmi to ciekawe? Dorzucam jeszcze do tego wieże widokowe, dzięki którym możemy do woli chłonąć do woli przepiękne widoki, a także łapać bajkowe wschody i zachody słońca.

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.

Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

7. Dolina Popradu i największy w Małopolsce Popradzki Park Krajobrazowy

Nad jaką rzeką leży Piwniczna-Zdrój? Poprad to górska rzeka, która swoje źródła ma po słowackiej stronie Tatr. Co ciekawe, wbrew logice nie płynie jak inne słowackie rzeki na południe, ale opływa Tatry i obiera kierunek północny, by połączyć się z Dunajcem. Dolina Popradu to prawdziwa petarda dla miłośników aktywnego wypoczynku. Możemy tutaj wybrać się zarówno na szalony rafting, przejażdżkę trasą rowerową, czy wypad na górski szlak.

Jednak dolina odkrywa też przed nami swoje najpiękniejsze skarby, czyli małe miasteczka i uzdrowiska – Muszyna, Żegiestów, Rytro, czy Stary Sącz. Nie brakuje tutaj i nowoczesnych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego leśnego mola, uroczej kładki na Bobrowisku, czy widokowych punktów jak ślimak w Woli Kroguleckiej.

Najcenniejszy przyrodniczo teren doliny chroni Popradzki Park Krajobrazowy, największy w Małopolsce. Powstał w 1987 roku jako drugi w Karpatach, dziś obejmuje sporą część Beskidu Sądeckiego.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

8. Zamek Rytro – genialna atrakcja Beskidu Sądeckiego

Świetną historyczną atrakcją doliny Popradu są ruiny zamku w Rytrze. Ta 8 wiekowa warownia serwuje nam garść tajemniczych legend i opowieści. Wysokie zamkowe wzgórze wznosi się 463 m n.p.m. więc jest to świetny punkt widokowy na rzekę Poprad oraz szczyty Beskidu Sądeckiego. Zobaczysz tu idylliczny krajobraz, w którym można się zakochać.

Do dziś z potężnej twierdzy zostało niewiele, choć i tak ruiny zamku w Rytrze prezentują się bardzo interesująco. Po ostatniej renowacji możemy wejść na dziedziniec zamku, obejść jego mury, czy stanąć przy zamkowej wieży. To kolejna darmowa atrakcja nad Popradem, którą możemy zwiedzać o każdej porze roku.

Zamek w Rytrze – tajemnicze ruiny z zachwycającymi widokami

9. Platforma widokowa „Ślimak” Wola Krogulecka – co warto zobaczyć w okolicy Piwnicznej-Zdrój?

Wola Krogulecka to niewielka wioska, która leży na wzgórzu Dzielnica w Malowniczym Beskidzie Sądeckim. Jej największą atrakcją jest platforma widokowa ślimak, z której roztacza się zjawiskowa panorama na dolinę Popradu.

Ta nietypowa konstrukcja nie przypomina standardowych wież widokowych, jakie zobaczymy na szczytach Beskidu Sądeckiego. Wszystko dlatego, że nic nie zasłania nam tutaj widoków. Platforma jedynie ma nas zachęcić do odwiedzenia najwyżej położonej miejscowości gminy Stary Sącz. Dlatego jest to atrakcja uwielbiana przez turystów, łatwo dostępna, darmowa i bardzo widokowa.

Wola Krogulecka – platforma widokowa ślimak w Beskidzie Sądeckim

10. Piwniczna-Zdrój szlak rowerowy Velo Poprad – atrakcje dla wielbicieli rowerowych wypraw

Jeśli jesteś pasjonatem rowerowych wypadów to świetnie się składa, bo Dolina Popradu to idealne miejsce dla rowerzystów, a jej atrakcje możemy odkrywać na dwóch kółkach. Szlak rowerowy doliny Popradu EuroVelo 11 ma niecałe 60 km i biegnie trasą Głównego Karpackiego Szlaku Rowerowego.

Wypad możemy rozpocząć chociażby w miejscu ujścia Popradu do Dunajca i podążać w górę rzeki przez Piwniczną-Zdrój, aż do Muszyny, a nawet dalej w kierunku Krynicy. Co ważne, na całym odcinku Doliny Popradu mamy kilka stacji kolejowych. A więc możemy dotrzeć pociągiem na przykład do Muszyny i przejechać trasę tylko w jednym kierunku.

Jak wygląda szlak rowerowy Doliny Popradu? Do pokonania jest w sumie 370 m przewyższenia, co jak na górski szlak nie jest zbyt dużo. Trasa cały czas biegnie wzdłuż Popradu, głównie bocznymi asfaltowymi ścieżkami lub publicznymi drogami.

Przerzucone nad Popradem kładki, darmowe ujęcia wody mineralnej, w których możemy zatankować bidon, niewielkie beskidzkie miejscowości, jakie skrywają w sobie chociażby zabytkowe świątynie to ciekawe atrakcje, które czekają na nas na trasie. Zdecydowanie szlak rowerowy Doliną Popradu to kolejna super propozycja na aktywny weekend dla całych rodzin.

Piwniczna Zdrój to wyjątkowe małopolskie uzdrowisko, w którym można odnaleźć dosłownie wszystko. Jeśli szukasz chwili wytchnienia, tutaj ją zdecydowani znajdziesz. To kameralne miasteczko, może pochwalić się bogactwem zdrowotnych wód mineralnych, wyjątkowym krajobrazem i ciekawymi atrakcjami. Zatem Piwniczna to dobry kierunek na udany wypad.

Plan wypadu do Piwnicznej Zdrój

Dojazd: woj. małopolskie, 33-350 Piwniczna-Zdrój

Parking: bezpłatny parking przy ul. Tadeusza Kościcuszki i Rynek

Bilety Wstępu:

  • Pijalnia Artystyczna w Piwnicznej – wstęp bezpłatny
  • Platforma widokowa w parku Węgielnik – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: na zobaczenie atrakcji Piwniczne najlepiej przeznaczyć cały weekend

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments