Czwarta z kolei wieża widokowa, ruiny dawnego schroniska i szczyt Korony Gór Polski, który nie leży w Polsce. Góry Orlickie odkrywają przed nami intrygujące ciekawostki i zarazem serwują bajkowe panoramy. Trasa na Orlicę to idealna propozycja na krótki i bardzo widokowy wypad na szlak.

Góry Orlickie to malowniczy zakątek Sudetów Środkowych, wznoszą się ponad terenami Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Jednak same szczyty nie są wyjątkowo wysokie, a najwyższa Orlica osiąga wysokość 1084 m n.p.m. Orlica to również szczyt graniczny, a jej wierzchołek znajduje się już po stronie Czech.

Choć z pozoru Orlica jest mało wyróżniającym się szczytem, to jednak może pochwalić się ciekawą historią oraz świetną najnowszą atrakcją. Mowa o wieży widokowej, dzięki której o poranku możemy zobaczyć wyjątkowe zjawisko, czyli morze mgieł, które zalewają doliny i unoszą przy tym szczytu Sudetów.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Orlica – dojazd, parking, mapa

Jak najłatwiej dojechać w Góry Orlickie? Wystarczy kierować się na popularne uzdrowisko Duszniki-Zdrój, dojedziemy tu drogą nr 8 z Kłodzka. Następnie skręcamy do dzielnicy Zieleniec droga nr 389, po 7 km jesteśmy już na parkingu.

Gdzie zaparkować samochód w Zieleńcu? Bezpłatny parking znajdziesz tuż przy główniej drodze, w sąsiedztwie pensjonatu Przystanek Alaska, oznaczony na mapach jako „Parking przy Kamieniu Rübartscha”. Tu również zaczyna się nasz zielony szlak na Orlicę.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Najkrótszy szlak na Orlicę z Zieleńca, czyli alpejskiej osady Gór Orlickich

Żeby zdobyć najwyższy szczyt gór Orlickich nie trzeba dużego wysiłku. Spacer w jedną stronę najkrótszym szlakiem zajmuje niecałą godzinę, a szlak to w zasadzie szeroka szutrowa droga. Skąd wejść na Orlicę? Trasę rozpoczynamy w Zieleńcu, malowniczej dzielnicy uzdrowiska Duszniki-Zdrój.


Zieleniec pięknie wkomponowany jest w stoki Gór Orlickich i bardzo często porównuje się go do alpejskich wiosek. Nic dziwnego, wyjątkowy mikroklimat i urocze pensjonaty bardzo nawiązują swoim wyglądem do alpejskiego stylu. Zieleniec to też jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. Zima może trwać tutaj nawet przez 150 dni w roku, a zatem to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa.

Już na parkingu napotykamy na mała ciekawostkę, a jest nią kamień z pamiątkową tablicą, poświęcony osobie Heinricha Rübartscha. Co ciekawe, to on jako pierwszy zaczął rozsławiać uroki Zieleńca i całych Gór Orlickich. Zapoczątkował tutaj ruch turystyczny, bardzo przyczyniła się też do tego budowa wież widokowych na Orlicy oraz schroniska turystycznego.

Idziemy zatem dalej… Podejście na Orlicę nie jest wymagające, wręcz dziecinnie łatwe, dlatego to świetna trasa dla całych rodzin. Do przejścia w jedną stronę mamy około 2 km szutrową drogą. Spacer zaczynamy już na wysokości 900 m n.p.m. zatem pokonania zostaje nam jedynie 160 metrów przewyższenia, także bułka z masłem. Idziemy więc wolnym krokiem i z wielką przyjemnością wśród pachnących jodeł i szumiących srebrzystych buków.

Wieża widokowa na Orlicy

Ile się wchodzi na Orlicę? Po godzinie spaceru docieramy do nowiutkiej wieży widokowej. To już 4 wieża jaka stanęła na Orlicy! Niestety wcześniejsze drewniane konstrukcje nie przetrwały próby czasu i sił natury. Oprócz tego na Orlicy możemy dopatrzeć się również intrygujących ruin. To pozostałości fundamentów dawnego schroniska, które niestety spłonęło w 1946 roku.

W 2021 roku pod szczytem Orlicy, powstaje po raz kolejny wieża widokowa. Wieża liczy 25,5 metrów wysokości, jej kamienna podstawa powstała z łupka krystalicznego, z którego zbudowany jest cały masyw. Dolna część wieży to dodatkowo zadaszona wiata z ławeczkami oraz niewielki schron turystyczny.

Na najwyższym tarasie widokowym możemy dodatkowo podejrzeć okolicę z darmowych lunet. Dzięki nim możemy dopatrzeć się wieży na Śnieżniku, Wielkiej Destnej, czy Jagodnej. Panorama Sudetów zachwyca! Przy dobrej widoczności jak na dłoni widzimy nawet odległe o 60 km pasmo Karkonoszy ze Śnieżką na czele.

Orlica 1084 m n.p.m. – szczyt Korony Gór Polski, który nie leży w Polsce?

Niespełna 70 metrów od wieży widokowej, już na terenie Czech znajduje się szczyt Orlicy, po czesku zwany Vrchmezí. Pomimo, że najwyższy wierzchołek jest już u naszych południowych sąsiadów to i tak Orlica znalazła się w Koronie Gór Polski, jako najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich.

Natomiast najwyższym w ogóle szczytem całego pasma Gór Orlickich jest czeska Velka Destna, która liczy 1115 m n.p.m. Dziś na szczycie Orlicy stoi pomnik, który upamiętnia wizytę cesarza Józefa II, Fryderyka Chopina oraz prezydenta Ameryki Johna Quincy Adamsa. Z Orlicy możemy wrócić do Zieleńca tym samym zielonym szlakiem w około 40 minut. Dłuższy wariant to czerwony szlak przez Czechy.

Co warto zobaczyć w okolicy?

  • Torfowisko pod Zieleńcem jest zjawiskowym cudem przyrody. Ten wyjątkowy rezerwat chroni potężny obszar prastarego torfowiska. Tylko tutaj możemy stanąć oko w oko z mięsożerną rosiczką, czy też przemierzyć urocze drewniane kładki wśród bagien. Zdecydowanie to jedna z ciekawszych atrakcji gór Bystrzyckich, dostępna w dodatku dla całych rodzin.
Torfowisko pod Zieleńcem – syberyjska tundra w Sudetach
  • Jagodna to najwyższe wzniesienie Gór Bystrzyckich. Dziś największą atrakcją Jagodnej jest wieża widokowa, z której również mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką. Sprawdź koniecznie!
Jagodna – szlak najwyższy szczyt gór Bystrzyckich, wieża widokowa, schronisko

Wypad w Góry Orlickie to ciekawy plan na aktywny wypoczynek w Sudetach. Okoliczne szlaki sprzyjają nie tylko turystyce pieszej, ale możemy tu również pojeździć na trasach rowerowych, a zimą na świetnych szlakach do nart biegowych. Orlica dzięki wieży znowu zyskała uznanie i chętnie odwiedzają ją turyści, dlatego najlepiej wyrusz na nią wcześnie rano, żeby mieć ją tylko dla siebie. Co więcej o poranku mamy większe szanse na zobaczenie genialnego zjawiska, czyli morza chmur, które niczym miękka pierzyna przykrywają doliny.

Plan Wypadu na Orlicę

Dojazd: woj. dolnośląskie, droga nr 389 kierunek Duszniki Zdrój – Lasówka, Zieleniec, 57-340 Duszniki-Zdrój

Parking: bezpłatny parking w Zieleńcu, współrzędne 50.347477, 16.381006

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Orlicy jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w pętli: 2h, dystans 4 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Bardzo piękne miejsce, polecam każdemu
SUPER SPACER *****

Barbara
Barbara
4 miesięcy temu

Byliśmy na majówkę, piękna i malownicza trasa, piękne widoki z wieży, polecam.

Mateusz
Admin
Mateusz
4 miesięcy temu
Reply to  Barbara

Jeśli pogoda dopisze to widoki są niesamowite. Nam towarzyszyło może chmur w dolinie. Widać było Śnieżkę i Śnieżnik. Bardzo dobrze wspominamy tę wycieczkę.