Czwarta z kolei wieża widokowa, ruiny dawnego schroniska i szczyt Korony Gór Polski, który nie leży w Polsce. Góry Orlickie odkrywają przed nami intrygujące ciekawostki i serwują bajkowe panoramy.

Góry Orlickie to malowniczy zakątek Sudetów Środkowych, wznoszą się ponad terenami Kotliny i Ziemi Kłodzkiej. Jednak same szczyty nie są wyjątkowo wysokie, a najwyższa Orlica osiąga wysokość 1084 m n.p.m. Orlica to również szczyt graniczny, a jej wierzchołek tak naprawdę znajduje się już po stronie Czech. Choć z pozoru Orlica jest mało wyróżniającym się szczytem, to jednak może pochwalić się ciekawą historią oraz świetną najnowszą atrakcją. Mowa o wieży widokowej, dzięki której o poranku możemy zobaczyć wyjątkowe zjawisko, czyli morze mgieł, które zalewają doliny i unoszą przy tym szczytu Sudetów.

Zieleniec – alpejka osada w górach Orlickich

Żeby zdobyć najwyższy szczyt gór Orlickich nie trzeba dużego wysiłku. Spacer w jedną stronę najkrótszym szlakiem zajmuje niecałą godzinę, a szlak to w zasadzie szeroka szutrowa droga. Trasę rozpoczynamy w Zieleńcu, malowniczej dzielnicy uzdrowiska Duszniki – Zdrój. Zieleniec pięknie wkomponowany jest w stoki gór Orlickich i bardzo często porównuje się go do alpejskich wiosek. Nic dziwnego, wyjątkowy mikroklimat i urocze pensjonaty bardzo nawiązują swoim wyglądem do alpejskiego stylu. Zieleniec to też jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. Zima może trwać tutaj nawet przez 150 dni w roku, zatem to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa.

Szlak na Orlicę z Zieleńca

Spacer na Orlicę możemy rozpocząć z dowolnego pensjonatu w Zieleńcu, lub zaparkować samochód na niewielkim parkingu przy zielonym szlaku na Orlicę. Na samym początku napotykamy na kamień z pamiątkową tablicą, który poświęcony jest osobie Heinricha Rübartscha. To on jako pierwszy zaczął rozsławiać uroki Zieleńca i całych Gór Orlickich. Zapoczątkował tutaj ruch turystyczny, bardzo przyczyniła się do tego budowa wież widokowych na Orlicy oraz schroniska turystycznego. Podejście na Orlicę nie jest wymagające, dlatego to świetna trasa dla całych rodzin. Do przejścia w jedną stronę mamy około 2 km szutrową drogą. Przewyższenie też nie jest duże, a przez to że zaczynamy spacer już na wysokości 900 m n.p.m. to do pokonania zostaje nam niecałe 200 metrów przewyższenia. Spacer wolnym krokiem wśród pachnących jodeł i szumiących srebrzystych buków jest czystą przyjemnością.

Wieża widokowa na Orlicy

Po godzinie spaceru docieramy do nowiutkiej wieży widokowej. To już 4 wieża jaka stanęła na Orlicy! Niestety wcześniejsze drewniane konstrukcje nie przetrwały próby czasu i sił natury. Oprócz tego na Orlicy możemy dopatrzeć się również intrygujących ruin. To pozostałości fundamentów dawnego schroniska, które niestety spłonęło w 1946 roku. Po ponad pół wieku w 2021 roku pod szczytem Orlicy, powstaje po raz kolejny wieża widokowa. Dzięki niej możemy dziś zachwycać się pięknem Sudetów i podziwiać zachwycające panoramy. Przy dobrej widoczności jak na dłoni, pokazuje nam się nawet odległe o 60 km pasmo Karkonoszy ze Śnieżką na czele. Wieża liczy 25,5 metrów wysokości, jej kamienna podstawa powstała z łupka krystalicznego, z którego zbudowany jest cały masyw. Dolna część wieży to dodatkowo zadaszona wiata z ławeczkami oraz niewielki schron turystyczny. Na najwyższym tarasie widokowym możemy dodatkowo podejrzeć okolicę z darmowych lunet. Dzięki nim możemy dopatrzeć się wieży na Śnieżniku, Wielkiej Destnej, czy Jagodnej.

Orlica 1084 m n.p.m. – szczyt Korony Gór Polski nie leży w Polsce?

Kilkadziesiąt metrów dalej od wieży widokowej, już na terenie Czech znajduje się szczyt Orlica, po czesku zwana Vrchmezí. Pomimo, że najwyższy wierzchołek jest już w Czechach i tak Orlica znalazła się w Koronie Gór Polski, jako najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich. Natomiast najwyższym w ogóle szczytem całego pasma Gór Orlickich jest czeska Velka Destna, która liczy 1115 m n.p.m. Dziś na szczycie Orlicy stoi pomnik, który upamiętnia wizytę cesarza Józefa II, Fryderyka Chopina oraz prezydenta Ameryki Johna Quincy Adamsa. Z Orlicy możemy wrócić do Zieleńca tym samym zielonym szlakiem w około 40 minut. Dłuższy wariant to czerwony szlak przez Czechy.


Wypad w Góry Orlickie to ciekawy plan na aktywny wypoczynek w Sudetach. Okoliczne szlaki sprzyjają nie tylko turystyce pieszej, ale możemy tu również pojeździć na trasach rowerowych, a zimą na świetnych szlakach do nart biegowych. Orlica dzięki wieży znowu zyskała uznanie i chętnie odwiedzają ją turyści, dlatego najlepiej wyrusz na nią wcześnie rano, żeby mieć ją tylko dla siebie. Co więcej o poranku mamy większe szanse na zobaczenie genialnego zjawiska, czyli morza chmur, które niczym miękka pierzyna przykrywają doliny.

Plan Wypadu na Orlicę

Dojazd: do Zieleńca można się dostać z centrum Dusznik – Zdrój

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na zielony szlak

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Orlicy jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku na Orlicę: 1,5 – 2 godz.

Dystans: 4 km trasa w dwie strony, poziom trudności – łatwa

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu

Bardzo piękne miejsce, polecam każdemu
SUPER SPACER *****