Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów i kuracjuszy uzdrowisk Małopolski.

Muszyna może pochwalić się mianem jednej z najstarszych miejscowości Sądecczyzny. Dlatego oprócz zachwycającej przyrody możemy zobaczyć tutaj też i wiele zabytków. Wyjątkowy klimat Muszyny nadają okoliczne wzgórza, które porastają lasy puszczy karpackiej, powietrze jest tu wyjątkowo czyste, co oczywiście sprzyja zdrowiu kuracjuszy. Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju ogrody sensoryczne. Spacer wśród pachnących, szumiących i kolorowych roślin działa kojąco na każdy z naszych zmysłów, tworząc przy tym przyjemne doznania. Najstarszą budowlą w Muszynie jest zamek, który przy okazji ma nam do opowiedzenia ciekawą i wielowiekową historię miasta. Tu na wysokiej skarpie ponad doliną Popradu na miasto spoglądają ruiny kiedyś potężnej twierdzy. U jej podnóża znajdziemy kompleks dworski z ciekawym regionalnym muzeum.

Ogrody sensoryczne w Muszynie

Ogrody zmysłów to jedna z najciekawszych atrakcji Muszyny. Leżą na stokach Suchej Góry ponad kompleksem sanatoriów uzdrowiskowych. Dojście do ogrodów jest możliwe zarówno dla osób na wózkach inwalidzkich, jak i rodzin z małymi dziećmi. W ogrodach sensorycznych możemy przyjemnie spędzić czas na łonie natury i w otoczeniu zachwycających gór. Jednak to przede wszystkim ogrody terapeutyczne i edukacyjne np. dla osób niewidomych, czy z upośledzeniem umysłowym. Ogrody zmysłów podzielone są na kilka stref. Jedną z nich jest ogród zdrowia, wyposażony w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W ogrodzie zapachów możemy wdychać słodki zapach kwiatów, czy ostry zapach ziół jak mięty, albo czosnku niedźwiedziego.

Ogród dźwięku przyjemnie i kojąco szumi dzięki delikatnym śpiewom ptaków, kołyszącym się drzewom i niewielkiemu strumykowi. W ogrodzie dotyku możemy odkryć finezyjne formy roślin, a w ogrodzie smaku skosztować sezonowych owoców jak maliny, czereśnie i jabłek. Na szczycie ogrodu sensorycznego jest wieża widokowa. Z jej tarasu mamy jeszcze lepszą panoramę na wzgórza Beskidu Sądeckiego. Dodatkowo u jej podnóża warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku na jednym z obrotowych leżaków albo usiąść w kawiarni.

Na najmłodszych turystów w ogrodach czeka wyjątkowa strefa baśni i legend. Tutaj możemy zobaczyć chatki czarownicy, zielarki, czy mieszczki. Na tablicy informacyjnej możemy dowiedzieć się o tajemniczej legendzie związanej z diabłem Borutą i poznamy opowieści o ukrytym skarbie.

Zamek w Muszynie

Wznosi się na wysokiej skarpie wzgórza Baszta w zakolu rzeki Poprad oraz potoków Szczawnik i Muszynka. Położenie wydawałoby się idealne i bardzo trudne do zdobycia. Jednak jak to w historii z reguły bywa i tak nie uchroniło to zamku przed wojnami. Pierwszych informacji o zamku możemy dopatrzeć się już 7 wieków wstecz, zatem jest to najstarszy zabytek Muszyny. Zamek miał nadzorować przepływ towarów na szlaku handlowym w kierunku Węgier. Podobno jednym z zamkowych gości był sam Jan Kochanowski, po jego wizycie powstała fraszka pt. “Do starosty muszyńskiego”.


Zamkiem przez większość czasu władali krakowscy biskupi. Jednak po częstych najazdach i pożarach do dziś zostały tylko jego ruiny. Co nie znaczy, że nie warto ich zwiedzić, gdyż z tarasu widokowego mamy genialną panoramę na zakole Popradu. Dodatkowo przez wzgórze biegnie ciekawa ścieżka spacerowa parku Baszta. Na jej trasie zwiedzamy niewielką kapliczkę MB Dobrej Rady, według opowiadań jednemu z mieszkańców Muszyny właśnie tu ukazała się Maryja we śnie. Na ruinach zamku również możemy zobaczyć figurę Matki Boskiej, która stoi tu już od lat 30-tych. Zwiedzanie wzgórza możemy zakończyć przy źródle Anna. Pyszna źródlana woda jaka z niego bije ugasi nasze pragnienie i orzeźwi w letni upalny dzień.

Ogrody Biblijne w Muszynie

Ciekawym miejscem na mapie Muszyny są Ogrody Biblijne. Na obszarze ponad 1 ha możemy zobaczyć 5 tematycznych ogrodów. W każdym z nich są zasadzone rośliny jakie były wymienione w Biblii. Całość dodatkowo zdobią rzeźby i cytaty biblijnych tekstów. Spacer po ogrodzie zaczynamy od początków stworzenia świata, aż po czas zbawienia. Jest tu między innymi rajska brama, której strzeże anioł.

Kolejny ogród przedstawia krajobrazy biblijne, od pustyni, po winnice i pola uprawne. Nie zabrakło tu też atrakcji dla najmłodszych turystów zatem jest ogród dziecięcy, a ostatnim jest ogród zakochanych z labiryntem bukszpanu. W ogrodach podczas zwiedzania możemy pić źródlaną wodę z jednego z muszyńskich ujęć. Ogrody Biblijne można zwiedzać za darmo, ciekawą opcją jest również spacer po nich z lokalnym przewodnikiem.

Rynek w Muszynie

Centrum Muszyny i jego sercem jest oczywiście gwarny i tętniący życiem rynek. Wokół ratusza, przy pięknych kolorowych rabatach i w otoczeniu szumiącej fontanny chętnie zbierają się lokalsi i turyści. Okoliczne kawiarenki i restauracje kuszą lokalnymi smakołykami. Szczególnie ciekawie prezentuje się ulica Kościelna, która jak sama nazwa wskazuje doprowadzi nas do kościoła św. Józefa Oblubieńca oraz ogrodów Biblijnych. Sama zabudowa ulicy to niewielkie klimatyczne beskidzkie chatki, które leżą wzdłuż brukowanego i pięknie ukwieconego deptaku. Co ciekawe ich zabudowa została wpisana na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Podobno najstarsze domy w Muszynie malował sam wybitny Jan Matejko. Na rynku w Muszynie spotkamy również dwie małe, zabytkowe, ponad 250 letnie kapliczki św. Floriana i św. Nepomucena.

Nieopodal rynku w dawnym zespole dworskim warto zaglądnąć do Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, które mieści się w dawnym dworze starostów muszyńskich. Ekspozycja wewnątrz jest niewielka jednak bardzo istotna. Możemy tu zobaczyć pamiątki po dawnych mieszkańcach Muszyny, czyli Łemkach, starostach muszyńskich, czy też mieszczanach. Są tu przedmioty codziennego użytku z ciekawym kubkiem, który chronił przed zamoczeniem wąsów, są piękne kafle na piec, czy też prace samego Nikifora, najsłynniejszego Łemka.

Wody mineralne Muszyny

Największym bogactwem Muszyny są lecznicze wody mineralne, głównie szczawy. To właśnie dzięki temu naturalnemu bogactwu Muszynę odwiedza co roku tylu kuracjuszy i turystów. Jako uzdrowisko Muszyna działa już ponad 90 lat. Najczęściej przyjeżdżają tu osoby z problemami układu oddechowego, czy też trawienia. To właśnie z Muszyny pochodzi wiele rozlewni butelkowanych wód mineralnych jak Muszynianka, Cechini, Galicjana, Sopel, Polskie Zdroje.

Muszyńskie wody mineralne wspaniale uzupełniają brakujące w organizmie minerały, a w letni upalny dzień gaszą pragnienie. Co więcej w Muszynie możemy zaopatrzyć się również w darmową wodę. Wystarczy odwiedzić jedno z ogólnodostępnych źródeł jak np. w parku zdrojowym Baszta, przy źródle Anna, czy w ogrodach Biblijnych. Tutaj śmiało możemy przyjść z własnymi butelkami i napełnić je orzeźwiającą wodą.

Atrakcje Muszyny dla dzieci

Muszyna to ciekawy kierunek na wypad dla całych rodzin. W parku zdrojowym Zapopradzie na najmłodszych turystów czeka ciekawa atrakcja, czyli mini zoo. Ćwierkające ptaki, kudłate lamy, a nawet złote rybki. Atrakcją dla dzieci jest również możliwość karmienia kaczek i spacer wśród labiryntu kolorowych roślin. Na letni i upalny dzień najlepiej wybrać się odkryte baseny, czy rafting albo spływ kajakiem po rzece Poprad. Zimą natomiast działa tutaj lodowisko. W Muszynie nie brakuje też szlaków rowerowych z najciekawszym Głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym, który prowadzi od słowackiego Leluchowa, przez Muszynę, Piwniczną aż do Nowego Sącza. Natomiast jednym z najpopularniejszych szlaków pieszych jest trasa na Jaworzynę Krynicką, z której możemy w pogodny dzień zobaczyć Tatry.

Muszyna to zdecydowanie jedno z chętniej odwiedzanych małopolskich uzdrowisk. Wyjątkowy klimat, czyste powietrze i lecznicze wody mineralne przyciągają wielu kuracjuszy. Nie brakuje tu jednak i atrakcji dla całych rodzin jak Ogrody Sensoryczne, mini zoo, Ogrody Biblijne, czy liczne szlaki piesze, rowerowe i wodne. Muszyna to świetny kierunek na aktywny wypad w otoczeniu malowniczych wzgórz Beskidu Sądeckiego.

Plan wypadu do Muszyny

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, przez Muszynę przebiega Główny Karpacki Szlak Rowerowy

Parking: bezpłatny parking przy Alei Zdrojowej

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego” – bilet normalny 6 zł/os, bilet ulgowy 4 zł/os
  • Ogrody Biblijne – wstęp bezpłatny
  • Ogrody Sensoryczne – wstęp bezpłatny
  • Ruiny zamku w Muszynie – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania:

  • Na zwiedzanie Muszyny warto poświęcić minimum 4 – 5 godzin
0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments