Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Gdańsk to miasto morza, przepięknych zabytków i nowoczesnych miejsc rozrywki. To również stolica Pomorza oraz jedno z najstarszych miast Polski, które liczy już ponad tysiąc lat. Odkrywając najciekawsze atrakcje Gdańska mamy okazję poznać jego morską historię, zachwycić się niezwykłymi widokami i spędzić przyjemnie czas na jednej ze złotych plaż Bałtyku.

Spis treści

Gdańsk – informacje, ciekawostki, z czego słynie?

Stolicę województwa Pomorskiego, czyli Gdańsk zamieszkuje prawie 500 tys. osób. Zdecydowanie jest to miasto morza, stolica bursztynu i dawnego szlaku handlowego. Od lat Gdańsk był miastem bogatych kupców, zachwycających zabytków, a także piaszczystych plaż.

Choć historia tworzyła różne scenariusze i czas świetności przerwała brutalna wojna, to jednak Gdańsk do dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.

Co warto zwiedzić w Gdańsku? Znajdziemy tutaj ciekawe atrakcje dla dorosłych, wielbicieli historii, zabytków i sztuki. Chlubą miasta jest największa ceglana świątynia w Europie, a także najstarszy Żuraw portowy. Wśród nowoczesnych atrakcji Gdańska nie zabrakło również multimedialnych muzeów oraz miejsc rozrywki, jakie znajdziemy w dawnej stoczni gdańskiej. Odkryjemy tu wiele przyrodniczych skarbów, darmowych atrakcji i miejscówek w jakich będą się świetnie bawić dzieci. Gdańsk to zdecydowanie idealny kierunek na weekendowy wypad.

Gdańsk atrakcje

Mapa – Gdańsk atrakcje, restauracje, gdzie warto zjeść?

1. Gdańsk – Długi Targ, czyli atrakcje na rynku, od czego zacząć zwiedzanie?

Gdańsk jest dość nietypowym miastem, gdyż główną turystyczną dzielnicą miasta jest tutaj Śródmieście, a nie Stare Miasto. Co więcej, nie ma też oficjalnie swojego głównego rynku. Jednak tą funkcję pełni tutaj ulica Długa, która przechodzi w Długi Targ. Ten elegancki deptak Gdańska ciągnie się pomiędzy Złotą Bramą i Zieloną Bramą, która doprowadzi nas nad Motławę.


To właśnie Długi Targ możemy nazwać sercem Gdańska. Zobaczymy tutaj między innymi Ratusz ze smukłą wieżą zegarową, reprezentacyjny Dwór Artusa, słynną fontannę Neptuna, czyli króla mórz, Dom Uphagena, czy też najpiękniejsze kamienice Gdańska. Długi Targ to najbardziej reprezentacyjne miejsce Gdańska z mnóstwem atrakcji, eleganckich restauracji i sklepików z bursztynami.

2. Ratusz w Gdańsku – świetny punkt widokowy Trójmiasta

Co jest fajnego w Gdańsku? Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Gdańska jest górująca nad ulicą Długi Targ, smukła sylwetka Ratusza. Jego gotycko-renesansowa budowla nie tylko przyciąga oko, ale i zachęca turystów do zajrzenia w jego tajemnicze zakamarki. A do odkrycia jest tutaj naprawdę sporo atrakcji, między innymi jedna z najpiękniejszych neorenesansowych sal w Europie, najstarsze w Gdańsku drzwi oraz tajemne przejścia.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Ratusz

3. Bazylika Mariacka Gdańsk – największa ceglana świątynia Europy

Kościół Mariacki w Gdańsku to największa świątynia Europy zbudowana z cegieł. Jej strzeliste wieże górują ponad morzem czerwonych dachów kamienic gdańskiego śródmieścia. Kościół jest symbolem 700 lat dziejów Gdańska i Europy.

Zaglądając w zakamarki bazyliki mamy okazję zachwycić się jej ogromem, odkryć wiele dzieł sztuki oraz zobaczyć zjawiskową panoramę z najlepszego punktu widokowego Gdańska. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku jest zjawiskowym dziełem pod każdym względem, a sama jej budowa trwała aż 159 lat.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – największa ceglana świątynia Europy

4. Dwór Artusa – zabytki Gdańska, o ciekawego zwiedzić w weekend?

Naprzeciwko słynnej fontanny Neptuna na Długim Targu stoi niezwykle okazała kamienica. W jej wnętrzu mamy okazję poznać kawał intrygującej, kupieckiej historii Gdańska. Dwór Artusa był miejscem spotkań elity Gdańska, w których mogli uczestniczyć jedynie szlachetnie urodzeni rycerze i obrzydliwie bogaci kupcy. A zatem można powiedzieć, że był to prawdziwy salon Gdańska.

Dziś zaglądając w wierne odrestaurowane progi dworu cofamy się w czasie do momentów jego największej świetności. Przy okazji poznajemy niemoralne ówczesne zwyczaje i niekiedy zawiłe losy Gdańska. Zdecydowanie Dwór Artusa jest jedną z ciekawszych atrakcji Gdańska oraz punktem wartym odwiedzania.

Dwór Artusa w Gdańsku – zwiedzanie ciekawego muzeum

5. Żuraw – historyczna atrakcja Gdańska za darmo

Spacerując deptakiem wzdłuż Motławy docieramy do jednej z największych atrakcji Gdańska, czyli do XV-wiecznego Żurawia, który przez lata służył jako dźwig portowy. Jego drewniana konstrukcja osadzona jest pomiędzy dwiema ceglanymi basztami. Co więcej, to jedyny tego typu niezwykle cenny zabytek, jaki wciąż możemy zobaczyć w Europie.

Zaglądając w tajemnicze zakamarki Żurawia możemy dowiedzieć się w jaki sposób były budowane statki oraz jak wyglądał ich rozładunek w czasach średniowiecza. Poznamy tu też nie zawsze uczciwe tajniki kupieckich rozrachunków oraz cieszące się uznaniem rozrywki portowego miasta. A to wszystko w nowoczesnej, multimedialnej formie.

6. Sołdek – morski symbol Gdańska

W krajobraz Gdańska już od lat wpisany jest kadłub okrętu Sołdek. Jak się okazuje był on pierwszym pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej. Swoją służbę zakończył w 1981 roku, natomiast pod polską banderą odbył aż 1479 rejsów, przewożąc ponad 3 miliony ton węgla i rud żelaza.

Zaglądając pod pokład Sołdka możemy poznać jego pasjonującą historię, zobaczyć ładownię, maszynownię, czy pomieszczenia dla załogi. Poznamy też jak działały urządzenia do załadunku statku oraz ciekawostki dotyczące jego budowy i morskiego handlu.

7. Muzeum Bursztynu – najpiękniejsze nietypowe muzeum w Gdańsku

W zabytkowym Wielkim Młynie na Starym Mieście mamy okazję zobaczyć jedno z najciekawszych muzeów Gdańska. Muzeum Bursztynu to nowoczesne miejsce, które porywa nas w niezapomnianą podróż.

Odkryjesz tutaj ponad 1000 bursztynowych eksponatów, od bajkowych bryłek, w których miliony lat temu zostały zatopione rośliny i zwierzęta, przez zjawiskowy bursztynowy las, aż do nowoczesnych zdobień i biżuterii. Muzeum Bursztynu w Gdańsku może pochwalić się jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie, niepowtarzalnymi okazami oraz świetną multimedialną aranżacją.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku – zwiedzanie najciekawszych atrakcji i zabytków

8. Jarmark Dominikański – atrakcje dla par

Największym wydarzeniem w Gdańsku od lat jest Jarmark Dominikański, który odbywa się co roku w Gdańsku na przełomie lipca i sierpnia. To wielkie święto miasta trwa aż kilka tygodni. Wtedy też wąskie uliczki Gdańska wypełniają się kolorowymi straganami z bursztynową biżuterią, rękodziełem, regionalnymi potrawami, czy niepowtarzalnymi pamiątkami. Sama tradycja jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku.

Gdzie odbywa się Jarmark Dominikański? Obecnie stoiska jarmarku rozstawione są na kilku ulicach, między innymi Długie i Rybackie Pobrzeże, Świętego Ducha, Targ Rybny, Grobla, Szeroka, czy też Długie Ogrody. Zdecydowanie Jarmark Dominikański to niezwykle kolorowy czas, w którym Gdańsk nabiera barw.

9. Muzeum II Wojny Światowej – wyjątkowa atrakcja Gdańska dla dorosłych

Gdańsk to miasto, od którego praktycznie rozpoczęła się II wojna światowa. To tutaj obrońcy Westerplatte jako pierwsi podjęli niesprawiedliwą walkę z okupantem, której przecież nie mieli szans wygrać. Dlatego też właśnie w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku jedno z największych muzeów na świecie, czyli Muzeum II Wojny Światowej.

Jego główną misją jest pokazanie losów Polski podczas największego konfliktu w dziejach ludzkości. Niezwykle żywa jest tutaj opowieść o bohaterach wojny, o codzienności cywilów, o dążeniu do wolności i o nieodwracalnych skutkach wojny. Wizyta w muzeum będzie niezwykle wzruszającą lekcją historii, o której nie wolno nam zapomnieć.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

10. Europejskie Centrum Solidarności – co jest fajnego w Gdańsku?

Nowoczesne centrum, które z zewnątrz niczym kadłub statku pokrywa rdza. Niezwykła historia Gdańska przepełniona bohaterską walką stoczniowców. Słynna na całym świecie brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz górujący ponad wszystkim pomnik Poległych Stoczniowców. To wszystko możemy zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności, które jest świetną atrakcją Gdańska. Odbędziemy tutaj wyjątkową podróż po najważniejszych wydarzeniach na Pomorzu.

Europejskie Centrum Solidarności ECS – zwiedzanie muzeum w Gdańsku

11. Stocznia Gdańska – rozrywkowe miejsce Trójmiasta dla młodzieży

Najsłynniejsze miejsce gdańskiej stoczni to brama nr 2, która do dziś pozostała na swoim miejscu. To właśnie tutaj rozpoczął się strajk stoczniowców w 1970 roku, niestety również tu padły pierwsze ofiary śmiertelne. Na tej samej bramie, choć 10 lat później, po kolejnym strajku w 1980 roku Lech Wałęsa ogłosił podpisanie Porozumień Sierpniowych. Natomiast w grudniu 1981 roku, czyli po ogłoszeniu stanu wojennego, bramę rozjechał czołg wjeżdżający na teren stoczni.

Jednak dawne budynki stoczni zmieniły dziś całkowicie swoje przeznaczenie i są głównie terenem rozrywki Gdańska. Jeśli szukasz miejsca idealnego na imprezę w Gdańsku to musisz odwiedzić 100cznię! Znajdziesz tutaj mnóstwo barów, restauracji i obiektów gastro, które mieszczą się w industrialnych budynkach stoczni.

12. Góra Gradowa – Hevelianum, czyli atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Gdańsk to zdecydowanie miasto morza i choć nadmorskich atrakcji tutaj nie brakuje, to jednak warto odwiedzić również te mniej oczywiste miejsca. Jednym z najciekawszych punktów widokowych Gdańska jest Góra Gradowa, na której szczycie znajduje się fort. To właśnie w dawnych fortecznych budynkach mamy okazję poznać historię i burzliwe dzieje miasta.

Oprócz tego w 3 interaktywnych salach możemy bawić się dowoli i eksperymentować. Hevelianum w Gdańsku to nowoczesne centrum nauki i świetna atrakcja dla dzieci. Wizyta w tym miejscu sprawi, że dzieciaki polubią matematykę, odkryją wiele fizycznych zjawisk i dowiedzą się więcej ciekawostek, niż podczas niejednej lekcji w szkolnej ławce.

Hevelianum Gdańsk – interaktywne muzeum w dawnym forcie

13. Katedra w Oliwie – najdłuższy kościół w Polsce

Gdańsk to nie tylko piękne kamienice na Starówce, wysokie żurawie stoczni, czy piaszczyste plaże Bałtyku. Zdecydowanie warto w nim odkryć również wyjątkowe zabytki. Właśnie jedną z ciekawszych atrakcji Gdańska jest Katedra Oliwska.

Zwiedzając wnętrze tej najdłuższej świątyni w Polsce mamy okazję poznać jej 850 letnią historię, zobaczyć niezwykłe dzieła artystów i dodatkowo zachwycić się brzmieniem niepowtarzalnych organów na jednym z koncertów lub podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Katedra Oliwska w Gdańsku – najdłuższy kościół w Polsce

14. Westerplatte – pomnik historii Pomorza i wyjątkowa atrakcja Gdańska

Zdecydowanie miejscem, jakie warto odwiedzić w Gdańsku jest również Westerplatte. To tutaj 1 września rozpoczęła się oficjalnie II wojna światowa. Westerplatte jest symbolem niezwykłej odwagi obrońców wybrzeża, którzy oddali swoje życie w nierównej walce z niemieckimi oddziałami.

Na Westerplatte możemy również dopłynąć statkiem z centrum Gdańska. Warto tu zobaczyć między innymi ruiny koszar, wartowni, cmentarz Obrońców Wybrzeża z prochami mjr. Sucharskiego oraz 22,5 m kopiec z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Jego 25 m bryła składa się z 236 granitowych bloków, a swoim kształtem przypomina wbity w ziemię bagnet.

Baszta Tajemnic – Muzeum Figur Woskowych w Gdańsku

15. Rezerwat Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej – przyrodnicze atrakcje Gdańska

W miejscu, gdzie królowa polskich rzek spokojnie i leniwie wpada do szumiącego Bałtyku, mamy okazję zobaczyć niezwykły rezerwat Mewia Łacha, czyli przyrodniczą atrakcję Gdańska. Tutaj po obu stronach sztucznego przekopu Wisły tłumnie gniazdują miliony ptaków, a także stada fok. Stąpając po złocistej plaży czujemy tutaj niezwykłą moc natury, wciąż dzikiej i pięknej. 

Rezerwat Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej chroni głównie miejsca lęgowe ptaków, które właśnie tutaj wysiadują swoje jaja. Jednak również i foki bałtyckie czują się w tym miejscu bardzo bezpiecznie, a w słoneczne dni uwielbiają się wylegiwać na małych wysepkach. Dzięki specjalnie wytyczonej ścieżce przyrodniczej możemy wejść do tego dzikiego i pasjonującego świata zwierząt, a z wieży widokowej dodatkowo podglądać ich życie.

Rezerwat Mewia Łacha – szlak, atrakcje Wyspy Sobieszewskiej

Gdynia atrakcje – co zwiedzić?

Gdynia to bardzo nowoczesne miejsce, które w zawrotnym tempie z niewielkiej rybackiej osady zmieniło się w prawie 250 tys. miasto nad samym brzegiem Bałtyku. Poznając najciekawsze atrakcje Gdyni nie znajdziemy tu starówki, ani wielowiekowych zabytków, ale nowoczesne atrakcje miasta, portowego oraz rozrywkowego.

Gdynia atrakcje i zabytki – 14 miejsc, jakie warto zobaczyć

Sopot atrakcje luksusowego kurortu nad Bałtykiem

Sopot to miasto najdłuższego w Polsce molo, pięknych złocistych plaż, świetnych restauracji, luksusowych hoteli i nietypowych atrakcji. Jako uzdrowisko przyciąga kuracjuszy, jednak to też idealne miasto na rodzinne wakacje z dzieckiem, czy też na romantyczny weekend we dwoje. Miasto Sopot zaskakuje swoimi atrakcjami, kusi szumem Bałtyku i czaruje pięknymi kameralnymi willami.

Sopot atrakcje na weekend – TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć nad Bałtykiem

Malbork największy zamek w Polsce – zwiedzanie atrakcji w okolicy Gdańska

Zamek Malbork to największy gotycki zamek świata, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Zajmuje ogromną powierzchnię 21 ha. Jego potężne mury odbijają się w rzece Nogat, a wysokie wieże i liczne baszty nadają mu dodatkowo niezwykłego uroku. Kilkadziesiąt zamkowych pomieszczeń jakie odwiedzamy podczas zwiedzania zdradza nam ciekawe sekrety o życiu, losach i zarazem tajemnicach Zakonu Krzyżackiego.

Zamek Malbork – zwiedzanie największego gotyckiego zamku na świecie

Gdańsk to świetny kierunek zarówno na aktywny weekendowy wypad we dwoje, czy też rodzinną wyprawę z dziećmi. Ciekawe zabytki, nowoczesne i multimedialne muzea, świetne widokowe punkty, a do tego szumiące fale błękitnych wód Bałtyku. Gdańsk to miasto, które możemy zwiedzić w jeden dzień, zostać na weekend, albo nawet na tydzień, a jego atrakcje są niezwykle różnorodne. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Plan wypadu do Gdańska

Parking: płatny parking na ul. Targ Węglowy (najbliżej centrum)

Cennik biletów wstępu:

  • Muzeum Ratusz Głównego Miasta Gdańsk – 16 zł/os bilet normalny, 12 zł/os bilet ulgowy. Wieża widokowa Ratusza w Gdańsku – 12 zł/os bilet normalny, 6 zł/os bilet ulgowy
  • Wieża Bazyliki Mariackiej w Gdańsku – 14 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy
  • Dwór Artusa w Gdańsku – 16 zł/os bilet normalny, 12 zł/os bilet ulgowy
  • Sołdek – 20 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Bursztynu w Gdańsku – 22 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – 25 zł/os bilet normalny, 18 zł/os bilet ulgowy
  • Europejskie Centrum Solidarności – 30 zł/os bilet normalny, 25 zł/os bilet ulgowy (w cenę wliczony zestaw audioguide ze słuchawkami)

Gdańsk czas zwiedzania: na zobaczenie wszystkich najciekawszych miejsc i atrakcji trzeba przeznaczyć 2 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.8 29 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
11 miesięcy temu

Gdańsk to bez wątpienia fascynujące miasto o bogatej historii, pięknych zabytkach i wyjątkowym charakterze. Jego położenie nad Morzem Bałtyckim dodaje mu niepowtarzalnego uroku, a liczne atrakcje turystyczne pozwalają odkrywać fascynującą historię i kulturę tego miejsca.

Ridiger
Ridiger
10 miesięcy temu

Jestem zachwycony Gdańskiem ktory jest światową stolicą bursztynu i miastem gdzie zrodziła się Solidarnośc. Miejscem które o tym przypomina i jednocześnie zachwyca jest Bazylika świętej Brygidy – Bastion Solidarnosci i Wolności w Gdańsku z Bursztynowym Ołtarzem Ojczyzny.

Ridiger
Ridiger
10 miesięcy temu

I am delighted with Gdansk, which is the world capital of amber and the city where Solidarity was born. A place that reminds us of this and at the same time delights us is St. Bridget’s Basilica – the Bastion of Solidarity and Freedom in Gdansk with the Amber Altar of the Homeland and the Crypt of Skulls of the Bridget Sisters.
Jestem zachwycony Gdańskiem który jest światową stolicą bursztynu i miastem gdzie zrodziła się Solidarność. Miejscem które o tym przypomina i jednocześnie zachwyca jest Bazylika świętej Brygidy – Bastion Solidarnosci i Wolności w Gdańsku z Bursztynowym Ołtarzem Ojczyzny i Kryptą Czaszek sióstr brygidek.