Oliwa to dzielnica Gdańska, którą otaczają zielone lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To prawdziwa oaza spokoju w środku tętniącego życiem miasta. Prawdziwą perełką Gdańska jest spektakularna świątynia i zarazem najdłuższy kościół w Polsce, czyli Katedra w Oliwie.

Gdańsk to nie tylko piękne kamienice na Starówce, wysokie żurawie stoczni, czy piaszczyste plaże Bałtyku. Zdecydowanie warto w nim odkryć również wyjątkowe zabytki. Właśnie jedną z ciekawszych atrakcji Gdańska jest ceglana Katedra Oliwska. Zwiedzając wnętrze tej najdłuższej świątyni w Polsce mamy okazję poznać jej 850 letnią historię, zobaczyć niezwykłe dzieła artystów i zachwycić się brzmieniem niepowtarzalnych organów na jednym z koncertów lub podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Historia Oliwskiej Katedry

Początki istnienia kościoła w Gdańskiej Oliwie sięgają 1178 roku. Wtedy też do Gdańska przybyli mnisi z zakonu cystersów, którzy zbudowali tutaj pierwszy drewniany kościółek. A zatem historia Katedry w Oliwie liczy już prawie 850 lat. Przez tak długi okres czasu kościół nawiedzały pożary, napadały na niego wrogie wojska i siłą rzeczy ciągle zmieniał się jego styl w zależności od panującej mody.

Dziś zwiedzając katedrę zobaczymy zarówno elementy gotyku, baroku, czy renesansu. Katedra Oliwska szczyci się mianem najdłuższego kościoła w Polsce, a liczy dokładnie 107 metrów długości. Z lotu ptaka wyraźnie widać, że jest zbudowana na wzór krzyża. Świątynia ma trzy nawy, a w jej wnętrzu odkryjemy prawdziwe perełki.

Gdańska Katedra Oliwska – najdłuższy kościół w Polsce

Oprócz niezwykłej długości 107 metrów Katedrę Oliwską wyróżnia również kilka innych rzeczy. Przy głównym wejściu stoją dwie smukłe i wysokie na 46 m wieże, które zakończone są spiczastymi hełmami. Do kościoła wchodzimy przez ozdobny, ponad 300 letni portal. Od frontu nic nie zdradza, że katedra jest tak ogromna, dopiero po przekroczeniu jej progu widzimy, że ten ponad 100 metrowy kościół wydaje się nie mieć końca.

Katedra w Oliwie ma 19 metrów szerokości, a jej sufit sięga prawie 18 metrów. Wyjątkowa jest tutaj również 400 letnia posadzka, która jak się okazuje leży o metr niżej niż teren na zewnątrz, dlatego też żeby wejść do katedry schodzimy po kilku schodach.


Wnętrze Katedry w Oliwie

Mieszanka stylów katedry przyprawia o zawrót głowy. Jednak chyba każdy kto do niej wchodzi jest pozytywnie zaskoczony, bo wrażenie robi niesamowite. Choć wnętrze wydaje się dość surowe, bo nie zdobią go freski lecz jedynie białe ściany i gwieździsty sufit. Ta biel ciekawie kontrastuje z czarną posadzką i równie ciemnymi ławkami, obrazami, czy ołtarzami. Na końcu nawy widzimy ołtarz główny, a nad min niezwykły rzeźbiony obłok chmury z aniołami oraz kolorowym witrażem pośrodku. 

Co więcej w Katedrze Oliwskiej jest dodatkowo aż 22 ołtarzy bocznych! Wnętrze ozdabiają także liczne obrazy świętych, rzeźbione stalle, czyli ławki w prezbiterium, nagrobek książąt pomorskich w jakim spoczywa ponad 60 osób, Feretron Matki Bożej z Dzieciątkiem ubrany w srebrną sukienkę oraz rokokowa kazalnica. Jednak chyba największym zabytkiem Katedry Oliwskiej i zarazem najciekawszą atrakcją są potężne organy.

Kiedy odprawiana jest msza w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku? W dni powszednie msze są odprawiane o godzinie 7:00, 8:00 i 18:00. Natomiast w niedzielę o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 suma, 13.00, 18.00 i 20.00.

Zwiedzanie Katedry w Gdańsku Oliwie, dojazd i parking

Jak dostać się do Katedry Oliwskiej z Gdańska? Z centrum dotrzemy na przykład tramwajem nr 6, podróż trwa około 30 minut. Jeśli masz swój samochód to bezpłatny parking w Oliwie znajdziesz tuż przy głównym wejściu do katedry, czyli na końcu ulicy Biskupa Edmunda Nowickiego.

W jakich godzinach można zwiedzać Katedrę w Oliwie? Otwarta jest codziennie, a zwiedzać ją możemy pon.-pt. 9:00-17:00, sob. 9:00-15:30, nd. 14:00-17:30. Nie wolno jednak zwiedzać świątyni podczas nabożeństwa. Przy Katedrze w Oliwie jest również sklepik z pamiątkami i toaleta. Dawne budynki klasztoru i część ogrodów dziś są wykorzystane przez Seminarium. W zabytkowych pomieszczeniach działa również Muzeum Archidiecezjalne ze zbiorami sztuki sakralnej.

Organy Oliwskie – niezwykła atrakcja Gdańska

Organy w Katedrze Oliwskiej zaprojektował i zbudował w 1788 roku Johann Wilhelm Wulff. Co ciekawe cały proces ich tworzenia trwał aż 25 lat. Jednak nic dziwnego, bo konstrukcja była niezwykle skomplikowana, a sam instrument wydawał 83 głosy z 5100 piszczałek. Jak na te czasy były to największe organy jakie powstały na świecie. Przez lata organy w Oliwie kilkakrotnie przebudowywano, niestety były też zniszczone podczas wojny, a swojego ostatniego remontu doczekały się w 1968 roku. 

Pewnie się zastanawiacie, ile piszczałek mają obecnie organy oliwskie? Dziś wydają jeszcze więcej dźwięków, bo aż 96 głosów z prawie 8 tysięcy piszczałek. Organy z Katedry w Oliwie są jednymi z największych w Polsce. Co więcej instrument może się pochwalić niespotykanym dźwiękiem z efektem echa. Ma też ruchome dekoracje! Gwiazdy, trąbki, czy dzwonki aniołków ożywają podczas gry. Jako turyści mamy okazję wziąć udział w wyjątkowym spektaklu, jakim jest koncert organowy Katedry Oliwskiej.

Koncerty organowe w Gdańsku Oliwie – pokazy i cennik

Fenomenem Katedry Oliwskiej są koncerty organowe, które odbywają się przez cały rok. Kiedy dokładnie grają organy w Oliwie? Prezentacja trwa 20 minut, w miesiącach letnich czerwiec – sierpień pokazy odbywają się od poniedziałku do piątku co godzinę od 10:00 do 15:00. Natomiast w niedzielę jedynie o 15:00 i 16:00. Po sezonie styczeń – marzec oraz listopad – grudzień pon, – sob. jedynie o godzinie 12:00, a w niedzielę o 15:00. Szczegółowe godziny pokazów można sprawdzić na stronie – www.archikatedraoliwa.pl

Ile kosztuje udział w koncercie organowym w Katedrze Oliwskiej? Na koncerty organowe nie ma biletów wstępu. Po prezentacji można zostawić jedynie darowiznę do koszyczka według własnego uznania. Płatne są natomiast zewnętrze koncerty organizowane przez chóry lub orkiestry.

Park w Oliwie

Uroczy park w Oliwie został zaprojektowany przez mistrza ogrodowej architektury, czyli Andre La Notre i już od ponad 200 lat cieszy nasze oko i daje wytchnienie. Co niezwykłego zobaczymy w ogrodach parku w Oliwie? Przede wszystkim aleję grabową, ogród francuski i angielski, oranżerię, groty szeptów, ogród botaniczny i kaskady wodospadu.

Spacerując wśród starych drzew i niezwykłych gatunków roślin możemy zanurzyć się w niezwykle kojącej przyrodzie. Na końcu ogrodów czeka na nas największa atrakcja Oliwy, gdzie szeroką aleją docieramy do Katedry Oliwskiej. Co ciekawe przez park przepływa niewielki potok, który kiedyś napędzał aż 24 młyny i tartaki wodne w Oliwie.

Najdłuższy kościół w Polsce, niezwykłe koncerty organowe oraz przepełnione wyjątkowymi roślinami ogrody, to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Oliwę. Zarówno Katedra Oliwska jak i teren wokoło to niezwykle zaciszne miejsce Gdańska, tutaj mamy okazję poznać wielowiekową historię, zachwycić się niezwykłymi dziełami artystów i po prostu odpocząć od zgiełku miasta.

Plan wypadu do Katedry Oliwskiej w Gdańsku

Dojazd: z centrum Gdańska kursuje między innymi tramwaj nr 6

Parking: bezpłatny parking przy ulicy Biskupa Edmunda Nowickiego

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Zwiedzanie Katedry w Oliwie – bezpłatne
  • Koncert organowy – bezpłatny
4.4 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
9 miesięcy temu

dziękuję, bardzo interesujące ciekawostki 🙂