Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to niepowtarzalne miejsce, które przenosi nas do niezwykle trudnych i brutalnych czasów wojny. Zwiedzając nowoczesną i multimedialną wystawę mamy okazję poczuć dreszcz emocji, odkryć zawiłe polityczne rozgrywki oraz wczuć się w zwyczajne życie cywilów, których spokój na zawsze zakłóciła bezlitosna walka o wolność.

Gdańsk to miasto, od którego praktycznie rozpoczęła się trwająca 6 lat II wojna światowa. To tutaj obrońcy Westerplatte jako pierwsi podjęli niesprawiedliwą walkę z okupantem, której przecież nie mieli szans wygrać. Dlatego też właśnie w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku jedno z największych muzeów na świecie, czyli Muzeum II Wojny Światowej.

Jego główną misją jest pokazanie losów Polski podczas największego konfliktu w dziejach ludzkości. Niezwykle żywa jest tutaj opowieść o bohaterach wojny, o codzienności cywilów, o dążeniu do wolności i o nieodwracalnych skutkach wojny. Wizyta w muzeum będzie niezwykle wzruszającą lekcją historii, o której nie wolno nam zapomnieć.

Zwiedzanie Muzeum II WŚ

Naszą podróż po muzeum rozpoczynamy 14 metrów pod ziemią. Dlatego po wejściu do budynku musimy skierować się do wind, żeby dotrzeć na odpowiedni poziom. Przed bramkami wpuszczającymi na wystawę stałą są kasy biletowe. Zdecydowanie polecamy Wam wypożyczenie audioprzewodnika, gdyż dzięki niemu łatwiej i szybciej poznamy najważniejsze ciekawostki.

Ile czasu zwiedza się Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku? Według nas 3 godziny to minimum jakie musimy przeznaczyć na zobaczenie wystawy, jednak żeby dokładnie poznać wszystkie sale trzeba spędzić tutaj nawet i 4-5 godzin.

Co można zobaczyć w muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku? Wystawa stała muzeum składa się z 3 bloków “Droga do wojny”, “Groza wojny” oraz “Długi cień wojny”. Ekspozycja jest dodatkowo podzielona na aż 18 sal, a każda z nich porusza nieco inny temat wojny.

Cała wystawa zajmuje prawie 5 tys. m2, a do zobaczenia jest niemal 3 tys. eksponatów i prawie 260 multimedialnych stanowisk. Odkryjemy tutaj wiele archiwalnych zdjęć, relacji świadków oraz filmów, które łączą się w jedną spójną opowieść o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, jakie rozgrywały się w Polsce.

Praktyczne informacje – godziny otwarcia, cennik biletów, audioprzewodnik

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest czynne w miesiącach wrzesień-czerwiec: wtorek 10:00-16:00, środa-niedziela 10:00-18:00. Lipiec-sierpień muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00. W poniedziałki Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest nieczynne, dniem bezpłatnego zwiedzania jest wtorek.

Ile zapłacimy za bilety wstępu? Bilet normalny kosztuje 25 zł/os, a bilet ulgowy 18 zł/os. W sezonie wakacyjnym muzeum jest bardzo obleganą atrakcją Gdańska, zatem jeśli nie chcesz tracić czasu na stanie w kolejce do kasy, bilety możesz kupić online na stronie https://bilety.muzeum1939.pl/. Dodatkowo masz wtedy pewność, że w kasie nie zabraknie biletów na daną godzinę.

Oprócz tego warto również wypożyczyć audioprzewodnik, który kosztuje zaledwie 10 zł/os. Dostępny jest w 6 wersjach językowych. Dzięki niemu w dużo łatwiejszy i ciekawszy sposób zwiedzisz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Czy muzeum można zwiedzać z dziećmi? Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rekomenduje zwiedzanie wystawy stałej dzieciom powyżej 12 roku życia, ze względu na niektóre brutalne treści. Natomiast dla najmłodszych przygotowana jest również wystawa dziecięca “Podróż w czasie”, która pokazuje losy warszawskiej rodziny oraz przedwojenną szkolną klasę.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Zajrzyj również do sąsiedniego muzeum, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności. Tutaj poznasz niezwykłą historię strajków Stoczni Gdańskiej. Te wydarzenia na zawsze zmieniły losy Europy.

Europejskie Centrum Solidarności ECS – zwiedzanie muzeum w Gdańsku

Wystawy w Muzeum II Wojny Światowej

“Droga do wojny”, to od tego bloku tematycznego zaczynamy naszą podróż przez muzeum. Tutaj poznajemy genezę konfliktu, jaki przyczynił się do jej wybuchu. Nazizm, faszyzm, komunizm, czy imperializm japoński w polityczny sposób podzieliły ludzi i skutecznie wpłynęły na ich światopogląd. To wszystko doprowadziło do brutalnej w skutkach wojny, na której ucierpiało miliony niewinnych cywilów. 

Przechodząc przez kolejne sale muzeum wkraczamy do przestrzeni “Groza wojny”. Głównym wątkiem tej wystawy są losy żołnierzy, jeńców, więźniów, czy też zwykłych cywilów, kobiet i dzieci, którym przyszło żyć w niezwykle trudnych czasach.

Poznamy tutaj między innymi zbrodnie sowieckie i niemieckie, jakie dokonane zostały na polskiej inteligencji oraz oficerach. Perfidnie zaplanowane obozy zagłady, czy publiczne egzekucje były dramatycznym w skutkach terrorem ludności i świadectwem ludobójstwa. Kolejne wystawy pokazują masowy bunt społeczeństwa, tworzenie polskiego podziemia, armii, czy szkolnictwa.

“Długi cień wojny” to trzecia część ekspozycji, która opowiada o upadku III Rzeszy, zakończeniu wojny oraz teoretycznemu wyzwoleniu Europu, nad którą kontrolę przejął Związek Radziecki. Poznamy tutaj również brutalną w skutkach nowoczesną broń atomową, którą użyto w Japonii. Najtragiczniejszymi skutkami konfliktu były oczywiście niezliczone ofiary śmiertelne, ale i zrównane z ziemią miasta, jak chociażby Warszawa.

Zakończenie wojny wiązało się również ze zmianami granic. Masowymi przesiedleniami Polaków z terenów wcielonych do Związku Radzieckiego, Niemców z ziem odzyskanych, czy Żydów do Palestyny. Opisane są tu również procesy wojennych zbrodniarzy oraz skutki powstania żelaznej kurtyny, która na kolejne 45 lat podzieliła świat.

Parking i dojazd do Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mieści się przy placu Władysława Bartoszewskiego, w pobliżu Motławy oraz Stoczni Gdańskiej i Poczty Polskiej. Do muzeum możesz dotrzeć piechotą z centrum Gdańska, spacer wzdłuż Motławy z ulicy Nowy Targ zajmie Ci zaledwie 20 minut.

Jeśli szukasz połączeń komunikacji miejskiej, to pod samo muzeum dotrzesz autobusem linii 130, przystanek Muzeum II Wojny Światowej. 

Natomiast jeżeli zamierzasz przyjechać tutaj swoim samochodem to możesz skorzystać z płatnego podziemnego parkingu muzeum na 142 pojazdy, wjazd jest od ulicy Wałowej. Koszt parkingu to 5 zł/h, pierwsza godzina dla zwiedzających muzeum jest gratis. Ewentualnie możesz zaparkować na jednym z miejskich parkingów przy ulicy Wałowej, Stępkarskiej lub Stara Stocznia.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to miejsce, które wywiera na nas ogromne emocje. Zarówno ilość informacji, jak i sposób przekazu jest tutaj bardzo mocny i bezpośredni, a dzięki interaktywnym wystawom i filmom, w nowoczesny sposób możemy poznać dramatyczne w skutkach losy wojny, jej przebieg oraz najważniejsze wydarzenia, jakie zmieniły bieg świata. Dla nas Muzeum II Wojny Światowej to nie tylko jedno z najlepszych muzeów w Polsce, ale i świetna atrakcja Gdańska.

Plan wypadu do Muzeum II Wojny Światowej

Dojazd: Gdańsk plac Władysława Bartoszewskiego, dojazd komunikacją miejska linii 130

Parking: płatny parking podziemny muzeum

Godziny otwarcia: od września do czerwca wtorek 10:00-16:00, środa-niedziela 10:00-18:00, lipiec-sierpień wtorek-niedziela 10:00-20:00, poniedziałek nieczynne

Bilety Wstępu:

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – 25 zł/os bilet normalny, 18 zł/os bilet ulgowy
5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments