Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Hevelianum w Gdańsku to nieszablonowe miejsce, idealne do nauki przez zabawę oraz do poznawania historii miasta w nowoczesny sposób. Dziesiątki interaktywnych wystaw, na których możemy eksperymentować do woli, to zdecydowanie ulubione miejsce dla dzieci. Co więcej, multimedialny sposób przekazu przypada do gustu każdemu, a niezwykła panorama Gdańska z Gradowej Góry wręcz onieśmiela.

Gdańsk to zdecydowanie miasto morza i choć nadmorskich atrakcji tutaj nie brakuje, to jednak warto odwiedzić również te mniej oczywiste miejsca. Jednym z najciekawszych punktów widokowych Gdańska jest Góra Gradowa, na której szczycie znajduje się także fort. To właśnie w dawnych fortecznych budynkach mamy okazję poznać historię i burzliwe dzieje Gdańska.

Oprócz tego w 3 interaktywnych salach możemy bawić się dowoli i eksperymentować. Hevelianum w Gdańsku to nowoczesne centrum nauki, do którego wypad wraz z dziećmi sprawi, że polubią matematykę, odkryją wiele fizycznych zjawisk i dowiedzą się więcej ciekawostek, niż podczas niejednej lekcji w szkolnej ławce.

Góra Gradowa – punkt widokowy na Gdańsk

W samym centrum Gdańska, tuż za dworcem kolejowym wznosi się Góra Gradowa. Ufortyfikowane wzgórze osiąga wysokość 50 m n.p.m., a więc jest to świetny punkt widokowy na Gdańsk. Co więcej, obszar Hevelianum zajmuje powierzchnię 20 ha. Według historyków to właśnie tutaj znajdował się najstarszy gród miasta. 

W późniejszym czasie Góra Gradowa została ufortyfikowana i właśnie w zabytkowych 150-letnich budynkach fortu mamy okazję zwiedzać interaktywne wystawy. Cały kompleks Hevelianum otacza soczyście zielony park, który jest również miejscem relaksu gdańszczan. Nieodłącznym elementem Góry Gradowej jest krzyż milenijny, z tarasu widokowego mamy panoramę na stocznię, zabytki Starego Miasta oraz mieniący się w oddali Bałtyk.


Koniecznie odwiedź również kolejną atrakcję Gdańska, czyli najdłuższy kościół w Polsce, jakim jest Katedra w Oliwie. Zwiedzając niezwykłe wnętrze mamy okazję poznać jej 850-letnią historię oraz zachwycić się niezwykłym brzmieniem organów na jednym z koncertów. Szczegółowy opis tej atrakcji znajdziesz w osobnym wpisie.

Katedra Oliwska w Gdańsku – najdłuższy kościół w Polsce

Jak dojechać do Hevelianum Gdańsk?

Żeby dotrzeć samochodem do Hevelianum musimy kierować się na ulicę Gradową. Na szczycie wzgórza jest płatny parking. Niestety pod muzeum nie dojedziemy komunikacją miejską, ale spod dworca kolejowego i autobusowego w Gdańsku możemy w zaledwie 10 minut dotrzeć piechotą do Hevelianum. Do przejścia mamy około 500 metrów, a kierujemy się wejściem przez bramę Północną.

Bilety do Hevelianum Gdańsk

Naszą przygodę z Hevelianum zaczynamy od budynku głównego koszar, tutaj znajduje się recepcja oraz kasa z biletami. Ile zapłacimy za wejście do Hevelianum? Pakiet 3 wystaw kosztuje 25 zł/os za bilet normalny i 20 zł/os za bilet ulgowy. Jednak możemy wykupić również bilety na pojedyncze wystawy. Ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie? W Hevelianum śmiało możemy spędzić nawet 3-4 godziny, jednak koniecznie trzeba sobie zarezerwować minimum 2 godziny.

Zwiedzanie Hewelianum – atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Co ciekawego zobaczymy w Hevelianum? Do odkrycia mamy 3 wystawy tematyczne, jakie mieszczą się w kilku budynkach dawnego fortu. “Dookoła świata” to wyprawa po 7 kontynentach, które zwiedzimy w zaledwie kilkadziesiąt minut. Do dyspozycji mamy tutaj aż 90 interaktywnych stanowisk. Dzięki nim poznamy między innymi zjawiska i zwyczaje jakie panują w Afryce, Ameryce, czy Azji. Zajrzymy do wnętrza ziemi, zbudujemy Himalaje oraz dotkniemy płonące drzewo.

Kolejna wystawa to “Łamigłówka”, a na niej aż 20 stanowisk, dzięki którym poznamy i polubimy matematykę. Odkrywamy tutaj świat liczb, mamy okazję zobaczyć na własne oczy jak wygląda miliard, sprawdzimy też czy proporcje naszego ciała są idealne dla różnych kanonów świata. Dodatkowo możemy się zmierzyć z pozoru trudnymi matematycznymi obliczeniami, które tak naprawdę okażą się bardzo łatwe.

Kolejna interaktywna wystawa nosi nazwę “Z Energią”. Odkrywając jej multimedialne eksponaty poznajemy w jaki sposób samolot wznosi się w powietrze, skąd się bierze ciepło oraz jak powstaje tsunami. To wystawa idealna do doświadczeń i tworzenia nietypowych zjawisk.

Każdy z nas może także spróbować swoich sił prowadząc symulator samochodowy w trudnych warunkach atmosferycznych. Hevelianum to idealne miejsce i świetna atrakcja dla dzieci w Gdańsku. Jeśli zastanawiasz się co robić z dziećmi gdy w Trójmieście pada, to śmiało możesz zorganizować wypad dla całej rodziny właśnie do Hevelianum.

Zwiedzanie fortu Gdańska

Jeśli lubisz poznawać ciekawe miejsca, a przy okazji odkrywać historyczne smaczki, to koniecznie wyrusz na spacer po forcie Gdańska. Co ciekawe dodatkowo na Górze Gradowej mamy aż 14 ekspozycji do zobaczenia, a ich zwiedzanie jest bezpłatne. Zaglądając w kolejne budynki koszar fortu poznajemy historię czarnego prochu i losy Gdańska podczas oblężenia. Zaglądamy też w zakątki laboratorium i do schronów fortu. W jednym z budynków fortu działa także restauracja. A to wszystko mamy do odkrycia w przepięknej scenerii z widokiem na Gdańsk.

Hevelianum to świetna atrakcja Gdańska zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Tutaj nie ma czasu na nudę, a interaktywne eksperymenty sprawiają dużo radości. Z pewnością ten zarówno historyczny, jak i nowoczesny wypad wciągnie Was do reszty.

Plan wypadu do Hevelianum Gdańsk

Dojazd: ulica Gradowa w Gdańsku

Parking: płatny parking przy wejściu na teren fortu

Godziny otwarcia: wtorek-piątek 8:00-16:00, weekend 10:00-18:00 (nieczynne w poniedziałki)

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
  • Pakiet 3 wystaw w Hevelianum Gdańsk – 25 zł/os bilet normalny, 20 zł/os bilet ulgowy
  • Zwiedzanie wystaw fortu i punktu widokowego na Górze Gradowej – wstęp bezpłatny
4.7 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments