Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Gdańska jest górująca nad ulicą Długi Targ, smukła sylwetka Ratusza. Jego gotycko-renesansowa budowla nie tylko przyciąga oko, ale i zachęca turystów do zajrzenia w jego tajemnicze zakamarki. A do odkrycia jest tutaj naprawdę sporo atrakcji, między innymi jedna z najpiękniejszych neorenesansowych sal w Europie, najstarsze w Gdańsku drzwi oraz tajemne przejścia.

Ratusz w Gdańsku kiedyś był główną siedzibą władz miasta. Dlatego też wyróżniał się nie tylko bogatym zdobieniem, ale i wysokością, gdyż jest to drugi najwyższy budynek zabytkowej części Gdańska (zaraz po bazylice Mariackiej). Zdecydowanie w wyglądzie Ratusza dominuje ponad 80 m wieża, jaką wieńczy pozłacany posąg Zygmunta II Augusta. Samo jego wnętrze również dziś budzi zachwyt.

Nad zjawiskowym wyglądem sal Ratusza pracowało wielu wybitnych artystów. Choć niestety czas II wojny światowej nie był łaskawy, gdyż na budynek spadły bomby, a resztę strawił pożar. Na szczęście po wielu latach odbudowy na nowo możemy podziwiać jego zjawiskowy wygląd i spacerować po jednym z ciekawszych muzeów Gdańska.

Ratusz w Gdańsku – Wielka Sala Wety

Dziś Ratusz w Gdańsku to jedno z ciekawszych muzeów miasta, w którym w wyjątkowy sposób poznamy jego historię. Zwiedzanie Ratusza w Gdańsku zaczynamy od Wielkiej Sali Wety, zwanej też Białą Salą. W trakcie pobytu króla w Gdańsku właśnie to pomieszczenie pełniło funkcję sali tronowej. W późniejszych latach zapadały tutaj wyroki sądu, czy też miały miejsce zebrania Ławy Miasta.

Obecny wystrój sali nie jest oryginalny, ale wiernie odwzorowuje ten sprzed 500 lat. Drewniany strop zdobią malowidła, a na ścianach wiszą portrety królów Polski. Współcześnie ta sala pełni także funkcje reprezentacyjne podczas uroczystości miasta.

Z Wielkiej Sali Wety możemy zajrzeć do tajemniczego, malutkiego pomieszczenia, które mieści się w przyziemiu wieży. Jak się okazuje to jedno z najstarszych wnętrz w Ratuszu. Jego grube mury i sklepienie jako jedyne przetrwały bombardowania podczas wojny, dlatego też dziś zobaczymy tutaj oryginalną posadzkę, kolorowe polichromie i jeden z dawnych mebli Ratusza. Intrygująca jest sama nazwa pomieszczenia “Wielki Krzysztof”, ten święty był patronem miejsc ukrytych, więc możemy przypuszczać, że tutaj mógł być skarbiec, archiwum, albo sekretna komnata.


Sień i rzeźbiony portal

W niewielkiej sieni mamy okazję zobaczyć aż dwa dzieła sztuki. Od razu w oczy rzucają nam się bogato zdobione kręcone schody oraz niezwykły portal wyrzeźbiony z drewna dębowego, który prowadzi do Wielkiej Sali Rady. Portal wieńczy herb miasta Gdańsk oraz herb rodowy Jana III Sobieskiego.

Co ciekawe, część drewnianych elementów w tym pomieszczeniu jest oryginalnych i o dziwo przetrwała wojnę. Wszystko dzięki demontażowi i potajemnej ewakuacji najcenniejszych skarbów z Ratusza w Gdańsku.

Wielka Sala Rady (Sala Czerwona) – najpiękniejsze pomieszczenie w gdańskim ratuszu

Zdecydowanie najpiękniejszym, najbardziej okazałym oraz najważniejszym pomieszczeniem w Ratuszu jest Wielka Sala Rady, która w miesiącach letnich służyła jako miejsce obrad. Jej potoczna nazwa, czyli Sala Czerwona nawiązuje do koloru materiału, jaki pokrywa ściany.

W czasie II wojny światowej wyposażenie sali zostało wywiezione z Gdańska i dzięki temu ocalało. Dziś zarówno ściany, jak i strop pomieszczenia ozdabiają obrazy, które przedstawiają miasto wręcz idealne, sprawiedliwe, dobrze rządzone i mądre, a dzięki temu bogate oraz szczęśliwe.

Zwiedzanie Ratusza w Gdańsku

Oprócz tych najbardziej okazałych sal Ratusza mamy okazję zobaczyć również Małą Salę Rady, która służyła podczas obrad zimą. Ciekawie prezentuje się także bogata kolekcja srebrnych naczyń. Na kolejnym piętrze Ratusza czeka na nas współczesna i nowoczesna ekspozycja, jaka przedstawia miasto wielu narodów oraz kultur. Zdecydowanie za serce łapie niewielka ekspozycja ze zdjęciami Gdańska z czasów II wojny światowej, które pokazują miasto znaczone w aż 90%.

Wieża widokowa w Ratuszu Gdańsk

Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania muzeum Gdańska, czyli oddziału w Ratuszu jest wejście na 82 m wieżę widokową. Czynna jest ona tylko w sezonie letnim, a żeby ją zdobyć musimy pokonać około 200 schodów. Jednak zdecydowanie warto! Panorama jaka roztacza się z wieży Ratusza jest naprawdę zjawiskowa. Bilet wstępu na wieże widokową w Ratuszu Gdańska to koszt 12 zł/os bilet normalny oraz 6 zł/os bilet ulgowy.

Ratusz w Gdańsku – cennik i godziny otwarcia

Wejście do Ratusza znajduje się na styku ulicy Długiej oraz Nowy Targ. Wystawy muzeum rozlokowane są na kilku piętrach, więc trzeba się nastawić na pokonanie setek schodów podczas zwiedzania. Na szczęście dla osób niepełnosprawnych dostępna jest winda. Ekspozycje możemy zwiedzać codziennie oprócz wtorków. Co ważne, dniem bezpłatnym w muzeum jest poniedziałek.

Godziny otwarcia Ratusza Głównego Miasta: poniedziałek 10:00-16:00, wtorek nieczynne, środa-niedziela 10:00-16:00 (w czwartki ekspozycja jest otwarta do 18:00).

Ile zapłacimy za wstęp do muzeum Ratusza w Gdańsku? Koszt biletu normalnego to 16 zł/os, a ulgowego 12 zł/os. Ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie? My w Ratuszu spędziliśmy około godzinę. Dodatkową atrakcją jest wejście na wieżę widokową, jest to jednak dodatkowy koszt i kolejne 30 minut jakie musimy dodatkowo doliczyć.

Ciekawostki o Ratuszu w Gdańsku

Najstarsze fragmenty murów Ratusza, które przetrwały bombardowanie liczą już 700 lat. Wchodząc do Ratusza w Gdańsku warto również zwrócić uwagę na nietypowy i błędny herb Gdańska, który zawieszony jest na portalu nad drzwiami. Jeden z lwów podtrzymujących tarczę ma głowę zwróconą w przeciwną stronę niż powinien. Według legend patrzy w stronę Złotej Bramy, czyli w kierunku, skąd miał przybyć król. 

Wieża zegarowa Ratusza zwieńczona jest hełmem, a w nim zamontowane zostało niezwykłe urządzenie, czyli carillon. Jest to zespół dzwonów, na których można wybijać melodie, gdyż specjalna klawiatura porusza serca dzwonków.

Gdańsk jest jedynym miastem Polski, które może poszczycić się tym urządzeniem i co więcej, każdy turysta może usłyszeć je na żywo. Dziś na wieży Ratusza jest zamontowanych aż 37 dzwonów, które o pełnej godzinie między 8-20 wspólnie wybijają melodię, jaka przyjemnie niesie się po mieście. 

Ratusz w Gdańsku to jeden z najważniejszych budynków miasta. Dziś trudno byłoby nam sobie wyobrazić Gdańsk bez melodii, jaką co godzinę wygrywa wyjątkowy zespół dzwonów, czy też strzelistej wieży, która jest świetnym punktem widokowym na całe miasto. Jego wnętrze, choć nie jest oryginalne, to jednak zostało wiernie odwzorowane. Dzięki temu możemy zachwycić się tutaj niezwykłym Muzeum Gdańska, w którym poznamy wielowiekową historię miasta oraz odkryjemy jego najcenniejsze skarby.

Plan wypadu do Ratusza w Gdańsku

Dojazd: Gdańsk ul. Długa 46

Parking: płatny parking na ul. Targ Węglowy

Godziny otwarcia: poniedziałek 10:00-16:00, wtorek nieczynne, środa-niedziela 10:00-16:00 (w czwartki ekspozycja jest otwarta do 18:00)

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Muzeum Ratusz Głównego Miasta Gdańsk – 16 zł/os bilet normalny, 12 zł/os bilet ulgowy
  • Wieża widokowa Ratusza w Gdańsku – 12 zł/os bilet normalny, 6 zł/os bilet ulgowy
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments