O Dolinie Kościeliskiej słyszał każdy góroholik, więc cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Nic dziwnego przecież szlak, który prowadzi przez dolinę można pokonać nawet z małymi dziećmi. Co więcej na końcu wędrówki czeka na nas przyjemne Schronisko na Hali Ornak i pyszna szarlotka.

Ale to nie wszystko, my znaleźliśmy aż 10 niepowtarzalnych miejsc w Dolinie Kościeliskiej, które powinieneś koniecznie zobaczyć.

1. Polana na Stołach

Najlepsze widokowe miejsce w Dolinie Kościeliskiej, a raczej nieco ponad nią. Tutaj Roztacza się malownicza panorama na Giewont, Czerwone Wierchy i Kominiarski Wierch. Kiedyś na polanie było kilkanaście szałasów pasterskich, jednak do dziś przetrwały tylko 3. Chociaż obecnie doczekały się nawet wpisu do rejestru zabytków i podlegają ochronie. Czas jaki musisz poświęcić żeby tu dotrzeć z Kir to 2 godziny.


2. Jaskinia Mroźna

Jedyna oświetlona tatrzańska jaskinia, trasa turystyczna jaskini ma długość 480 m i prowadzi przez Cmentarzysko Nacieków, Zawalisko, Biały Chodnik, Wielką Komorę i Sabałowe Jeziorko. We wnętrzu spotkamy stalagmity i nacieki skalne. Trasa jest otwarta sezonowo (maj – październik), szlak jest jednokierunkowy, więc wychodzimy z jaskini w innym miejscu Doliny Kościeliskiej. W niektórych miejscach w jaskini jest bardzo ciasno, więc trzeba się prześlizgiwać między skałami. Ta trasa z pewnością przypadnie do gustu zarówno dużym i małym podróżnikom. Czas przejścia jaskini oraz dotarcia do niej to 2 godziny.

3. Smreczyński Staw

Malownicze polodowcowe jezioro otoczone świerkowym lasem. Co więcej jest to jedyny staw jaki zobaczycie w Dolinie Kościeliskiej. W tle jeziora zobaczymy otaczające go szczyty Tatr Zachodnich. Ponadto jezioro leży u zbiegu dolin Pyszniańskiej i Tomanowej, a jego głębokość sięga 5m. Ponieważ staw leży w rezerwacie ochrony ścisłej, dla turystów wyznaczono tu jedynie niewielką przestrzeń z podestem i ławkami, a udostępniony teren ogrodzono barierkami. Czas przejścia trasy z Kir zajmie 2 godziny.

4. Wąwóz Kraków

Malowniczy kanion skalny z drabinką, łańcuchami i jaskinią zwaną Smoczą Jamą, to atrakcja z małym dreszczykiem emocji. Momentami trudnodostępne, częściowo trasa jest jednokierunkowa (z pewnością odradzamy tam spacer z małymi dziećmi). Nazwa wąwozu związana jest z wąskimi uliczkami krakowskiego starego miasta, które mają przypominać ten tatrzański kanion.

5. Schronisko na Hali Ornak

W swych progach gości turystów już ponad 70 lat, budynek znajduje się na Małej Polanie Ornaczańskiej skąd rozpościera się ciekawa panorama na Tatry Zachodnie z pasmem Ornaków. Budynek jest zbudowany w stylu zakopiańskim i pięknie współgra z otoczeniem. W dodatku schronisko serwuje smaczne posiłki i pyszną szarlotkę! Możemy tu też skorzystać z oferty noclegowej i spać w sercu Tatr w sąsiedztwie niedźwiedzi.


6. Jaskinia Mylna

Prowadzi przez nią bardziej ekstremalna trasa, czasami konieczne jest czołganie się przez skalny labirynt żeby móc przejść dalej, dreszczyk emocji potęguje brak sztucznego oświetlenia, więc trzeba sobie radzić samemu. Trasa jest jednokierunkowa i ma około 300 m długości, a temperatura wynosi ok. 5⁰C. Sama nazwa jaskini odnosi się do „mylnego” labiryntu korytarzy. Góralskie legendy mówią, iż jaskinia była schronieniem Janosika.

7. Lodowe Źródło

Znajduje się przy szlaku prowadzącym do jaskini Mroźnej. Temperatura w źródle jest stała przez cały rok i wynosi

ok. 4,5 °C. W ciągu sekundy źródło może wyrzucić ponad 600 litrów wody. Źródło odwania Dolinę Małej Łąki, Dolinę Miętusią i część masywu Czerwonych Wierchów. W dodatku potwierdziły to badania barwienia wody, w okolicznych jaskiniach oddalonych od źródła o 4 km, po kilku dniach zabarwiona woda pojawiła się w Lodowym Źródle w Dolinie Kościeliskiej. Znajdziemy tu wygodny pomost do obserwacji tego wywierzyska.

8. Kapliczka Zbójnicka

Malutka kryta gontem kapliczka według legend została ufundowana przez grasujących i rabujących na tych terenach zbójników. W rzeczywistości powstała dzięki pracującym w pobliskich sztolniach górnikom i hutnikom. Wejścia do kapliczki pilnują dwie drewniane postaci Zbójnik i Górnik.

9. Ruiny pieca hutniczego

Kopalnie w tatrach popularniejsze niż pasterstwo? Czy wiesz, że do XIX wieku w Dolinie Kościeliskiej wydobywano żelazo, srebro i miedź. Właśnie tu funkcjonowała tu huta zatrudniająca górników, którzy trudnili się  wydobywaniem i przetapianiem rud żelaza. Dodatkowo wybudowano w dolinie nawet osiedle mieszkaniowe oraz karczmę. Jednak dziś znajdziemy tu jedynie pamiątkową tablicę i fragment fundamentów.

10. Bacówka w Dolinie Kościeliskiej

W Dolinie Kościeliskiej prowadzony jest kulturowy wypas owiec, w szałasie możemy skosztować pysznych serków z mleka owczego serwowanych na ciepło, jest to świetna nagroda na zakończenie wycieczki.

Plan wypadu do Doliny Kościeliskiej

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 2 godz., Lublin 5 godz. 30 min., Katowice 2 godz. 30 min., Warszawa 5 godz.

Parking: płatne parkingi w Kirach, ok. 30 zł za dzień

Bilety Wstępu: Tatrzański Park Narodowy – 6 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania:

  • Kiry – Polana na Stołach, 4 km – czas przejścia w dwie strony 2 godz.
  • Trasa nad Smreczyński Staw, 13 km – czas przejścia w dwie strony 5 godz.
  • Kiry – Jaskinia Mroźna, 7 km – czas przejścia w dwie strony 2 godz. 30 min.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 65 zł

Mapa przejścia Doliny Kościeliska

Optymalne przejście, dzięki któremu można zobaczyć wszystkie zaprezentowane miejsca. Może wydawać się długo, jednak w letnie dni z pewnością trasa jest możliwe do zrealizowania.

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments