Bór na Czerwonem to fenomenalna atrakcja Podhala. Niepowtarzalny klimat tworzą tutaj drewniane kładki nad bagnami, punkt widokowy na monumentalne Tatry oraz niezwykła przyroda z niespotykaną roślinnością, którą odkrywamy dzięki edukacyjnym tablicom z mnóstwem przyrodniczych ciekawostek.
Przemierzając Podhale nasz wzrok przyciągają z reguły niezwykłe Tatry. Jednak wokół nich możemy również odkryć niezwykłe miejsca. Jedną z ciekawszych atrakcji Podhala jest właśnie rezerwat przyrody Bór na Czerwonem, który znajduje się w Nowym Targu, gdzie dzięki uroczym drewnianym kładkom wchodzimy w dziką przyrodę torfowiska wysokiego. Dodatkowo poznajemy przyrodnicze ciekawostki i odkrywamy nietypowe rośliny, a wszystko to w scenerii niezwykle pachnących sosnowych borów. Co więcej ta atrakcja Podhala, czyli Bór na Czerwonem dostępna jest dla dorosłych, dzieci z wózkami, osób niepełnosprawnych, czy rowerzystów.
Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?
Bór na Czerwonem – dojazd i bezpłatny parking
Jak dojechać do rezerwatu Bór na Czerwonem? Żeby dostać się do Boru na Czerwonem kierujemy się na ulicę Lotników w Nowym Targu. Na końcu drogi jest bezpłatny parking, który znajduje się w sąsiedztwie lotniska. To dodatkowa atrakcja, szczególnie jeśli nad naszymi głowami krążą szybowce.
Dalej ruszamy już na szlak ścieżki edukacyjnej, którą można pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem. Po terenie torfowiska można też spacerować z psem, warunkiem jest jednak trzymanie go na smyczy. Do rezerwatu możemy dotrzeć również szlakiem rowerowym Velo Dunajec, tuż obok przepływa rzeka Biały Dunajec, albo równie ciekawym i widokowym szlakiem rowerowym wokół Tatr.
Na powyższej mapie zaznaczyliśmy przebieg trasy w rezerwacie Bór na Czerwonem, dzięki niej łatwiej zaplanujesz swój wypad.
Rezerwat Bór na Czerwonem – ciekawostki
Od 2003 roku teren Boru na Czerwonem jest objęty ochroną rezerwatu przyrody. Co wyjątkowego tu znajdziemy? Przede wszystkim torfowiska oraz bagienne tereny, jakie porasta pachnący żywicą sosnowy las. Najcenniejsze są tutaj mchy i torfowce, ale oprócz nich zobaczymy mięsożerna rosiczkę, czy storczyki. Rezerwat zajmuje powierzchnię prawie 115 ha, a swoją nazwę zawdzięcza jednemu z glonów, który jesienią przybiera czerwoną barwę.
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie
Spacer po rezerwacie Bór na Czerwonem rozpoczynamy z bezpłatnego parkingu w Nowym Targu na ul. Lotników. Na początku ścieżka edukacyjna to szeroka żwirowa droga, po której możemy poruszać się pieszo, rowerem, czy też z dziecięcymi wózkami. Ścieżki Boru na Czerwonem dostępne są również dla osób niepełnosprawnych.
Po 440 metrach docieramy do dwóch drewnianych kładek. Pierwsza z nich liczy 170 metrów długości, na jej końcu jest drewniana platforma widokowa. Na tą mini wieżę wchodzimy po kilku schodach, roztacza się stąd panorama torfowiska oraz górujących nad Podhalem Tatr i Gorców.
Druga kładka jest nieco dłuższa, ma około 190 metrów. Podążamy tutaj wzdłuż niewielkiego strumyka, na końcu czeka na nas zadaszona altana. Swój spacer możemy kontynuować też dalej w głąb lasu, tutaj jednak ścieżka jest już wąska i bardziej dzika. Przemierzymy nią jeszcze 800 szlaku rezerwatu Bór na Czerwonem.
Bór na Czerwonem – ile się zwiedza?
Ile zajmuje przejście szlaku w rezerwacie Bór na Czerwonem? Obie kładki przejdziemy w 1 godzinę, jednak warto również przejść się do końca dziką ścieżką, żeby zatopić się w przyjemnych dźwiękach lasu. Wtedy na spacer warto poświęcić około 1,5 godziny.
Ile liczy łącznie trasa? Spacerując po obu kładkach pokonamy w jedną stronę zaledwie 1 km. Szlak wydłużony to 1,7 km. A ile zapłacimy za wejście na teren rezerwatu? Nic! Zwiedzanie torfowisk Boru na Czerwonem jest bezpłatne, zatem tym bardziej warto ruszyć tutaj na szlak i poznać tą świetną atrakcję Podhala.
Jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć na Podhalu?
- Przełom Białki to rezerwat jaki stworzyła niezwykle silna, choć niepozorna górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.
Przełom Białki – rezerwat przyrody pod Krempachami
- Dwór Łopuszna to wyjątkowy dworek, jaki mamy okazję zobaczyć na Podhalu. Pięknie odnowiony nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale i intryguje bogatą historią oraz zawiłymi losami jego właścicieli. Dziś to niecodzienne muzeum i zarazem największa atrakcja Łopusznej, która pokazuje nam również tradycyjne życie góralskich rodzin.
Dwór Łopuszna – zwiedzanie atrakcji Podhala
- W niewielkiej wiosce na Podhalu, nieopodal jeziora Czorsztyńskiego mamy okazję zobaczyć zjawiskowy zabytek, a jest nim drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Schowany w gęstwinie starych drzew jest prawdziwą perełką Małopolski. Już od XV wieku drewniana świątynia służy wiernym. Zbudowany około 1490 roku, do dziś prezentuje swój oryginalny wygląd
Dębno Podhalańskie – kościół UNESCO św. Michała Archanioła
- Jak najlepiej odkrywać piękno Małopolski? Zdecydowanie na rowerze. Trasa Velo Dunajec i Velo Czorsztyn to malowniczy szlak, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry.
Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce
- Na wysokim wzgórzu, 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego, wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych Polskich twierdz, która strzegła granicy węgierskiej.
Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin
Bór na Czerwonem to według nas świetne miejsce na przyjemny spacer wśród ciekawych okoliczności przyrody. To również jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce. Nieczęsto w Małopolsce mamy okazję odkrywać takie miejsca, dlatego tym bardziej warto poznać ten niezwykły zakątek Podhala.
Plan wypadu do Boru na Czerwonem
Dojazd: Nowy Targ ul. Lotników
Parking: bezpłatny parking przy wejściu do rezerwatu
Bilety wstępów:
- Bór na Czerwonem – wstęp bezpłatny
Czas przejścia szlaku: 1 godz.
Dystans: 2 km w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa