Roztocze to niezwykle czarująca kraina, można śmiało powiedzieć, że rządzi tu natura i podróże w rytmie slow. Genialne szlaki rowerowe, świetne spływy kajakowe, czy pasjonujące ścieżki przyrodnicze to tylko kilka z propozycji aktywnego wypoczynku. Urocze roztoczańskie wioski i miasteczka ze Zwierzyńcem i Zamościem na czele skrywają moc atrakcji i zabytków, a smaki regionalnej kuchni są niepowtarzalne! Roztocze to idealny kierunek na odpoczynek zarówno dla wielbicieli przyrody, jak i pasjonatów nieszablonowych atrakcji.

Spis treści

Roztocze – gdzie leży, z czego słynie, jakie są miasta?

Gdzie leży Roztocze? Roztocze to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z ukraińskim Podolem. To tak naprawdę wypiętrzony wał, jaki ciągnie się na długość aż 180 km. Ten długi łańcuch dzielimy na trzy mniejsze części, czyli:

  • Roztocze Zachodnie położone jest na terenie województwa lubelskiego. Ciągnie się od Kraśnika po Szczebrzeszyn. Najciekawsze atrakcje tej części Roztocza to między innymi Lasy Janowskie, Janów Lubelski, Frampol, Szczebrzeszyn i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.
  • Roztocze Środkowe (najciekawsze do zwiedzania) słynie z najpiękniejszych atrakcji i przyrodniczych skarbów jakie chroni Roztoczański Park Narodowy. Na Roztoczu Środkowym można zwiedzać też przepiękne miejscowości jak Zwierzyniec, wpisany na listę UNESCO Zamość, czy uzdrowisko Krasnobród. Znajdziemy tu również genialne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe po rzece Wieprz i Tanew. Ta część roztocza ciągnie się przez woj. lubelskie i północną część woj. podkarpackiego.
  • Roztocze Wschodnie leży w woj. podkarpackim oraz na Ukrainie, gdzie znajdują się najwyższe wzniesienia Roztocza Czartowska Skała 409,0 m n.p.m.

Z czego słynie Roztocze? To kraina spektakularnych lessowych wąwozów, wyjątkowych szumiących rzek z wodospadami na Tanwi, czy Szumie, kojących lasów Puszczy Solskiej, niezwykłych roztoczańskich miasteczek i wyjątkowej regionalnej kuchni. Atrakcje jakie oferuje nam Roztocze są bardzo różnorodne, od pieszych wycieczek po świetne szlaki rowerowe, a także długodystansowe trasy idealne na kilkudniowe wyprawy samochodem.

Jakie miasta są na Roztoczu? Największe miasta i ciekawe miejscowości turystyczne Roztocza i jego najbliższej okolicy to Kraśnik, Janów Lubelski, Frampol, Goraj, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Zamość, Krasnobród, Józefów, Janów Lubelski, Narol, czy Lubycza Królewska.

Roztocze atrakcje mapa

1. Zwierzyniec – najpiękniejsze miasteczko i stolica Roztocza

Od czego zacząć zwiedzanie Roztocza? Zwierzyniec to pewnego rodzaju stolica Roztoczańskiego Parku Narodowego i zarazem jedno z najciekawszych miejsc na Roztoczu. Tutaj swoją siedzibę ma dyrekcja parku i Ośrodek Edukacyjny. Również w Zwierzyńcu bierze początek większość ścieżek edukacyjnych oraz szlaków turystycznych.


W centrum Zwierzyńca zobaczymy kilka zabytkowych budynków, które pamiętają jeszcze czasy Zamojskich. Najważniejszym i zarazem najpiękniejszym zabytkiem miasta jest kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena. Równie ciekawym miejscem jest Browar Zwierzyniec. W sezonie letnim możemy się wybrać na jego zwiedzanie, połączone z degustacją złotego trunku.

Natomiast w dawnym 200- letnim młynie działa obecnie restauracja Karczma Młyn, która serwuje przysmaki regionalnej kuchni Roztocza. Park Zwierzyńczyk, to teren dawnych zakładów ordynacji Zamojskich, który dziś jest malowniczym miejscem idealnym do rekreacji. Zwierzyniec jest przepełniony ciekawymi atrakcjami, jakie trzeba zobaczyć będąc na Roztoczu.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Roztoczański Park Narodowy atrakcje, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć

2. Zamość – najciekawsze zabytki i atrakcje dla dzieci idealnego miasta UNESCO

Perła Renesansu, Miasto Arkad i Padwa Północy. To tylko kilka z określeń Zamościa, czyli idealnego miasta, które znalazło się również na liście UNESCO. Zdecydowanie Zamość jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a atrakcje i zabytki jakie możemy tu zobaczyć są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Dziś Zamość może pochwalić się niezwykle ciekawą i barwną 450 letnią historią. Spacerując po jego pięknych uliczkach na każdym kroku odkrywamy coś niepowtarzalnego. Trzy rynki miasta tętnią życiem, ciekawe muzea odkrywają przed nami tajemnicze historie Zamojskich, a niezwykłe świątynie są przepełnione dziełami sztuki.

Co robić na Roztoczu, gdy pada deszcz? Super atrakcje na niepogodę znajdziesz właśnie w Zamościu. Zdecydowanie warto wejść w podziemia Nadszańca, genialnie prezentuje się również Muzeum Zamojskie w kamienicach ormiańskich. Natomiast fanom militariów z pewnością przypadnie do gustu Muzeum Broni Arsenał, a dla dzieci polecamy projekcję multimedialną w Prochowni.

Zamość – najciekawsze zabytki i atrakcje, 18 miejsc jakie warto zobaczyć

3. Stawy Echo najpopularniejsze kąpielisko Roztocza i najpiękniejszy szlak po kładkach

Gdzie z dziećmi na Roztoczu? Stawy Echo na Roztoczu to zdecydowanie najpopularniejsze kąpielisko i świetna atrakcja dla całych rodzin. Zbiornik otacza piaszczysta plaża i las sosen na szczudłach. Nad Stawami Echo zbudowana jest widokowa kładka, z której mamy piękny widok na cały akwen i Roztoczański Park Narodowy. W sezonie to bardzo gwarne miejsce, natomiast zimą możemy mieć tą atrakcję Roztocza tylko dla siebie.

Do stawów dotrzemy pieszo ze Zwierzyńca 1,5 km ścieżką po wydmach, albo w szybszy sposób szlakiem rowerowym. Dodatkowo po drodze mijamy ogrodzony teren, który jest ostoją konika polskiego. Tutaj bardzo często można spotkać pasące się tuż przy płocie koniki.

Konik polski to dość wyjątkowa rasa, zwierzęta są przodkami wymarłego gatunku Tarpana, czyli dziko żyjącego leśno – stepowego konia, który przed laty Zamojscy sprowadzili do Zwierzyńca. Nad Stawami Echo zbudowana jest dodatkowo kładka widokowa, z której mamy piękny widok na akwen i Roztoczański PN.

Szlak nad Stawy Echo: trasa rozpoczyna się i kończy przy Ośrodku Edukacji Roztoczańskiego PN, dystans 2,6 km, czas przejścia 1 godz.

4. Szlak na Bukową Górę Roztoczański Park Narodowy – dlaczego warto odwiedzić Roztocze?

Bukowa Góra to jeden z piękniejszych rezerwatów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szczególnie pięknie wygląda jesienią, gdy bukowy las nabiera złocistych kolorów. Ścieżka, która biegnie na szczyt Bukowej Góry ma długość 2,5 km. Na końcu trasy jest punkt widokowy, który prezentuje nam wyjątkowy krajobraz Roztocza. Zobaczymy tu malownicze pagórki z wąskimi paskami pól uprawnych, które przecinają charakterystyczne miedze.

Na szlaku Bukowej Góry po drodze mijamy Pomnik Poległych Leśników. Te symboliczne kamienie poukładane są tuż przy szlaku i mają upamiętniać zamordowanych podczas II wojny światowej leśników. Z Bukowej Góry wrócić możecie tą samą trasą, albo zejść do miejscowości Sochy i iść asfaltową drogą w kierunku Zwierzyńca.

Szlak na Bukową Górę: trasa rozpoczyna się i kończy w Zwierzyńcu. dystans 5 km, czas przejścia 2 godz.

Wstęp na szlak Bukowa Góra: 6 zł bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy.

5. Sochy – mrożąca krew w żyłach historia spacyfikowanej roztoczańskiej wsi

Sochy to malutka roztoczańska wioska, jaka leży u podnóża Bukowej Góry. Tu 1944 Niemcy dokonali tu jednej z najbardziej brutalnych pacyfikacji ludności cywilnej w historii II wojny. Niestety w odwecie za pomoc, jaką mieszkańcy udzielili partyzantom, hitlerowcy otoczyli wieś i zrównali ją z ziemią. Paląc i mordując około 180 osób w tym dzieci, kobiety, mężczyzn i starców.

Dodatkowo zaraz po wycofaniu się wojska, wioskę zbombardowały nadlatujące samoloty, niestety z masakry udało się przeżyć zaledwie kilkunastu osobom. Dziś te wydarzenia upamiętnia mały cmentarz ze zbiorowymi mogiłami, w których spoczywają całe rodziny mieszkańców Soch.

6. Rezerwat Czartowe Pole na Roztoczu – ścieżka przyrodnicza i atrakcje dla dzieci

Co można zwiedzać na Roztoczu? Zwiedzając Roztocze musicie koniecznie odwiedzić Rezerwat Czartowe Pole. Tutaj kojący szum rzeki Sopot oraz pachnący sosnami las w mig dodadzą energii. Co więcej, ciekawy szlak zaprowadzi nas do naprawdę intrygujących miejsc, jak chociażby ruiny papierni.

Na szlaku w rezerwacie Czartowe Pole, mamy okazję podziwiać malownicze kaskady rzeki Sopot oraz roztoczańską dżunglę. Ścieżka przyrodnicza liczy 1,3 km, zaczyna się i kończy przy leśnym parkingu na końcu wioski Hamernia. Co więcej na trasie znajdziecie kilka tablic edukacyjnych z ciekawostkami. A na dodatek są dwa warianty trasy! Ścieżka górna biegnie grzbietem wysokiego wąwozu, a dolna prowadzi samym brzegiem rzeki Sopot.

Dla ułatwienia poruszania się są przygotowane drewniane pomosty, schodki, kładki i barierki, które też uatrakcyjniają trasę. Ku naszemu zaskoczeniu, na szlaku zobaczymy również ruiny dawnego zakładu papierniczego.

To niesłychane, że w środku lasu nad brzegiem rzeki Sopot istniał kiedyś tak potężny zakład, jakim była papiernia w Hamerni! Co ciekawe aż do 1883 roku produkowano tu papier. A w latach świetności produkcja pokrywała 80% zapotrzebowania na papier guberni lubelskiej.

Czartowe Pole – szlak rzeki Sopot, ciekawe przyrodnicze atrakcje Roztocza

7. Spływ kajakiem rzeką Wieprz przez Roztoczański Park Narodowy

Rzeka Wieprz lub Tanew to idealne miejsce na bezpieczny i ciekawy spływ kajakowy, na jaki śmiało możesz się wybrać również z dzieckiem. Wieprz przepływa przez Roztoczański Park Narodowy, a także najpopularniejsze roztoczańskie miejscowości, czyli Krasnobród, Guciów, Zwierzyniec czy Szczebrzeszyn.

Spływy na Wieprzu rozpocząć można w Obroczy, Hutkach czy Bondyrzu. Cały odcinek trasy jest łatwy, a jej długość możemy dostosować do naszych umiejętności. 3-4 godzinna trasa kajakiem przez Roztoczański Park Narodowy i okoliczne wioski to super atrakcja dla każdego. Dodatkowo możemy podziwiać nie tylko przyrodnicze skarby Roztocza, ale i na postojach zwiedzać najciekawsze zabytki i delektować się regionalną kuchnią.

8. Krasnobród – uzdrowisko na Roztoczu i jego atrakcje

Gdzie warto pojechać na Roztocze? Jeśli szukasz chwili wytchnienia to koniecznie musisz odwiedzić Krasnobród, czyli niewielkie roztoczańskie miasto, które jest również uzdrowiskiem. Jego skarbem są borowiny i wyjątkowy klimat. To też świetna baza wypadowa do odkrywania Roztocza i jego atrakcji.

Krasnobród słynie z zalewu nad rzeką Wieprz, gdzie latem na piaszczystej plaży wypoczywają letnicy. Z miasta możesz również wyruszyć szlakiem przez rezerwat św. Roch do słynnej kapliczki, albo na krasnobrodzkie wąwozy lessowe. Sporo mamy tu możliwości szlaków rowerowych przez Roztocze. Fani geologii koniecznie muszą odwiedzić dodatkowo tutejszy kamieniołom i wspiąć się na wieżę widokową z piękną panoramą Roztocza.

9. Rowerem przez Roztocze – Florianka hodowla konika polskiego

Florianka to leśna osada i stajenna baza hodowli konika polskiego. Dlaczego konik polski ma swoją osadę i dlaczego tarpany wyginęły? Zamojscy zdecydowali o przekazaniu tarpanów ze Zwierzyńca okolicznym chłopom. W gospodarstwach krzyżowano je z domowymi końmi i w ten sposób z czasem tarpany czystej krwi zanikły.

Po latach postanowiono wyselekcjonować najbardziej podobne do tarpana konie i je ze sobą krzyżować. Właśnie tak powstała rasa konika polskiego, szarego konia o charakterystycznej czarnej prędze na grzbiecie, który jest bardzo przyjazny i odporny na trudne warunki atmosferyczne.

Dlaczego warto odwiedzić Roztoczański Park Narodowy? Żeby zobaczyć koniki polskie najlepiej udać się do Florianki. Nie dotrzemy tu jednak samochodem, więc tą piękną leśną trasę po Roztoczańskim PN najwygodniej jest pokonać na rowerze.

Szlak ma długość 5 km, na jego końcu spotkamy polanę, a na niej budynek Leśnej Izby, czyli dawnej leśniczówki, który można zwiedzać. Znajdujące się tu budynki gospodarcze służą właśnie do hodowli konika polskiego. Co więcej na uwagę zasługuje tu najstarszy dąb Florian, którego obwód pnia osiąga imponujący rozmiar 770 cm.

Rowerowa trasa do Florianki : trasa rowerowa rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Stawach Echo, dystans 10 km, czas przejazdu 1 godz.

Wstęp na szlak rowerowo/pieszy do Florianki: 6 zł bilet normalny, 3 zł bilet ulgowy.

10. Kamieniołom Babia Dolina – atrakcje Roztocza dla dzieci i dorosłych

W małym miasteczku Józefów odkryjemy prawdziwą perełkę wśród atrakcji Roztocza. Jest nią kamieniołom Babia Dolina. Od lat wydobywano tu biały piaskowiec, który do dziś jest znakiem rozpoznawczym Józefowa. W samym miasteczku zobaczycie wiele figur i przydrożnych krzyży, a nawet ogrodzeń, czy chodników zrobionych właśnie z lokalnego kamienia.

Obecnie kamieniołom jest największym wyrobiskiem na Roztoczu Środkowym. Co więcej, możemy go również zwiedzać i to o każdej porze roku, a sam wstęp jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją jest wejście na wysoką kilkunastometrową wieżę. Z jej tarasu widokowego można oglądać zachwycającą panoramę kamieniołomu. To zdecydowanie ciekawa atrakcja położona w samym sercu Roztocza, która zmieniła na zawsze krajobraz Józefowa.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie – widok jak w górach skalistych

11. Rezerwat Szum na Roztoczu

Rezerwat Szum to bajkowe miejsce, które leży na Roztoczu Środkowym w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Szum to typowo roztoczańska rzeka, jaka swoje źródła ma w Puszczy Solskiej. Nie jest też zbyt długa, bo płynie na odcinku około 22 km i wpada do bardziej popularnej rzeki Tanew.

Jednak właśnie tutaj Szum tworzy urokliwe małe wodospady zwane „szumami”, które z pewnością usłyszysz już z daleka. Szlak dookoła Rezerwatu Szum liczy w pętli 3,7 km. Taki dystans wolnym krokiem w 1 godz. 30 minut spaceru.

Dlaczego rzeka Szum ma miedziany kolor? To nie przypadek, swoją barwę zawdzięcza związkom żelaza, które wypłukuje z ziemi. Na szlaku ścieżki przyrodniczej zobaczysz dodatkowo niewielką zaporę wodną, która powstała na Szumie głównie po to, aby zasilić okolicznych mieszkańców w prąd. Ta kamienna budowla sprawiła, że wody małej rzeczki utworzyły sporych rozmiarów leśne jeziorko.

Rezerwat Szum i Górecko Kościelne, zwiedzanie atrakcji Roztocza

12. Szczebrzeszyn – atrakcje miasta Chrząszcza, jakie trzeba odwiedzić na Roztoczu

Szczebrzeszyn to jedna z najbardziej rozsławionych miejscowości Roztocza, a wszystko za sprawą słynnego Chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy. Jednak tak naprawdę w mieście możesz zobaczyć aż 2 pomniki Chrząszcza, pierwszy i oryginalny jest zrobiony z 3 metrowego pnia lipy i stoi w uroczym miejscu nad źródełkiem. Natomiast drugi pomnik Chrząszcza stanął na płycie rynku i jest wykonany z brązu.

Jakie atrakcje warto jeszcze zobaczyć w tej części Roztocza? Zdecydowanie warte odkrycia w Szczebrzeszynie są mało popularne, choć ciekawe ruiny zamku i dawnego grodziska, które leżą na wysokiej skarpie.

Oprócz tego w Szczebrzeszynie zobaczymy aż 4 świątynie. Cerkiew Grekokatolicka, Synagoga, kościół św. Katarzyny z dawnym klasztorem Franciszkanów i kościół św. Mikołaja, czyli dawna świątynia protestantów. Wszystkie te świątynie są pozostałością po wielowyznaniowym mieście, jakim był kiedyś Szczebrzeszyn.

Szczebrzeszyn – 5 atrakcji, które warto zobaczyć na Roztoczu

13. Górecko Kościelne – letniskowa miejscowość Roztocza

Górecko Kościelne to miejscowość w której natura przeplata się z religią. Dlatego też na każdym kroku w wiosce spotkacie mniejsze i większe kapliczki, a nawet cudowne źródełko. Jednak zdecydowanie najciekawsza jest kaplica na wodzie, która wybudowana jest bezpośrednio na rzece Szum.

Kaplica stoi na drewnianych palach wbitych w koryto rzeki. Według legend powstała w miejscu objawień św. Stanisława. Tuż obok kapliczki, ukryte jest w lesie cudowne cudowne źródełko Boża Łezka.

Zmierzając do kapliczki na wodzie w Górecku Kościelnym mijamy aleję 500 letnich dębów. To jedne z najstarszych okazów jakie spotkacie na Lubelszczyźnie!

Najważniejszą świątynią Górecka jest jednak kościół pod wezwaniem św. Stanisława, który liczy już sobie ponad 250 lat i zachwyca swoją prostotą. Wszystkie te świątynie są bardzo ważnymi ośrodkami kultu religijnego Roztocza, dlatego co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów i pielgrzymów.

14. Lasy Janowskie i Janów Lubelski, gdzie z dziećmi na Roztoczu?

Lasy Janowskie to jeden z największych obszarów leśnych w Polsce, którego znaczna część znajduje się na obszarze województwa lubelskiego. Właśnie tutaj szumiące lasy, zaciszne wodne szuwary i pachnące żywicą bory dostarczają nam możliwości złapania głębszego oddechu i ucieczki od zgiełku miasta.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i chcesz żeby był też ciekawy i różnorodny, to zdecydowanie wato odwiedzić Janów Lubelski i jego najbliższe okolice. Znajdziesz tutaj sporą dawkę przyrodniczego zastrzyku energii i to w połączeniu z pięknymi widokami, szczególnie przemierzając najciekawszą ścieżkę przyrodniczą Imielty Ług.

Sporo atrakcji znajdziesz też w samym Janowie Lubelskim. Park Zoom Natury nad Zalewem Janowskim, skansen kolejki wąskotorowej, czy Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. A do tego możesz odwiedzić niezwykłe miejsce jakim jest ostoja konika biłgorajskiego, czy tajemnicze uroczysko Kruczek. Tyle atrakcji do odkrycia w w otoczeniu kojącej natury i co ważne bez dzikich tłumów turystów.

15. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, lessowy wąwóz Kawęczynek – z czego słynie Roztocze? 

Największą atrakcją Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego jest ścieżka przyrodniczo-historyczna do lessowych wąwozów Kawęczynek, czyli tak zwanego Piekiełka.

Szlak liczy w jedną stronę 12 km, a na trasie ustawionych jest aż 16 edukacyjnych tablic. Dowiemy się dzięki nim wielu ciekawostek o historii terenów Zamojszczyzny, o parku krajobrazowym, najcenniejszych przyrodniczych miejscach tej części Roztocza, czy też zwierzętach, jakie możemy spotkać na szlaku.

Dystans ścieżki możemy pokonać również na rowerze. Do najcenniejszych miejsc jakie tu zobaczymy należy “Las Cetnar”, czyli niezwykłą karpacką buczynę. Oprócz tego zjawiskowo prezentują się lessowe wąwozy zwane Piekiełkiem, jakie znajdziemy w okolicy Kawęczynka. Ich pionowe ściany sięgają nawet 20 metrów wysokości.

Dojazd: pętla samochodowa po Roztoczu: Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Józefów – Hamernia o długości około 50 km, przez Roztocze Środkowe przebiega szlak rowerowy Green Velo

4.8 13 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
2 lat temu

Zupełnie pominięte Roztocze wschodnie !

Mateusz
Admin
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Adrian

Celowo pominięte, skupiliśmy się w tym tekście na Roztoczu Środkowym. Na nieodkryte przez nas Roztocze Wschodnie przyjdzie czas. Pozdrawiamy!

Michal
Michal
2 lat temu

Ja uważam że piękny rejon z pięknym widokiem jest w okolicy wsi Średniówka Teodorowka i Hosznia ordynacka. To jest Roztocze zachodnie. Wszyscy jadą do zwierzyńca gdzie widok jest ograniczony do lasu. Niestety turystyka w tym rejonie kuleje ale nie dziwię się bo państwo zapomniało o tym rejonie polski jakby to był koniec świata. Z innej strony to dobrze bo wąwozy i lasy nie są zdeptane przez turystów….

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Bardzo dziękuję, za ten artykuł.
Chciałam tylko nadmienić osobom biorącym udział w dyskusji, że autorzy skupili się w artykule, na opisaniu głównych atrakcji Roztocza Środkowego. Takie było zmierzenie. Nie ma zatem sensu narzekać, że nie pisali o Roztoczu Wschodnim. Potwierdza to regułę, że jakiś trudny ten nasz narodowy charakter i zawsze znajdziemy dziurę w całym.
Na Roztoczu byłam w 2022 roku i zwiedziłam wszystkie te miejsca, o których Państwo piszecie. Potwierdzam, że to piękne, urokliwe miejsca, jedyne w swoim rodzaju.
My mieszkaliśmy w Sochach i rzeczywiście pierwsze, co odkryłam, to ten mały cmentarz z białymi mogiłami. Chodziłam tam, by pomodlić się i niejedna łezkę uroniłam, czytając imiona pomorodwanych członków rodzin, na każdej z mogił. Bardzo to było poruszające.
Przy okazji polecam tą wioskę, jako miejsce noclegu. Blisko do Zwierzyńca, który jest zdecydowanie bardziej zatłoczony, oraz do Stawów Echo. Mieliśmy rowery, więc, dosłownie kilka minut zajmowało nam docieranie do różnych miejsc w okolicy. Bukowa Góra u stóp wioski.
Mnóstwo szlaków rowerowych, dobrze oznaczonych, z tablicami edukacyjnymi.
Zakochałam się w Roztoczu. Bardzo polecam ten region Polski.
Zainspirowaliście mnie Państwo swoim artykułem, aby zwiedzić Roztocze zimą.
Dziękuję!